[Blízký východ a severní Afrika]
Izrael/Palestinská autonomie: Izraelské obranné síly v pátek obnovily vojenskou operaci v Gaze. Dle Izraele Hamás nedodržel podmínky příměří a zahájil raketový útok. Klid zbraní trval sedm dní a vedl k propuštění 110 izraelských žen a dětí a přibližně 240 palestinských vězňů. Obnovení bojů doprovázelo masivní bombardování ze strany izraelské armády. To kompletně zastavilo vozidla s humanitární pomocí směřující do pásma Gazy. Obě strany v současnosti pokračují skrze zprostředkovatele ve vyjednávání.
Spojené arabské emiráty: Ve čtvrtek byla v Dubaji zahájena výroční konference OSN o změně klimatu (COP 28). Více než 110 zemí podpořilo závazek ztrojnásobit světovou kapacitu obnovitelné energie do roku 2030. Řada zemí také vyzvala ke ztrojnásobení jaderné energie do roku 2050. Spojené arabské emiráty zároveň čelí mezinárodní kritice, že svoje předsednictví plánují využít k soukromým obchodům s ropou a plynem. Někteří světoví lídři se na summitu uchýlili také ke kritice Izraele.
[Euroatlantický prostor]
NATO: Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtek vyslovil nutnost a úmysl členů NATO pokračovat v podpoře Ukrajiny. Učinil tak při příležitosti summitu ministrů zahraničí členských zemí NATO, který se konal mezi 28. a 29. listopadem v sídle aliance v Bruselu. Ujištění přišlo jako reakce na obavy ze slábnutí podpory Ukrajiny s příchodem druhé zimy, během níž Ukrajina čelí ruské agresi. Ta s sebou dle slov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přináší novou fázi války. Zdůraznil mimo jiné také nedostatek zdrojů, které by pomohly urychlit dosažení cílů, jež byly očekávány při letní ofenzívě.
Finsko/Rusko: Kabinet finského premiéra oznámil ve čtvrtek uzavření posledního doposud otevřeného hraničního přechodu na finsko-ruské hranici. Rozhodnutí předcházelo pondělní prohlášení, dle něhož měl být přechod Raja-Jooseppi uzavřen, bude-li to situace vyžadovat. Finské úřady během listopadu zaznamenaly značný nárust migrace přicházející z Ruska. Hranici během posledního měsíce překročila necelá tisícovka neztotožnitelných osob primárně z oblastí Afriky a Blízkého východu. Finské úřady při této příležitosti opětovně nařkly Moskvu z cíleného vytváření krize na hranicích. Umožní-li to situace, přechod bude znovu otevřen za dva týdny.
[Jižní Asie]
Afghánistán/Čína: Bývalý mluvčí Tálibánu Bilál Karímí se stal velvyslancem v Pekingu. Nově jmenovaného diplomata přivítal speciální vyslanec pro záležitosti Afghánistánu Jüe Siao-jung. Vláda Tálibánu ze strany Pekingu doposud nebyla oficiálně uznána, ale Čína jako první země vyslala svého ambasadora do Kábulu. Pověření o svém jmenování předal Karímí do rukou generálního ředitele oddělení protokolu, Chunga Leje, a pochválil čínskou vstřícnou politiku směrem k Afghánistánu, především nevměšování do jeho vnitřních záležitostí. Tálibán by se chtěl podílet také na čínské iniciativě Pásu a stezky.
Pákistán: Islámábád formálně požádal o členství v uskupení BRICS. Rozhodnutí o této žádosti bude ústředním bodem nadcházejícího summitu BRICS v roce 2024. Uskupení je vnímáno jako důležitý reprezentant globálního Jihu a rozvíjejících se zemí. Právě toho chce Pákistán využít při budování světového multilaterialismu regionalismu. Islámábád může čerpat z pozitivních vztahů s Ruskem a Čínou, ale očekává se opozice Indie, která obdobné diplomatické snahy Pákistánu blokovala. Otázkou bude také balancování funkčního vztahu s USA, které může tento krok vnímat jako příklon na stranu Číny.
[Postsovětský prostor]
Ukrajina: Záporožská jaderná elektrárna, kterou od března 2022 kontrolují Rusové, byla v noci z pátku na sobotu na pokraji jaderné nehody kvůli přerušení vnějších dodávek proudu. V elektrárně, která se nachází na východním břehu řeky Dněpr, došlo přes noc k výpadku proudu, bylo tak nutné spolehnout se na dieselové generátory. Dodávky proudu byly obnoveny po několika hodinách. Hlavním nebezpečím při ztrátě externího napájení je přehřátí čtvrtého reaktoru v důsledku vypnutí chladicích čerpadel. Mezinárodní agentura pro atomovou energii má v jaderné elektrárně od září 2022 rotující zaměstnance, kteří situaci monitorují.
Ruská federace: Nejvyšší soud zakázal „hnutí“ LGBT a označil jej za extremistickou organizaci. Vyhověl tak žádosti ministerstva spravedlnosti o zákazu „mezinárodního LGBT hnutí“ jako „extremistické organizace“, napsal ruský nezávislý server Meduza. Vzhledem k tomu, že úředně nic jako mezinárodní hnutí LGBTQ neexistuje, znamená to, že veškerá hnutí a iniciativy se zaměřením na sexuální menšiny mohou být pokládány za extremistické. Členové a přívrženci mohou být pokutováni a při opakovaném porušení nového zákona i trestně stíháni a odsouzeni k nepodmíněným trestům. Zákon vstupuje v platnost okamžitě.
[Subsaharská Afrika]
Sierra Leone: Ozbrojenci zaútočili na vojenskú základňu a dve väznice v hlavnom meste Freetown. Pri útoku bolo zabitých 20 ľudí vrátane 13 vojakov. Oslobodených bolo 1890 väzňov. Podľa štátnych orgánov išlo o neúspešný pokus o štátny prevrat. Zorganizovať ho mali ľudia napojení na bývalého prezidenta krajiny. Miestni analytici vidia možné príčiny útoku v nepriaznivej sociálno-ekonomickej situácii Sierra Leone. Dodávajú, že môže ísť aj o následok prezidentských volieb, ktoré sa konali v júni tohto roku. Opozícia totiž odmieta prijať ich výsledok.
Niger: Vojenská junta zrušila zákon zameraný na spomalenie migrácie do Európy. Daný právny predpis kriminalizoval prepravu migrantov z Agadezu na sever do Líbye a Alžírska. Zákon bol prijatý v máji 2015, keď vrcholila migračná kríza v oblasti Stredozemného mora. Dlhodobo bol však kritizovaný miestnymi obyvateľmi. Tí kvôli nemu prichádzali o značnú časť príjmov. Tento krok možno vnímať ako snahu junty získať väčšiu podporu od púštnych komunít na severe krajiny. Zároveň však ide o zásadné narušenie bezpečnostnej spolupráce Nigeru a Európskej únie.
[Západní Pacifik]
Filipíny: Vláda a komunistickí povstalci sa dohodli na obnovení mierových rokovaní po takmer šiestich rokoch. Cieľom je ukončiť ozbrojené konflikty v krajine. Konflikt v nej zúri už viac ako päť desaťročí a zanechal tisícky mŕtvych. Obe strany sa dohodli na spoločnej vízii mieru a ak budú rokovania úspešné, povstalci ukončia boje a premenia sa na politické hnutie. Oznámilo to Nórsko, ktoré vedie tento mierový proces. Mierové dohody sa ukončili v roku 2017, keď bývalý prezident Duterte označil povstaleckú skupinu za teroristickú organizáciu.
Vietnam: Premiér krajiny na konferencii OSN v Dubaji oznámil začiatok plánu mobilizácie, ktorý prispeje k implementácii národnej energetickej rozvojovej stratégie o prechode uhoľnej energie na čistú energiu. Dohoda sa finalizovala počas stretnutia G-7 v posledných novembrových dňoch. Pôžičky spojené s týmto projektom by mali dosahovať miliardy dolárov, cieľom je všeobecné zníženie spotreby uhlia v juhovýchodnej Ázii.
[Kyberbezpečnost]
Holandská zpravodajská agentura NRC přinesla zprávu, že se firma NXP Semiconductors stala obětí dlouhodobě vedené špionážní kybernetické operace. Cílem této téměř tříleté aktivity byly především návrhy čipů a další firemní tajemství týkající se jejich výroby. Bezpečnostní firma CyCraft označila za původce útoku čínskou APT skupinu zvanou Chimera, která podle ní stojí i za dalšími útoky na několik taiwanských firem též se zabývajícími výrobou čipů. Firma NXP Semiconductors žádné detaily o bezpečnostním incidentu ani o rozsahu ztráty dat neposkytla.