Tipy na BSS tripy: Bunkry a hraniční opevnění

V redakci Security Outlines jsme se rozhodli, že bychom vám letošní léto rádi zpříjemnili pár tipy, kam se vydat na pravé #BSStripy po naší české kotlině. V našem prvním vydání bezpečnostně-strategicko-turistického průvodce se tak společně podíváme do českého pohraničí, kde se to těmito ryzími BSS památkami jenom hemží.

Hraniční opevnění Orlických hor

Naše putování záhájíme v Královéhradeckém kraji – konkrétně v Orlických horách.

Největším lákadlem výše zmíněných Orlických hor je mimo jejich přírodních krás zejména linie československého pohraničního opevnění, která začala být budována od roku 1935 jako reakce na stále agresivnější zahraniční politiku nacistického Německa. Orlické hory se mohou pyšnit hned několika velice dochovanými objekty opevnění různých typů. Ty zajisté nadchnou nejednoho příznivce vojenské historie. Naše opevnění bylo budováno po vzoru francouzské Maginotovy linie. Nejtěžší linie opevnění, jejíž základní kámen představovaly mohutné dělostřelecké tvrze, byla budována mezi Bohumínem a Krkonošemi. V tomto úseku byly rovněž práce na budování jednotlivých objektů nejintenzivnější. Dělostřelecké tvrze dále doplňovaly pěchotní a dělostřelecké sruby, objekty pro otočné výsuvné věže a objekty lehkého opevnění vzor 37 (lidově řopíky).

Turisticky nejnavštěvovanějšími komplexy opevnění jsou ženijní skupinové velitelství (dále jen ŽSV) Náchod a ŽSV X Rokytnice v Orlických horách. Linii opevnění ŽSV Náchod dnes představuje dělostřelecká tvrz Dobrošov, která se nachází u stejnojmenné vsi Dobrošov u Náchoda, a dělostřelecká tvrz Skutina. Linie opevnění ŽSV X Rokytnice v Orlických horách je představována dominantou dělostřelecké tvrze Hanička. Turisticky nejlákavější je pak bezesporu tvrz Dobrošov. Součástí expozice je dělostřelecký srub N-S 75 Zelený, pěchotní srub N-S 72 Můstek a pěchotní srub N-S 73 Jeřáb. Srub Jeřáb je však součástí expozice pouze o státních svátcích. Tvrz Hanička je rovněž velice zajímavým komplexem. Během dob okupace nebyla nijak poškozena, a proto byla mezi lety 1975-1994 postupně přebudována na moderní protiatomový kryt. Pro nedostatek financích však byly práce krátce před doknčením zastaveny a tvrz byla opět zpřístupněna veřejnosti. Některé objekty náležící k tvrzi si zachovaly původní pancéřové kopule a zvony, díky čemuž se tři objekty tvrze Hanička právem řadí mezi jedny z nejzachovalejších v celé republice (Kulturní a sportovní zařízení města Dobrušky 2020).

Dělostřelecká tvrz Hanička (R-S 79).

V blízkosti tvrze Dobrošov se nachází pomyslný korunní klenot celého československého pevnění. Je jím pěchotní srub N-S 82 Březinka, který je dále součástí Běloveského pevnostního skanzenu. Celý objekt a jeho přilehlé okolí byly dílem Klubu vojenské historie Náchod (dále jen KVH Náchod) plně zrekonstruovány ze stavu ruiny do podoby z podzimu roku 1938. Některé detaily byly členy KVH Náchod dopracovány až do plánované podoby, které měl objekt dosáhnout v roce 1939. Srub Březinka je plně vybaven a vyzbrojen. Součástí expozice je mimo jiné plně funkční dobová filtrovna z roku 1938, pevnostní telefonní ústředna nebo pevnostní protitankový kanon vzor 36 ráže 47 mm (KVH Náchod 2019). Ke srubu se lze dostat pouze pěšky po zelené turistické značce od tvrze Dobrošov, nebo od Lázní Běloves po turistické značce.

Pokud bychom brouzdali hlouběji do historie regionu, zavedla by nás cesta do města Jaroměř. Zde se v jedné z jeho městských částí nachází historické pevnostní město Josefov. Spolu se svým neblaze proslulým sesterským městem Terezín byl Josef vybudován na příkaz habsburského císaře Josefa II. Výstavba těchto dvou pevnostních měst reflektovala územní změny na severní hranici Habsburské monarchie, které byly stvrzeny Hubertusburským mírem. Habsburkové výsledkem tohoto míru definitivně ztratili Kladské hrabství a většinu Slezska, které připadly Prusku. Pevnost nebyla ve své historii nikdy obléhána a sloužila proto převážně jako zbrojnice, muniční a výstrojní sklad, špitál nebo vězení. V současné době jsou největšími turistickými atrakcemi pevnosti důmyslný systém jejich podzemních chodeb, objekty tvořící hlavní a vnější obranný val (Bastion IV, Bastion IX, Bastion X, Bastion XII a Ravelin XIV), historická kovárna a vojenskohistorické muzeum M. Frosta.

Staré město pod Sněžníkem

Ve Starém městě pod Sněžníkem se zrodila již nejedna láska ke všemu vojenskému a historii a věříme, že si získá i další BSSácká srdce.

Staré město totiž leží blízko hranice s Polskem, ve 30. letech se s jeho okolím počítalo jako s obranným pásmem a Ředitelství opevňovacích prací se zde při výstavbě malých a velkých bunkrů poměrně činilo. Koho nadchne každý kus železobetonu, přijde si zde rozhodně na své. Návštěva vojenského muzea v nedalekých Králících je rozhodně povinností. Zavítat do něj můžete každý týden vždy od úterý do neděle. Studenti se mohou těšit na snížené vstupné, které činí 80 Kč.

Na své si v regionu Králicka přijdou i milovníci výletů. V blízkém okolí se nachází jedenáctý nejvyšší vrchol České republiky Králický Sněžník a o kousek dál, na stejnojmenném kopci, se nachází chata Paprsek, kde mají nejlepší borůvkové knedlíky(!).

Tvrz Hůrka nacházející se severně od města Králíky.

Pěchotní srub MJ – S3

Pěchotní srub MJ – S3 „Zahrada“ se nachází v Šatově a je součástí areálu čs. opevnění a železné opony v Šatově. Srub vnikl v rámci výstavby soustavy opevnění na jižní Moravě mezi lety 1935-1938. V současné době je uveden do podoby z 80. let, je vybaven původní výzbrojí a výbavou, kterou armáda používala v letech 1960-1999. Otevírací doba se liší dle měsíce – červen-září vždy út-ne 9.00–12.00 / 13.00–17.00 (více zde), přičemž základní vstupné je 50 Kč, snížené pak 25 Kč. Městys Šatov se nachází při rakouských hranicích, 6 km jižně od Znojma.

Pěchotní srub MJ – S3.

Národní památník II. světové války v obci Hrabyně

V případě, že současná situace spojená s virem Covid-19 v Moravskoslezském kraji pomine a budete mít cestu z Ostravy do Opavy, tak si určitě udělejte čas na prohlídku Národního památníku II. světové války v obci Hrabyně. Unikátní železobetonová konstrukce, jež zpodobňuje motiv výjezdu tankových pásů ze zákopu, dominuje celé přiléhající krajině a není možné ji přehlédnout.

Národní památník II. světové války nabízí expozici rozčleněnou do tří tematických okruhů (Lidické děti, Doba zmaru a naděje a Oběti a vrazi), které společně vyprávějí ucelený příběh II. světové války a obyvatel protektorátu Čechy a Morava. Hlavním cílem expozice je zprostředkovat návštěvníkovi emocionální zážitek, jenž je umocněn příběhy artefaktů, které byly věnovány památníku samotnými účastníky bojů v II. světové válce. Ústředním prvkem expozice je dioráma s replikou domu, který byl zničen v boji těžkou technikou při Ostravské operaci. Přestože památník původně vznikl právě jako připomínka Ostravské operace, nejsou zde opomenuty ani boje československých vojáků v zahraničí a další události. Součástí budovy památníku je i symbolický hřbitov se 13 000 destičkami se jmény padlých a několik historických kusů bojové techniky.

V dojezdové vzdálenosti 30 km od památníku se nachází i Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky a v obci Deštné se mohou zájemci v Klubu vojenské historie Deštné projet v jednom z mnoha vystavených vojenských vozidel.

Národní památník II. světové války v obci Hrabyně.

 


Vydáte se na některou ze zmíněných lokalit? Podělte se s námi o vaše zážitky a pošlete nám pár vašich fotografií, nebo je rovnou sdílejte na sociálních sítítch s #BSStripy.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *