Ve dvacáté druhé epizodě podcastu #Debrief jsme přivítali hned dva odborníky na problematiku Blízkého východu – docenty Josefa Krause a Marka Čejku. V diskuzi rozebíráme nejen současné vojensko-politické změny v Sýrii, ale také výzvy, před kterými nový syrský establishment stojí,…

Vnitřní svět amerického prezidenta Donalda Trumpa je podle všeho mimořádně osobitý. Postavený ponejvíce na intuici, které „nepřekáží“ racionalita či hluboké teoretické znalosti. Ani s praktickým řízením na politickém poli neměl dotyčný před vstupem do Bílého domu žádné zkušenosti, a tak je…

Po čase se vracíme k rekapitulativnímu „odkazovému“ zpravodajství ze světa, které se na těchto stránkách objevovalo v průběhu let 2006 a 2007. V současné době se snažíme teritoriálně pokrýt co největší prostor a jako předkrm nabízíme novinky ze regionu Davidovy hvězdy, půlměsíců, molotovových koktejlů a odporu k vepřovému masu. Od ledna čekejte příval informací!:)

Zdravím Vás v těchto téměř letních dnech. V posledních týdnech jsme svědky silného akcentu mediálních i akademikých analýz na problemtiku Íránu a jeho zahraniční politiky. Charakterizovat objektivně bezpečnostní politiku blízkovýchodního bezpečnostního komplexu je bezpochyby výzvou pro analytiky mezinárodních vztahů či bezpečnostních studií. Dnes vám nabízíme příspěvek Andreje Piška, slovenského absolventa práv a mezinárodních vztahů, t.č. pobývajícího ve Velké Británii. Ve svém obsáhlém textu, jež stojí na pomezí komentáře a analýzy, reflektuje poslední významné události, jež se v regionu Blízkého východu udály. Pod samotným koncem příspěvku nabízím pár zajímavých odkazů, které tematicky k textu rozhodně patří.