[Afrika]
Tanzánie: Džihádistická skupina Islámský stát ve střední Africe (ISSA), která vede od roku 2017 ozbrojené povstání v severním Mozambiku, rozšiřuje své operační působení do sousední Tanzánie. Minulý týden povstalci přepadli tři vesnice a vypálili tři kostely v provincii Mtwara u hranic s Mozambikem. Jedná se tak o jejich další proniknutí na území Tanzánie po nájezdu tří stovek džihádistů na příhraniční město Kitaya v půlce října. ISSA již od srpna ovládá významné přístavní město Mocimboa da Praia v severomozambické provincii Cabo Delgado.
Guinea: Prezidentské volby již potřetí ovládl současný prezident Alpha Conde (82), když v prvním kole získal 59,5 % odevzdaných hlasů. Conde se uchází o třetí mandát poté, co po březnovém referendu o změně ústavy prohlásil, že se jeho předcházející dva mandáty vynulovaly, opozice ho následně obvinila ze zneužívání moci. Hlavní opoziční kandidát Cellou Diallo (68) označil volby za zmanipulované a sám se prohlásil jejich vítězem. Při pouličních střetech mezi podporovateli Dialla a bezpečnostními složkami zemřelo až třicet lidí, situace v zemi zůstává napjatá.
[Blízký východ]
Saudská Arábie: Policie zatkla muže, který nožem zaútočil na ostrahu francouzského konzulátu. K napadení došlo ve čtvrtek ve městě Džiddě. Napadený příslušník soukromé bezpečnostní agentury skončil v nemocnici. Francouzské úřady mezitím vyzvaly své občany v zahraničí k mimořádné obezřetnosti v souvislosti se zvýšeným anti-francouzským sentimentem. Ten v mnoha převážně muslimských zemích vyvolala oživená francouzská debata o náboženských karikaturách, extremismu a svobodě projevu, stejně jako konkrétní kroky prezidenta Emanuela Macrona při potírání islámského extremismu a jím motivovaného násilí ve Francii.
Turecko/Řecko: Zemětřesení zabilo 62 osob, více jak 700 lidí je zraněných. Zemětřesení, které zasáhlo egejskou třímilionovou metropoli İzmir i nedaleké řecké ostrovy, mělo sílu až sedmi stupňů Richterovy stupnice a vyvolalo i drobnou vlnu tsunami. Turecko a řecké ostrovy, kde zemřeli dva lidé, se nachází v oblasti náchylné k zemětřesením. Krátce po zemětřesení si hlavy obou států veřejně slíbily pomoc v případě potřeby, a to i navzdory politickému napětí mezi oběma zeměmi.
[Euroatlantický prostor]
Spojené království: Na začátku minulého týdne byl unesen tanker Nave Andromeda skupinou sedmi černých pasažérů poblíž britského přístavu v Southamptonu, kde měl také dokončit svou cestu. Únosci zahnali posádku do bezpečnostní místnosti, odkud zavolali o pomoc. Později téhož dne byla loď osvobozena příslušníky SBS (Special Boat Service). Při zásahu nebyl nikdo zabit ani zraněn. Motivem únosců, původem z Nigerie, byla snaha dostat se ilegálně do Británie.
Francie: Během minulého týdne byly spáchány dva teroristické útoky ve Francii. Během čtvrtečního útoku terorista původem z Tunisu zabil nožem tři osoby v blízkosti katedrály v Nice. Jen o dva dny později se odehrál další útok, tentokrát v Lyonu, během kterého byl těžce raněn ortodoxní kněz. Obě události navíc nastaly v krátké době po útoků v Paříži z poloviny října, kdy čečenský terorista zabil učitele. Podle francouzského ministra vnitra Geralda Darmanina se Francie ocitla „ve válce proti islamistické ideologii“.
[Západní Balkán]
Kosovo: Před speciální komorou kosovského soudu v Haagu stanul první obviněný. Je jím Salif Mustafa, bývalý člen UÇK. Je obviněn ze svévolného zadržování, mučení a vražd civilistů. Speciální komora byla zřízena pod tlakem západních spojenců Kosova za účelem vyšetřování trestných činů spáchaných během kosovské války a těsně po ní. Je součástí kosovského soudního systému, ale nachází se v Nizozemsku, aby se předešlo ovlivnění svědků a korupci. Mezi dalšími obviněnými čekajícími na potvrzení soudce jsou i kosovský prezident Hashim Thaci a vůdce Demokratické strany Kosova Kadri Veseli.
[Jižní Asie]
Pákistán: V náboženské škole v Péšavaru v úterý vybuchla bomba. Zabila nejméně 8 lidí a přes 120 zranila. Podle policie donesl do objektu zavazadlo s nástražným výbušným systémem neznámý muž. Taška vybuchla ve chvíli, kdy se škola začala plnit studenty – na 50 zraněných tvoří děti, zbytek jsou mladí dospělí. Podle vyšetřovatelů je hlavním podezřelým tzv. Islámský stát (IS), proti kterému hlasitě vystupoval správce školy, šejch Rahímuddín Haqqání, kterého se IS v minulosti pokusil zavraždit. Výbušnina i časovací zařízení měly být propašovány z Afghánistánu.
Indie: Vládní bezpečnostní složky v neděli zabily vůdce separatistické skupiny Hizbul Madžahedín (HM). Sajfulláh Mir byl velitelem největší povstalecké skupiny v regionu. Mir se v době smrti nacházel na předměstí Šrínagaru, hlavního města Kašmíru. HM smrt svého velitele nepotvrdila, krátce po přestřelce však vypukly anti-indické protesty. Mir se ujal funkce velitele HM v květnu po smrti svého předchůdce. Území Kašmíru si nárokuje jak Indie i Pákistán, z nichž obě země kontrolují zhruba polovinu území.
[Latinská Amerika]
Mexiko: Ve státě Guanajuato, který je známý jako „kartelové bitevní pole“, byl objeven tajný masový hrob s ostatky minimálně 59 osob. Tento vnitrozemský region je dlouhodobým dějištěm války mezi kartelem Jalisco a místními gangy podporovaným kartelem Sinaloa o kontrolu nad drogovými obchodními cestami. Překvapujícím zjištěním pro pátrací týmy však bylo, že místo hrobu se nenachází v pusté odlehlé oblasti, ale přímo ve městě Salvatierra.
Argentina: Argentinský soud ve čtvrtek shledal dva bývalé diktátory vinnými z mučení, únosů desítek dětí a zločinů proti lidskosti během špinavé války. Generálporučík Jorge Rafael Videla byl odsouzen k 50 letům vězení a generál Reynaldo Benito Bignone byl odsouzen ke kratšímu trestu odnětí svobody v délce 15 let. Podle státních zástupců docházelo ve třech zadržovacích zařízeních pod správou armády v letech 1976 až 1983 k systematickému mučení obětí, které doprovázelo sexuální násilí, popravy a pokusy o „odlidštění“ zadržených.
[Východní Asie]
Taiwan: V pondělí havarovala během leteckých cvičení nad západním Pacifikem tchajwanská stíhačka F-5. Pilot při havárii zemřel. Jedná se již o několikátý exces vojenských sil ostrova. Rostoucí obava ze spolehlivosti starších letadel představuje v době, kdy je navyšován tlak ze strany čínských vzdušných sil a probíhají každodenní čínské vpády do vzdušného prostoru Taiwanu, negativní aspekt bezpečnostní situace země. Taiwan v minulých letech objednal 66 letadel F-16V z USA, nicméně dodávka má dojít až v roce 2026. Z důvodu spolupráce ostrova s USA, uvalila Čína v minulém týdnu prozatím nespecifikované sankce na některé americké firmy, které jsou s prodejem zbraní na Taiwan spojovány. Mezi ně patří například společnosti Boeing Defence, Raytheon a Lockheed Martin.
Čína/Spojené státy: V minulém týdnu došlo ze strany USA k předložení rezoluce obviňující Peking z genocidy probíhající proti muslimským menšinovým skupinám v oblasti Sin-ťiang. Ministr zahraničních věcí Spojených států amerických Mike Pompeo tamní situaci přirovnal k událostem dějícím se v Německu ve třicátých letech. V rámci týdenní cesty po zemích jihovýchodní Asie navíc vyzval asijské státy, ať se nenechají šikanovat od čínského „predátora“, který dle jeho slov představuje hrozbu bezpečnosti a svobodě v regionu. Také odmítl „nezákonné nároky“ Číny v Jihočínském moři. Čína označila senátory USA za lháře a vyzvala Spojené státy, aby nezasahovaly do její vnitrostátní politiky. Stále se horšící vztahy velmocí se navíc prohloubily vzájemným omezením víz reportérů. Čína novináře některých mediálních organizací (např. ABC, LA Times) ze země vykázala.
[Moderní technologie a kyberbezpečnost]
Moderní technologie: Americké ministerstvo obrany se rozhodlo vytvořit novou akademii zaměřenou na boj proti dronům. Účelem instituce bude trénování boje proti malým bezpilotním autonomním systémům (UAS). Akademie bude otevřena na základně Fort Sill v Oklahomě. Jedná se o další posun ve snaze vybudovat defenzivní schopnosti v této oblasti tak, aby Spojené státy držely krok s progresivním vývojem hrozby představované UAS. Za stejným účelem byla již dříve v tomto roce vytvořena speciální kancelář, která již stihla zpracovat strategii pro řešení dané hrozby.
Kyberbezpečnost: Požadavky ransomware útočníků na výši výkupného se každých šest měsíců zdvojnásobují, ukazuje studie firmy Coveware. V půlce roku 2020 se průměrné výkupné pohybovalo okolo 178 tisíc dolarů (přes čtyři miliony korun), což je téměř čtyřnásobek toho, kolik kyberzločinci po obětech požadovali ve stejnou dobu v roce 2019. Požadavky na výkupné stoupají konstantně od listopadu minulého roku. Aby lidé měli větší motivaci platit, začali útočníci vyhrožovat, že nedojde-li k platbě, budou ukradená data zveřejněna volně ke stažení a prohlížení. Počet ransomware útoků dlouhodobě stoupá. V září si útočná kampaň vyžádala i první lidskou oběť, když v důsledku útoku na nemocnici zemřela v Německu žena, která se včas nedočkala lékařské péče.