[Afrika]
Demokratická republika Kongo (DRK): Třicet lidí bylo odsouzeno k trestu smrti po jednodenním soudním procesu za jejich roli v násilnostech proti policii, jež poznamenaly konec muslimského svátku Ramadan v hlavním městě Kinshasa. Při násilnostech byl zabit jeden policista, okolo 40 lidí zraněno a zapáleno jedno policejní vozidlo poté, co mezi sebou bojovali soupeřící muslimské skupiny. Ty bojovaly o to, která z nich ukončí Ramadan na hlavním sportovním stadionu v Kinshase. Rozsudky přišly den po vypuknutí násilí. DRK nevyneslo rozsudek smrti od zavedení moratoria v roce 2003.
Mali: Malijská prozatímní vláda je pověřena vytvořením nového kabinetu na širokém základě. Premiér Moctar Ouane rezignoval, aby byl následně pověřen sestavením nového kabinetu. Ministersky předseda započal již s konzultacemi. Ouane byl jmenován premiérem po svržení zvoleného prezidenta Ibrahima Boubacar Keity v srpnu 2020. Pod hrozbou mezinárodních sankcí předala armáda moc prozatímní vládě, která přislíbila reformu ústavy a konání voleb do 18 měsíců. Avšak roste nespokojenost s tím, že v této vládě má dominantní pozici armáda a s pomalostí reforem.
[Blízký východ]
Katar: Představitelé afghánské vlády a zástupci hnutí Talibán se v katarském Dauhá vrátili k jednacímu stolu, aby po delší pauze debatovali o dalším vývoji v Afghánistánu. K setkání dochází na pozadí třídenního příměří, které Talibán vyhlásil při příležitosti muslimského svátku přerušení půstu označovaného jako Eid. Bilaterální rozhovory, které blízkovýchodní Katar hostí od srpna loňského roku, však zatím nedosáhly významnějšího pokroku. V Afghánistánu naopak dochází k stále častějším násilným událostem, a to i během muslimského svátečního období.
Izrael/Palestinská samospráva: Od začátku týdne dochází k intenzivním bojům mezi Izraelem a hnutím Hamás, které ovládá pásmo Gazy. Aktuální násilí vyvolaly události ve východním Jeruzalémě, kde se v posledních týdnech opakovaně střetli Arabští a Židovští obyvatelé města. V reakci na postup izraelské policie u mešity al-Aksá vyhlásila minulý víkend skupina Hamás ultimátum, po kterém začala v pondělí odpalovat rakety na izraelské území. Tel Aviv reagoval odvetnými údery. Do sobotního večera zabily rakety a bombardování 8 Izraelců a 139 Palestinců včetně 39 dětí.
[Euroatlantický prostor]
NATO: V Severním moři začalo pravidelné cvičení Formidable Shield, jedná se o kombinované námořní a letecké cvičení za účasti 10 států aliance. Do cvičení se zapojí na 15 lodí a desítky letadel, hlavní náplní cvičení je koordinace flotily proti raketovému útoku. Celkově se do cvičení zapojí přes 3000 vojaků aliance a jedná se o největší námořní cvičení v Evropě a bude trvat až do 3. června. Vlajkovou lodí tohoto cvičení je španělská fregata Kryštof Kolumbus, která se dříve zapojila také do protipirátských operací.
Spojené státy: Pobřežní stráž hodlá posílit svojí posádku v Seattlu. V plánu je rozšířit její přístavní plochu a zakoupit 3 nové ledoborce a další plavidla. Posílení této základny má za cíl zesílit přítomnost Spojených států v oblasti Arktidy, která se vlivem globálního oteplování stává novou geopolitickou arénou (více zde). S návrhem ale nejsou spokojeni vlastníci přístavu, jenž se obávají snížení vytížení přístavu a tedy ekonomických ztrát. V současné době je posádka v Seattlu tvořena necelou tisícovkou příslušníků a třemi ledoborci.
[Západní Balkán]
Západný Balkán: je stále dôležitá križovatka pre čierny trh a nelegálnu migráciu. GI – TOC (globálna iniciatíva proti medzinárodnému organizovanému zločinu) vo svojej správe tvrdí, že Západný Balkán slúži ako križovatka na pašovanie kontrabandu, ale aj pašovanie migrantov smerujúcich do západnej Európy. Správa napríklad popisuje ako sa najmä marihuana a heroin, ale aj iné drogy, prevážajú, prebaľujú, poprípade kultivujú na Západnom Balkáne a potom ďalej pašujú do Schengenu. Rovnako popisuje podmienky za akých sa cez rôzne balkánske mestá dostávajú nelegálni migranti do Európy.
[Jižní Asie]
India: Reálne počty nakazených a obetí nemoci covid-19 v Indii sú pravdepodobne ďaleko vyššie než oficiálne štatistiky, domnieva sa WHO a potvrdzujú to aj telá, ktoré boli namiesto tradičnej kremácie vyplavené z Gangy v priebehu tohto týždňa. Denné počty nakazených sa približujú ku hranici 400-tisíc, pričom podľa oficiálnych údajov každý deň umiera približne 4-tisíc ľudí a situácia sa tak v krajine vôbec nezlepšuje. Zatiaľ čo mnoho oblastí hlási nedostatok vakcín, mnohí obyvatelia sa snažia spoliehať na alternatívne spôsoby prevencie proti vírusu, ktoré môžu viesť ku falošnej viere v bezpečnosť a šíreniu nákazy.
Afghánistán: Tálibán od středeční půlnoci vyhlásil třídenní příměří u příležitosti oslav muslimského svátku Íd al-fitr, násilí však pokračovalo. Ačkoli nedošlo k ozbrojeným střetům s armádou, umírali civilisté. Podle ministerstva obrany bylo při útocích v 10 provinciích zabito přes 40 lidí. Nejhorším byl výbuch při pátečních modlitbách v mešitě v Kábulu, kde zemřelo 12 lidí a zraněno bylo 15. K útoku se nikdo nepřihlásil a Tálibán vinu odmítl. Povstalcům se ještě ve středu povedlo dobýt strategický okres Nerch v provincii Vardak 40 km jižně od Kábulu, kterým vedou důležitá dopravní spojení do provincií ve středu a na východě země.
[Latinská Amerika]
Kolumbie: Vůdce kolumbijských protivládních protestů Lucas Villa zemřel. Ve středu 5. května byl zasažen osmi střelami a v pondělí 11. května těžkému zranění podlehl. Byl jednou ze tří obětí střelby neznámého pachatele, který do demonstrantů útočil z jedoucí motorky. Úřady vypsaly odměnu v přepočtu přes půl milionu českých korun za stopy, které by mohly vést k dopadení lidí zodpovědných za tento útok. Protesty proti daňové reformě v kolumbijských městech trvají více než dva týdny a zemřelo při nich okolo padesáti lidí.
Guatemala: Guatemalský parlament schválil kontroverzní úpravu zákona, která povoluje zrušení nevládních organizací v zemi. Nevládní organizace by se měly nově v Guatemale na úřadech a využívat fondy místních bank. Proti novele zákona se ohradilo více než 200 organizací, podle nich dává vládě absolutní moc vybrat si, které organizace budou moci nadále fungovat a které se budou muset rozpustit. Guatemalská organizace ochránců lidských práv UDEFEGUA varuje, že zákon omezuje svobodu projevu a svobodu sdružování.
[Postsovětský prostor]
Ruská federace/Česká republika: Ruská vláda v pátek formálně kategorizovala USA a Českou republiku jako nepřátelské země, zatím jediné dva státy na seznamu. Česká republika čeká na vysvětlení, jaké budou praktické důsledky takového kroku, nicméně považuje rozhodnutí Ruska za další krok v eskalaci napětí nejen s Českou republikou, ale také s Evropskou unií a jejími spojenci. Podle českého Ministerstva zahraničních věcí je takový krok zcela v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích, zejména se závazkem umožnit pravidelnou práci diplomatických misí a zásadou nediskriminace vztahů mezi jednotlivými zeměmi.
Ukrajina: Přední pro-kremelský politik Viktor Medvedčuk byl obviněn z velezrady, přičemž byl poslán do domácího vězení. Vláda ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vystupňovala své úsilí v boji proti ruskému vlivu v zemi. Medvědčukovi, nejbližšímu spojenci ruského prezidenta Vladimira Putina, hrozí v případě odsouzení až 15 let vězení. Oligarcha je zapojen donedávna ovládal tři z největších ukrajinských médií a často předváděl své úzké osobní vazby na prezidenta Putina, když s ním pořádal četná osobní setkání v Moskvě.
[Východní Asie]
Austrália: Austrálsky premiér Scott Morrison v stredu potvrdil, že prístup jeho štátu k Taiwanu a ČĽR kopíruje čínsky princíp „jedna krajina, dva systémy“. Morrison prekvapil týmito poznámkami minulý týždeň a predpokladalo sa, že sa pomýlil a myslel na Hongkong. Premiér však na postoji trvá. Austrália udržiava od roku 1972 formálne diplomatické vzťahy výhradne s komunistickým režimom na pevnine, no v súlade s politikou úmyselnej nejednoznačnosti tvrdí, že čínsky postoj k ostrovu ako provincii ČĽR berie na vedomie, no neuznáva.
ČĽR: Čínska misia Tchien-wen-1 s landerom Ču-žung/Zhurong v sobotu úspešne pristála na planéte Mars. Misia predstavuje nový míľnik a úspech pre rastúce ambície krajiny vo vesmírnej politike. Doteraz sa úspešne podarilo na Marse úspešne pristáť iba modulom USA. Čínsky prezident mal pri tejto príležitosti prejav, kde vyzdvihol „mimoriadny úspech“ Číny. Číne pogratulovali tiež NASA a Roskozmos a vyjadrili nádej, že misia roveru Zhurong na povrchu planéty prinesie nové poznatky pre celú vedeckú komunitu a umožní budúcu spoluprácu s ČĽR.
[Moderní technologie a kyberbezpečnost]
Moderní technologie: Veľká Británia uzavrela kontrakt na 14 helikoptér H-47 Chinook, ktoré vyrába firma Boeing. Helikoptéry, za ktoré britská strana zaplatí 2 miliardy dolárov vrátane vybavenia, bude Spojené kráľovstvo preberať v priebehu rokov 2026-2030. Rozloženie dodávok sa odvíja aj od britskej rozpočtovej politiky, ktorá priroritizuje iné projekty. O kontrakte sa pritom hovorilo už v apríli tohto roku. Britské letectvo využíva helikoptéry Chinook od novembra 1980 a doteraz používa 60 kusov týchto vrtuľníkov.
Kyberbezpečnost: Hackerům pracujícím pro čínskou vládu se podařilo infiltrovat systémy inženýrské společnosti Rubin Design Bureau, která vyvíjí ponorky pro ruské námořnictvo. Podařilo se jim toho dosáhnout prostřednictvím spear phishing metody namířené na generálního ředitele společnosti, Igora V. Vilnita, kterého přesvědčili, aby otevřel soubor .RTF, což spustilo v tomto souboru skrytý PortDoor malware. Podle investigace se podařilo zjistit, že soubor byl pravděpodobně vytvořen skupinami Rancor, Tonto Team a TA428, skupiny pravděpodobně napojené na čínskou vládu. Tonto Team a TA428 své aktivity provádějí především v Rusku a Asii.