wikimedia

Vítězství Mstitelů z delty Nigeru?

Nigérie bude investovat 10 miliard amerických dolarů v jižní části země, která je bohatá na naleziště ropy. Cílem je ukončit ozbrojenou vzpouru. Peníze by měly být použity na vybudování infrastruktury, která má zahrnovat silnice a železnice. Produkce ropy je jedním z nejdůležitějších příjmů nigerijského rozpočtu, avšak produkce byla vážně narušena útoky militantů ve zmiňované oblasti. To se stalo jedním z důvodů, proč se země ocitla v ekonomické recesi. Militanti požadují, aby se příjmy z ropy investovaly přímo v oblasti těžby, která je známá jako delta Nigeru.

Důvodem je rozšiřující se chudoba v oblasti. Dále militanti obviňují mezinárodní firmy, že znečišťují místní životní prostředí a klasické možnosti obživy v podobě farmaření nebo rybaření. Emmanuel Ibe Kachikwu, ministr pro těžbu ropy, uvedl, že prezident Muhammad Buhari by se měl setkat s militanty během příštího týdne. Vládní představitelé uvedli, že od schůzky očekávají, že dojde k ukončení konfliktu a nastolení klidu v oblasti. Samotná částka 10 miliard by neměla nutně pocházet z federálního rozpočtu, ale peníze by měly přijít od ropných společností, investorů i jednotlivců.

V oblasti operuje nová militantní skupina pod názvem Mstitelé z Delty Nigeru (Niger Delta Avengers). Tato skupina vznikla po zvolení Buhariho prezidentem. Důvodem bylo, že Buhari pochází ze severu země a problém delty Nigeru by se nemusel stát jeho prioritou. Skupina podnikla několik útoků na ropná pole a ropovody, čímž způsobila pokles těžby a zhoršila průběh finanční krize v zemi. Buhariho předchůdce Goodluck Jonathan pochází z oblasti delty Nigeru a dokázal zprostředkovat mírovou dohodu s militanty v regionu. Militanti obviňují Buhariho, že odmítl dojednanou dohodu. Ten to však popírá.

Ilustrační obrázek. Zdroj: Wikimedia

Samotná skupina Niger Delta Avengers (NDA) je první militantní skupinou v regionu od doby, kdy předchozí prezident Umar Musa Yar’Adua vyhlásil před sedmi lety amnestii pro militanty. Jejich cílem bylo zlepšit životní podmínky lidí v oblasti, která trpí znečištěním životního prostředí a chudobou i přesto, že je region bohatý na ropu. Tehdejší militanti vyměnili zbraně výměnou za finanční pobídky a výcvik. Následující prezident Goodluck Jonathan pokračoval v nastaveném trendu. Program amnestie dokázal snížit vlnu násilí v oblasti. Změna však nastala s novým prezidentem Muhammadem Buharim, který se rozhodl seškrtat finanční pobídky o 70 % a chtěl ukončit program v roce 2018. To byl podnět pro vznik nové skupiny NDA. Avšak je těžké identifikovat, kdo je jejím členem, jelikož se na twitterovém profilu představuje pod fotkou Hnutí za emancipaci Delty Nigeru (Movement fot the Emancipation of Niger Delta-Mend).

Místní obyvatelé regionu věří, že se jedná právě o příslušníky předešlé skupiny Mend, jež byla vedena Henrym Okahem, který byl uvězněn v Jihoafrické republice. Nebo se může jednat o militanty ze skupiny Fronta lidové spásy delty Nigeru (Niger Delta People’s Salvation Front) vedenou místním Mujahideenem Asari Dokubou. Ti byli vynecháni z programu amnestie. Někteří se domnívají, že se jedná o pokračovatele bývalých warlordů, jakým byl i Government Ekpemupolo. Ten podepsal mírovou dohodu, avšak je na útěku, jelikož je podezříván z korupce. Ekpemupolo vyvrátil, že by byl součástí skupiny, avšak nikdo jiný z bývalých rebelských vůdců to nepotvrdil. Jiní soudí, že se jedná o kriminální živly, které chtějí získat pozornost federální vlády. Není však známo, kdo je oficiálním představitelem skupiny. Avšak akce skupiny jsou velmi dobře naplánované, vyznačují se velkou mírou koordinace a technickou odborností. Jejich hlavním cílem je poškodit nigerijskou ekonomiku.

Skupině se například povedlo odpálit podmořský ropovod, který odstavil ropný terminál, jenž normálně produkuje 250 tisíc barelů ropy denně. Armáda již vydala prohlášení, že nebude tolerovat skupiny, které poškozují zemi, a militanty označila za kriminální živly z delty Nigeru, avšak útoky neustávají a pro současného prezidenta Buhariho se jedná o další bezpečnostní problém, v situaci kdy na severovýchodě země bojuje armáda s islamisty ze skupiny Boko Haram.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *