Přehled světového dění z uplynulého týdne (30/2020)

[Afrika]

Súdán: Útočníci zabili nejméně 20 lidí, včetně dětí, kteří poprvé po letech ve válkou zmítaném Darfuru navštívili své farmy. Podle náčelníka kmene Ibrahima Ahmada se jednalo o setkání v rámci dohody, kdy se původní majitelé přijeli podívat na své pole k lidem, kteří je zabrali během války. Útok se stal v Aboudos, přibližně 90 kilometrů od města Nyala, správního centra provincie Jižní Darfur. Dalších 20 lidí bylo zraněno. V Darfuru trvá konflikt od roku 2003. Podle OSN při něm bylo zabito nejméně 300 000 lidí.

Nigérie: OSN uvedla, že je zcela šokována a zděšena zabitím pěti humanitárních pracovníků neznámou ozbrojenou skupinou na severovýchodě země. Prohlášení Edwarda Kallona, humanitárního koordinátora v Nigérii, přišlo poté, co bylo zveřejněno video ukazující vraždu pracovníků, již byli uneseni minulý měsíc ve státě Borno během cesty do hlavního města Maiduguri. Severovýchod Nigérie je sužován přes deset let trvající ozbrojenou kampaní vedenou islamistickou organizací Boko Haram, při níž byly zabity desetitisíce lidí a další dva miliony ztratily svůj domov.

 

[Blízký východ]

Izrael/Libanon/Sýrie: Během týdne výrazně eskalovalo napětí podél severní hranice Izraele poté, co byl při pondělním náletu na íránské muniční sklady poblíž Damašku zabit bojovník Hizballáhu. V reakci na hrozící odvetu Sýrie a Hizballáhu Izraelské obranné síly vyslaly na sever země vojenské jednotky. V pátek pak došlo na izraelsko-syrském pomezí k několika explozím. Izraelská armáda oznámila, že jejich letectvo zasáhlo syrské vojenské cíle poblíž Golanských výšin jako odpověď na předešlé raketové útoky syrské armády. Ta prozatím eviduje minimálně osm obětí.

Izrael: O víkendu došlo v několika městech k  masivním protestům proti vládě Benjamina Netanjahua. Tisíce demonstrantů se sešlo před premiérovou rezidencí v Jeruzalémě, kde vykřikovali hesla vyzývající k jeho rezignaci a vyjadřovali svou nespokojenost nad nezaměstnaností, korupcí a způsobem, jakým vláda řeší koronavirou krizi. Policie musela řešit řadu incidentů, při násilných střetech bylo zatčeno minimálně 55 osob. Izraelský ministr pro vnitřní bezpečnost Amir Ohana varoval, že pokračující protivládní protesty mohou skončit krveprolitím.

 

[Euroatlantický prostor]

Řecko: Námořnictvo Řecké republiky bylo uvedeno do pohotovosti v reakci na rozhodnutí Turecka o provedení průzkumných vrtů s cílem hledat ložiska ropy a zemního plynu na moři blízko řecké hranice u ostrova Kastellorizo. Turecko argumentuje, že tento ostrov je příliš malý, a příliš daleko od pevniny, aby na něj mohla být uplatněna mezinárodněprávní formule o kontinentálním šelfu, což je neslučitelné s postojem Řecka. Ačkoliv jsou obě země členem NATO, vzájemný vztah je nejen v poslední době zostřen uprchlickou krizí, rozdělením Kypru, historií a kulturní rozdílností.

USA: Po úterním incidentu na čínském konzulátu v Houstonu, kde měli zaměstnanci ČLR pálit dokumenty přímo na dvoře objektu, se do hledáčku FBI dostal také čínský konzulát v San Franciscu. Zde se totiž skrývala vědkyně Juan Tang, která americkým úřadům zamlčela svoje vazby na čínskou armádu, a která je podezřelá z rozsáhlé špionážní činnosti. Toto podezření bylo později potvrzeno a Tang byla zatčena. Čína na vzniklou situaci reagovala uzavřením konzulátu USA v Čcheng-tu.

[Západní Balkán]

Západní Balkán: Nezisková organizace Global Initiative Against Transnational Organized Crime vydala report o zahraničních aktivitách balkánského organizovaného zločinu. Gangy západního Balkánu za posledních 20 let přesunuly svou působnost do západní Evropy, Latinské Ameriky, jižní Afriky, Austrálie a Turecka a stávají se hlavními globálními distributory drog. Tyto gangy jsou „moderní, dynamické a podnikatelské“ a dokáží využívat moderní technologie – například kryptoměny k praní peněz. Zpráva uvádí Českou republiku jako jednu z významných základen těchto gangů.

[Jižní Asie]

Indie: Námořnictva Indie a Spojených států v minulém týdnu podnikla sérii cvičení v Indickém oceánu. Dle kontradmirála Jima Kirka, velitele svazu letadlových lodí Nimitz (CSG 11), obě námořnictva zlepšila interoperabilitu. Jejich součástí byl mimo jiné trénink obrany vzdušného prostoru. Cvičení proběhla nedaleko souostroví Nikobary a Andamany, kde se nachází základna indického námořnictva. Cvičení je prohloubením spolupráce obou států i kvůli rostoucímu napětí mezi nimi a Čínskou lidovou republikou. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval ve středu Nové Dillí ke snížení závislosti na Pekingu.

Afghánistán: Vládní letecký útok na shromáždění vítající propuštěného příslušníka Tálibánu zabil 45 lidí. K incidentu došlo v distriktu Adraskan v provincii Herát. Mezi mrtvými je podle svědků alespoň 8 civilistů a dalších 20 je zraněných. Není jasné, jestli jsou všechny zbylé oběti povstalci. Ministerstvo obrany spustilo vyšetřování s tím, že hodlá s veřejností sdílet důkazy včetně videozáznamu. Podporu vyšetřování a odsouzení útoku vyjádřil také americký mírový vyslanec Zalmay Khalilzad. Jím vedený proces by v nejbližších dnech mohl vstoupit do druhé fáze, jelikož počet propuštěných vězňů na obou stranách se blíží dohodnutým 1000 na straně Tálibánu a 5000 na straně vlády. To je podmínkou pro zahájení přímého dialogu mezi Kábulem a povstalci.

 

[Latinská Amerika]

El Salvádor: Orgány činné v trestnom konaní zadržali bývalého ministra obrany, generála Davida Munguia a vydali zatykač na bývalého prezidenta Mauricia Funesa, ktorý už šesť rokov pobýva v exile v Nikaraguy. Niekdajší politickí reprezentanti sú obvinení z toho, že súperiacim gangom Mara Salvatrucha a Barrio 18 poskytli nešpecifikované výhody za udržanie prímeria v priebehu rokov 2012 až 2014. Vďaka dohode medzi skupinami sa podarilo znížiť mieru vrážd v krajine.

Bolívia: V dôsledku prudkého nárastu prípadov koronavírusu vydala najvyššia volebná autorita rozhodnutie o posunutí prezidentských volieb – už druhom v poradí. Náhradný dátum voľby novej hlavy štátu bol stanovený na 18. októbra. Od minuloročného zosadenia Eva Moralesa pôsobí vo funkcii dočasnej prezidentky sociálna demokratka Jeanine Añez. Morales a jeho strana proti odkladu volieb namietajú a považujú ho za predlžovanie krízy legitimity.

 

[Východní Asie]

Jižní Korea: V pondělí byl na oběžnou dráhu vypuštěn historicky první jihokorejský satelit určený pouze pro vojenské použití. Satelit s názvem ANASIS-II má sloužit ke stabilnějšímu a bezpečnějšímu zajištění komunikačních kanálů. Raketa Falcon 9 se satelitem byla odpálena společností SpaceX ze základny amerického letectva na Floridě. Jižní Korea se tímto stává 10. zemí na světě s takovou technologií. Pravděpodobně se jedná o posilování vlastních vojenských schopností v důsledku růstu neshod se svým strategickým spojencem USA.

Čína/USA: V pátek bylo nařízeno uzavření amerického konzulátu v Chengdu z důvodu podezření ze zasahování do vnitřních záležitostí, ohrožování bezpečnosti a zájmů Číny. Toto opatření přišlo pouze dva dny po uzavření čínského konzulátu v Houstonu v Texasu kvůli podezření z vojensky motivované průmyslové špionáže a krádeži duševního vlastnictví. Vztahy Číny s USA jsou v nejhorším stavu za několik let i díky pandemii COVID-19 nebo novému bezpečnostnímu zákonu v Hong Kongu.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Vesmírné velitelství Spojených států oznámilo, že má důkazy o ruském testu antisatelitní zbraně. Samotný nedestruktivní test mělo představovat vypuštění sub-satelitu, který může hypoteticky být projektilem, z družice Kosmos 2543 v blízkosti  další ruské družice Kosmos 2535. Samotné vypuštění objektu ve vesmíru je relativně obvyklé, specifická v tomto případě byla zejména jeho vysoká rychlost. Jako test antisatelitní zbraně tento manévr označilo rovněž Spojené království.

Kyberbezpečnost: Genealogickou stránku GEDmatch v minulém týdnu napadli neznámí útočníci, kteří zveřejnili data o DNA více než jednoho milionu uživatelů. Jinak soukromé a zabezpečené citlivé údaje tak byly několik hodin volně k procházení a pročítání, čehož využily například policejní složky. Správci GEDmatch nakonec raději shodili a stránka poté zůstala několik dní nepřístupná. Podle společnosti nedošlo k žádné další kompromitaci dat. Úspěšně přitom dopadl až druhý pokus o útok, první neúspěšný byl zaznamenán jen dva dny předtím. Neúspěšnému pokusu o získání přístupu do systému čelila i další genealogická stránka – MyHeritage.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *