[Blízký východ a severní Afrika]
Jemen: Povstalecké hnutí z kmene Húthíú sestřelilo nad Rudým mořem americký dron. Šlo o typ MQ-9, určený ke vzdušnému průzkumu. Jde o další eskalaci v souvislosti s děním v Pásmu Gazy, do kterého se Húthíové již pokusili zasáhnout vypálením několika střel proti Izraeli. Na jejich zneškodnění měly podíl pravděpodobně také Spojené státy americké. Mluvčí Pentagonu později oznámila, že se Húthíové pokoušejí dron opravit. Je podle ní ale nepravděpodobné, že by se jim mělo podařit z něj získat cenné technologie.
Palestinská autonomie: Na internetu se objevila zpráva o útoku na palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Měla jej provést relativně neznámá teroristická organizace Synové Abú Džandala. Během útoku údajně zemřel jeden z Abbásových bodyguardů. Zpráva byla doplněna videem z incidentu, které se však později ukázalo jako sporné. Údajně ukazuje záběry z protidrogové akce v uprchlickém táboře na Západním břehu Jordánu. Zprávu sdílela řada zahraničních médií, mimo jiné ruská tisková agentura TASS nebo české Novinky.
[Euroatlantický prostor]
Portugalsko: Premiér Antonio Costa rezignoval po zadržaní svojho šéfa kancelárie vo vyšetrovaní údajnej korupcie pri projektoch ťažby lítia a vodíkových projektov. Prezident Marcelo Rebelo de Sousa v reakcii rozhodol o konaní predčasných volieb 10. marca. S rozpustením parlamentu počká až do konečného hlasovania o rozpočte, ktoré je naplánované na 29. novembra. Vládnym socialistom sa podľa najnovšieho prieskumu prepadli preferencie z 25,2 % na 17,9 %. V prípade podobného výsledku volieb by sa tak nemusela skončiť politická kríza, nakoľko by sformovanie koalície záležalo od krajne pravicovej strany Chega.
Španielsko: Dočasne poverený premiér Pedro Sanchez je na ceste k získaniu ďalšieho funkčného obdobia, čelí však rozsiahlej kritike. Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) dosiahla dohodu s niekoľkými menšími regionálnymi stranami k vytvoreniu vlády. Zahŕňa však aj kontroverzný návrh udeľujúci amnestiu tým, ktorí boli odsúdení za pokus o odtrhnutie Katalánska od Španielska v roku 2017. Prieskumy verejnej mienky ukazujú rozdelenie krajiny v otázke amnestie, dokonca aj v radoch vládnucej strany. Sanchéz musí nový kabinet sformovať do 27. novembra, inak bude krajina čeliť novým voľbám.
[Jižní Asie]
Afghánistán: Při úterním útoku v Kábulu zemřelo 7 civilistů a 20 bylo zraněno. Nástražné výbušné zařízení umístěné v minibusu mířilo na šíitské obyvatele čtvrti Dašt-e Barčí. K činu se přihlásil tzv. Islámský stát (IS), který na tuto afghánskou menšinu útočí pravidelně. Jde o druhý výbuch v této čtvrti za poslední tři týdny, k němuž se IS přihlásil. Při explozi z 26. října zemřeli 4 lidé a zraněno bylo 35 dalších. Cílem byl šíity oblíbený sportovní klub, ve sterém útočník zanechal kufr s výbušninou.
Pákistán/Afghánistán: Úřednický ministr informací provincie Balúčistán Džán Ačakzai prohlásil, že po deportaci nelegálních migrantů budou muset odejít také afghánští uprchlíci. Zopakoval, že se Afghánci podílejí na terorismu a obchodu se zbraněmi. Zemi dosud opustilo přes 300 tisíc Afghánců a dalších 1,4 milionu má v zemi ochranný status. Ten jim Islámábád po čtyřech měsících odkladů prodloužil do konce prosince. Vyhoštění hrozí také 200 novinářům v exilu. V zemi naopak bude moci zůstat 25 tisíc lidí, co spolupracovali s americkou vládou a čekají na relokaci.
[Postsovětský prostor]
Gruzínsko/Moldavsko/Ukrajina: Európska komisia navrhla začať prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom, zároveň navrhla udeliť Gruzínsku status kandidátskej krajiny. V predchádzajúcom roku Európska únia priznala Ukrajine a Moldavsku kandidátsky status, súčasne ich vyzvala na nevyhnutné reformy v rámci boja proti korupcii a posilnenia právneho štátu. Správu o postupe Gruzínska označil gruzínsky premiér Irakli Garibašvili za historický míľnik pre krajinu, a koncom týždňa sa stretol s francúzskym prezidentom, ktorý vyjadril podporu Gruzínsku na jeho ceste k získaniu členstva v EÚ.
Rusko/Ukrajina: Rusko intenzifikuje útoky na strategické mesto Avdijivka. Ruská snaha obsadiť Avdijivku, ktorá sa nachádza len dvadsať kilometrov od okupovaného mesta Doneck, naberá na intenzite od polovice októbra. Šéf ukrajinskej armády, Valerij Zalužnyj, tvrdí, že Rusko tu za mesiac prišlo o 10-tisíc vojakov. Ruskú ofenzívu pocítili aj Kyjive, kde prvýkrát od septembra došlo k vzdušnému útoku. Prezident Vladimir Putin v piatok navštívil veliteľstvo Južného vojenského okruhu v Rostove nad Donom už druhýkrát v priebehu mesiaca.
[Subsaharská Afrika]
Mali: Podľa starostu mesta Kidal na severe krajiny malijská armáda zabila 7. novembra štrnásť civilistov. Malo sa tak stať pri útoku na tuarégske povstalecké skupiny. Vojenská junta povstalcov označuje za teroristov a usiluje sa o obnovenie kontroly nad celým štátnym územím. V Kidale predtým pôsobila stabilizačná misia OSN pod názvom MINUSMA. Jej personál predčasne opustil oblasť 31. októbra tohto roku. Povstalci v decembri 2022 vypovedali účasť na dlhoročných mierových rokovaniach s malijskou vládou, po čom opätovne vzrástlo vzájomné napätie.
Sudán: Polovojenské Jednotky rýchlej podpory (RSF) sa blížia k obsadeniu celého regiónu Dárfúr. V oblasti Ardamata zabili minimálne 800 civilistov, uvádza Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov. RSF zaútočili taktiež na tábor pre vnútorne vysídlené osoby. Konflikt v Sudáne prebieha od apríla 2023, kedy sa RSF neúspešne pokúsili o štátny prevrat voči vojenskej junte. Saudská Arábia a Spojené štáty sprostredkovávajú medzi oboma stranami mierové rokovania. Doposiaľ však nepriniesli žiadne významné výsledky.
[Západní Pacifik]
Filipíny/Japonsko: Manila koupí pět plavidel pobřežní stráže v hodnotě půl miliardy amerických dolarů prostřednictvím půjčky z Tokia. Ve čtvrtek toto rozhodnutí oznámil filipínský tajemník ekonomického plánování a představitel vlády Arsenio Molina Balisacan. Posílená hlídka umístěná do vod Jihočínského moře by měla pomoci s kontrolou ilegálních aktivit a obranou před zabíráním území ze strany Číny. K těmto účelům začnou být nové lodě využívány v roce 2027 až 2028. Filipíny a Japonsko tak navazují na dohodu o posíleném bezpečnostním a obranném paktu z minulého týdne.
Myanmar: Prezident vojenské junty Myint Swe varoval národní radu pro obranu a bezpečnost před rizikem rozdělení země na několik částí, pokud se nezlepší bezpečností situace na hranicích s Čínou. V této oblasti rozšiřuje svou moc opoziční strana Vláda národní jednoty a pomocí guerillových útoků postupně získává větší území. V posledních dnech například zabrala město Kawlin s 25 000 obyvateli, které doposud patřilo pod správu myanmarské armády. Na probíhající krizi reaguje i Čína voláním po příměří mezi všemi zúčastněnými stranami a připomínáním společných ekonomických projektů, jež by mohly být ohroženy.
[Kyberbezpečnost]
Výkonní ředitelé a prezidenti několika významných technologických společností (Siemens, Ericsson, Nokia, ESET a další) se rozhodli dopisem vyjádřit své obavy vůči právě projednávanému návrhu aktu o kybernetické odolnosti (Cyber Resilience Act). Signatáři upozorňují, že požadavky na audity a certifikace od třetích stran způsobí narušení evropských dodavatelských řetězců. Nedostatečné kapacity certifikujících stran mohou způsobit, že firmy nebudou schopné rychle dodávat své produkty, čímž se naruší jejich kompetitivnost a fungování jednotného evropského trhu.