Přehled světového dění z uplynulého týdne (7/2022)

[Audioverze]

[Blízký východ a severní Afrika]

Izrael/Bahrajn: Naftali Bennett jako první izraelský premiér navštívil Bahrajn. Setkal se s tamním králem i korunním princem a také zástupci americké páté flotily, která má v zemi základnu. Kromě obchodních záležitostí a prohlubování vzájemných vztahů hovořili představitelé obou zemí o hrozbě, kterou pro ně představuje Írán. O dva dny později se Izrael přidal k námořnímu vojenskému cvičení v Perském zálivu organizovanému Spojenými státy, kterého se účastnily i okolní státy. Premiér Bennett při tom hovořil o izraelské snaze vybudovat „prstenec spojenectví“ právě se státy Perského zálivu.

Egypt/Súdán/Etiopie: Přehrada GERD na Modrém Nilu začala produkovat elektřinu, a to i přes dlouhodobé spory, které Etiopie vede se zeměmi níže po proudu řeky. Zatímco Etiopie doufá, že to zemi pomůže překonat energetickou krizi, Egypt a Súdán se obávají, že využívání přehrady ohrozí tok Nilu, na kterém závisejí miliony lidí především kvůli zemědělství. Kvůli stavbě přehrady se v minulém roce bezvýsledně vedla intenzivní jednání s přispěním mezinárodního společenství. Etiopie nebyla schopná přistoupit na mechanismy, které by Egyptu a Súdánu umožňovaly kontrolovat fungování a naplňování přehrady.

 

[Euroatlantický prostor]

Spojené štáty: Bývalý prezident Spojených štátov amerických Donald Trump si nemôže nárokovať na prezidentskú imunitu v prípade útoku na Kapitol z januára 2021. Rozhodol o tom sudca obvodného súdu s odôvodnením, že Trumpovo jednanie bolo „neoficiálnym konaním“ s úsilím zotrvať v úrade, na ktoré sa imunita nevzťahuje. Jeho prejav a následná kritika vládnych predstaviteľov za nezablokovanie potvrdenia víťazstva Joea Bidena mohla byť podľa sudcu podnetom pre kolektívnu akciu. Rozhodnutím tak potvrdil možnosť postúpenia viacerých žalôb voči Trumpovi k súdu.

Európa/Irán: Viedenské rokovania o iránskom jadrovom programe by mohli v najbližších dňoch dospieť k dohode. V snahe uľahčiť rokovania medzi Spojeným kráľovstvom, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom, Čínou, USA a Iránom o návrate k jadrovej dohode odstúpili Spojené štáty od sankcií uvalených na iránsky civilný jadrový program. Irán dlhodobo odmieta tvrdenia, že pracuje na výrobe jadrových zbraní, a deklaruje svoj jadrový program ako určený na mierové účely. Predpokladá sa však, že už čoskoro môže vlastniť dostatočný materiál na výrobu jadrovej zbrane.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: V Dauhá se sešla delegace pod vedením ministra zahraničí Amíra Chána Muttakího s ambasadory států Perského zálivu. Diplomaté zemí Rady pro spolupráci arabských států v zálivu zdůraznili důležitost respektování základních práv a svobod včetně práv žen pracovat a vzdělávat se. Tálibán však žádné sliby neučinil. Následně proběhlo jednání mezi Tálibánem a reprezentanty Evropské unie a Spojených států. V prohlášení se hnutí zavazuje, že bude usilovat o celkové blaho afghánských občanů.

Indie: Speciální tribunál odsoudil 49 lidí za sérii bombových útoků v Ahmedabádu z března 2008. Jednadvacet výbuchů v rozmezí 70 minut si vyžádalo 56 obětí a zranilo na 200 lidí. Příslušníci a spolupracovníci Indických mudžáhidů, frakce zakázaného Indického islámského hnutí, si vyslechli 38 trestů smrti a 11 doživotí. Spravedlnosti neunikl tehdejší šéf hnutí Safdar Nagori ani lidé zodpovědní za trénink útočníků a nákup výbušnin. Podle policie byla série výbuchů odvetou za komunální násilí proti muslimům v Gudžarátu v roce 2002. Rozsudky smrti musí ještě potvrdit gudžarátský nejvyšší soud.

 

[Latinská Amerika]

Brazílie: Jair Bolsonaro se sešel nejprve s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a poté i s maďarským pre Viktorem Orbánem. Návštěva Moskvy brazilským prezidentem si u Spojených států vysloužila silnou kritiku kvůli vyjadřování solidarity Ruské federaci v aktuální krizi na ukrajinsko-ruských hranicích. Načasování návštěvy Ruska je podle USA nejhorší možné, protože podkopává diplomatické snahy o řešení krize na Ukrajině.

Mexiko: Novináři ve městě Tijuana protestovali proti násilí, kterému musí ve své zemi čelit. Za letošní rok Mexiko eviduje už pět úmrtí žurnalistů a mnoho dalších se potýká se slovními útoky na jejich osobu. Protestující vyzývali prezidenta Andrese Manuela Lopeze Obradora, který se zrovna v Tijuaně účastnil tiskové konference, aby učinil kroky pro to, aby se takové situace už neopakovaly. Novináři nejsou spokojeni s tím, že kvůli své práci čelí násilí nebo smrti a útočníci za to ani nejsou potrestáni.

 

[Postsovětský prostor]

Ruská federácia/Ukrajina: Napätie na rusko-ukrajinských hraniciach sa naďalej stupňuje. Americký prezident Joe Biden v piatok vyjadril presvedčenie, že Ruská federácia zaútočí na Ukrajinu. Hoci v utorok hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov oznámil stiahnutie časti ruských jednotiek z hranice, tak v oblasti sa počas týždňa prudko zvýšil počet porušení prímeria medzi separatistickými republikami Doneck a Luhansk a ukrajinskou stranou. Lídri separatistov oznámili začiatok evakuácie občanov do Ruska a vyhlásili mobilizáciu.

Tadžikistan/Afganistan: Množstvo ilegálnych narkotík prepašovaných z Afganistanu do Tadžikistanu medziročne narástlo o 69 %. Šéf tadžickej Agentúry pre kontrolu drog vo štvrtok vyjadril prosbu o medzinárodnú pomoc pre Tadžikistan v boji proti pašovaniu drog a zbraní zo susedného Afganistanu. Situácia sa podľa neho prudko zhoršila po tom, čo sa v Afganistane dostal k moci Taliban. Okrem nestability vo vnútri Afganistanu zhoršujú situáciu podľa Úradu OSN pre drogy a kriminalitu aj rastúce ceny ópia, ktoré motivujú farmárov ku pestovaniu ópiového maku.

 

[Subsaharská Afrika]

Mali: Po střetu s neidentifikovanými ozbrojenci v regionu Archam poblíž hranic s neklidnou Burkinou Faso a Nigerem malijská vláda uvedla, že bylo zabito osm jejích vojáků. Dalších čtrnáct bylo zraněno a čtyři jsou nezvěstní. Armádní stanovisko uvádí, že vojáci byli napadeni při hledání skrýší rebelů. Při střetu bylo s podporou leteckých sil zabito 57 ozbrojenců. Útok se odehrál jen několik dní poté, co Francie a její spojenci oznámili kvůli více překážkám od přechodné vlády odchod ze země. Se souhlasem leaderů okolních států budou vojáci relokováni u nich.

Somálsko: Nejméně třináct lidí bylo zabito a dvacet zraněno při sebevražedném bombovém útoku v restauraci, v níž byli i místní politici a vládní úředníci. Exploze se odehrála ve městě Beledweyne, ležícím severně od hlavního města Mogadišo, a způsobila rozsáhlé škody. Útok se odehrál i přes zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s parlamentními volbami. Podle obyvatel je jednou z obětí i jeden z kandidátů. K útoku se přihlásila islamistická skupina al-Šabáb, jež je napojena na síť al-Kajdá s cílem svržení ústřední vlády.

 

[Západní Pacifik]

Mjanmarsko: Vojenská junta, napriek sťažnostiam politických oponentov, potvrdila budúco-týždňovú účasť na online pojednávaniach súdu OSN v Haagu. Obavy z tohto kroku vznikly kvôli možnému medzinárodnému uznaniu junty na Medzinárodnom súdnom dvore. Súdne vypočutie sa bude zaoberať sporom vyplývajúcim z Gambijskej žaloby z roku 2019, ktorý obviňuje Mjanmarsko z genocídy menšinového moslimského obyvateľstva Rohingov počas vojenského zásahu  z roku 2017.

Austrália/Spojené kráľovstvo: Podľa vyjadrenia spojencov došlo k významnému pokroku v pláne na získanie ponoriek s jadrovým pohonom pre Canberru. Londýn v rámci záväzku podporiť mier a stabilitu v Indo-Pacifiku sľúbilo 25 miliónov libier na posilnenie kybernetického priestoru a námornej bezpečnosti. Prehlbujúci sa vzťah medzi krajinami vznikol z pretrvávajúcich obáv o vplyv a moc Číny v regióne. Spojené štáty sa taktiež zapojili do zmluvy so zámerom posilnenia stability v ázijských krajinách. Peking dal jasne najavo, že urobí všetko pre oddialenie alebo zmarenie plánu a nákupu ponoriek.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Ruští státem sponzorovaní hackeři útočili na společnosti s bezpečnostní prověrkou pracující pro Spojené státy. Dle společné zprávy amerických agentur CISA, FBI a NSA tak činí minimálně poslední dva roky. Tyto útoky se zaměřovaly na firmy pracující pro americké ministerstvo obrany, armádu, námořnictvo, letectvo, vesmírné síly i zpravodajské služby. Útočníci se zaměřovali na řadu oblastí včetně špionáže designů zbraní, raket, vozidel, letadel či IT systémů. Ačkoliv není jasné, zda byly odcizeny nějaké tajné informace, ze zprávy vyplývá, že Rusko získalo velice dobrý vhled do fungování amerických obranných složek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *