Wikimedia

Přehled světového dění z uplynulého týdne (8/2018)

[Afrika]

Nigérie: V zemi došlo k dalšímu únosu školaček, tentokrát ve městě Dapchi ležícím ve státě Yobe. Za útokem stojí opět islamistická skupina Boko Haram, která unesla před čtyřmi lety 276 školaček v Chiboku, jenž se nachází v sousedním státě Borno. Počet unesených dětí i okolnosti útoku na místní školu se značně rozcházejí. Rodiče dětí uvádějí, že zmizelo okolo 100 dětí, což úřady nepotvrdily a uvedly, že se jich pohřešuje okolo 50 a že dívky nebyly uneseny, ale skryly se do okolí před útočníky. Dívky se nigerijské armádě prozatím nepodařilo najít.

Somálsko: Nejméně 18 lidí zemřelo při dvou explozích v hlavním městě Mogadišo. Bomby byly nastraženy v automobilech zaparkovaných blízko prezidentského paláce. Dalších 20 lidí bylo zraněno. K útoku se přihlásila islamistická skupina al-Šabáb. Navíc po druhém výbuchu následovala střelba. Bylo tak narušeno měsíce trvající období klidu v hlavním městě. Mogadišo je jinak častým cílem teroristů. Jeden z posledních útoků se odehrál v prosinci 2017, kdy se sebevražedný útočník odpálil uvnitř policejní akademie. Tehdy zemřelo 18 policistů.

 

[Blízký východ]

Sýrie: Rada bezpečnosti OSN přijala v sobotu rezoluci o třicetidenním příměřím. Stalo se tomu tak po týdnech vyhrocených bojů v zemi, jimiž trpí hlavně civilní obyvatelstvo. Pro námitky z ruské strany se rezoluce nevztahuje na boje proti ozbrojencům z Al-Kájdy a Islámského státu. Byť je rezoluce platná pro celou Sýrii, největší místo v předcházejících debatách mělo hlavně damašské předměstí východní Ghouta, kde se podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese nachází v obležení až 400 tisíc lidí. Východní Ghouta je již roky pod povstaleckou správou, část jednotek je napojená na Al-Kájdu.

Sýrie: V Afrinu došlo k dohodě mezi kurdskými silami YPG a vládními vojsky, jež mají podpořit YPG v boji proti turecké armádě a jednotkám Syrské svobodné armády (FSA). Dle mluvčího YPG mají vládní vojska pouze pomoci v obraně pohraničních oblastí, nikoli zasahovat do záležitostí Kurdy vedené oblasti. Opoziční hlasy mj. z Kurdské národní rady však upozorňují na riziko přítomnosti vládních vojsk v oblasti. Rezoluce OSN o příměří v Sýrii byla YPG uvítána, vyhradila si však právo na sebeobranu.

 

[Euroatlantický prostor]

EU: Poslanci Európskeho parlamentu združených vo Výbore pre priemysel, výskum a energiu schválili prijatie programu pre podporu európskeho zbrojného priemyslu. Program má poskytovať finančné zdroje projektom, na ktorých sa podieľajú aspoň tri štáty Európskej únie a ich cieľom je vytvorenie nového produktu. V rokoch 2019 a 2020 by vynaložené prostriedky mali dosiahnuť vo výške 500 miliónov eur. Financovanými projektami by mali byť napríklad vývoj dronov pre vojenské použitie či tvorba európskeho mechanizmu kybernetického zabezpečenia.

Veľká Británia: Premiérka Theresa Mayová na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii zdôraznila, že odchod Británie z Európskej únie neznamená koniec jej podieľania sa na európskej bezpečnosti. Vylúčenie Británie z obranných projektov by znamenalo krok späť v bezpečnosti regiónu. Británia si praje intenzívnu spoluprácu s Európskym obranným fondom a Európskou obrannou agentúrou. Pokračovanie kooperácie má podporu aj u európskych partnerov. Vzhľadom na vystúpenie Británie z EÚ však zostáva nejasné, v akom usporiadaní by spolupráca mohla pokračovať.

 

[Jižní Asie]

Myanmar: Vládní jednotky podle zprávy Human Rights Watch (HRW) srovnaly se zemí alespoň 55 vesnic opuštěných prchajícími Rohingy. Od srpna bylo částečně či úplně zničeno již 362 sídel. Toto jednání hodnotí HRW jako možnou likvidaci důkazů o vraždění vládních vojáků. Více než půl milionu Rohingů je od minulého roku na útěku. Agentury Reuters či AP hovoří o existenci masových hrobů. OSN prohlásila rohingskou krizi za „učebnicový příklad etnické čistky“. Situace se dále vyvíjí, protože většina uprchlíků se aktuálně nachází v Bangladéši, která vede s Myanmarem spory. Zároveň stále dochází ke střetům rohingských milicí a vládních vojáků.

Afghánistán: Při teroristických útocích v posledním týdnu zemřelo 23 lidí. Nejvíce obětí si vyžádal páteční přepad vojenské základny v provincii Faráh na západě země. Ozbrojenci z Tálibánu zde zabili 18 vojáků a další 2 zranili. V sobotu došlo k sebevražednému útoku v Kábulu na ulici, kde sídlí tajné služby a velení NATO. K činu, který si vyžádal 3 mrtvé a 6 zraněných se přihlásil tzv. Islámský stát. V jižní provincii Helmand se odehrály dva útoky aut sebevražedných atentátníků. Dva vojáci zemřeli při maření útoku na základnu a dalších 7 lidí bylo zraněno při incidentu u budovy zpravodajské služby v metropoli Laškar Gáh.

 

[Latinská Amerika]

Kolumbie: Drogový dealer Washington Edison Prado známý pod označením Ekvádorský Pablo Escobar byl v neděli deportován z Kolumbie do USA.  Prado se neúspěšně pokoušel obvinění zbavit tvrzením, že je členem skupiny FARC. Pod tímto statusem by mu totiž mohla být udělena amnestie. Prado je americkou policií obviněn z pašování více jak 200 tun kokainu do USA. Kartel pod jeho vedením ovládal cesty podél pobřeží Pacifiku. Podle policie se tak skupina dá porovnat s Escobarovým Medellínským kartelem, který měl ve své době pod kontrolou veškerý vývoz kokainu do USA.

Mexiko: Čtyři policisté byli zadrženi za únos třech rodilých Italů pro místní gangy. Tři muži a jedna žena prý přiznali, že byli najati gangem, aby Italy unesli. Důvod zatím není jasný. Tři muži zmizeli na konci ledna ve státe Jalisco potom, co byli zadrženi policií na benzínové pumpě. Stát Jalisco, ve kterém se nachází i mexické druhé největší město Guadalajara, je domovem momentálně nejsilnějšího drogového kartelu Jalisco Nová generace, ten se dostal do popředí po zatčení lídra kartelu Sinaola známého pod přezdívkou El Chapo. Gang je pověstný právě zapojováním policie, jestli ale kartel Italy skutečně unesl, zatím není jasné.

 

[Post-sovětský prostor]

Rusko: Ruská polícia koncom týždňa zatkla opozičného aktivistu Alexeja Navaľného a šéfa jeho predvolebného štábu Leonida Volkova. Ruské úrady oznámili, že oboch vyššie spomenutých vyšetrujú pre opakované porušovanie pravidiel organizovania verejných zhromaždení. Zatiaľ čo samotného Navaľného po vypočutí prepustili, Volkov bol odsúdený na 30 dní väzenia. Známy kritik Kremľa Navaľný sa často dostáva do konfliktu s ruskou políciou. Práve jeho bezúhonnosť bola hlavným dôvodom prečo ho ústredná volebná komisia nezaradila na zoznam prezidentských kandidátov. Podľa Navaľného sú všetky obvinenia vykonštruované a majú len jeden cieľ a to dostať jeho a jeho hlavných spolupracovníkov mesiac pred voľbami z očí verejnosti.

Rusko: Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastnil na exhibičnom lete modernizovanej verzie bombardéru Tu-160.  Podľa Putina je rozvoj technológií v rámci ozbrojených síl kľúčový pre celkové posilnenie obranyschopnosti krajiny. Modernizácia bombardéru Tu-160 spočívala predovšetkým vo výmene motorov a digitálneho palubného vybavenia. Ruské ministerstvo obrany plánuje v rámci obmeny strategického letectva – ako jednej zložky jadrovej triády, objednať najmenej 50 kusov modernizovanej Tu-160. Podľa vedenia Kazaňských leteckých závodov existujú plány aj na zostrojenie civilného nadzvukového lietadla postaveného práve na konštrukcii osvedčenej Tu-160ky.

 

[Východní Asie]

Taiwan: Taiwanská vláda potvrdila dlho očakávanú obmenu vládneho kabinetu. Nové vedenie budú mať kľúčové zložky administratívy vrátane ministerstva zahraničných vecí a úradu pre záležitosti Číny. Prezidentka Caj do týchto orgánov dosadila lídrov, ktorí sú spájaní s politikou samostatnosti Taiwanu. Predpokladá sa, že takéto výmeny na kľúčových postoch majú demonštrovať zvyšujúcu sa asertivitu ostrovného štátu voči Číne. Taiwansko-čínske vzťahy sa výrazne zhoršili najmä po nástupe prezidentky Caj v roku 2016. To, do akej miery prinesie asertívnejšia politika Taiwanu voči Číne reálne úspechy je otázne, nakoľko pozornosť taiwanských spojencov a kľúčových regionálnych aktérov sa v súčasnosti upiera majoritne na konfliktný Kórejský polostrov.

Filipíny: Líder filipínskeho rebelského hnutia Moro Islamic Liberation Front Murad Ebrahim varoval, že môže byť len otázkou času, kedy islamisti napojení na ISIL zorganizujú ďalší útok na jedno z miest na juhu Filipín. Dodáva, že títo islamisti sa snažia infiltrovať do islamských škôl a disponujú nemalým množstvom zbraní a peňazí. Murad deklaroval, že pre zníženie napätia na ostrove Mindanao je nevyhnutné zrýchliť presadenie zákona o autonómii v moslimskom regióne. Filipínsky prezident Duterte, ktorý vedie vojnu s islamistami na ostrove Mindanao už dlhé mesiace, usiluje o schválenie zákona najmä v súvislosti s hrozbou rebélie moslimských hnutí v krajine. To by ešte viac zhoršilo bezpečnostnú situáciu v krajine, ktorá je už teraz sužovaná militantným islamizmom a organizovaným zločinom.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Ministerstvo obrany USA vyhlásilo soutěž na dodání nové střely krátkého doletu země-vzduch určené k obraně před nepřátelskými projektily a objekty. Střela má být schopná ničit dělostřelecké projektily, minometné projektily, rakety, střely s plochou dráhou letu a drony. Obzvlášť právě drony jsou jednou z nejvíce proliferujících hrozeb dneška, kterými mohou disponovat i méně vyspělé státy a nestátní aktéři a světové mocnosti se snaží posílit své obrané kapacity vůči této hrozbě.

Kyberbezpečnost: Neznámí hackeři v minulém roce ukradli 6 milionů dolarů z Centrální banky Ruska. Toto sdělení zveřejnila Centrální banka Ruska tento pátek. Hackerům se podařilo získat kontrolu nad jejich počítačem v bankovním systému a následně použili k převodu peněz na vlastní účty technologii SWIFT. Společnost SWIFT uvedla, že jejich systémy nebyly hackery nikdy ohroženy a odmítla zveřejnit případný počet incidentů. Podobně byl systém SWIFT zneužit v roce 2016, kdy došlo k napadení banky v Bangladéši a převedení 81 milionů dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *