Přehled světového dění z uplynulého týdne (21/2021)

[Afrika]

Etiópia: Šesť mesiacov trvajúce boje v konfliktnom regióne Tigraj na severe krajiny majú katastrofálne následky. 60 tisíc utečencov sa z oblasti presunulo najmä do Sudánu, 5 miliónov ľudí čelí akútnej podvýžive, znásilňovanie dosahuje mimoriadnu incidenciu a zdravotnícka infraštruktúra je zničená. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus žiada akútnu dostupnosť pre doteraz neumožnenú humanitárnu pomoc. Podľa jeho slov príde na rad boj proti Covid-19 až po vyriešení tejto krízy.

Somálsko: Premiér Mohamed Hussein Roble prizval regionálnych lídrov k rokovaniam v snahe vyriešiť zdĺhavý spor, ktorý vyvolal nepokoje v hlavnom meste Mogadišo. Somálsko čelí vážnej politickej kríze po tom, čo si prezident Farmajo predĺžil mandát o dva roky bez toho, aby išiel do volieb. Nepokoje pokračujú aj po prezidentovom ustúpení. Veľvyslanec EÚ v Somálsku Nicolas Berlanga uviedol, že demilitarizácia Mogadiša je momentálne prioritou.

 

[Blízký východ]

Írán: Mluvčí parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf v neděli oznámil, že inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) již nebudou mít přístup ke sledovacím snímkům íránských jaderných zařízení. Teherán tímto reaguje na páteční vypršení tříměsíční monitorovací dohody s dozorčím orgánem OSN, přestože šéf IAEA Rafael Grossi již během týdne ohlásil, že bude jednat o jejím možném prodloužení. Rozhodnutí Íránu znovu zvyšuje napětí uprostřed probíhajícího diplomatického úsilí o návratu k jaderné dohodě z roku 2015.

Izrael/Palestinská samospráva: Po 11 dnech intenzivních bojů bylo v pátek mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás uzavřeno příměří. Návrh bezpodmínečného klidu zbraní byl zprostředkován Egyptem a Katarem a předcházel mu sílící tlak ze strany OSN. Obě znepřátelené strany si v konfliktu nárokují vítězství – Hamás považuje příměří za vítězství ozbrojeného odporu, izraelské vláda naopak mluví o bezprecedentních úspěších vojenské operace “Guardian of the Walls”. Nejhorší vzájemný konflikt od roku 2014 si vyžádal na palestinské straně minimálně 248 mrtvých a přes 1 900 zraněných, zatímco v Izraeli ostřelování nepřežilo 12 osob.

 

[Euroatlantický prostor]

USA: Snemovňa reprezentantov schválila vytvorenie nezávislej komisie pre vyšetrovanie útoku na Kapitol. Incident, pri ktorom rozvášnení priaznivci Donalda Trumpa vnikli do budovy parlamentu mal niekoľko obetí na životoch vrátane jedného policajta. Snahy o vyšetrovanie sú však dlhodobo komplikované straníckou povahou celej situácie. Teraz sa však podarilo v dolnej komore presadiť vznik komisie napriek odporu vedúcich postáv republikánskej strany. Či návrh prejde Senátom zostáva neisté.

USA: Senátor Bernie Sanders podal návrh zákona, ktorý by zablokoval chystaný predaj zbraní Izraelu v hodnote 735 miliónov dolárov. Aj keď má zákon iba veľmi malú šancu prejsť, signalizuje ochotu progresívnej časti demokratickej strany ísť do opozície proti súčasnému demokratickému prezidentovi a môže rozprúdiť debatu o podpore Izraelu zo strany Spojených štátov. Izrael sa až doteraz tešil nadstraníckej podpore, ale v súčasnosti silnejúce ľavicové krídlo demokratickej strany môže v budúcnosti tento stav zmeniť.

 

[Západní Balkán]

Srbsko: Ruská federace a Srbsko organizujú paralelné vojenské cvičenie v reakcii na NATO cvičenie DEFENDER-Europe. Srbskí a ruskí ministri obrany informovali o cvičení zhruba 200 špeciálnych jednotiek v situáciách ako “zničenie nelegálnej vojenskej formácie”, “streľby ostrou muníciou” alebo “proti teroristickým drilom”. Srbsko je súčasťou programu Partnerstvo pre mier a podstúpilo formálne kroky k pristúpeniu k Európskej únii. Moskva však otvorene tieto kroky kritizuje a vystupuje proti plnohodnotným členstvám Srbska v týchto organizáciách. Srbský minister vnútra považuje Rusko za “skvelého partnera v oblasti bezpečnosti”.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: NATO bude trénovat vojáky speciálních sil i po stažení ze země. V pátek to prohlásil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg po setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Po ukončení vojenské přítomnosti podle něj začne nová kapitola spočívající ve finanční pomoci, poradenství a podpoře výstavby kapacit afghánských bezpečnostních sil. Vše však bude probíhat v zahraničí. NATO pomáhat také s dotováním a podporou provozu kábulského letiště, aby byla zachována jeho úroveň služeb.

India: Cyklón Tautkae, ktorý začiatkom týždňa zasiahol západné pobrežie si vyžiadal desiatky životov a indická armáda ešte stále pátra po ďalších desiatkach nezvestných, ktorí uviazli v mori. Cyklón, ktorý má pôvod v Arabskom mori, zasiahol pobrežia viacerých indických štátov, kde spôsobil záplavy, zosuvy pôdy, ale aj pády budov. Presné škody zatiaľ neboli vyčíslené. V Gudžaráte, ktorý bol jeho vyčíňaním najviac postihnutý, muselo byť evakuovaných viac ako 230-tisíc osôb. S najvyššou odhadovanou rýchlosťou 205 km/h bol vyhodnotený ako najsilnejší od roku 1998 a druhý najsilnejší v regióne vôbec.

 

[Latinská Amerika]

El Salvador: Ve čtvrtek bylo nalezeno čtrnáct těl v domě bývalého policisty asi 78 kilometrů severně od hlavního města San Salvador. Bývalý důstojník Hugo Osorio Chávez byl zadržen a obviněn počátkem tohoto měsíce ze zabití dvou žen. Následná prohlídka jeho domu prokázala existenci vraždící skupiny, která mohla fungovat již několik desetiletí. Na základě informací z případu prokurátoři vydali zatykače na 10 dalších podezřelých, kteří mohli jednat jako spolupachatelé.

Guatemala: V boji mezi gangy ve věznici Cantel nedaleko města Quetzaltenango ve středu zahynulo nejméně sedm vězňů. Většině z nich byla setnuta hlava při vzájemném napadení členů gangů Mara Salvatrucha a Barrio 18. Na uklidnění situace bylo nutné nasadit stovky policistů v záloze. Policejní zdroje sdělily místním médiím, že jeden z vězňů nařídil útok na členy soupeřícího gangu jako odplatu za vraždu své manželky, kterou před několika dny zastřelili dva muži na motorkách.

 

[Postsovětský prostor]

Ruská federace/USA: Ve středu došlo k prvnímu osobnímu setkání ministrů zahraničí Antonyho Blinkena a Sergeje Lavrova. Při setkání v Reykjavíku byla projednána mimo jiné situace na Ukrajině, sankce, propuštění amerických občanů vězněných v Rusku i reakce na případnou agresivitu jednoho z aktérů. Oba ministři uvedli, že se velmi liší jejich pohledy na mezinárodní systém, stejně jako hodnocení a možnosti řešení mezinárodních situací. Setkání šéfů ruské a americké diplomacie tak žádný výrazný posun ve vzájemných vztazích nepřineslo. Rusko navíc již od března nemá osobně přítomného velvyslance, kterého povolala do Moskvy po diplomatické roztržce ohledně údajného vměšování se Ruské federace do amerických prezidentských voleb.

Ruská federaceRuská federace se ujala předsednictví Arktické rady, diplomatického klubu národů, které sdílejí zájmy v regionu. V rámci této předávky velení umožnila ruská armáda několika zahraničním novinářům prohlídku Trefoil Base – nejsevernější ruské vojenské základny. Rostoucí dostupnost přírodních zdrojů a navigačních tras v tomto rychle tajícím regionu již několik let přitahuje globální konkurenci a zájmy Moskvy se střetávají se zájmy několika dalších zemí. Rusko má nyní největší vojenskou přítomnost nad polárním kruhem, severní flotila letos provede zkoušky 13 nových lodích, čímž se přidají k více než 40 stávajícím.

 

[Východní Asie]

Indonésie: Bylo zahájeno vyšetřování masivního úniku dat z Agentury pro zdravotnictví a sociální zabezpečení (BPJS), která řídí program všeobecné zdravotní péče a uchovává kontaktní a další citlivé údaje indonéských občanů. K úniku došlo v době, kdy země prosazuje očkovací kampaň proti Covid-19. Program závisí na digitálních registracích obsahujících ověřování totožnosti a způsobilosti. Hacker „Kotz“ na online fóru uvedl, že má přístup k osobním údajům kompletní indonéské populace, tedy více než 270 milionů osob. Dle ministerstva komunikace a informací jsou škody mnohem menší, nicméně mohou být zneužity k výrobě falešných dokladů, bankovních účtů a žádostí o půjčky. Případ dokládá chaotickou a problematickou správu dat v Indonésii, kde v posledních měsících narůstá počet kybernetických incidentů.

Malajsie: V úterý bylo při přestřelce s policií zastřeleno pět osob podezřelých z účasti ve filipínské militantní skupině Abu Sayyaf, napojené na Islámský stát v Iráku a Sýrii. Policisté reagovali na útok mužů vyzbrojených mačetami a pistolemi na osadu poblíž města Beaufort. Mezi zabitými se nacházel velitel skupiny Mabar Binda. Bezpečnostní složky zůstávají ve vysoké pohotovosti z důvodu možné odvety ze strany teroristů či sympatizantů Abu Sayyaf. Ozbrojená skupina je odpovědná za některé z nejhorších teroristických útoků na Filipínách, stejně jako za realizaci bombových incidentů, únosů, či potyček s bezpečnostními složkami v regionu.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Americká armáda pokračuje ve výběru systému obrany proti dronům a střelám s plochou dráhou letu. Získat zakázku v rámci programu Indirect Fires Protection Capability (IFPC) se snaží dva týmy. Prvním z nich je spolupráce izraelského Rafaelu a amerického Raytheonu se systémem vycházejícím z izraelského Iron Dome. Druhý tým je veden společností Dynetics pravděpodobně se systémem zahrnujícím AIM-9X Sidewinder. Vítězný tým by měl být vybrán v srpnu. Do vybraného systému budou později inkorporovány laserové a protiraketové technologie.

Kyberbezpečnost: Ve čtvrtek 20. května proběhlo pod záštitou Ministerstva obrany ČR a NÚKIB cvičení kybernetické bezpečnosti pro části státního sektoru a firmy z oblasti obranného průmyslu. Cílem bylo prověřit připravenost klíčových firem obranného průmyslu na hrozby související s kyberbezpečností, a schopnost koordinace řešení takové situace se státem. Toto cvičení tak reaguje na proměny v bezpečnostním prostředí a vzrůstající počet útoků na poskytovatele strategických produktů, technologií a služeb ze soukromého sektoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *