[Afrika]
Niger: Organizace Islámský stát je zodpovědná za přepadení nigerských vojáků poblíž města Tongo Tongo, ležícím v západní regionu Tillaberi nedaleko nigersko-malijské hranice a jež si vyžádalo 28 mrtvých. Podle lokálního zpravodajského serveru narazila vojenská hlídka čítající 52 vojáků na skupinu těžce ozbrojených mužů, což vyústilo ve dvě hodiny trvající střet. Následně se na základnu Ouallam vrátilo 22 vojáků. Ozbrojené skupiny včetně těch napojených na IS či síť Al-kajdá zvýšily letos v regionu Sahelu počet útoku na armádní příslušníky i civilisty.
Libye: Bojovníci Islámského státu (IS) zabili nejméně tři vojáky na checkpointu na jihu země. V prohlášení Libyjské národní armády (LNA) stojí, že byli uneseni bojovníky IS další čtyři vojáci při útoku na město Zillah na jihu Libye. LNA, vedená odpadlým generálem Khalifou Haftarem, uvedla, že vojáky osvobodila. Podle rezidentů a bezpečnostních zdrojů zaútočili ozbrojenci při vstupu na ropné pole. Zaměstnanci a zařízení ropného pole by měli být v pořádku. Rovněž přišlo varování, že pokračující nestabilita v zemi může ohrozit 95 % ropné produkce.
[Blízký východ]
Írán: Napětí mezi Teheránem a Washingtonem po sabotážích lodí v Perském zálivu nadále roste. Zatímco evropské vlády vyzývají obě strany k rozvážnosti, Spojené státy evakuovaly část personálu z diplomatických zařízení v Iráku, a vydaly taktéž varování pro civilní leteckou dopravu v oblasti. Na napětí v regionu reagovaly i některé ropné společnosti. Americká firma Exxon Mobile evakuovala své zahraniční zaměstnance z ropných polí poblíž irácké Basry.
Turecko: Ankara spustila své dosud největší námořní vojenské cvičení. Manévry nazvané „Mořský vlk“ probíhají po dobu jednoho týdne ve třech mořích současně. Celkem se ve Středozemním, Egejském a Černém moři počítá s účastí 131 lodí, 57 letadel a 33 vrtulníků. Cvičení přichází v době zvýšeného zájmu o podmořské zásoby nerostných surovin v okolí Kypru, na jejichž těžbu si pomýšlí hned několik středomořských aktérů současně.
[Euroatlantický prostor]
EU: Jen pár dní před konáním voleb do Evropského parlamentu EU implementovala nový sankční režim týkající se kyberkriminality. Ten napodobuje mechanismus sankčního režimu proti používání chemických zbraní a měl by tedy cílit na jednotlivce bez ohledu na národnost. Podle zástupců EU i NATO maskuje Rusko, Čína a Severní Korea své útoky za činnost zločineckých organizací a nový přístup by tak měl vést k lepší odolnosti Unie vůči dezinformačním kampaním, špionáži i hackerským útokům.
Rakousko: Heinz-Christian Strache oznámil rezignaci na funkci vicekancléře i předsedy Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Učinil tak v reakci na zveřejnění videa, které ho zachycuje při jednání se zástupcem ruské oligarchie. „Bylo toho dost,“ uvedl rakouský kancléř Sebastian Kurz. Rozpustil stávající koalici a země tak míří k předčasným volbám. Tento krok zřejmě potěší německou kontrarozvědku, která se kvůli vazbám FPÖ na Rusko obávala úniku sdílených informací, což doposud narušovalo důvěru mezi spojenci.
[Západní Balkán]
Černá hora: Napětí mezi etnickými Albánci a pravoslavnými křesťany vzrostlo poté, co neznámí vandalové znesvětili základy kostela ve vesnici Martinaj na jihu Černé hory. Lokální spor, kdy neznámí pachatelé odstranili dřevěný kříž ze základů kostela svatého Vasilije Ostroského, nabírá významu, když o něm v úterý informovala černohorská média a stupňuje se poté, co celý incident na sociálních sítích komentuje bývalý albánský premiér Sali Berisha tím, že černohorsko-srbští extremisté rekonstruují kostel proto, aby vyprovokovali albánské obyvatelstvo. Martinaj se nachází v převážně bosenské a albánské občině Gusinje, kde místní obyvatelé dlouhodobě požadují zastavení restaurátorských prací na základech kostela, který byl zničen během druhé světové války. Ve vesnici Martinaj došlo ke konfliktu již v roce 2013, kdy během shromáždění pravoslavné církve v základech kostela došlo k potyčce s místními vesničany a policie zatkla 22 lidí.
[Jižní Asie]
Pákistán: Země se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (IMF) na pomoci v hodnotě 6 miliard dolarů v následujících 3 letech. Další 2 -3 miliardy pak získá od Světové banky a Asia Development Bank. Má zlepšit situaci v oblasti veřejných financí a nastartovat zpomalující ekonomiku. Pákistánský akciový index ztratil za poslední dva roky polovinu své hodnoty, rupie za rok přišla o třetinu své ceny, inflace vzrostla na 8 % a IMF očekává zpomalení růstu z 5,2 % v roce 2018 na 2,9 %. Islámábád bude muset v rámci přijatých opatření devalvovat rupii, zlepšit hospodaření státních podniků a výběr daní a omezit některé subvence.
Srí Lanka: Napětí po velikonočních útocích z 21. dubna, při kterých zahynuly stovky lidí, stále pokračuje. V pondělí vláda vyhlásila celostátní zákaz vycházení. Již v úterý tento zákaz polevil ve všech oblastech, kromě regionu na severu země, kde byl při nepokojích zabit muslimský majitel obchodu. Nová vlna nepokojů navazuje na několik postů na sociálních sítích, které vyvolaly násilnou odpověď ze strany většinové budhistické populace Srí Lanky. Vláda také vyjednala s největším mobilním operátorem v zemi dočasné zablokování hlavních sociálních sítí. Křesťanské i muslimské autority vyzývají k uklidnění situace. Muslimská minorita tvoří pouze 10 % obyvatel ostrova. Nyní se stala terčem násilí, jelikož k velikonočním útokům se přihlásil tzv. Islámský stát.
[Latinská Amerika]
Venezuela: Minister informácií Jorge Rodrigues sa zúčastnil predbežných rokovaní so zástupcami opozície. Rozhovory prebiehali v Nórsku, ktoré už tradične zaujalo rolu mediátora. Obe strany sa stretli aj s vyslancami Medzinárodnej kontaktnej skupiny, tvorenej niektorými štátmi z Latinskej Ameriky a Európy. Náplň a výsledok rokovaní je nateraz predmetom dohadov, Nicolas Maduro však prisľúbil zverejnenie bližších informácií po návrate participujúceho ministra do Venezuely.
Mexiko/USA/Kanada: Krajiny sa dohodli na odstránení amerických ciel na dovoz ocele a hliníka z Mexika. USA takisto zrušili clá na kovy dovezené z Kanady, tá zase pristúpi k zrušeniu ciel na americké výrobky. Donald Trup clá zaviedol v roku 2018 ako súčasť obchodnej vojny USA, v prípade ocele išlo o 25 percent, v prípade hliníka o 10 percent. Ich zrušenie má dopomôcť k renegociovanej dohode USMCA, nazývanej aj nová NAFTA.
[Východní Asie]
Čína: Kromě Facebooku, Instagramu, Twitteru a dalších sociálních sítí je nově zablokovaná i Wikipedie ve všech jazykových verzích. Již před tímto kompletním zablokováním byly zakázány některé články hovořící o citlivých tématech jako je Tibet a prodemokratické protesty na náměstí Nebeského klidu (Tiananmen Square). Wikipedie v čínském jazyce byla zablokována již v roce 2015 a informace tedy byly dosud dostupné v cizích jazycích. K navýšení cenzury se čínská vláda obvykle uchyluje před důležitými politickými událostmi nebo citlivými výročími. V červnu uplyne třicet let právě od protestů na náměstí Nebeského klidu.
Taiwan: Jako první asijská země legalizoval Taiwan manželství mezi osobami stejného pohlaví. V uplynulých měsících se konzervativní strany snažily této změně zamezit. Taiwanská společnost je ohledně úprav poměrně rozpolcená – loňské referendum skončilo 67 % proti manželství osob stejného pohlaví. Před dvěma lety rozhodl taiwanský nejvyšší soud, že nepovolení manželství pro osoby stejného pohlaví není v souladu s ústavou. Zákonodárci tehdy dostali lhůtu do konce letošního května pro úpravy. Nový zákon však nepřiznává všechna práva, která mají heterosexuální páry. Například je možná adopce pouze biologických potomků a manželství s cizinci není možné.
[Moderní technologie a kyberbezpečnost]
Moderní technologie: Americká armáda buduje nový virtuálny simulátor, v ktorom bude pripravovať vojakov na ich vojenské nasadenie. Keďže armáda presúva svoje zameranie na boj v multidoménovom prostredí, chce nový systém, ktorý umožňuje kolektívny výcvik v leteckej, pozemnej, námornej, kybernetickej a vesmírnej oblasti s väčšou vierohodnosťou, ktorú možno využiť nielen na tréning, ale aj ako nástroj na prípravu misií. Očakáva sa, že v júni armáda udelí kontrakty na letecké a pozemné rekonfigurovateľné virtuálne kolektívne trenažéry (RVCT) a tiež na Spoločné syntetické prostredie (CSE), digitálny základ, ktorý bude používať široká škála simulátorov.
Kyberbezpečnost: V aplikaci WhatsApp byla objevena chyba, která hackerům umožňuje nainstalovat do zařízení spyware, který je schopen projíždět historii hovorů i zpráv nebo aktivovat bez vědomí majitele kameru mobilu a mikrofon. Spyware podle dostupných informací vytvořila izraelská společnost NSO Group. Zasažena je i aplikace WhatsApp Business. Oba druhy aplikace má na svém mobilním zařízení naistalováno přes 1,5 miliardy lidí. Jedinou ochranou před možným napadením je aplikaci aktualizovat na nejnovější verzi, která byla společností Facebook vypuštěna minulé pondělí.