Přehled světového dění z uplynulého týdne (29/2018)

[Afrika]

Nigérie: Policie dopadla osm bojovníků islamistické skupiny Boko Haram, kteří jsou podezřelí z únosu školaček v Chiboku v roce 2014. V posledních týdnech bylo zatčeno celkem dvacet dva lidí podezřelých z tohoto únosu. Podle policie je jedním ze zadržených velitel, který měl celý únos koordinovat. Zatčení se přiznali, že mají na svědomí organizaci více než padesáti sebevražedných bombových útoků. Únos školaček vyvolal celosvětovou pozornost. Od roku 2014 bylo skupinou Boko Haram uneseno na dva tisíce dětí.

Mali: V zemi probíhá předvolební kampaň před nadcházejícími prezidentskými volbami, které proběhnou příští týden 29. července. Současný prezident Ibrahim Boubacar Keita se uchází o svůj druhý mandát. Ve volbách ho vyzve dvacet tři protikandidátů, z nich nejvážnějším konkurentem je bývalý premiér Soumaila Cissé, jenž se pokoušel neúspěšné vyhrát dvoje předešlé volby. Prezident Keita má výhodu v tom, že je široce známý. Kritici mu ale vyčítají, že nesplnil své předvolební sliby, nemá vizi a je nekompetentní.

 

[Blízký východ]

Sýrie: Izraelské obranné síly (IDF) evakuovaly z města Kunejtry v noci ze soboty na neděli na 800 členů bílých přileb i s jejich rodinami do Jordánska. Ačkoliv Jordánsko žádné další Syřany oficiálně nepřijímá, učinilo v tomto případě výjimku. Rodiny přislíbily převzít Velká Británie, Kanada a Německo. Bílé přilby neboli Syrská civilní obrana vznikly v roce 2013 a fungují mnohdy jako jediní záchranáři v oblasti. Díky svému operování na převážně rebely ovládaných územích jsou osočovány provládními skupinami z terorismu. Izrael dlouhodobě odmítá angažmá v syrském konfliktu, operace nemá narušit status quo.

Izrael/Pásmo Gazy: V reakci na smrt vojáka spustily Izraelské obranné síly a letectvo sérii odvetných útoků na zařízení hnutí Hamas. Zničeny byly skladiště zbraní a kanceláře Hamasu, při útoku zemřeli čtyři lidé, tři z nich byli členy hnutí. Egyptem zprostředkované příměří, bylo znovu porušeno ze strany Hamasu vysláním zápalných draků a pokusem o narušení izraelského území. Egypt Hamas varoval, že další útoky mohou vést k vystavení sankcí vůči Gaze, ale i k další válce mezi Hamasem a Izraelem.

 

[Euroatlantický prostor]

Slovensko/Rusko: Čtyřicetiletý Aslan Jandijev podezřelý z účasti na teroristických útocích z roku 2006, které provedla skupina Šamila Basajeva, byl podle agentury TASS slovenskými úřady vydán do Ruska, odkud utekl před trestním stíhání v roce 2010. Pokoušel se usadit ve Švýcarsku či Nizozemsku, než byl na základě ruského zatykače zadržen v roce 2011 na Slovensku. Jandujev se svému vydání zpět do Ruska po celou dobu bránil a obvinění odmítal. Jeho vydání odporuje předběžnému opatření Výboru OSN pro lidská práva, podle něhož se mělo Slovensko Jandijevova vydání zdržet, dokud se případem Výbor OSN zabývá. Proti vydání se postavily Amnesty International Slovensko i Liga za lidská práva.

Velká Británie: Britští vyšetřovatelé údajně identifikovali pachatele stojící za otravou Sergeje Skripala a jeho dcery Yulie z března tohoto roku. Žádné jméno média neuvádí, přesto je prý už jisté, že pachatelé jsou Rusové. Podle CNN se jedná o dva ruské občany, které britské úřady nevedly jako možné agenty. Británii měli opustit pod falešnou identitou hned v březnu. Náměstek britského ministra vnitra Ben Wallace označil informaci za „divokou spekulaci“. Ruská strana vinu na otravě novičokem od začátku odmítá.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: Podle zprávy zveřejněné Asistenční misí OSN v Afghánistánu (UNAMA) zemřelo za posledních šest měsíců nejvíce civilistů od roku 2009. Celkový počet obětí klesl o 3 % na 5122, (1692 mrtvých a 3430 zraněných), ale zemřelých přibylo navzdory příměří v době svátku Íd al-Fitr. Nejvíce obětí si vyžádaly útoky nástražnými výbušnými zařízeními (IED), sebevražedné atentáty včetně komplexních koordinovaných útoků a pozemní střety. Dvě třetiny civilních obětí mají na svědomí povstalci a teroristické skupiny. Nejvíce postižení jsou civilisté v provinciích Kábul, Nangarhár, Fárjáb, Helmand  Kandahár.

Indie: Kabinet premiéra Módího s velkou většinou ustál hlasování o nedůvěře. Ze 451členné dolní komory parlamentu vládu podpořilo 325 poslanců, 126 bylo proti. Opozice využila rozpravu ke kritice korupce ve státní správě a ekonomické, bezpečnostní a zahraniční politiky. Premiér hlasování označil za pokus o destabilizaci země. Krok se dá považovat za počátek kampaně k volbám, jež se budou konat v příštím roce. Opozice se do těchto voleb organizuje do jednotného uskupení a vyzve Módího Indickou lidovou stranu (BJP), která bude obhajovat absolutní většinu získanou v roce 2014.

 

[Post-sovětský prostor]

Rusko/USA: Zakladatelka hnutí “Právo na zbraň” a aktivistka Maria Butinová byla v USA obviněna z lobbování ruských zájmů během prezidentské volební kampaně. Obhajovala nošení zbraní a úzce spolupracovala s americkou NRA, kdy využívala setkání spolků pro komunikaci s vlivnými republikány. Podle FBI spolupracovala s bývalým senátorem, vlivným úředníkem ruské Ústřední banky a dvěma Američany. Její lobbingová činnost je porušením zákona především proto, že nebyla zaregistrována jako zahraniční agent. Ruské ministerstvo zahraničí zareagovalo flashmobem, aby Butinovu v kauze podpořilo.

Kyrgyzstán: Kvůli obviněni z korupce rezignoval primátor hlavního města Biškek A. Ibraimov. Jedná se o další z několika případů rezignace tamních politiků kvůli korupci, což je vnímáno jako záměrná přeměna vlády po nástupu nového prezidenta. Obvinění byli také dva bývalí premiéři, rezignovali státní prokurátorka a ředitel místní státní bezpečnostní služby UKMK. Podle některých jsou to kroky nového prezidenta S. Jeenbekova proti příznivcům A. Atambaeva, který ve volbách Jeenbekova pojmenoval jako preferovaného kandidáta. Současně se mluví o možném konfliktu mezi patronem a jeho nástupcem.

 

[Východní Asie]

Čína/EÚ: Pred niekoľkými dňami sa v Pekingu uskutočnil samit medzi predstaviteľmi EÚ a Číny. Na stretnutí sa riešila celá rada tém, pozornosť sa však prirodzene upierala na obchodné vzťahy. Práve medzinárodné obchodné vzťahy sú v súvislosti s nedávnymi aktivitami USA poznačené negatívnou atmosférou. Subjekty vyjadrili podporu právne legitímnemu, transparentnému, otvorenému a nediskriminačnému obchodnému systému naprieč Svetovej obchodnej organizácii. Predstavitelia EÚ zároveň vyzvali Čínu, aby viac otvorila svoju ekonomiku a dovolila v nej väčšiu participáciu zahraničných firiem. Na samite si našli miesto i environmentálne témy. Predstavitelia vyjadrili podporu Parížskej klimatickej dohode a sľúbili väčšiu spoluprácu v tejto oblasti.

Kambodža: S prichádzajúcimi voľbami v Kambodži sa politické a spoločenské vzťahy v krajine neustále napínajú. Opozícia a mnohí odporcovia súčasnej vlády volajú po bojkote tohtoročných volieb. Kambodžská volebná komisia však takýto bojkot označuje ako „zločin“ a argumentuje, že sa jedná o narúšanie základného procesu v demokracii. Autority deklarovali, že voči „kampani na bojkot volieb“ budú bojovať a jej propagátorov trestať. Polícia sa už venuje sociálnej sieti Facebook, kde pátra po používateľoch, ktorí verejne nabádajú k bojkotu prichádzajúcich volieb.

 

[Moderní technologie]

Moderní technologie: Britský zbrojní koncern BAE Systems představil na letecké show v Britském Farnborough model v životní velikosti letounu Tempest: Konceptu stíhacího letounu páté generace, který by se měl stát nástupcem Eurofighter Typhoon. Velká Británie je tak společně s Jižní Koreou a Tureckem další zemí, která vedle nákupu amerických F-35 Lightning II rozvíjí paralelní program domácího letounu páté generace (Japonsko svůj program nedávno ukončilo). Tempest by měl být vybavený virtuálním kokpitem postaveným na bázi rozšířené reality a měl by existovat již od počátku i v bezpilotní variantě.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *