Náš bezpečnostně-strategicko-turistický průvodce se tento týden rozrůstá o ty nejlepší tipy na #BSStripy po hlavním městě a jeho přilehlém okolí. Pokud se tedy chystáte zavítat do Středočeského kraje letos v létě či na podzim, rozhodně si nenechte si tento výběr ujít!
Vojenské technické muzeum v Lešanech
Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostorách bývalých dělostřeleckých kasáren nachází stálá expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha. Místo je dnes doslova Mekkou fanoušků vojenské historie. Popularizaci muzea napomohly zejména tzv. Tankové dny, které se v areálu lešanského muzea pořádají pravidelně jednou do roka. Letos se měl konat již 18. ročník této slavné události, nicméně celá akce byla v důsledku pandemie coronaviru COVID-19 zrušena. Není však třeba zoufat, neboť expozice je sama o sobě dosti bohatá a zajímavá. Vstupné je navíc zcela zdarma!
Exponáty jsou prezentovány v deseti halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství (VHÚ Praha 2020). Patrioty může zaujmout např. sbírka československé obrněné techniky a vojenských dopravních prostředků z období mezi lety 1918-1939, která se nachází v hale č. 1. Z období druhé světové války může zaujmout sovětská kanonová houfnice ISU-152, americký střední tank M4A1(76) W Sherman nebo stíhač tanků M36 Jackson. Hala č. 6 simuluje Ostravskou operaci. Návštěvník si v ní může okusit atmosféru bojů druhé světové války z pozice německých obránců. Hala č. 10 je pak specificky zaměřená na expozici raketového vojska. Vězte, že toto není finální výčet exponátů umístěných v deseti halách, ale pouze výběr toho, co je z mého pohledu nejzajímavější!
Pod přístřešky a na volném prostranství se nachází další spousta vojenské techniky. Na své si zde přijdou zejména milovníci období studené války. Pro ty je zde ke shlédnutí např. sovětský těžký tank IS-3, hlavní bojový tank T-72 z československé licenční produkce, britský univerzální tank Centurion Mk.9 nebo americké střední a hlavní bojové tanky z rodiny Patton – M47, M48 a M60. Největším lákadlem je pak bezesporu izraelský hlavní bojový tank Merkava Mk.1. Opět se jedná o pouhý výčet několika málo kusů techniky!
Letecké muzeum Kbely
Žádný milovník letectva a vojenské techniky by neměl ve svém letním výletování opomenout Letecké muzeum Kbely. Jedná se totiž o muzeum vybudované v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely. To je významné zejména tím, že se stalo první vybudovanou leteckou základnou vzniknuvšího Československa roku 1918.
V areálu na vás čeká několik hangárů plných techniky i stručného výkladu o historickému kontextu. Jednotlivé expozice jsou totiž děleny právě dle historických etap, kterými Československo procházelo, a dle techniky, která daným obdobím dominovala. A díky svému počtu exemplářů patří muzeum dokonce k jednomu z nejrozsáhlejších v Evropě. Najdete zde tak vše od letounu SPAD VII, přes neméně slavné Avie a Messerschmitt, až po L-159ku nebo MiGy!
Pokud se rozhodnete muzeum navštívit, mějte na paměti, že k němu přiléhá i areál Stará Aerovka, nacházející se o necelý kilometr vedle, kde na vás čekají další expozice.
Vstup do muzea je zdarma a expozice jsou otevřeny krom pondělí každý den od 10 do 18 hodin.
Národní památník hrdinů heydrichiády
Operace Anthropoid, heydrichiáda, Gabčík a Kubiš. Pojmy, které jsou všeobecně známy, dostávají tvář a ožívají v památníků věnovaném právě parašutistům, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha roku 1942.
Národní památník hrdinů heidrichiády se nachází v kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje v Resslově ulici na Praze 2, kde parašutisti prožívali poslední chvíle jejich života.
První část expozice tvoří malé muzeum, které mapuje jak život a výcvik parašutistů, tak i průběh samotné operace Anthropoid. Kromě bohatých textů a mnoha fotografií tu uvidíte artefakty jako jsou osobní věci hrdinů (potřísněné jejich krví), vojenskou knížku Jozefa Gabčíka nebo autentické předměty ze dne atentátu.
Druhou část pak tvoří krypta samotná. V ní naleznete další výklad o jednotlivých aktérech a také popis toho, jak a kudy přesně závěrečné boje probíhali. Vzhledem k povaze událostí má místo neskutečnou atmosféru. Vřele doporučujeme vyhradit si na prohlídku alespoň hodinu čistého času. Vstup je zdarma stejně tak jako malé brožury a mapky související s Anthropoidem. Pokud je již nenaleznete volně k rozebrání, neváhejte se na ně doptat. V neposlední řadě pak doporučujeme věnovat pozornost i tak všední věci, jako je kniha návštěv. Naleznete v ní totiž vzkazy od nejednoho zajímavého hosta.
Památník je otevřen celoročně, krom pondělků, od 9 do 17 hodin.
Milan Rastislav Štefánik. Generál-osvoboditel
Výstava nesoucí název „Milan Rastislav Štefánik. Generál-osvoboditel“ je momentálně k vidění v nové budově Národního muzea. Vznikla u příležitosti výročí 100 let od úmrtí a 140 let od jeho narození a vyobrazuje Štefánika nejen jako politika a vojáka, ale také jako cestovatele, astrologa a dobrodruha. Narazíte tu na zajímavosti, které nejsou veřejnosti příliš známé, ať už je jedná o fotografie, publikace nebo osobní věci z jeho pařížského bytu. Zkrátka tenhle symbol Československa uvidíte v úplně jiném světle.
Brány muzea, které je samo o sobě zážitkem, jsou otevřeny denně od 10 do 18 hodin. Cestou můžete zabrousit i na výstavu státních symbolů. A ISIC s sebou, muzeum je totiž student friendly! A aby těch pozitiv nebylo málo, v rámci zakoupené vstupenky můžete během následujících pěti dnů navštívit dalších devět muzeí po celé Praze, které spadají pod NM!
Vydáte se na některou ze zmíněných lokalit? Podělte se s námi o vaše zážitky a pošlete nám pár vašich fotografií, nebo je rovnou sdílejte na sociálních sítítch s #BSStripy.