[Audioverze]
[Blízký východ a severní Afrika]
Spojené arabské emiráty: Jemenské hnutí Hútíů provedlo útok na industriální oblast města Abú Zabí. Hlavním cílem pondělního útoku byly sklady v oblasti Musaffah, kde po zásahu bezpilotním letounem explodovaly tři benzínové cisterny. Výbuch zabil tři zahraniční pracovníky. Útok zasáhl také mezinárodní letiště. K akci se přihlásili Hútíové, jejichž mluvčí uvedl, že hnutí provedlo úspěšnou vojenskou operaci proti citlivým zařízením nepřítele za pomoci dronů a balistických střel. Jde o první podobně vážný útok na území SAE – jeho cílem bylo zastrašit vládu, aby zastavila svou účast v jemenské válce.
Sýrie: Islámský stát osvobodil desítky svých bojovníků během rozsáhlého útoku na vězení v severovýchodní provincii země. Během čtvrteční noci byla napadena věznice Ghouran ve městě Hasaka, kde jsou dlouhodobě internovány více než tři tisíce zajatých bojovníků IS. Kurdským milicím, které vězení hlídají, se situaci dosud nepodařilo zvládnout ani s podporou americké letecké podpory. Dosud je hlášeno nejméně dvacet obětí z řad bezpečnostních složek, téměř dvojnásobek zabitých bojovníků IS a několik civilistů. Jde o největší podobný útok za poslední tři roky.
[Euroatlantický prostor]
USA/Afganistan: Zverejnené video ukazuje, ako počas amerického dronového úderu v Kábule zohynulo 10 civilistov. Akcia prebehla v auguste 2021 a boli pri nej využité dva drony MQ-9 Reaper. Spojené štáty tak čelia kritike za úder založený na nezreteľnom obraze a v husto osídlenej oblasti. Dronový úder mal cieliť na príslušníka Islamského štátu, ktorý mohol zaútočiť na kábulské letisko. V skutočnosti sa jednalo o pracovníka kalifornskej organizácie Nutrition and Education International.
USA/Rusko: Americký a ruský minister zahraničných vecí, Antony Blinken a Sergej Lavrov, sa na stretnutí v Ženeve nezhodli na otázkach ohľadom Ukrajiny. Vzťahy medzi Ruskom a NATO sú v súčasnosti mimoriadne napäté. Ruská administratíva požaduje bezpečnostné záruky vo vzťahu ku východnej a strednej Európe, ako napr. prísľub, že sa NATO nebude ďalej rozširovať smerom na východ. Aliancia zase kritizuje ruské kroky ako zhromažďovanie systémov protivzdušnej obrany, balistických striel a viac ako 100-tisíc vojakov na rusko-ukrajinskej hranici. Situácia tak po zlyhaní ženevských rokovaní ostáva napätá.
[Jižní Asie]
Afganistan: Najmenej 7 ľudí bolo zabitých pri výbuchu bomby v hazarskej komunite v meste Herat na západe Afganistanu. K zodpovednosti za výbuch sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina. V posledných týždňoch však došlo na území Afganistanu k mnohým podobným teroristickým útokom, ku ktorým sa prihlásila regionálna odnož Islamského štátu, Islamský štát-Chorasán (ISIS-K), ktorá útočí najmä na šiitskú menšinu Hazarov. Práve skupina ISIS-K predstavuje zásadnú bezpečnostnú výzvu pre vládu Talibanu, odkedy sa 15. augusta dostal k moci.
Bangladéš: Organizácie pre ľudské práva požiadali Organizáciu Spojených národov (OSN), aby zakázala členom bangladéšskeho práporu rýchlej reakcie (RAB) účasť na mierových misiách OSN. RAB je elitná protizločinecká a protiteroristická jednotka bangladéšskej polície, ktorej členovia sa podľa 12 ľudskoprávnych organizácií mali podieľať na porušovaní práv ako mimosúdne popravy, mučenie a nútené zmiznutia od jej vzniku v roku 2004. OSN zatiaľ nereagovalo na žiadosť o vylúčenie RAB zo svojich misií.
[Latinská Amerika]
Brazílie: Více než tisícovka ozbrojených policistů ve středu obsadila rozsáhlou favelu Jacarezinho v severní části Rio de Janeira ve snaze o potlačení gangů a drogových dealerů. Tato část města je považována za baštu zločinecké skupiny Comando Vermelho (Rudý příkaz), která však byla od jakékoli ozbrojené reakce odrazena. Policie uvedla, že plánuje obsadit i další blízké favely (Manguinhos, Bandeira 2 a Conjunto Morar Carioca) s cílem obnovit bezpečnost a kvalitu života v těchto oblastech.
Haiti: Ministerstvo spravedlnosti Spojených států oznámilo obvinění druhého muže z účasti na loňském atentátu na prezidenta Jovenela Moiseho. Devětačtyřicetiletý Rodolphe Jaar byl obviněn ze spiknutí za účelem spáchání vraždy nebo únosu a poskytnutí materiální podpory, která měla za následek smrt. Při výslechu uvedl, že operace se změnila z únosu na vraždu poté, co se únoscům nepodařilo najít letadlo, v němž by prezidenta odvezli ze země. V souvislosti s Moiseho vraždou bylo dosud na Haiti, v USA a na Jamajce zatčeno více než 40 osob.
[Postsovětský prostor]
Rusko: Začátkem týdne ruské ministerstvo obrany oznámilo sérii námořních manévrů v Černém moři a vzdálenějších oblastech – Středozemní moře, severovýchodní Atlantik a Tichý oceán. Cvičení začnou tento měsíc a potrvají do února. Uprostřed napětí kolem Ukrajiny se ruský prezident Vladimir Putin rovněž snaží posílit spojenectví se zeměmi, které stojí proti Západu. Přijal íránského prezidenta, bude jednat s čínským prezidentem, telefonicky hovořil s vůdci Nikaraguy a Venezuely. Nedávno bylo ve vzdušném prostoru mezi Kubou a Venezuelou spatřeno ruské vládní letadlo, které může být předzvěstí dalších kroků Kremlu.
Bělorusko: Dne 27. února se má konat celostátní referendum o novelizované ústavě, změny by měly rozšířit pravomoci kabinetu či Všebělaruského lidového shromáždění. Prezident Lukašenko prohlásil, že neuznává jiný způsob předání moci než prostřednictvím voleb. Změny se týkají např. délky prezidentského mandátu. Nově by mohl prezident zastávat pouze dvě pětiletá funkční období. Pokud novela projde, vstoupí v platnost až po nástupu nově zvoleného prezidenta, takže by Lukašenko mohl zůstat ve funkci další dvě funkční období.
[Subsaharská Afrika]
Stredoafrická republika: Organizácia Spojených národov (OSN) vyšetruje údajné vraždy desiatok ľudí v Stredoafrickej republike (SAR), ktoré minulý týždeň spáchali štátne vojenské jednotky a príslušníci ruskej paramilitárnej skupiny Wagner Group. Odhadovaný počet civilných obetí pri operácii, zameranej proti povstaleckej skupine Únia za mier, je podľa OSN viac ako 30. Misia OSN MINUSCA vyslala do oblasti ďalšie špecializované tímy. Rusko však kritiku odmietlo a tvrdí, že Wagner Group zapojil pre potreby armády SAR iba inštruktorov.
Konžská demokratická republika: Desať odsúdených dostalo 15-ročné tresty odňatia slobody za masové znásilnenie väzenkýň vo väznici Kasapa v meste Lubumbashi. Zároveň musia každej z obetí zaplatiť 5 000 USD. Počas trojdňovej vzbury v septembri 2020 bolo opakovane znásilňovaných 56 žien. Podľa právnikov obetí boli tri z nich nakazené vírusom HIV a 16 otehotnelo. Prokurátori pôvodne žiadali pre obvinených 20-ročné tresty. Podľa právnych zástupcov obetí sú tieto s verdiktom stotožnené, avšak primárne vinia za zlyhanie v zaistení bezpečnosti štát.
[Západní Pacifik]
Japonsko/USA: Americký prezident Joe Biden a japonský premiér Fumio Kišida sa v piatok prvý raz formálne stretli na virtuálnom summite. V 80-minútovom rozhovore diskutovali o rastúcej čínskej asertivite v Juhočínskom mori. Japonský premiér oznámil úmysel dramaticky navýšiť obranné kapacity ostrovného štátu, zatiaľ čo americký prezident potvrdil záväzok USA dodržiavať bezpečnostnú zmluvu z roku 1960 a na jej základe sa podieľať na obrane sporného súostrovia Senkaku. Míting sa tematicky dotkol aj raketových testov Severnej Kórei, ruskej agresie voči Ukrajine či nukleárnej bezpečnosti.
Severná Kórea: V pondelok sa uskutočnil už štvrtý raketový test od začiatku roka. Dva predošlé pritom mali byť údajne „hypersonické“ strely schopné rýchleho letu a manévrovania po štarte. Režim Kim Čong-una navyše pohrozil možným obnovením skúšok interkontinentálnych balistických strel schopných niesť nukleárné hlavice. Oznámeniu odôvodnenému „nepriateľskou“ politikou Spojených štátov predchádzal štvrtkový návrh sankcií na 5 severokórejských predstaviteľov zo strany USA a 7 ďalších členov Rady bezpečnosti OSN, ktorý bol zablokovaný Ruskom a Čínou.
[Kyberbezpečnost]
Kyberbezpečnost: Podle analýzy softwarové společnosti Chainalysis severokorejští hackeři během roku 2021 ukradli virtuální měny v hodnotě téměř 400 milionů USD. Tyto útoky se údajně zaměřovaly převážně na investiční firmy a směnárny kryptoměn a meziročně jich přibylo ze čtyř na sedm. Většina těchto útoků pocházela od hackerské skupiny Lazarus Group, která stála také za útokem „WannaCry” na Sony Pictures v roce 2014 kvůli filmu The Interview. KLDR se od těchto hackerských útoků tradičně distancuje. Hackeři k útokům používali řadu technik, včetně phishingu, chyb v softwaru a malwarů. Tyto útoky podle všeho slouží KLDR jako externí zdroj financí.