[Audioverze]
[Blízký východ a severní Afrika]
Turecko: V souvislosti s teroristickým útokem, ke kterému došlo minulou neděli na třídě Istiklal v centru Istanbulu, bylo tento týden zadrženo sedmnáct podezřelých. Nedělní exploze usmrtila šest osob a došlo ke zranění dalších osmdesáti. Za pachatele jsou považováni kurdští separatisté z teroristické organizace PKK, která však tato obvinění odmítá. Ministr vnitra Suleyman Soylu deklaroval, že plán k útoku přišel ze syrského města Kobani. Panují obavy, že Turecko naplní dlouhodobé výhrůžky a zaútočí na oblast severní Sýrie, kde se nachází kurdské jednotky YPG, považované za odnož PKK.
Sýrie/Izrael: Při izraelských leteckých útocích v guvernorátech Latakía, Hama a Homs bylo tento týden zabito šest syrských vojáků. V rámci úterního útoku v provincii Homs se cílem stala letecká základna Shayrat. V sobotu pak proběhly letecké údery v pobřežních oblastech země, kde byly zasaženy vojenské cíle a sklady zbraní. Izrael dlouhodobě deklaruje záměr útočit na zázemí proíránských vojenských příslušníků. Pokouší se omezit rostoucí vliv Íránu na území Sýrie a také působení libanonského Hizballáhu, který vojensky podporuje prezidenta Bašára Asada.
[Euroatlantický prostor]
Polsko: V úterý dopadla nedaleko hranice s Ukrajinou střela ruské výroby, která usmrtila dvě osoby. Z počátku nebylo jasné, zda se jedná o ruskou, či ukrajinskou střelu. Prezident Volodymyr Zelenskyj nařknul z útoku Rusko. To naopak trvalo na tom, že střela pochází z ukrajinského systému protiraketové obrany, konkrétně kompletu S-300. To se při stále probíhajícím vyšetřování ukazuje jako prozatím nejpravděpodobnější varianta, jež je v současnosti uznávána jak ze strany USA a NATO, tak ze strany Ruska i samotného Polska.
Spojené státy: Republikánská strana získala většinu ve volbách do Sněmovny reprezentantů USA. Končí tím výsadní postavení demokratické strany. Ta měla doposud majoritní zastoupení v obou komorách kongresu. V Senátu si i přes nízká očekávání byla schopna udržet většinu. Jednou z hlavních priorit republikánské strany je prošetření rodiny nynějšího prezidenta Joe Bidena. Předmětem diskuze je také to, zda by tyto změny v americkém vedení potenciálně nemohly vést k útlumu americké vojenské podpory Ukrajiny ve válce s Ruskem.
[Jižní Asie]
Indie: Poblíž Čennaí byla úspěšně vypuštěna první soukromě vyrobená raketa Vikram-S o hmotnosti 545 kg, a doletu 90 km. Raketa byla vyrobena start-upem Skyroot a jedná se o úspěšný začátek indických snah o vytvoření komerčního vesmírného průmyslu, který má doplňovat státní vesmírný program. Společnost Skyroot je první vesmírný start-up, který podepsal dohodu o využívání spouštěcích a testovacích zařízení Indické kosmické agentury (ISRO).
Srí Lanka: Organizace pro lidská práva Amnesty International urgovala stažení žaloby v případě dvou hlavních aktérů protivládních demonstrací z počátku tohoto roku. Obžalovaní studenti jsou již déle než tři měsíce ve vězení a byli souzeni na základě zákona o prevenci terorismu (PTA), o jehož zrušení žádala Amnesty International taktéž. Jejich uvěznění odsuzují opoziční politici společně s lidskoprávními aktivisty, podle nichž se jedná o zadržení bez právního základu. V době vydání prohlášení se srílanská vláda zatím nevyjádřila.
[Latinská Amerika]
Mexiko: Americké ministerstvo financí oznámilo sankce vůči mexickému drogovému kartelu Familia Michoacana. Sankce se zaměřují na šéfy gangu Josého Alfréda Hurtada a Johnnyho Hurtada. Kartel sídlí v jižním státě Guerrero a je též známý jako „The New Michoacan Family“. Svou aktivitou však přesahuje do sousedních států Morelos, Mexiko a Michoacan. Vyznačuje se nebývalým násilím a jeho hlavním exportem do USA jsou „duhové” pilulky fentanylu. Ty jsou určené zejména pro mládež a děti.
Portoriko: Mocný drogový boss známý jako „El Abusador“ se u federálního soudu USA přiznal k obvinění z obchodování s drogami. César Emilio Adamez vedl organizaci pro pašování drog se sídlem v Dominikánské republice, která dovážela po deset let tuny drog z Kolumbie a Venezuely do Portorika a na pevninu USA. Úřady také uvedly, že zabavily čtyři jeho nemovitosti v Dominikánské republice. Adamez byl zatčen v Kolumbii již v roce 2019 a v minulém roce byl vydán do Portorika. Do výkonu trestu nastoupí v květnu 2023.
