[Afrika]
Mali: Francouzští vojáci zajali v příhraniční oblasti s Nigerem a Burkina Fasou Dadi Ould Chouaiba alias Abú Dardara, vysoce postaveného bojovníka skupiny Islámského státu ve Velké Sahaře (ISGS) a veterána džihádistického povstání v Mali. Abú Dardar byl zatčen již v roce 2014, ale propuštěn v říjnu minulého roku během výměny 200 uvězněných džihádistů za francouzskou humanitární pracovnici Sofii Petroninovou. Během společné nigersko-francouzské operace byl zároveň zabit dalsí důležitý člen ISGS al-Mahmúd Ag Baye alias Ikarey, zodpovědný za masové zabíjení civilistů v provincii Ménaka.
Nigérie: Bakura Sahalaba, duchovní působící v džihádistické skupině Boko Haram, potvrdil smrt dlouholetého vůdce skupiny Abú Bakra Šekaua. Ten se v květnu vyhodil do povětří poté, co jej obklíčili bojovníci Islámského státu v západní Africe (ISWAP) v jeho hlavní základně Sambiského lesa ve státě Borno. Abú Bakr Šekau údajně začal vyjednávat s bojovníky ISWAP o složení zbraní, během rozhovorů se však vyhodil do povětří i s vyjednávači z řad ISWAP. Islámský stát je v konfliktu s Boko Haram od roku 2016, kdy se část bojovníků věrna IS odtrhla od Boko Haram po nesouhlasu s brutální taktikou Šekaua namířenou proti muslimským civilistům.
[Blízký východ]
Izrael/Palestinská samospráva: Během týdne se obnovily střety mezi izraelskou armádou a palestinským hnutím Hamás. Izraelské vzdušné síly byly donuceny v noci na středu a čtvrtek provést nálety na Pásmo Gazy poté, co byly směrem na Izrael vypuštěny zápalné balóny. Ani jedna strana neohlásila po posledních útocích ztráty na životech. Opětovné vzplanutí bojů zřejmě vyvolal pochod židovských nacionalistů okupovaným východním Jeruzalémem, který palestinská strana silně odsoudila. Jedná se o první výraznou vzájemnou konfrontaci od dojednaného příměří z 21. května, které ukončilo jedenáctidenní konflikt.
Írán: Vítězem pátečních prezidentských voleb se stal ultrakonzervativní soudce Ebráhím Raísí. V pořadí osmý prezident islámské republiky získal podle oficiálních výsledků přibližně 62 procent hlasů. Podle očekávání byla registrována rekordně nízká volební účast – k urnám přišlo pouze necelých 49 procent voličů. Země bude mít prvního prezidenta, na něhož se vztahují americké sankce ještě před nástupem do funkce. V listopadu 2019 byl Raísí umístěn na sankční seznam USA kvůli údajnému podílu na masových popravách politických vězňů. Raísí se ujme prezidentského úřadu 3. srpna, kdy vystřídá dosavadního prezidenta Hasana Rúháního.
[Západní Balkán]
Srbsko: V masovém hrobě poblíž města Rašky byla nalezena těla kosovských Albánců. Prezident Vučić to oznámil den poté, co byl obnoven kosovsko-srbský dialog. Pátrání po zmizelých osobách z války v letech 1998-1999 bylo jedno z témat, na kterém se strany nedohodly. Bělěhrad Prištinu požádal o prohledání devíti lokalit, kde by se mohla nacházet těla kosovských Srbů, k žádné akci ale údajně nedošlo. Celkově se stále pohřešuje 1639 osob.
[Jižní Asie]
India/Čína: Podľa novej štúdie americkej firmy Recorded Future boli indická obrana, vláda aj komunikácie, terčom rozsiahlej kybernetickej špionáže. Špionážna aktivita bola pripísaná skupine RedFoxtrot, za ktorou stojí čínska armáda aj Čínska ľudová strana. Skupina aktívne pôsobí od roku 2014 aj v Afganistane, Pakistane a Kazachstane. V Indii bola obzvlášť aktívna počas zvýšeného napätia s Čínou. Zoznam konkrétnych napadnutých firiem a inštitúcií zatiaľ nie je finálny, no predpokladá sa, že by medzi nimi mohla byť aj indická Organizácia pre obranný výskum a rozvoj.
Afghánistán: Prezident Ašraf Ghaní v sobotu provedl změny na dvou silových ministerstvech v reakci na rychlý pokrok Tálibánu. Novým ministrem obrany se stane generál Bismilláh Chán Mohammadí, který nahradí Asadulláha Chálida, jenž zemi často opouštěl kvůli léčbě následků atentátu, který na něj byl spáchán v roce 2012. Mohammadí za občanské války v 90. letech bojoval v opoziční alianci Ahmada Šáha Masúda. Po roce 2001 už kromě současného postu zastával také ten ministra vnitra a náčelníka generálního štábu armády. Na ministerstvo vnitra přichází generál Abdulsattár Mírzakwál, který se dříve prosadil v regionech, mimo jiné jako guvernér Kundúzu.
[Latinská Amerika]
Kolumbie: V pohraničním městě Cucuta na vojenské základě explodovala bomba v autě. Dva muži vjeli do základny s bílým nákladním vozem Toyota, a poté následovaly dva výbuchy. Exploze zranila celkem 36 osob, z toho tři těžce. K útoku se zatím nikdo oficiálně nepřihlásil. Kolumbijský ministr obrany Diego Molana novinářům řekl, že v současnosti je z úroku podezřelá jedna z povstaleckých skupin Národní osvobozenecké armády (ELN), nebo odštěpená skupina FARC. K těmto tvrzením však neposkytl zatím žádné důkazy.
Mexiko: Na hranicích s USA ve městě Reynosa ozbrojenci v projíždějících vozidlech zahájili palbu na civilisty. Trestné činnosti v této oblasti Mexika již dlouho dominuje Gulf Cartel. Útoky začaly v sobotu odpoledne v několika čtvrtích ve východní části Reynosy, která hraničí s texaským městem McAllen. Při střelbě zahynulo nejméně 14 osob. Po incidentu byla zmobilizována mexická armáda, národní garda, státní policie a další agentury. Během bezpečnostní kontroly úřady zadrželi osobu, která měla v kufru auta dvě ženy, které byly zjevně uneseny.
[Východní Asie]
Čínská lidová republika: Armáda zveřejnila propagandistické video, v němž lze spatřit bojová letadla páté generace J-20. Stroje zařazené mezi perutě čínského letectva mají pokročilé vlastnosti stealth, tudíž jsou obtížně zjistitelné radary. Dle vyjádření Čínské lidové osvobozenecké armády umožňují lépe zabezpečit svrchovanost a územní celistvost země. Zveřejnění přichází v momentě, kdy je navyšován vojenský tlak ze strany Číny vůči Tchaj-wanu jako odpověď na posilování vztahů ostrova se Spojenými státy americkými. Peking opakovaně vysílá letectvo do tchaj-wanského vzdušného prostoru. Největší počet bojových letadel byl nad ostrovem detekován toto úterý (28 čínských stíhaček, bombardérů a průzkumných letounů).
Malajsie: Král Sultan Abdullah Ahmad vyzval k co nejdřívějšímu uspořádání zasedání parlamentu, který zůstává v nečinnosti od ledna 2021 z důvodu vyhlášení nouzového stavu. Reagoval na návrh premiéra Muhyiddina Yasina provést parlamentní schůzi až v září či říjnu, tedy měsíc a více po oficiálním ukončení implementovaných půlročních restrikcí přijatých v odpověď na pandemii Covid-19. Opozice varuje před spuštěním ústavní krize, pokud se vládě nepodaří svolat federální a zákonodárné sbory již v srpnu. Parlament představuje základnu demokracie, která pomáhá zajistit vládě podporu obyvatel. Pro uklidnění politické situace v zemi je proto zásadní obnovit jeho činnost co možná nejdříve.
[Moderní technologie a kyberbezpečnost]
Moderní technologie: Americkému námorníctvu sa podarilo úspešne uskutočniť prvé tankovanie medzi bezpilotným tankerom a pilotovaným lietadlom. Počas niekoľkých minút sa tak podarilo prečerpať približne 136 litrov paliva z prototypu Boeingu MQ-25 Stingray, označeným ako testovací subjekt T1, a pilotovaným lietadlom F / A-18F Super Hornet. Najväčším prekvapením bola nízka hlučnosť dronu, vďaka čomu se testovací piloti mohli v kokpitu navzájem počuť aj počas samotného tankovania. V najbližších šiestich mesiacoch sa T1 presunie na lietadlovú loď na ktorej budú prebiehať ďalšie testy, tento krát už nad morskou hladinou.
Kyberbezpečnost: Massachusettská kyberbezpečnostní společnost Recorded Future tento týden vydala studii mapující aktivity hackerů ze skupiny RedFoxtrot napojených na Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (ČLOA), konkrétně na jednotku 69010. Skupina RedFoxtrot je podle této studie aktivní minimálně od roku 2014, od kdy napadá vládní, bezpečnostní a telekomunikační infrastrukturu ve středoasijských zemích, Indii a Pákistánu, tyto akce se přitom zdají být koordinovány právě s jednotkou 69010. Hackerských útoků od skupin spojovaných s ČLOA od restrukturalizace čínské armády v roce 2015 ubylo na úkor útoků přicházejících od hackerských skupin napojených na čínské Ministerstvo státní bezpečnosti. Skupiny jako RedFoxtrot však ukazují, že ČLOA také nadále zůstává významným hráčem na poli kyberbezpečnosti.