Po dávce dvou dílů BSS tripů (Bunkry a hraniční opevnění a Pražský výběr) jsme se rozhodli vám připomenout, že život není jen o koupání se, běhání po horách a bunkrech nebo obrážení výstav. Proto se následující tipy věnují online certifikovaným kurzům od různých světových univerzit a institucí, které si – pakliže jste studenti Masarykovy univerzity – můžete až do 30. září 2020 udělat zdarma. Více informací k samotnému získání přístupu do platformy Coursera, na níž se kurzy nachází, najdete na stránkách knihovny Fakulty sociálních studií MU. My pro Vás z více než 3 800 kurzů z oblasti sociálních věd vybrali pět, které snad osloví každého správného BSSáka (tedy studenta Bezpečnostních a strategických studií) nebo nadšence do mezinárodní a bezpečnostní tematiky!
Introduction to Cybersecurity Tools & Cyber Attacks
Jako první jsme pro vás vybrali začátečnický kurz od mezinárodní technologické společnosti IBM, který Vás ve dvaceti hodinách a celkem čtyřech lekcích seznámí se základy kybernetické bezpečnosti. Ideální pro ty, co se chtějí orientovat v historii kybernetické bezpečnosti, seznámit se s typy kybernetických útoků a motivacemi hackerů nebo rozumět bezpečnostním hrozbám v tomto dynamickém odvětví.
Understanding Terrorism and the Terrorist Threat
Je vám líto, že už za sebou máte předmět BSSb1150 Terorismus, nebo se na něj chystáte v podzimním semestru? Či vás prostě téma terorismu zajímá? V tom případě vám doporučujeme tento zhruba sedmnáctihodinový kurz vytvořený Univerzitou v Marylandu. Dozvíte se v něm například současné trendy v oblasti, podíváte se detailněji na působení a existence Al-Kájdy a budou vám vyvráceny i obecně rozšířené mýty o terorismu. Navíc dostanete možnost pracovat se Světovou databází terorismu (Global Terrorism Database – GTD), což je mimochodem největší databáze na světě, čítající přes 190 tisíc teroristických incidentů od roku 1970.
International Security Management
Jaká témata hýbou mezinárodním bezpečnostním prostředím? Na tuto otázku se vám pokusí dát odpověď tento devítihodiný kurz zaměřený na bezpečnostní management od Erasmovy univerzity v Rotterdamu. Podíváte se v něm třeba na to, co ovlivňuje agendu v různých sektorech, ať už v oblasti internetu nebo organizovaného zločinu, a seznámíte se ze základy OSINTu – techniky získávání informací z otevřených zdrojů.
Understanding 9/11: Why 9/11 Happened & How Terrorism Affects Our World Today
Bezprecedentní bezpečnostní událost, která způsobila doposud jediné zaktivizování článku 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně. I takto můžeme definovat teroristický útok z 11. září 2001. Zhruba patnáctihodinový kurz vytvořený Dukeovou univerzitou rozkrývá v sedmi lekcích téma terorismu, islámu, radikalizace a obecně okolností, jež vedly k útokům, které nenávratně změnily jak Spojené státy, tak mezinárodní bezpečnostní prostředí.
Cybersecurity and the Internet of Things
A jako poslední vám doporučujeme opět kurz z odvětví kybernetické bezpečnosti, tentokrát pro ty, kteří jsou s tématem již trochu seznámeni, jelikož se řadí mezi středně pokročilé kurzy. Tento se zaměřuje na Internet věcí (IoT) a s ním spojené otázky bezpečnosti a soukromí. A že je jich požehnaně. Ve dvanácti hodinách a čtyřech kapitolách se seznámíte například s konceptem chytrého domova – který tvoří právě IoT zařízení – nebo zjistíte, jaká témata se v souvislosti s IoT řeší ve výrobním sektoru.
Našli jste v seznamu platformy Coursera další kurzy, které vás zaujaly, nebo za sebou už nějaký/nějaké máte? Či víte o jiných podobných platformách? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích. 😊