Transatlantické vztahy procházejí zásadní změnou, která ovlivňuje evropskou bezpečnost. Spojené státy se více zaměřují na indopacifický region, zatímco Evropa čelí dopadům ruské invaze na Ukrajinu a historické závislosti na americkém vojenském deštníku. Tato situace staví státy Výmarského trojúhelníku – Polsko,…

V desáté epizodě podcastu Debrief hovoříme s Jiřím Kotoučkem, alias Pavlem Kalavským, bývalým příslušníkem 2. výsadkového regimentu (2e REP) Francouzské cizinecké legie, o jeho mnohaletých zkušenostech z této notoricky známé součásti francouzských ozbrojených sil. V první polovině se zaměřujeme na…

Od konce studené války se vedou debaty, jakou pozici vlastně jaderné zbraně mají v současném mezinárodním prostředí. Názory se různí – od zastánců úplného jaderného odzbrojení až po tvrzení, že jaderné zbraně nabyly s příchodem nového uspořádání světa unikátní významné…

V anglickém Sandhurstu se 18. ledna 2018 konal 35. britsko-francouzský summit, jehož cílem bylo prohloubení spolupráce těchto dvou zemí nejen v otázkách obrany a bezpečnosti, ale také zahraniční politiky či migrace. Britská ministerská předsedkyně Theresa May a francouzský prezident Emmanuel…

Po útocích z 11. září 2001 vyhlásil tehdejší prezident Spojených států G. W. Bush globální válku proti terorismu. Došlo rovněž k aktivaci článku pět Washingtonské smlouvy, což přineslo podporu aliančních partnerů. Nedávné útoky v Paříži představují podle některých zdrojů paralelu právě s událostmi…