[Audioverze]
[Blízký východ a severní Afrika]
Sýrie: Zemřel vůdce tzv. Islámského státu Abu al-Hassan al-Hashemi al-Qurayshi. Informaci přinesl mluvčí Islámského státu. Abu al-Hassan podle amerických zdrojů padl v boji se Svobodnou syrskou armádou, opoziční organizací vůči Asadově režimu, na území jihozápadní provincie Deraa. Jeho nástupcem se stal Abu al-Hussein al-Husseini al-Qurayshi, který svou legitimitu čerpá stejně jako všichni předchozí vůdci IS z příbuzenských vztahů k rodině Proroka.
Írán: Hlavní prokurátor naznačil rozpuštění mravnostní policie. Vyplývá to z jeho sobotního projevu, ve kterém Mohammad Jafar Montazeri uvedl, že mravnostní policie nemá nic společného se soudnictvím a bude proto zrušena. Přestože jde prozatím o informaci z jediného zdroje, znamená i tak značný posun. Írán je poslední dva měsíce zmítán nepokoji, které vypukly jako reakce na smrt mladé ženy po zadržení mravnostní policií. Írán tyto protesty označuje za hybridní působení s cílem destabilizovat režim.
[Euroatlantický prostor]
Spojené státy: Pentagon představil v pátek nový strategický stealth bombardér s označením B-21 Raider. Stroj byl navržen a vytvořen společností Northrop Grumman a je po 30 letech dalším strategickým bombardérem určeným pro americké letectvo. Americký ministr obrany Lloyd J. Austin mimo jiné vyzdvihl úroveň stealth vlastností letounu přesahující schopnosti moderních systémů protivzdušné obrany. Americké letectvo plánuje nákup celkem 100 kusů, které by měly postupně nahradit stroje B-1 a B-2. První let bombardéru je naplánován na příští rok.
Evropská unie: Jednotlivé státy Evropské unie, včetně doposud zdrženlivého Polska, se shodly na cenovém stropu pro námořní import ruské ropy. Toto rozhodnutí bylo později podpořeno také státy G7 a Austrálií. Výše stropu byla stanovena na 60 dolarů za barel. Cílem má být především snížení příjmů Ruska z prodeje ropy, jež financují válku na Ukrajině, a předejití výkyvu globální ceny ropy v souvislosti s evropským embargem. To má vejít v platnost v pondělí. Rusko zároveň minulý týden předběžně vydalo prohlášení, že ropu do států, které budou cenový strop podporovat, vyvážet nebude.
[Jižní Asie]
Afganistan/Pakistan: Vedúci diplomatickej misie Rehman Nizamani sa v Kábule stal terčom útoku. Pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf označil incident za pokus o atentát a vyzval vedenie krajiny na dôkladné prešetrenie prípadu. Pakistanský chargé d’affaires vyviazol bez zranení, avšak jeden z jeho ochrankárov bol postrelený. Incident prichádza v dobe zvýšeného napätia medzi oboma krajinami, kedy vláda v Islamabáde obviňuje afganský Taliban z poskytovania úkrytu pre pakistanský Taliban.
Pakistan: Pri samovražednom útoku na severe Balúčistanu zomreli štyria ľudia a 23 boli zranení. Cieľom útoku boli policajti, ktorí mali chrániť pracovníkov celoštátnej očkovacej kampane proti detskej obrne. Pakistanská vláda obvinila z útoku islamistickú organizáciu Tahrík-e Tálibán-e Pakistan (TTP), označovanú aj ako pakistanský Taliban. Očkovacie tímy sú často terčom útokov, pričom vakcinácia je podozrievaná zo spôsobovania neplodnosti a považovaná za nástroj špionáže zo strany západných krajín. Útok prichádza dva dni po ukončení prímeria medzi centrálnou vládou a TTP.
[Latinská Amerika]
Bolívie/Chile: Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) odmítl vydat rozhodnutí ve sporu o řeku Silala, který sahá do roku 1999. Bolívie tehdy označila řeku za mokřad, Chile naopak požadovala označení řeky za mezinárodní vodní tok, na který se vztahuje mezinárodní právo. Dle soudu se obě strany dohodly na mezinárodním statutu řeky a soudci vyzvali oba státy ke spolupráci. Řeka Silala, dlouhá osm kilometrů, teče z Bolívie do chilské pouště Atacama. Suchem postižené Chile a vnitrozemská Bolívie se zavázaly, že se zaměří na zachování vzácného vodního zdroje.
Venezuela: Spojené státy opět umožní těžbu ropy ve Venezuele společnosti Chevron po uzavření „sociální dohody“ mezi prezidentem Nicolásem Madurem a opozicí. Dohoda o vytvoření fondu spravovaného OSN na poskytování humanitární pomoci venezuelskému lidu byla podepsána během rozhovorů v Mexiku. Po několika letech tak dochází k prolomení patové politické situace a ke snaze nalézt cestu ven z politické krize. USA v reakci na dohodu obnoví činnost společnosti Chevron na šest měsíců. Poté posoudí, zda Madurova vláda plní závazky vyplývající z dohody.
[Postsovětský prostor]
Ruská federace: Státní autority zakázaly zmiňovat armádní strategii, morálku jednotek a téma mobilizace ve veřejném prostoru. Federální služba bezpečnosti (FSB) vydala šedesátibodový rozkaz obsahující seznam informací, které sice nejsou klasifikované jako státní tajemství, ale mohou být použity cizími státy, organizacemi nebo občany proti bezpečnosti Ruské federace. Rozkaz je platný od tohoto čtvrtka. Mezi postižená témata patří i výcvik, struktura a rozmístění ozbrojených sil Ruské federace nebo válečné zločiny spáchané na Ukrajině.
Arménie/Ázerbájdžán: Nová eskalace konfliktu o Náhorní Karabach je na obzoru. Třecí plochou je tentokrát Lačinský koridor propojující Karabach s Arménií. Ázerbájdžán Arménii obvinil z využívání trasy k transportu zbrojního materiálu v rozporu s podmínkami příměří z roku 2020. Jerevan obvinění odmítl a označil je za lživá. Arméni žijící v Karabachu se po přistoupení k mírové dohodě po válce v roce 2020 vzdali „původního“ Lačinského koridoru a namísto toho začali používat nové, Ázerbájdžánem vybudované spojení. Jedná se o jediné silniční spojení regionu s okolním světem.
[Subsaharská Afrika]
Stredoafrická republika: Neznámy letún zhodil bomby v blízkosti základne stredoafrickej armády a ruskej paramilitárnej organizácie Wagner Group. Útok sa odohral v pondelok 28. novembra v meste Bossangoa, približne 300 kilometrov severne od hlavného mesta Bangui. Spôsobiť mal rozsiahle materiálne škody. Vláda Stredoafrickej republiky vyhlásila, že lietadlo, ktoré zasiahlo vojenskú základňu, odletelo po útoku smerom na sever do susednej krajiny. Tam sa nachádza Čad, s ktorým má Bangui napäté vzťahy.
Somálsko: Teroristická skupina aš-Šabáb uskutočnila v nedeľu 27. novembra samovražedný útok a následne prostredníctvom ozbrojencov zaútočila na hotel Villa Rose v centre Mogadiša. Hotel sa nachádza v prísne chránenej zóne v blízkosti prezidentského paláca. Často ho navštevujú somálski ministri a poslanci národného parlamentu. Islamskí extrémisti sa v hoteli ukrývali viac ako 18 hodín po útoku a podľa úradov zabili osem civilistov. Somálska polícia taktiež potvrdila smrť šiestich islamistov a jedného príslušníka bezpečnostných síl.
[Západní Pacifik]
Čína: Od minulého víkendu v krajine pretrvávajú protesty proti politike „nulového“ covidu. Niektorí demonštranti dokonca volali po odstúpení lídra Si Ťin-pchinga. V sobotu čínsky prezident naznačil zrušenie časti reštrikcií a niektoré veľké mestá ohlásili koniec lockdownu. Najvýraznejším demonštráciám od potlačenia študentského hnutia v roku 1989 však štátny aparát bráni zvýšenou prítomnosťou bezpečnostných zložiek v uliciach a rozsiahlymi zatýkaniami. Peking zároveň zaviedol najvyšší stupeň cenzúry internetu a sociálnych sietí, kde sa protestujúci organizujú a získavajú informácie.
Severná Kórea: USA, Južná Kórea a Japonsko v posledných dňoch oznámili novú vlnu sankcií voči Pchjongjangu kvôli skúške interkontinentálnej balistickej strely (ICBM) vykonanej 18. novembra. Juhokórejský prezident Jun Sok-jol varoval pred siedmym nukleárnym testom a vyzval Čínu k tlaku na denuklearizáciu Kórejského polostrova. Líder KĽDR Kim Čong-un pritom v sobotu chválil čerstvo vyskúšanú ICBM raketu Hwasong-17 ako „najmocnejšiu strategickú zbraň na svete“ a vyjadril ambíciu jeho krajiny stať sa najsilnejšou atómovou veľmocou.
[Kyberbezpečnost]
Kyberbezpečnost: Firma ESET zveřejnila zprávu o vlně nových ransomwarových útoků zaměřujících se na různé ukrajinské organizace. Přestože objevený ransomware RansomBoggs je novinkou, výzkumníkům se podařilo jej propojit s notoricky známou ruskou APT Sandworm, která je údajně napojená na ruskou armádu. Skupina Sandworm stojí za mnoha disruptivními útoky v posledních letech, mimo jiné za BlackEnergy a GreyEnergy proti ukrajinské a polské kritické infrastruktuře, Prestige proti logistickým firmám či dalekosáhlému útoku NotPetya z roku 2017. Nově nalezený software naznačuje pokračující aktivní zapojení skupiny do dění na Ukrajině.