[Audioverze]
[Blízký východ a severní Afrika]
Írán: Teherán s vysokou pravděpodobností buduje nové tunely v pohoří Zagros, spojené s jaderným zařízením Natanz. Zřejmě se pokouší přesunout některé části zařízení hlouběji do podzemí, kde budou lépe chráněné proti útokům ze strany Spojených států amerických a Izraele. Podobné zprávy se poprvé objevily už v roce 2022. Ve čtvrtek navíc Írán otestoval novou verzi své balistické střely Khorramshahr. Tyto kroky Íránu dále komplikují neúspěšná jednání o jaderném programu se Západem a přispívají k eskalaci.
Saúdská Arábie: Soukromá vesmírná agentura SpaceX dopravila v úterý na Mezinárodní vesmírnou stanici dva saúdské astronauty. Jedním z nich je i Rayyanah Barnawi, první žena astronautka z této blízkovýchodní země. Saúdové byli ve vesmíru naposledy v roce 1985. Tato mise má za úkol provést celkem 14 experimentů v rámci buněčného výzkumu a dalších oblastí v prostředí mikrogravitace. Je součástí širších reforem s cílem zbavit zemi závislosti na ropě a přebudovat saúdskou ekonomiku.
[Euroatlantický prostor]
Grécko: Vysokopostavený sudca Ioannis Sarmas dostal od prezidentky Kateriny Sakellaropulosovej poverenie viesť dočasnú vládu, ktorá má doviesť Grécko k novým parlamentným voľbám. V krajine sa konali voľby 21. mája, ktoré vyhrala strana dosluhujúceho premiéra Kyriaka Mitsotakisa so ziskom 40,8 percent. To však nestačilo na zostavenie jednofarebnej vlády a nedošlo ani k žiadnej koaličnej dohode. V druhom kole sa očakáva pohodlná väčšina pre Mitsotakisa, nakoľko podľa gréckeho volebného systému môže víťazná strana v druhom kole volieb získať až 50 bonusových kresiel. Nové voľby sa budú konať 25. júna.
Kosovo/Srbsko: Prezident Aleksander Vučič nariadil armáde zaujať stav bojovej pohotovosti a presunúť sa bližšie k hraniciam s Kosovom. Reagoval tak na strety medzi etnickými Srbmi a kosovskou políciou v severokosovskom meste Zvečan. Tam sa dav miestnych etnických Srbov snažil zabrániť novozvolenému albánskemu starostovi, aby nastúpil do úradu. Kosovská polícia proti davu použila slzný plyn. Použitie sily zo strany Kosova skritizovali Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Nemecko a Spojené štáty a vyzvali kosovskú vládu na deeskaláciu situácie.
[Jižní Asie]
Pákistán: Na padesát ozbrojenců v úterý zaútočilo na ropné vrty v okrese Hangu na severozápadě země. Zařízení firmy MOL Pakistan Oli and Gas Company přepadli s podporou těžkých zbraní členové skupiny Tehríke Tálibán Pákistán (TTP). Při obraně zemřeli čtyři vojáci a dva členové soukromé ochranky a poničeny byly také energetické zdroje vrtů. Podle policie pocházeli útočníci z provincie Severní Vazíristán, kam se také stáhli. Špatná bezpečnostní situace je hlavní překážkou rozvoje těžby v afghánském pohraničí.
Pákistán: Přes třicet podporovatelů bývalého premiéra Imrána Chána ze strany PTI stane za ničení státního majetku před vojenským soudem. Při nepokojích po politikově zatčení 9. května bylo zadrženo téměř 5000 lidí, z nichž 80 % bylo obviněno a propuštěno na kauci. Vojenský proces čeká 33 osob, které se budou zodpovídat z neoprávněného vstupu na armádní pozemky. PTI označuje rozehnání protestů armádou i vojenské procesy za neústavní a obviňuje vládu ze zastrašování svých příznivců. Za poslední dva týdny také zmizeli dva novináři stojící na Chánově straně.
[Latinská Amerika]
Kuba: Spojené státy opět zařadily Kubu mezi země plně nespolupracující v boji proti terorismu. Skupina pěti zemí (Kuba, Írán, Severní Korea, Venezuela a Sýrie) nesplňuje očekávání USA v kontextu vzájemné kooperace. Se zařazením nesouhlasí kubánský ministr zahraničí, dle kterého se jedná o lživé obvinění Kuby z terorismu. Země se navíc v posledních měsících politicky a ekonomicky sblížila s Ruskem, na což reaguje Evropská unie, a to cestou Josepa Borrella na ostrov a ochotou podporovat ekonomické reformy v zemi.
Peru: Policie zabavila 58 kilo kokainu zabaleného v nacistických symbolech. Peruánská protidrogová policie objevila zásilku v hodnotě tří milionů dolarů na lodi plující pod liberijskou vlajkou v přístavu Paita, nedaleko od hranic s Ekvádorem. Loď připlula z ekvádorského přístavního města Guayaquil známého jako hlavní výchozí bod pro pašování drog do Spojených států a Evropy. Cílovou zemí zásilky měla být Belgie. Policie nyní vyšetřuje, zda existují vazby v rámci organizovaného zločinu na nacistické skupiny.
[Postsovětský prostor]
Bělorusko/Ruská federace: Dle běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zahájila Moskva rozmisťování jaderných zbraní na území svého spojence. V březnu Vladimir Putin oznámil, že budou do Běloruska odeslány taktické jaderné zbraně krátkého doletu, a že byl již v dubnu zahájen výcvik běloruského personálu, který má tyto systémy ovládat. Spojené státy společně s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou tento krok ostře odsoudili. Dle Cichanouské rozhodnutí rozmístit jaderné zbraně udělá z Běloruska rukojmího ruských imperiálních ambicí.
Ruská federace/Ukrajina: Ruským jednotkám se podařilo po několika dnech bojů odrazit ozbrojence, kteří pronikli do Belgorodské oblasti z Ukrajiny. K odpovědnosti se přihlásily dvě skupiny bojující v rusko-ukrajinském válečném konfliktu na straně Kyjeva – Ruský dobrovolnický sbor a Legie Svoboda Ruska. Ukrajinská strana uvedla, že útok provedli ruští občané, což považuje za domácí spory v rámci Ruské federace. Moskva tvrdí, že bylo zabito 70 útočníků, a trvá na tom, že tito jedinci byli ukrajinské národnosti. Dle Denise Kapustina, který velí Ruskému dobrovolnickému sboru může Ruská federace v budoucnu očekávat další podobné útoky.
[Subsaharská Afrika]
Demokratická republika Kongo: Prezident země Félix Tshisekedi na pětidenní návštěvě Číny dojednává nové podmínky těžby v Demokratické republice Kongo. Právě Čína je pro DRK důležitým obchodním partnerem a významným investorem v konžském těžebním průmyslu. Prezident Tshisekedi však tvrdí, že dohoda s Čínou z roku 2008, založená na vztahu „poskytnutí infrastruktury za umožnění těžby“ je nefér a musí být vyjednány nové podmínky.
Súdán/Jižní Súdán: V Súdánu zavládlo sjednané sedmidenní příměří mezi vládními jednotkami a povstaleckými Jednotkami rychlé podpory. Navzdory příměří byly především z hlavního města Chartúmu hlášeny pokračující boje. Armáda také vyzvala rezervisty a vysloužilé příslušníky, aby narukovali. Části súdánské populace se i přes porušované příměří podařilo uniknout do okolních zemí, mimo jiné do sousedního Jižního Súdánu, kde je humanitární situace rovněž napjatá. Podle Světového potravinového fondu totiž přes 70 % jihosúdánské populace potřebovalo humanitární asistenci ještě před přílivem súdánských uprchlíků.
[Západní Pacifik]
Čína/Vietnam: Napätie v Juhočínskom mori sa zvyšuje po vyzvaní Hanoji, ktoré žiada o opustenie čínskeho prieskumného plavidla zo svojich vôd. Oficiálne vyhlásenie obvinilo Peking z porušovania suverenity v spore o potencionálne energetický bohatý úsek v tejto oblasti. Situácia, kde sa čínska výskumná loď a päť eskortných plavidiel pohybujú v blízkosti zásob plynu, sa zopakovala po druhýkrát za posledných 14 dní. Peking si nárokuje územie takmer celého Juhočínskeho mora na základe tzv. starých máp a nereaguje na výzvy Vietnamu.
Japonsko: Krajina v piatok schválila dodatočné sankcie proti Rusku v súvislosti s vojnou na Ukrajine. V rámci stretnutia skupiny G7 Tokio schválilo zmrazenie majetku desiatku jednotlivcov a skupín a taktiež zákaz vývozu ruským subjektom, ako napríklad výskumné laboratória spojené s armádou. Japonský tajomník kabinetu taktiež ostro kritizoval podpísanie dohody medzi Ruskom a Bieloruskom, ktorá formalizovala rozmiestnenie jadrových zbraní Moskvy na území spojenca.
[Kyberbezpečnost]
Západní zpravodajské služby a firma Microsoft vydaly individuální varování před špionážními aktivitami hackerské skupiny Volt Typhoon podporovanou Čínskou lidovou republikou. Spojené státy, Kanada, Velká Británie, Austrálie a Nový Zéland společně upozornili, že se hackeři zaměřili na kritickou infrastrukturu Spojených států, nicméně nelze stejné aktivity vyloučit i jinde. Microsoft odhaduje, že skupina usiluje o rozvoj schopností, které by jí umožnily narušit komunikační kritickou infrastrukturu v případě budoucích krizí mezi Spojenými státy a asijským regionem.