[Blízký východ a severní Afrika]
Írán: Podle nejnovějších závěrů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Teherán úspěšně pokračuje ve svém jaderném programu. Zásoby uranu údajně dosahují 22násobku limitu jaderné dohody a dle expertů již nemohou sloužit pouze pro civilní účely. Zprávy přicházejí přibližně měsíc potom, co íránské ministerstvo zahraničí odebralo akreditaci několika inspektorům IAEA. Dle odhadů by Írán mohl brzy disponovat dostatkem obohaceného uranu na výrobu až 3 atomových bomb.
Izrael/Palestinská autonomie: Izraelské obranné síly ve čtvrtek zveřejnily důkazy o přítomnosti tunelového systému a velkého množství zbraní pod nemocnicí Al Shifa. Izrael předpokládá, že v tunelech pod nemocnicí by se mohlo nacházet velitelství Hamásu. Dle mluvčí IDF Hamás aktivně pracuje na odstranění důkazů o své činnosti. Největší nemocnice v Gaze byla jedním z primárních cílů pozemní operace. Izrael je nyní pod velkým mezinárodním tlakem, aby umožnil nezávislým vyšetřovatelům přístup do nemocnice.
[Euroatlantický prostor]
Francie: Pařížský soudní dvůr vydal na syrského prezidenta Bašára Asáda mezinárodní zatykač za podíl na zločinech proti lidskosti. Je to poprvé v historii, co Francie vydala zatykač na úřadující hlavu jiného státu. Očekává se, že Interpol bude následovat s vydáním tzv. „Red Notice“, což je žádost bezpečnostním složkám na světě lokalizovat a zatknout hledanou osobu. Vydány byly i tři další zatykače: na Asádova bratra a dva generály syrské armády. Od roku 2021 soudci vyšetřovali údajné použití chemických zbraní syrskou vládou v roce 2013 na předměstí Damašku. Útok si vyžádal přes 1400 obětí.
Spojené království: V pondělí prošel kabinet britského premiéra velkými výměnami. Rishi Sunak v pondělí odvolal ministryni vnitra Suellu Bravermanovou. Resortu vnitra se ujal, předtím šéf britské diplomacie James Cleverly. Velký politický návrat učinil i expremiér David Cameron, který nahradil Cleverlyho na postu ministra zahraničí. K výměnám došlo i na dalších ministerstvech a vnitrostranických pozicích konzervaticvů. Bývalá ministryně Bravermanová se stala terčem kritiky poté, co ostře zaútočila na londýnskou policii, kvůli jejím nedostatečným zásahům proti pro palestinským demonstrantům.
[Jižní Asie]
Indie/Rusko: Nové Dillí a Kreml v úterý uzavřeli dohodu o dovozu a společné výrobě ruských protiletadlových raket Igla. Jednání s ruským vývozcem Rosoboronexport se účastnily indické státní a soukromé společnosti, kterým bude umožněna domácí výroba raket. Datum zahájení produkce zatím známo není. Rusko je pro Indii největším dodavatelem vojenského materiálu, například útočných pušek AK-203, stíhaček Su-30MKI nebo obrněných vozidel. Obranné a vojenské vztahy mezi státy zůstávají silné, a to i navzdory válce na Ukrajině.
Pákistán: Ve středu uzavřel Mezinárodní měnový fond (MMF) s pákistánskou vládou předběžnou dohodu o poskytnutí půjčky 700 miliónů dolarů. Jedná se o závěr první revize záchranného balíčku, který zahrnuje prostředky ve výši 3 miliard dolarů. Předcházelo tomu dvoutýdenní zkoumání splnění podmínek pohotovostního programu přijatého v červenci za účelem odvrácení státního bankrotu. Pákistán se dohodou zavázal k přijetí politických opatření, která podle MMF povedou k oživení ekonomiky země.
[Postsovětský prostor]
Bielorusko: Tisíce ukrajinských detí sú unášané z okupovaných území do Bieloruska. Od začiatku ruskej invázie na územie oficiálne podliehajúce Kyjevu bolo podľa dostupných informácii unesených pár desiatok tisíc mladistvých vo veku 6 až 17 rokov. Kremlin však tieto zistenia zo strany americkej univerzity Yale popiera a pevne zastáva stanovisko, že ich konanie neporušuje žiadne normy odmietajúc obvinenia z vojnových zločinov. Podstatná je taktiež úzka prepojenosť medzi Moskvou a Minskom. Práve na území Bieloruska totižto prebieha re-edukácia odnesených detí.
Rusko: Prezident Vladimír Putin schválil nové obmedzenia pre ruské médiá pred prezidentskými voľbami konajúcimi sa v roku 2024. Hoci sa predpokladá, že v marci budúceho roka znovu po 24 rokoch vládnutia zvíťazí, oficiálne ešte svoju kandidatúru nepotvrdil. Hovorca Kremlinu Dmitry Peskov vyhlásil počas rozhovoru v študentskej televízii, že verí, že Putin potvrdí kandidatúru pre ďalšie šesťročné obdobie. Nové reštrikcie obmedzujú médiá v publikovaní informácii z vojenského prostredia a zakazujú využívanie „blokovaných zdrojov“, ktorými sú zahraničné stránky a sociálne siete.
[Subsaharská Afrika]
Juhoafrická republika (JAR): Politická strana Africký národný kongres (ANC) podporila návrh opozičnej parlamentnej strany EFF, ktorý vyzýva vládu k dočasnému uzavretiu izraelského veľvyslanectva v Pretórii. Reaguje tak na situáciu v Pásme Gazy, pričom Izrael obviňuje zo spáchania genocídy na miestnom obyvateľstve. Pokračovanie vzájomných diplomatických stykov podmieňuje pristúpením Izraelu k mierovým rokovaniam s Hamasom. Prezident Ramaphosa tiež vyhlásil, že JAR podala na Medzinárodný trestný súd podnet na vyšetrenie izraelských vojnových zločinov v Gaze.
Mali: Centrálna vláda získala kontrolu nad mestom Kidal, považovaným za baštu tuarégskych povstalcov v uplynulom desaťročí. Malijskej armáde mali podľa povstalcov mesto pomôcť dobyť členovia Wagnerovej skupiny. Vládnuca junta však naďalej túto spoluprácu popiera. Severné územia krajiny majú pre centrálnu vládu strategický význam. Ich získanie spája s legitimitou súčasného režimu v očiach malijskej verejnosti a spojeneckých vojenských vlád v Burkine Faso a Nigeri.
[Západní Pacifik]
Indonésie: V Jakartě se konalo každoroční setkání ministrů obrany ASEAN, na němž diskutovali o vzrůstajících tenzích v mnoha regionech světa. Mezi hlavní témata patřil konflikt na Blízkém východě, válka na Ukrajině i bezpečnostní opatření v Myanmaru. Ministři posílili spolupráci v oblastech jako je humanitární pomoc a kyberbezpečnost, a domluvili se na urychleném vyjednávání o kodexu chování v Jihočínském moři. Konference se konala bez představitele Myanmaru, kterému byl vstup zakázán na základě nedodržení pětibodového mírového plánu.
Kambodža: Organizace Amnesty International upozornila na porušování lidských práv a nedobrovolné vystěhování 10 000 rodin místní vládou. Zveřejněná zpráva hovoří o praktikách kambodžských politických představitelů, kteří zastrašují, obtěžují a vydírají občany žijící v blízkosti chrámového komplexu Angor Vat. Cílem vlády je přestěhování tisíců lidí do jiné části země, aby nedošlo k poškození světového dědictví UNESCO. Podle Amnesty International je UNESCO rovněž zodpovědné za vzniklou situaci a vyzývá jej k navržení jiného řešení.
[Kyberbezpečnost]
Agentura Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost (ENISA) podepsala s ukrajinskou stranou dohodu o partnerské spolupráci v oblasti kyberbezpečnosti. Ujednání staví na diskuzi, která byla zahájena minulý rok ve Varšavě v rámci společného dialogu. Cílem dohody je z dlouhodobého hlediska prohloubit povědomí o kyberbezpečnosti, budovat kapacity pro zvýšení kybernetické odolnosti a podpořit systematičtější sdílení informací pro zlepšení situačního povědomí. V krátkodobém horizontu se bude Ukrajina moci účastnit mimo jiné evropských kyberbezpečnostních cvičení.