[Postsovětský prostor]
Ukrajina/Veľká Británia: Britský premiér Rishi Sunak počas víkendu navštívil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a Ukrajine prisľúbil dodanie balíčka protivzdušnej obrany v hodnote 60 miliónov eur. Pomoc má okrem iného obsahovať aj radarové a ďalšie technologické systémy zamerané na drony iránskej proveniencie, ktoré Rusko v posledných týždňoch využíva. Rozhodnutie britského premiéra prichádza v čase kedy Rusko intenzívne bombarduje ukrajinskú infraštruktúru čím spôsobuje výpadky elektriny po celej krajine.
Ruská Federácia/Ukrajina/Holandsko: Holandský súd odsúdil na doživotie troch mužov spojených so zostrelením civilného letu MH17 na východe Ukrajiny v roku 2014. Dvaja odsúdení sú ruského a jeden ukrajinského pôvodu, pričom sa v roku 2014 všetci traja angažovali v bojoch na Donbase na strane separatistických republík Doneck a Luhansk. Súd mužov odsúdil na základe toho, že sa podieľali na získaní a inštalácii odpaľovacieho systému Buk, ktorý bol použitý na zostrelenie lietadla Boeing 777 Malajzijských aerolínií smerom z Amsterdamu do Kuala Lumpur.
[Subsaharská Afrika]
Mali: Spojené kráľovstvo oznámilo rozhodnutie predčasne stiahnuť svojich vojakov z Mali z dôvodu politickej nestability. Medzinárodnú snahu na presadenie mieru v Mali ohrozili podľa Londýna nedávne vojenské prevraty a spolupráca Bamaka s Wagner Group. V krajine od konca roka 2020 pôsobí v rámci mierovej misie OSN MINUSMA takmer 300 britských vojakov. Ich úlohou je prostredníctvom prieskumných hliadok chrániť miestnych obyvateľov pred islamistickými extrémistami. Odchod britských vojsk by mal trvať nasledujúcich šesť mesiacov.
Etiópia: Po štvormesačnej blokáde dorazil do hlavného mesta regiónu Tigraj Mekele konvoj s humanitárnou pomocou. Stalo sa tak vďaka mierovej dohode medzi etiópskou vládou a tigrajskými rebelmi podpísanej 2. novembra v juhoafrickej Pretórii. Nákladné vozidlá dodali 40 ton základného zdravotníckeho vybavenia, liekov a chirurgického materiálu. Medzinárodný výbor Červeného kríža vyjadril nádej na obnovenie a zväčšenie objemu pravidelných dodávok humanitárnej pomoci do severoetiópskeho Tigraja.
[Západní Pacifik]
Indonésie: Na Bali se v rámci dvoudenního ekonomického G20 summitu setkali významní představitelé globální politiky. Každoroční schůzka se měla zabývat především obnovou obchodu po pandemii Covid-19, ale důležitou roli hrála také diskuze o válce na Ukrajině. Většina členů G20 činy Ruské federace ve společném prohlášení důrazně odsoudila. Událost je významná i kvůli osobním setkáním zástupců jednotlivých států. Velkou pozornost získal především rozhovor čínského prezidenta s kanadským premiérem, během kterého Si Ťin-pching Trudeaua zkritizoval za sdílení informací o setkání G20 s médii.
Malajsie: Po dlouhém období politické nestability se konaly parlamentní volby, v nichž se opět potvrdila polarizace společnosti a volby tak mají nejasného vítěze. Na prvním místě skončila strana opozičního lídra Anwara Ibrahima a v závěsu za ní islámská strana Perikatan Nasional. Je proto nejasné, komu se podaří vytvořit vládu a kdo bude čtvrtým premiérem v průběhu čtyř let. Důležité také je, že nově v Malajsii mohou volit lidé již od 18 let, díky čemuž se významně zvýšil celkový počet voličů.
[Kyberbezpečnost]
Kyberbezpečnost: Americká výzkumná laboratoř Sandia National Laboratories zveřejnila přehled zranitelností infrastruktury pro nabíjení elektrických aut, který je výsledkem čtyřletého výzkumu. Výzkumníci upozorňují, že infrastruktura trpí mnoha zásadními zranitelnostmi, od podvodů s platebními kartami přes rekonfigurovatelnost nabíjecích stanic až po cloudové servery. Výstupem výzkumu byla řada doporučení, která by měla zvýšit odolnost a bezpečnost celého systému. Bez jejich implementace se útočníkům otevřou příležitosti k narušování v budoucnu kriticky důležité infrastruktury.