Již třetím rokem probíhající válka na Ukrajině, druhým rokem trvající občanská válka v Súdánu a přes rok pokračující válka mezi hnutím Hamás a Izraelem jsou realitou, do které svět vstupuje v roce 2025. Západ soupeří o vliv v téměř všech regionech světa, od…

K dlouhodobě sledované válce na Ukrajině, probíhající od února roku 2022, se pomalu přidávají další ohniska konfliktů, kterým je věnována pozornost světových i regionálních hráčů. Druhá polovina roku 2023 přinesla hned několik takových zvratů – od Nigeru přes Súdán až…

Ve čtrnácté epizodě podcastu Debrief je naším hostem novinářka Fatima Rahimi. S Fatimou se v prvním bloku epizody zaměřujeme zejména na současné dění v Afghánistánu, zejména pak postavení žen ve společnosti. Dozvíte se ale také více o aktivitách Islámského státu…

For a long time, al-Qaeda has been the world’s biggest terrorist threat. It was responsible for a series of high-profile events in the 1990s, most notably the attacks on the WTC (1993), the Chóbar Towers (1996), or the US embassies…

Jaderné státy Indie a Pákistán mají dlouhodobě napjaté vztahy. Ty se navíc výrazně zhoršily a rychle eskalovaly v reakci na teroristický útok v Pulwamě[1], při kterém zahynulo více než 40 indických policistů. Hrozí skutečná válka mezi tradičními regionálními rivaly? Útok…

Ozbrojený konflikt v Afghánistánu už trvá téměř čtyřicet let. Proběhl zde proxy konflikt supervelmocí bipolárního světa, občanská válka mezi skupinami, jež porazily sovětskou armádu, vláda radikálního hnutí Tálibán, spojenecká intervence po útocích z 11. září, instalace demokracie a v současné době dochází…

Vnitřně vysídlené osoby (IDPs) jsou stále závažným problémem několika desítek států, často je však pozornost upírána spíše na mezinárodní uprchlíky. Tak je tomu i v případě IDPs v Myanmaru, kdy se celosvětová média zaměřují na utíkající menšinu Rohingyů, ale už méně z nich…

Sotva v Indonésii nedobrovolně skončil takzvaný Orde Baru (Suhartův režim), o němž podrobněji pojednává předchozí článek o nejlidnatější muslimské zemi, nastala řada rozličných změn, včetně těch ekonomických. Jejich nutnost byla ostatně bezprostřední rozbuškou změn demokratizačních. V současnosti je též díky nim…

Kolonialismus je jevem, který bezesporu dodnes nevymizel. Ač se jeho výchozí oblasti mnohdy mění, a současně na sebe bere poněkud odlišné podoby. V každém případě navazuje na „klasické“ koloniální říše, nad nimiž „slunce nezapadalo“. Počátek rozvalu tradičních koloniálních říší není…

Napětí mezi Indií a Pákistánem eskalovalo do podoby indického útoku na ozbrojence na pákistánské straně hranice v Kašmíru. Pákistán však tvrdí, že k žádné operaci na jeho území nedošlo a odehrála se jen „běžná“ přeshraniční přestřelka. Jaké je pozadí nebývale medializované operace…

Analýza se zaměřuje na postavení afghánského etnika Hazárů, jež je v zemi dlouhodobě diskriminováno především na základě mongoloidního vzhledu a víry v minoritní ší’itskou větev islámu. Text se zaměřuje na jejich situaci v současném Afghánistánu, především v oblasti společenského a politického postavení, vzdělání a…

Přehled a stručná analýza bezpečnostního a mezinárodně-politického dění z jižní Asie za měsíc prosinec. Pákistán a Afghánistán Talibán zaútočil na leteckou základnu v Kandaháru, patrolu u základny v Bagrámu a penzion poblíž španělské ambasády Letiště v Kandaháru, které je také leteckou základnou spojeneckých…

Text mapuje život afghánského mudžáhida Gulbuddína Hekmatjára od dob jeho studií po bitvu o Kábul v polovině roku 1992. Věnuje problematice jeho ideové změny z komunisty na islamistu, což jej v afghánské porevoluční realitě vyhnalo do exilu v Pákistánu, kde navázal spolupráci s tamní…