Přehled světového dění z uplynulého týdne (24/2018)

[Afrika]

Libye: Jednotky libyjského velitele Khalify Haftara (LNA) uvedly, že boj s ozbrojenou koalicí místních bojovníků a islamistů (DPF) ve městě Derna se blíží ke konci. Závěru ofenzivy předcházelo mnoho dní těžkých bojů a několikatýdenní obléhání města. Derna je posledním městem ve východní Libyi, které po dva roky unikalo kontrole LNA. Podle kritiků pokračující boje podrývají snahy OSN o reunifikaci Libye a organizaci voleb. Dle nevládních organizací i OSN je situace 125 000 obyvatel Derny kritická, město se nachází na pokraji humanitární katastrofy.

Demokratická republika Kongo: Prezident Joseph Kabila se nebude ucházet o třetí mandát v plánovaných prosincových volbách. Dle premiéra jsou důvodem pro jeho rozhodnutí ústavní omezení, která kladou limit pro počet funkčních období. Kabila nastoupil do funkce prezidenta poté, co byl jeho otec zabit při atentátu v roce 2001. Prohlášení přichází v době náznaků, že by Kabila mohl usilovat o zisk třetího volebního období. Kromě možnosti ucházet se o mandát v prosincových volbách bylo obávanou alternativou i prosté prodloužení stávajícího Kabilova mandátu.

 

[Blízký východ]

Jemen: Koalice vedená Saudskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty začala ve středu útok na jedno z největších jemenských přístavních měst Hudajdá, které je v područí Hútiú. Dlé Saudské Arábie je přístav zneužíván pro pašování zbraní dodávané zejména Íránem a jeho proxies. Hudajdá je kromě významného přístupového bodu mezinárodní pomoci a obchodu také domovem cca 600 000 obyvatel a na místě jsou tak obavy z rozsáhlé humanitární krize v oblasti. Od začátku konfliktu se dnes v zemi nachází na 22 miliónů obyvatel (z cca 30 milionů) závislých na humanitární pomoci. Přestože je Saudská Arábie přesvědčená, že operace skončí dříve, než ke krizi dojde, několikátý den bojů o tamní letiště napovídá spíše opaku.

Egypt: Ve čtvrtek  nově zformovaná vláda prošla několika klíčovými personálními změnami, které mají podpořit druhé prezidentské období Abdala Fattáha Sísího a jeho plánované ekonomické a bezpečnostní reformy. Ekonomická úsporná opatření podporovaná Mezinárodním měnovým fondem mají za cíl vytvořit množství nových pracovních míst a přilákat zahraniční investory. Jednou z hlavích oblastí, které se plánované reformy dotknou, je energetický sektor v rámci kterého má Egypt ambice stát se jedním z hlavních dodavatelů zemního plynu evropským státům. Z 12 ministerských změn došlo také obměně ministrů vnitra a obrany, kdy tyto pozice obsadili Sísímu loajální „podřízení“. Sísí tak po vítězství s 97% v dubnových volbách dále institucionálně posiluje svoji pozici.

 

[Euroatlantický prostor]

EU: Európsky parlament schválil novelu pravidiel bezpečnosti civilného letectva, v rámci ktorého sa zavádzajú aj zásady pre prevádzku dronov zamerané na zvýšenie ich bezpečnosti. Nové predpisy majú zaistiť rovnakú úroveň bezpečnosti dronov v celej EÚ. Drony by mali mať po novom napríklad systém zabraňujúci zrážkam či systém automatizovaného pristávania v prípade straty kontroly. Okrem toho by mali byť prevádzkovatelia väčších strojov zapísaní vo vnútroštátnych registroch.

Európa: Taliansko a Malta odmietli prijať loď Aquarius prevážajúcu 629 migrantov, čo vyvolalo roztržku medzi viacerými štátmi a opäť otvorilo otázku riešenia migračnej krízy. Taliansko najskôr trvalo na tom, aby loď prijala Malta, ktorá odmietla s tým, že sa na záchrane nepodieľala. Obe krajiny sa následne dohodli na kooperácii v tejto oblasti. Ich konanie odsúdilo nielen Francúzsko ako cynické a nezodpovedné správanie, ale aj OSN, ktoré tento spor označilo za „hanebný“. Utečencov nakoniec prevezmú Španielsko a Francúzsko.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: Prezident Ghání prodloužil příměří s Tálibánem a vyzval ho k mírovým rozhovorům. V projevu také potvrdil smrt mully Fazlulláha, vůdce pákistánského Tálibánu, který byl zabit americkým dronem ve čtvrtek v provincii Kunar. Vzájemný klid zbraní byl vyhlášen u příležitosti svátku Íd al-Fitr oslavujícího konec Ramadánu. Bojovníci Tálibánu se dostali k humanitární pomoci a do zdravotnických zařízení, rodiny se navštěvovaly ve vězení a došlo k propouštění. Na několika místech se navzdory bojům z průběhu týdne společně pomodlili představitelé obou stran konfliktu. V Nangarháru na takovéto setkání zaútočil sebevražedný atentátník tzv. Islámského státu, zabil 36 lidí a 65 zranil.

Bangladéš: Již pátým týdnem probíhá kontroverzní operace proti drogové mafii. Ta započala 15. května a jsou do ní zapojeny nejen stovky členů policejních složek, ale i elitní komanda rychlé reakce. V masivní operaci již zahynulo více než 140 lidí a bylo zadrženo na 18 000 osob. Vláda se tak snaží bojovat proti masově rozšířenému metamfetaminu. Kampaň je velmi problematická svou brutalitou a nerespektováním práv občanů připomíná filipínský boj proti drogám započatý prezidentem Rodrigem Dutertem. OSN I lidskoprávní organizace poukazují na velké riziko justičních omylů. Metamfetamin se stal v posledních letech jedním z největších problémů Bangladéše. Drogoví dealeři se zaměřují především na mladé lidi.

 

[Post-sovětský prostor]

Rusko: V jedenácti ruských městech začalo mistrovství světa ve fotbale. Rusko hostí soutěž na pozadí sankcí uvalených Evropskou unií a Spojenými státy. Ruská vláda využívá mistrovství světa mimo jiné pro rozvoj dialogu s některými státy, kdy například ve čtvrtek, krátce před začátkem prvního zápasu mezi reprezentacemi Ruska a Saudské Arábie, se prezident Putin setkal s korunním princem Saudské Arábie Muhammadem bin Salmanem, přičemž jednali také o kooperaci v otázkách ropy a zemního plynu. Začátek mistrovství také zastínil nepopulární návrh ruského premiéra Medveděva o zvýšení důchodového věku.

Gruzie: Předseda vlády Giorgi Kvirikašvili (strana Gruzínský sen) rezignoval po vlně protivládních protestů. Protesty proti korupci v soudním systému začaly 31. května, kdy gruzínský soud neshledal nikoho vinným z vraždy dvou mladých Gruzínů v prosinci 2017. 11. června policie zatkla opoziční aktivisty a organizátory protestů, samotný protest byl potlačen. Rezignace premiéra podle jeho slov byla vyvolána nesouhlasem s gruzínským magnátem a lídrem strany Gruzínský sen Bidzinou Ivanišvilim. Za nejpravděpodobnějšího nástupce Kvirikašviliho je považován ministr financí Mamuka Bachtadze.

 

[Východní Asie]

Severní Korea/USA: Minulé úterý se uskutečnil bilaterální summit mezi Donaldem Trumpem a Kim Jong-Unem v Singapuru. Na základě společného prohlášení se státy zavázaly vytvořit nové vzájemné vztahy a mírový režim na Korejském poloostrově. Severní Korea bude dále usilovat o celkovou denuklearizaci a navrácení pozůstatků amerických vojáků z Korejské války. Prohlášení však postrádá konkrétní detaily, např. časový plán jaderného odzbrojení. Přesto se předpokládá, že se bude Severní Korea chovat méně provokativně a summit představuje začátek důležitého a dlouhého diplomatického procesu. Očekávají se setkání Kim Jong-Una s hlavami Ruska, Číny i Japonska. Ekonomické sankce proti Severní Koreji zůstávají v platnosti a přítomnost jednotek USA (asi 28 500 vojáků) v Jižní Koreji se nemění.

Vietnam: Nový vietnamský zákon o kybernetické bezpečnosti zesiluje kontrolu nad internetem a společnostmi, které jej provozují. Vyžaduje, aby Facebook, Google a další společnosti, ukládaly důležitá osobní data uživatelů. Dle expertů může zákon přinést pokles ekonomiky a zahraničních investic a brzdit růst počtu osob zaměstnaných v digitální ekonomice. Dále může limitovat svobodu slova, jelikož zakazuje šíření falešných informací a účast na protistátních aktivitách. Státní představitelé tvrdí, že je pro zajištění bezpečnosti nezbytný.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Pratt & Whitney dnes oznámil „Možnost růstu 2.0“ (Growth Option 2.0), tedy nový dostupný generační upgrade pro motory F135 letounů F-35 Lightning II.  Ten nabízí vylepšené prvky jako kompresor, materiály turbínových komponentů a chladící jednotku. Toto vylepšení umožní zákazníkům zvýšit dolet jejich F-35 až o dvacet procent a umožní snažší integraci dalších technologií jako například senzorů. Přes všechny nové prvky se ovšem jedná pouze o upgrade stávající pohonné jednotky a nepřináší tak výrazné zvýšení schopností letounu, jako například absence u moderních letounů často skloňované supercruise (překonání rychlosti zvuku bez přídavného spalování).

Kyberbezpečnost: V úterý byla napadena webová stránka mexické Národní akční strany (PAN) během televizní debaty hlavních kandidátů na prezidenta. Stalo se tak poté, co v rámci debaty kandidát Ricardo Anaya vytáhl svou vizitku s adresou stránky. Jednalo se o útok distribuované odepření služby (DDoS útok), kdy většina zdrojů pocházela z Ruska a Číny. Stránka zůstala odstavena po dobu dvou hodin a během 15 minut zaznamenala 150 000 návštěv. Není zatím jasno, kdo za tímto útokem stojí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *