[Afrika]
Demokratická republika Kongo: Nejméně 8 lidí bylo zabito při útoku na východě země. Z toho jsou podezřelí rebelové ze skupiny Spojené demokratické síly (ADF). Další civilisté jsou pohřešováni. Losendjola Morisho, policejní velitel v Mandjině, v regionu Beni uvedl, že pohřešovaných je 20 lidí u nichž není znám jejich osud, avšak policie je hledá. Má se jednat o další z útoků ADF v regionu Beni, kde od listopadu 2019 zemřely stovky lidí. Armáda proti ADF podniká ofenzivu a útoky na civilisty mají být odplatou rebelů. ADF působí v Beni od roku 2014.
Mali: Francie oznámila, že plánuje vyslat do oblasti Sahelu dalších 600 vojáků. V současnosti v oblasti operuje okolo 4500 vojáků, jenž jsou zapojeni do operace Barkhane, která začala v roce 2014. V nejčerstvější operaci se podařilo vojákům zabít více než 30 příslušníků islamistické skupiny ISIL napojené na teroristickou síť al-Kajdá. Zároveň je v Mali umístěno 13 000 vojáků peacekeepingové mise OSN a na stabilizaci regionu byly vydány miliardy dolarů. Přesto v regionu v posledních měsících roste násilí. V roce 2019 bylo zabito více než 4000 lidí.
[Blízký východ]
Izrael/Palestinská samospráva: Kabinet v čele s Benjaminem Netanjahu odkládá kvůli rostoucímu tlaku z Washingtonu anexi osad na Západním břehu Jordánu. Vláda tak mírní svá předchozí vyjádření o rychlém připojení nových území a plán odsouvá na neurčito. Během týdne pak v reakci na mírový plán Spojených států v oblasti eskalovalo napětí. Vzájemné střety na Západním břehu a v Jeruzalémě si vyžádaly minimálně pět palestinských obětí. Izraelská strana ohlásila několik zraněných poté, co v Jeruzalémě najelo auto do skupiny izraelských vojáků. Došlo také k leteckým úderům v pásmu Gazy.
Jemen: Bílý dům ve čtvrtek oficiálně potvrdil zabití Kásima Rimího, vůdce Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP) a zástupce lídra Al-Káidy. Rimí byl zabit bezpilotním letounem během vojenské operace na východě země na konci ledna. Americké úřady jej považovaly za významnou bezpečnostní hrozbu, neboť opakovaně hrozil útoky na americké cíle. Jemenská franšíza Al-Káidy byla pod Rimího vedením zodpovědná za prosincový útok na floridskou vojenskou základnu Pensacola nebo masakr v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo v lednu 2015.
[Euroatlantický prostor]
Spojené království/USA: Americký viceprezident Mike Pence vyjádřil zklamání nad rozhodnutím Spojeného království zapojit čínskou firmu Huawei do budování sítě 5G. Pence a další američtí politici varovali své britské protějšky před hrozbou špionáže ze strany Huawei a Číny. Podle Pence by zapojení čínské firmy do budování sítě 5G mohlo ohrozit budoucí spolupráci amerických a britských zpravodajských služeb i plánované obchodní dohody. Zástupci britské vlády ale tvrdí, že Huawei bude při svém zapojení značně limitován.
USA: Ve Spojených státech se minulý týden naplno rozjely primárky, během kterých voliči vyberou hlavní kandidáty na prezidenta. První kolo se konalo ve státě Iowa, kde svého kandidáta volila Demokratická i Republikánská strana. Těsného vítězství v táboře Demokratické strany dosáhl Pete Buttigieg s 26,2 %, druhý byl Bernie Sanders s 26,1 %. Technické problémy při sčítání hlasů ale narušily průběh voleb, výsledky tak byly zveřejněny později. Současný republikánský prezident Donald Trump pak získal v prvním kole primárek 97 % hlasů.
[Západní Balkán]
Kosovo: V pondělí parlament vyjádřil podporu kabinetu Albina Kurtiho. Pro vládu jeho levicové strany Sebeurčení (Vetevendosje) hlasovalo 66 ze 120 poslanců. Kurti v neděli získal podporu centristické Demokratické ligy Kosova (LDK). Kurti jako prioritu své vlády deklaroval boj proti korupci, jež je jednou z hlavních překážek pro zahraniční investice v zemi. V zemi proběhly předčasné volby v říjnu loňského roku po rezignaci premiéra Ramuše Haradinaje poté, co jej předvolal soud řešící válečné zločiny z války v Kosovu.
[Jižní Asie]
Afghánistán: Média žádají od vlády lepší přístup k informacím. V úterý 4. února tohoto roku vydalo 30 zpravodajských agentur prohlášení, ve kterém si stěžují na zhoršující se přístup k informacím. Vadí jim, že stát sice podporuje svobodná média a disponuje adekvátní legislativou, avšak omezuje přístup k informacím z oblasti bezpečnostních sil, finančních aktivit a justice. Novináři poukazují na netransparentnost v případě nejvyššího soudu, státní prokuratury, centrální banky, prezidentské kanceláře a zpravodajské služby, která pod ni spadá a nově se zodpovídá z případu mimosoudního zabití.
Indie: Ve středu 5. února vystoupil premiér Narendra Modí na pětidenním veletrhu DefExpo, kde představil ambici Indie do pěti let zdvojnásobit export zbraní na 5 miliard dolarů. Modí pozval soukromé společnosti, aby v zemi investovaly, protože Indie nabízí technologii, infrastrukturu, talent a vhodné politické podmínky. Jedná se o pokračující úsilí Modího vlády vytvořit z Indie centrum světového obranného průmyslu. Zároveň byl 1. února zveřejněn rozpočet na další rok, který nesplnil očekávání velkých investic a projektů, a snaha podporovat obranný průmysl tak může od tohoto tématu odvrátit nechtěnou pozornost.
[Latinská Amerika]
Čile: V krajine prebehla nová vlna demonštrácií proti režimu Sebastiana Pinieru, ktorá si okrem vypálených supermarketov a násilných stretov s políciou vyžiadala štyri obete na životoch. Protesty započali ešte v októbri minulého roka v dôsledku zvýšenia cestovného v metre. Počas letných prázdnin sa upokojili, no súčasnosti sú Čílčania opäť v uliciach. Požadujú reformy zdravotníctva, školstva a dôchodkového systému, ktoré pochádzajú ešte z 80. rokov minulého storočia. Očakáva sa, že v apríli sa uskutoční referendum o zmene ústavy.
El Salvador: Priateľ zavraždenej novinárky Karly Turcios bol uznaný vinným z femicídy, t. j. úmyselného zabitia ženy z dôvodu jej rodovej príslušnosti a odsúdený na päťdesiatročný trest odňatia slobody. Ide o zriedkavé a predovšetkým symbolické rozhodnutie súdu v krajine, ktorá po vražde novinárky v roku 2018 vyhlásila núdzový stav a zintenzívnila boj proti násiliu na ženách. Štatistiky objasniteľnosti sú však stále veľmi nízke a až 80 % nahlásených prípadov ostáva nepotrestaných.
[Východní Asie]
Thajsko: V stredothajskom meste Nakhon Ratchasima zavraždil v sobotu na viacerých miestach vojak thajskej armády 26 ľudí a najmenej ďalších 63 zranil. Incident je najkrvavejšou hromadnou streľbou v dejinách krajiny. Vojak najprv zastrelil svojho veliteľa a ukradol zbrane a vozidlo Humvee na vojenskej základni, následne sa presunul do nákupného centra, kde tiež zajal rukojemníkov. V nedeľu ráno miestneho času ho polícia zabila. Dôvodom pre akt mali byť zmluvy o pozemkoch.
Taiwan/ČĽR: Taiwan v utorok eskaloval konflikt s ČĽR ohľadom členstva vo WHO. Označil Čínu za „odpornú krajinu“, ktorá bráni Taiwanu k prístupu k informáciám o epidémii koronavírusu. Členstvo Taiwanu vo WHO je blokované komunistickým režimom, ktorý tvrdí, že Taiwan je už reprezentovaný Pekingom ako jeho spurná provincia. Minister zahraničných vecí Joseph Wu tiež vo štvrtok na Twitteri vyzval WHO, aby štát nenazývali „Taipei & Environs“ ale Taiwan. Snahu Taiwanu o členstvo vo WHO či ICAO podporili tiež niektorí americkí senátori.
[Moderní technologie a kyberbezpečnost]
Moderní technologie: Americké námořnictvo poprvé operačně nasadilo low-yield jadernou hlavici W76-2. Nová hlavice se silou výbuchu menší, než měla bomba Little Boy svržená na Hirošimu, byla vyvinuta na základě potřeby odstrašit Rusko od limitované jaderné války. W76-2, jejímž nosičem je SLBM Trident D5, je právě díky své nízké síle výbuchu kritizována s odkazem na snižování jaderného prahu či nemožnost odlišit ji od silnější hlavice při útoku. O tom, že jaderná ponorka USS Tennessee vyrazila vyzbrojena vedle W76-1 a W88 i novou hlavicí, informovala Federace amerických vědců (FAS).
Kyberbezpečnost: Pracovní skupina Jigsaw přišla na začátku měsíce s novým nástrojem, který by mohl novinářům a uživatelům internetu pomáhat při odhalování deepfake materiálů a upravených obrázků. Tento nástroj – Assembler – nyní v praxi testují světové zpravodajské agentury a organizace věnující se ověřování informací. Vývojáři doufají, že se jejich nástroj stane součástí boje proti fake news a deepfake manipulacím. K odhalení provedených úprav slouží několik typů detektorů, dávajících dohromady komplexní pohled na to, jakým úpravám byl zkoumaný materiál vystaven.