Přehled světového dění z uplynulého týdne (37/2019)

[Afrika]

Sudán: Premiér Abdalla Hamdok, ktorý je v úrade novej technokratickej vlády len tri týždne, sa snaží aktívne riešiť pretrvávajúce konflikty v oblasti. Tento niekdajší diplomat OSN navštívil Južný Sudán, kde rokoval s predstaviteľmi rebelských skupín o možnostiach ukončenia protivládnych bojov. Jeho snahou je nastoliť strategický a distingvovaný vzťah medzi dvoma národmi. Spolu s ministerkou zahraničných vecí Južného Sudánu, Avut Deng Acuil, prezidentom Salva Kiirom, a veliteľmi niekoľkých rebelských skupín, sa dohodli na pláne rokovaní v meste Juba.

Etiópia: Podľa veliteľstva etiópskej armády sa v krajine nachádzajú príslušníci Islamského štátu, ktorí sa snažia prilákať a vycvičiť etiópskych občanov. Niekoľko bojovníkov bolo zadržaných, no väčšina z nich sa stále pohybuje po krajine. Podľa armády je cieľom IS vytvoriť v oblasti svoju základňu, o čo sa už v minulosti viackrát pokúšal. Ďalším nebezpečenstvom je podľa slov premiéra Abiy Ahmeda prenikanie vplyvu teroristickej skupiny al-Šabáb zo susedného Somálska. Na hraniciach týchto dvoch krajín skupina vykonáva časté bombové útoky.

 

[Blízký východ]

Saúdská Arábie: V sobotu zaútočily dva drony na zařízení na těžbu ropy Aramco ve městě Dahrán. Útok ochromil těžbu ropných produktů na polovinu (5,7 milionů barelů ropy denně). Aramco patří mezi největší zařízení svého druhu, kromě ropy se věnuje i produkci zemního plynu. K útoku se přihlásili Íránem sponzorovaní jemenští Hútiové. Americký ministr zahraniční Mike Pompeo z útoku obvinil Írán. Výpadek v produkci pravděpodobně negativně ovlivní cenu ropy, Saúdové proto přistoupili k uvolnění části svých zásob. Nejedná se o první podobný útok na saúdská ropná zařízení, Hútíové tak útočili již v minulosti.

Sýrie: Město Idlíb, které je několik let v držení povstalců, se ve čtvrtek stalo cílem náletů vládního letectva. Vládní jednotky podporované Ruskem od té doby pokračují v ofenzivě. Došlo tak k narušení dvoutýdenního příměří dojednaného po náletech, které zabily několik stovek lidí. Jednalo se o již druhé příměří v posledních dvou měsících, první ze začátku srpna vydrželo pouhé tři dny. Povstalci ve městě jsou podporováni Tureckem. V Idlíbu se stále nachází více než milion lidí. Nemalou část z nich tvoří i uprchlíci z dříve dobytých částí země.

 

[Euroatlantický prostor]

USA: Po dlouhém vyjednávání a vyčkávání nakonec Trumpova administrativa povolila finanční podporu Ukrajině ve výši 250 milionů dolarů. Tato pomoc je určena na nákup vojenského vybavení, zejména odstřelovacích pušek, granátometů a nočních vidění. Cílem této finanční pomoci je posílit schopnosti ukrajinské armády v boji proti separatistům na východě země. Důvodem zdržení schválení finanční pomoci byla podle viceprezidenta Pence obava z korupce na Ukrajině.

Polsko/USA: Minulý týden získala firma Lockheed Martin povolení od amerického ministerstva zahraničí k prodeji letadel F-35A Lightning II do Polska. Konkrétní podoba obchodu ale ještě není známá. Polsko má zájem o 32 kusů víceúčelových letadel páté generace, cena by pak neměla překročit hranici 6,5 miliard dolarů. Cílem polské armády je nahradit dosluhující Su-22 a MiG-29. První letouny by mělo Polsko získat v roce 2024. Polsko se tak zároveň připojí k seznamu uživatelů, mezi kterými je kromě USA také Itálie, Velká Británie nebo Izrael.

 

[Západní Balkán]

Srbsko/Kosovo/Česká republika: Český prezident Miloš Zeman při návštěvě Srbska slíbil, že se pokusí přesvědčit svou zemi, aby zrušila diplomatické uznání nezávislosti Kosova. Zeman v úterý zahájil svoji dvoudenní návštěvu Srbska, kdy během tiskové konference vyjádřil svému srbskému protějšku Aleksandaru Vučićovi náklonost k srbskému národu a sdělil, že hodlá předložit otázku uznání nezávislosti Kosova. V reakci na výroky českého prezidenta se zástupci Kosova odmítli zúčastnit čtvrtečního summitu předsedů vlády V4 a zemí západního Balkánu, který pořádala právě Česká republika.

 

[Jižní Asie]

Indie: Vláda uvolnila data počtech zadržených během změny statutu státu Džammú a Kašmír na počátku září. Podle vládních údajů bylo zatčeno okolo 3800 osob, z nichž je ale již 2600 na svobodě. Data také ukazují, že zatčeno bylo okolo 200 místních politiků a 100 vůdců organizací podporujících odtržení regionu od Indie. Dosud není jasné na základě čeho byli tito lidé zatčeni, nicméně skrze zákon o Veřejném bezpečí je možné zatknout osoby a zadržet je až na dva roky bez obvinění.

Afghánistán: Mírová jednání s Talibánem se opět komplikují a hrozí úplný kolaps. Americký prezident Donald Trump v minulém týdnu na poslední chvíli odmítl setkání se zástupci Talibánu kvůli zvýšení intenzity útoků a smrti několika amerických vojáků. Zástupci USA tvrdí, že s posílením aktivit Talibánu porostou i aktivity jednotek USA a to včetně zintenzivnění leteckých úderů.  Afghánský president Ašraf Ghaní vyzval k návratu k jednacímu stolu namísto dalšího kola bojů. Dále uvedl, že příměří je prvním zásadním krokem pro úspěšnou dohodu mezi oběma stranami.

 

[Latinská Amerika]

Kuba: Koncem minulého týdne pozastavil Twitter několik účtů vedených kubánskou vládou, včetně účtu dcery bývalého prezidenta a revolucionáře Raúla Castra. Důvodem blokování účtů je dle Twitteru porušení politik média. Provládní unie novinářů označila tento krok Twittru za masivní cenzuru a kybernetický boj, který je naplánován s cílem omezit svobodu projevu kubánských institucí a umlčet vůdce revoluce. Mezi zablokovanými účty je například účet televizního programu Mesa Redonda, státní noviny Granma Digital nebo státní rozhlasová stanice Radio Rebelde.

Argentina: Tisíce demonstrantů vyšlo ve čtvrtek do ulic hlavního města Buenos Aires s cílem požadovat kroky vlády k řešení prohlubující se hospodářské krize. Vláda již několik dní jedná o schválení nouzového potravinového plánu. Tento návrh zákona byl poprvé přijat už v roce 2002 po hospodářském kolapsu země. Někteří členové vlády jsou však k protestům skeptičtí. Věří, že protesty jsou organizované opozicí, aby zmanipulovali program před prezidentskými volbami, které proběhnou v říjnu.

 

[Východní Asie]

Nový Zéland: Novozélandská premiérka Jacinda Ardern v piatok oznámila výrazné sprísnenie legislatívy ohľadom držby zbraní. Nové zákony predkladá ľavicová vláda pol roka po marcovej streľbe v Christchurchi, kedy strelec zastrelil polo-automatickou zbraňou 51 miestnych moslimov. Parlament takmer jednomyseľne podporil zákaz polo-automatických zbraní vojenského typu (MSSAs). Pri ďalšom plánovanom sprísňovaní legislatívy však Ardern zrejme narazí na silný odpor opozičnej Národnej strany a lobistických skupín. Súdny proces so strelcom z Christchurchu bol odložený o mesiac na jún 2020, aby nekolidoval s termínom moslimského mesiaca ramadán.

ČĽR/USA: Čínska vláda vydala v stredu zoznam 16 typov produktov z USA, ktoré budú vyňaté z odvetných ciel s platnosťou od 17. septembra, napr. srvátku či rybacie produkty. V priebehu týždňa majú začať vo Washingtone prvé stretnutia oboch strán na nižšej úrovni zamerané na načrtnutie novej podoby obchodných vzťahov oboch vo veľmocí. V októbri následne majú prebiehať rokovania na vysokej úrovni, čo signalizuje možné urovnanie obchodnej vojny. Pred prílišným optimizmom varoval americký minister financií Steve Mnuchin, ktorý pripúšťa možné ďalšie zvyšovanie ciel, pokiaľ Čína nebude ochotná pristúpiť ku trvalej, ale iba dočasnej dohode.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: V Londýně proběhl obranný veletrh Defence and Security Equipment International (DSEI). Akce, podporovaná mimo jiné britským ministerstvem obrany, přinesla opět diskuse nad britskou politikou vývozu zbraní, především pak na Blízký východ. Londýnský labouristický starosta Kahn dokonce oznámil, že využije jakoukoliv příležitost aby do budoucna zamezil konání veletrhuv Londýně. V rámci DSEI došlo k uzavření několika zajímavých kontraktů, například memoranda mezi tureckou Aselsan a finskou Patria na budoucí integraci zbraňových systémů turecké firmy s finskými vozidly.

Kyberbezpečnost: Instagram a Facebook se potýkají s nově odhalenou bezpečnostní chybou, která umožňuje libovolně sdílet soukromé příspěvky, fotky a videa uživatel, včetně časově omezených příspěvků neboli stories. Sdílení a stažení je možné díky URL adrese, kterou lze zjistit i z běžného prohlížeče. Po zjištění adresy lze obsah veřejně sdílet, aniž by o tom majitel původního příspěvku věděl, jelikož taková zobrazení společnosti nemonitorují. Navíc příspěvky ve formě stories zůstávají přes URL přístupné mnohem déle, než jen 24 hodin, a to klidně i několik dnů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *