[Afrika]
Libye: Prezident nově zvolené přechodné vlády, Mohammed Younes Menfi, uspořádal setkání s desítkami kmenových vůdců, akademiků a aktivistů ve východolibyjském městě Benghází s cílem pokusit se upevnit dialog v zemi před parlamentními volbami v prosinci tohoto roku. Menfi byl na únorové mírové konferenci uspořádané OSN zvolen do čela prezidentské rady skládající se ze tří členů, přičemž každý z nich reprezentuje jeden ze tří velkých regionů Libye – Tripolis na západě, Kyrenaiku na východě a Fezzán na jihozápadě.
Somálsko: Prezidentské volby plánované na 8. únor tohoto roku se neuskutečnily. Současnému prezidentovi Mohamedu Abdullahu Mohamedovi, který usiluje o zisk druhého mandátu, se nepodařilo včas dojednat s regionálními představiteli nová volební pravidla. Již tak fragmentovaná federace směřuje k ústavně-politické krizi. Mezi hlavními důvody neúspěchu jednání centrální vlády s regiony, jsou pokračující ozbrojené střety mezi federálními vojsky a regionálními milicemi ve federálním státě Džubalandu o dominanci nad jedním z tamních regionů či složení volební komise.
[Blízký východ]
Írán: Íránské revoluční gardy zahájily ve čtvrtek rozsáhlé cvičení pozemních sil poblíž iráckých hranic. Každoročního vojenského drilu se zúčastnily tankové divize, dronové jednotky či výsadkové síly a jeho cílem je hodnocení připravenosti vojenských sil. Cvičení následovalo po týdenních oslavách u příležitosti 42. výročí islámské revoluce. V posledních měsících Írán zvýšil počet svých vojenských cvičení v době, kdy se země pokouší vyvíjet tlak na amerického prezidenta Joea Bidena kvůli dohodě o jaderné energii, na kterou může znovu přistoupit.
Turecko/Irák: Turecká armáda minulý týden provedla novou vojenskou operaci namířenou proti Kurdské straně pracujících (PKK) v severním Iráku. Během čtyřdenní pozemní a vzdušné ofenzívy v horské oblasti v iráckém guvernorátu Dahúk bylo zničeno více než 50 cílů PKK, včetně muničních skladů, jeskyní a základen. Podle vyjádření tureckého ministra obrany Hulusi Akara bylo cílem druhé fáze operace “Claw-Eagle” zajištění turecko-iráckých hranic a pátrání po unesených tureckých občanech. Během střetů údajně přišlo o život 48 příslušníků PKK, na straně Turecka pak tři vojáci a 13 civilistů držených v zajetí.
[Euroatlantický prostor]
Česko: Česká zbrojovka Group SE podepsala finální dohodu o koupi stoprocentního podílu v americkém výrobci zbraní Colt Holding Company. Zaplatí za něj 220 milionů dolarů v hotovosti a dále pak více než milion nových akcií zbrojovky. Generální ředitel Lubomír Kovařík uvedl, že strategií společnosti je stát se klíčovým partnerem pro ozbrojené složky. Colt je dlouhodobým dodavatelem americké armády a prostřednictvím své kanadské dceřiné společnosti taktéž výhradním dodavatelem malých zbraní vojenským složkám v Kanadě.
Evropská unie: Společenství podle diplomatických zdrojů uvalí sankce proti spolupracovníkům ruského prezidenta Putina v reakci na uvěznění Alexeje Navalného. Postih by měl zahrnovat zákaz cestování a zmrazení majetku v EU. Berlín a Paříž ale zřejmě nepodpoří tvrdší sankce, které požadují některé další členské státy. Jedním z navrhovaných opatření bylo zastavení energetického projektu Nord Stream 2. Tuto podobu sankcí schvaluje i Navalného tým, jelikož podle slov Leonida Volkova míří na ruské oligarchy, ale ne na národní ekonomiku.
[Západní Balkán]
Albánie: Albánský speciální soud proti korupci a organizovanému zločinu, SPAK, vznesl obvinění proti 13 osobám včetně známé soudkyně Enkeleidy Hoxhy, dvou lékařů a právníka. Čelí obvinění z korupce. Hoxha stála za řadou kontroverzních rozhodnutí, která vyústila v předčasné propuštění notoricky známých zločinců. Přes právníka Aldu Tabaka měla dostávat úplatky od 6 000 do 12 000 euro za předčasná propuštění. Jedná se o první vysoce postavené představitele, které SPAK za dobu svého působení obvinil. SPAK byl založen v roce 2019 s pomocí západních partnerů a jeho cílem je reformovat zkorumpovaný soudní systém.
[Jižní Asie]
Afghánistán: Výbuch cisterny způsobil v sobotu v provincii Herát při hranici s Íránem masivní požár. Zničil dalších zhruba 500 cisteren s benzínem a zemním plynem. Oheň přinutil afghánské úřady odpojit elektrickou síť, která z Íránu zásobuje hlavní město provincie Herát. Požár byl pozorovatelný i z vesmíru. Afghánské úřady požádaly o pomoc íránskou stranu, na jejíž území se plameny taktéž rozšířily. Na místě krom Afghánců zasahují taktéž íránští hasiči, armáda a pohraniční stráž. Afghánistán má výjimku z amerických sankcí na ropné produkty, příčina exploze zatím není známa.
Indie/Čína: Země započaly synchronizované stahování svých sil z oblasti jezera Pangong Tso v Ladakhu. Jde o začátek procesu deeskalace napětí mezi oběma jadernými velmocemi dohodnutý na lednovém kole bilaterálních jednání. Severní i jižní břeh opustí tanky a obrněná vozidla, sníží se počet vojáků, kteří zůstanou pouze na klíčových pozicích, a Čína se tímto vrátí ze zabraných území opět do statu quo. Celý proces by měl být dokončen do 19. února a vše bude ověřováno drony ze vzduchu i pozorovateli na zemi. Patrolování demilitarizovaného území bude podléhat konzultacím, o nichž se bude vyjednávat v dalším kole rozhovorů.
[Latinská Amerika]
Nikaragua: Mezinárodní federace lidských práv ve své čtvrteční zprávě upozornila na stále zvyšující se tlak na nikaragujskou opozici. Státní a polovojenské ozbrojené skupiny nadále terorizují obyvatelstvo, novináře, představitele církví a pokoušejí se před listopadovými volbami umlčet opozici. Očekává se, že stávající prezident Daniel Ortega se bude ucházet již o páté funkční období v úřadu, a proto jeho vláda v posledních měsících implementovala řadu zákonů, které znesnadňují fungování nevládních organizací a ztěžují volitelnost opozice.
Mexiko: Prezident Andrés Manuel López Obrador varoval před nepravdivých informacích o plně otevřených hranicích do USA. Vyzval migranty, aby nevěřili převaděčům, kteří je v současné době lákají na vidinu okamžitého zisku právního statusu v USA. Zároveň uvítal nový azylový plán Joea Bidena, který nahradí dosavadní strategii „Remain in Mexico“ Donalda Trumpa. Tento plán nutil migranty ze zemí Střední Ameriky čekat na slyšení o azylu v Mexiku (mimo USA). To by měla nová americká administrativa změnit, čímž by došlo ke snížení náporu migrantů v Mexiku.
[Post-sovětský prostor]
Ukrajina: V kyjevské oblasti odhalila bezpečnostní služba SBU centrum mezinárodní teroristické organizace Islámský stát. Jeho vůdcem je účastník bojů v Sýrii, působící na Ukrajině od roku 2019. SBU zjistilo, že skupina padělala pasy občanů Ukrajiny a Ruské federace a legalizovala osoby ze Středního východu a střední Asie. Podle šetření jsou někteří z nich aktivními ozbrojenci IS. Podle plánu vůdců mezinárodní teroristické organizace měli po spáchání zločinů „zůstat“ na Ukrajině. Obžalovaní také distribuovali extremistickou literaturu potenciálním podporovatelům.
[Východní Asie]
Južná Kórea: V kórejskom hlavnom meste Soul začali v pondelok testovať na prítomnosť koronavírusu tiež mačky a psy. Stalo sa tak mesiac po potvrdenom prípade nákazy psa covidom-19 pravdepodobne od človeka. Covid-19 je prenosný aj z človeka na zviera, rovnako ako zo zvieraťa na človeka. Južná Kórea chce podobným prenosom zabrániť, pozitívne testované zvieratá musia zotrvať v domácej karanténe. Prípady nákazy sa už objavili tiež u goríl, norkov či levov a tigrov.
Japonsko: Japonské ministerstvo obrany ohlásilo v nedeľu akvizíciu troch transportných lodí pre pozemnú zložku Japonských sebaobranných síl (JSDF). Plavidlá majú slúžiť pre vojsko dislokované na súostroví Rjúkjú vrátane sporných ostrovov Senkaku. Ide o vôbec prvý takýto nákup lodí pre pozemné sily JSDF. Plavidlá majú mať spolu tonáž asi 2 800 ton a majú slúžiť na prepravu jednotiek, munície a paliva. Krok Japonska sa považuje za reakciu na pravidelné plavby lodí ČĽR v japonských teritoriálnych vodách.
[Moderní technologie a kyberbezpečnost]
Moderní technologie: Americká vojenská agentúra DARPA poverila spoločnosti General Atomics, Lockheed Martin a Northrop Grumman vytvorením predbežných návrhov nového typu UAV nazývaného Longshot. Jedná sa o typ bezpilotného zbraňového nosiča, ktorý má byť do oblasti nasadenia vypustený z iného zbraňového nosiča (pilotovaným lietadlom). Dron sa bude vyznačovať nízkym RCS ( radarovým odrazom) a bude niesť dve protilietadlové strely. Hlavnou výhodou konceptu je pôsobenie v rovnakom, alebo väčšom operačnom dosahu pri zníženom riziku ohrozenia života ľudských pilotov nepriateľskou paľbou. V rámci programu LongShot plánuje DARPA preskúmať multimodálny pohon, ktorý považuje za kľúčový pre tento koncept.
Kyberbezpečnost: Sociální síť Clubhouse čelí kritice za odhalené bezpečnostní nedostatky. Ukázalo se, že je propojena s čínskou společností Agora. Což znamená, že data uživatelů (doposud přenášená v nezašifrované podobě) mohou putovat přes čínské servery, kde může dojít k jejich zneužití čínskou komunistickou stranou. Dále Clubhouse „dočasně“ ukládá nahrané konverzace a má právo ke kontaktům svých uživatelů. Čína aplikaci zablokovala na začátku minulého týdne, jelikož byla místem kritiky čínských politických poměrů. Uživatelé se nyní bojí, že budou za svá slova dohledatelní. Aplikace na kritiku reaguje přípravou dodatečného šifrování, které by mělo zabránit dalšímu přenosu dat do Číny.