Přehled světového dění z uplynulého týdne (35/2020)

[Afrika]

Mali: Delegace západoafrických států sdružených v organizaci ECOWAS zahájila vyjednávání s armádními představiteli, kteří 18. srpna provedli státní převrat. Delegace dosáhla propuštění zadrženého prezidenta Boubakara Keity, ale neshodla se se vzbouřenci na podobě přechodné vlády. Pučisté, vystupující v rámci platformy Národní výbor pro spásu lidu (CNSP), požadují uznání vlastní dvouleté přechodné vlády, zatímco delegace ECOWAS trvá na okamžitém vzniku civilní přechodné vlády, která by do jednoho roku vyhlásila nové volby.

Mosambik: Islámští povstalci napojení na organizaci Islámský stát již téměř tři týdny okupují strategické přístavní město Mocimboa da Praia v severní provincii Cabo Delgado. Pro vládu se jedná o velkou porážku vzhledem k tomu, že přístav slouží jako hlavní základna pro boj proti islamistům na severu země. Během šestidenní bitvy o město padly podle neupřesněných údajů desítky vojáků, povstalcům se také podařilo potopit loď HSI32 Interceptor mosambického námořnictva. Ambicí místních islamistů je vytvořit z Mocimboa da Praia své hlavní město.

 

[Blízký východ]

Spojené arabské emiráty: Prezident Šejk Chalífa oznámil ukončení politiky zakazující dohody s Izraelem. Občané UAE tak nyní mohou obchodovat s izraelskými občany a zbožím, což doposud nemohli. Zrušení federálního zákona z roku 1972 je součástí snah normalizovat vztahy mezi oběma zeměmi. UAE a Izrael oznámily snahu o dohodu 13. srpna po telefonátu, jehož se účastnili významní představitelé UAE, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Donald Trump. Izraelský vládní stroj na jednání do UAE poletí vůbec poprvé přes území Saúdské Arábie.

Libanon: Dle vůdce Hizballáhu, Hassana Nasralláha, je hnutí otevřeno diskusi o novém politickém řádu v zemi. Nasralláh to prohlásil v neděli s podmínkou, že je k tomu potřeba konsensu mezi všemi politickými frakcemi. Prezident svolal zasedání parlamentu, kde se má dohodnout, kdo nově obsadí post ministerského předsedy. Současná vláda podala demisi po výbuchu ledku na začátku srpna, počet mrtvých vzrostl na 190. Premiér musí být dle libanonské ústavy sunnitským muslimem. Hizballáh se svými spojenci má parlamentní většinu.

 

[Euroatlantický prostor]

NATO: Během minulého pátku proběhlo připravované cvičení Allied Sky. To mělo za cíl zlepšit operační schopnosti amerického strategického letectva při spolupráci se spojeneckými stíhacími a víceúčelovými letouny. Do tohoto cvičení se zapojilo šest strategických bombardérů B-52 Stratofortress a letouny dvaceti členských států NATO. Cvičení mělo ale také svůj symbolický kontext, který má za cíl demonstrovat pevnost aliančních závazků.

Spojené státy: Ve státech Wisconsin a Oregon i nadále pokračují masivní protesty spojené s hnutím Black Lives Matter. Nejhorší situace je v současné době ve městě Kenosha ve státě Wisconsin, kde došlo k incidentu mezi účastníky protestu, který vyústil v zabití dvou protestujících. Protesty i nadále pokračují ve městě Portland ve státě Oregon, kde došlo k zabití jednoho z protestujících. Demonstrace i nadále rozdělují americkou společnost, což se odráží také na předvolebních průzkumech, které předpovídají spíše těsné vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena.

 

[Západní Balkán]

Černá hora: V zemi se v neděli uskutečnili parlamentní volby. Hlavním tématem se stala národní a náboženská identita, pandemie, boj proti korupci a geopolitická orientace země. Demokratická strana socialistů Mila Đukanoviće, která je u moci přes třicet let, prosazuje nové investice a integraci do Evropské unie. Opozice kritizuje náboženský zákon ohrožující srbskou pravoslavnou církev, varuje před korupcí a politickým vlivem na státní instituce. Zemí, která je do značné míry závislá na cestovním ruchu, již od února zmítají protivládní protesty a potýká se s velkou zadlužeností.

 

[Jižní Asie]

Pákistán/Afghánistán: Město Karáčí postihly největší srážky od roku 1931, úřady hovoří minimálně o 41 mrtvých. Deště vyvolaly silné záplavy, které uvěznily sta tisíce lidí v přeplněných slumech největšího pákistánského města. Úřady povolaly na pomoc postiženým armádu, záchranáři využívají lodě pákistánského námořnictva, aby se dostaly k postiženým. Záplavy postihly i zbytek země a sousední Afghánistán, celkově si zatím vyžádaly zhruba 200 obětí.

Indie: Nové Dillí má v plánu získat pro indické námořnictvo 6 konvenčních ponorek. Dle zdroje z indické vlády hledají zodpovědné úřady pouze technologie a funkční návrh plavidel, ponorky samotné budou postavené v Indii v rámci dříve oznámených strategických programů. Země se tak snaží čelit rostoucí hrozbě ze strany Číny, s níž Indie stále nemá vyjasněné pevné hranice. Na začátku léta při potyčkách s čínskými vojáky zemřely skoro čtyři desítky indických vojáků.

 

[Latinská Amerika]

Peru: Třináct lidí zemřelo po policejní razii vedené k prosazení vládních opatření proti šíření koronaviru v nočním klubu v Limě. Ačkoliv jsou hromadné akce v Peru zakázány, na večírku bylo přes 120 lidí. Po příjezdu policie nastala panika a při pokusu o útěk se lidé navzájem ušlapali. Neštěstí si vyžádalo také nejméně šest zraněných, včetně tří policistů. Pozdější testování na koronavirus potvrdilo, že 11 ze 13 mrtvých byli pozitivní na COVID-19. Pozitivně testován byl i pořadatel akce.

Argentina: V zemi probíhají protesty proti kontroverzní soudní reformě, o které v současnosti diskutuje argentinský Senát. Vláda zdůvodňuje reformu jako nutné preventivní opatření proti zneužití, avšak oponenti tvrdí, že se jedná o zmaření soudních případů vedených proti bývalé prezidentce Cristiny Fernandez de Kirchner. Otázka reformy soudnictví polarizuje společnost. Dle mnohých by měla vláda řešit důležitější věci, jako například legalizaci potratů nebo současnou korona-krizi.

 

[Východní Asie]

Filipíny: V pondělí 24. srpna byly kolem poledne provedeny dva sebevražedné útoky islamistických bojovníků teroristické skupiny Abu Sayyaf ve městě Jolo, v oblasti Sulu. Exploze zranila sedmdesát pět osob a měla za následek cca patnáct obětí. Třetí bombu objevily bezpečnostní složky nevybuchlou na trhu nedaleko incidentů. Útočníci cílili primárně na příslušníky filipínské policie a armády, přesto až čtyřicet pět postižených byli civilisté. Agrese údajně představuje odplatu za zajetí jednoho z vůdců teroristické skupiny. Jedná se o nejhorší extremistický útok na Filipínách od začátku loňského roku.

Myanmar: V oblasti Rakhine se nadále zhoršuje bezpečnostní situace a životní podmínky bezstátního etnika Rohingyů, jejichž političtí reprezentanti byli v minulém týdnu definitivně vyloučeni z možnosti účasti v nadcházejících volbách. Zmíněná diskvalifikace kandidátů ukazuje značné limity demokratických reforem v Myanmaru. V Rakhinu pokračují nábožensky a etnicky orientované střety nestátních ozbrojených skupin s vládními složkami. Rychlé rozšíření nemoci Covid-19 v oblasti Sittwe způsobuje rostoucí paniku v přeplněných uprchlických táborech obývaných muslimskou minoritou, v kterých i bez nákazy panují podmínky podobné „apartheidu“.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Čína minulý týždeň demonštratívne odpálila 2 typy protilodných balistických rakiet DF-21D a DF-26B. Podľa americkej strany však došlo k odpalu až 4 striel. Celý proces bol totiž detailne pozorovaný americkým špionážnym lietadlom RC-135S Cobra Ball. Dostrel DF-26B je 3000 až 4000 km. Otázne je však jej navádzanie. Je pravdepodobné, že jej využitie je smerované proti stacionárnym cieľom akým je napríklad základňa Guam. DF-21D má dostrel iba 1800km. Je však považovaná za prvú čínsku protilodnú balistickú strelu, pričom je niekedy prezývaná aj ako „zabijak lietadlových lodí“.

Kyberbezpečnost: Twitter odstranil botnet tvořený asi třemi tisíci falešnými účty, které šířily pro-čínskou propagandu. Jednotlivé účty odhalili výzkumníci ze skupiny Graphika, přičemž nejstarší z nich byly založeny v červenci tohoto roku a fungovaly plně automatizovaně podle daných pokynů. Botnet – nazývaný Dracula – tedy fungoval zhruba měsíc. Účty sdílely pro-čínské politické spamy i oficiální zprávy úřadů a vychvalovaly politiku Pekingu. Samy o sobě nebyly nebezpečné, pouze vzájemně reagovaly na své příspěvky, aby zvýšily jejich dosah, nebo tweetovaly citáty z knihy Dracula od Brama Stokera – odtud také název botnetu. Graphika od září minulého roku odhalila již čtvrtý čínský botnet, který se na sociální sítí pohyboval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *