[Afrika]
Malawi: Súčasný prezident krajiny Peter Mutharika bude kandidovať v nových prezidentských voľbách, ktoré sa konajú v júni tohto roku. Ústavný súd totiž vo februári 2020 anuloval prezidentské voľby z mája 2019, ktorých víťazom sa tesným rozdielom stal práve Mutharika, a nariadil ich opätovné vykonanie do 150-tich dní od rozsudku. K rozhodnutiu došlo na základe mnohých sťažností zo strany porazených kandidátov ohľadom korupcie a ovplyvnenia predošlých volieb. Mutharika sa o anulovaní volebných výsledkov vyjadril ako o ,,poškodení demokratických a právnych základov štátu“. Jeho protikandidátom bude syn niekdajšej hlavy štátu, Atupele Muluzi.
Rwanda: Krajinou sa prehnali ničivé dažde, ktoré spôsobili povodne, zosuvy pôdy a následné rozsiahle poškodenia komunikácií a obydlí. Ministerstvo pre krízové situácie opísalo tieto lejaky ako najničivejšie za posledné mesiace, nakoľko vážne zasiahli celkovo 7 regiónov. Počas niekoľkých hodín si vyžiadali zatiaľ 65 obetí. Okrem Rwandy postihli povodne aj ďalšie štáty východnej Afriky, najväčšmi Ugandu, kde boli ich následkom vysídlené tisíce obyvateľov, Keňu, kde umrelo 194 ľudí, a Somálsko.
Libéria: Incident v ilegálnej zlatej bani v okrese Grand Cape Mount na západe krajiny si vyžiadal vyše 50 životov. ,,K tragickej nehode došlo po tom, čo sa niekoľko ľudí bez povolenia snažilo počas noci vykopať zlato,“ uviedol primátor okresu Edwin Koha. Záchranné zložky naďalej pátrajú po ďalších nezvestných osobách. Kompetentné osoby zatiaľ nepoznajú presný počet mŕtvych, no odhadujú, že obetí môže byť oveľa viac.
[Blízký východ]
Írán/Spojené státy: V neděli mluvčí íránského kabinetu Ali Rabiei prohlásil, že Írán je připraven vyjednávat o výměně vězňů se Spojenými státy. Důvodem možné spolupráce je propuknutí pandemie COVID-19, přičemž oba státy začaly požadovat propuštění vězňů, aby uchránily životy vězňů proti pandemii. Jedná se o jeden z mála případu spolupráce mezi těmito státy. Dle íránských úřadů vše nyní záleží na postoji USA, ale ty se údajně ještě nevyjádřily. V případě souhlasu bude zájmová sekce Íránu informovat USA o dalším postupu.
Libanon: V úterý si libanonský ministr zahraničních věcí Nassif Hitti pozval německého velvyslance, aby vysvětlil rozhodnutí německé vlády zakázat Hizballáh v Německu a proč jej označilo jako teroristickou organizaci. Hizballáh je v současné době hospodářské krize hlavním podporovatelem libanonské vlády. Tato podpora patrně směřuje ještě k většímu posílení postavení Hizballáhu v Libanonu, jelikož Hizballáh disponuje značnými prostředky pocházejícími z Íránu. Dle Hittiho Německo svým postojem podlehlo tlaku Spojených států amerických. Dále Hasan Nasralláh odsoudil německé policejní razie na mešity propojené právě z Hizballáhem.
[Euroatlantický prostor]
Dánsko: Minulý týden proběhlo cvičení v rámci Bomber Task Force mission, která má za cíl zlepšit koordinaci letectev členských států NATO. Do cvičení se zapojily dánské letectvo v součinnosti s americkými strategickými bombardéry B-1 Lancer. Cvičení dále probíhalo v Estonsku ve spolupráci s leteckými návodčími (JTAC). Bombardéry B-1 se účastnily cvičení s evropskými spojenci po dvou letech a navazují tak na cvičení z března letošního roku, kterého se účastnily bombardéry B-2 Spirit.
Spojené státy: Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo trestní stíhání prezidentova bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Ten byl vyšetřován FBI v souvislosti možného ovlivňování prezidentských voleb v roce 2016. Flynn zprvu popíral, že by navázal kontakty se zástupci ruské vlády, později se však přiznal ke lži. Podle ministerstva spravedlnosti ale došlo při vyšetřování k porušení předpisů a Flynn neměl být vyšetřován. Donald Trump svého bývalého poradce dlouhodobě obhajuje se slovy, že pouze vykonával svojí práci.
[Západní Balkán]
Západní Balkán: Pandemie COVID-19 způsobila masivní vlnu propouštění napříč zeměmi Západního Balkánu. Dle oficiálních zdrojů jsou snižováním stavů nejsilněji zasaženy členské země EU tedy Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko, kde o zaměstnání přišly statisíce pracovníků. Naopak země jako Srbsko nebo Severní Makedonie eviduje neúměrně nízký počet výpovědí vyvolaných pravděpodobně nespolehlivou metodikou a pravý dopad krize je tak neznámý. Nezávislé průzkumy ukazují, že v Srbsku ztratilo místo již 12% pracujících a v Severní Makedonii se počítá až se 17 % nezaměstnaností.
[Jižní Asie]
Indie: Vysoce postavený velitel teroristické organizace Hizbul Mujahideen, bojující za připojení Džammú a Kašmíru k Pákistánu, byl ve středu zabit indickými bezpečnostními složkami. Riyaz Ahmad Naikoo přes 8 let rekrutoval tamní mladíky pro boj s indickými autoritami a řídil teroristické operace v oblasti. Po pětihodinovém boji s indickými jednotkami byl ve své rodné vesnici Beighpora zastřelen. Tomu předcházelo pozastavení mobilních internetových služeb v oblasti, údajně z bezpečnostních důvodů. Přesto po incidentu propukly násilné nepokoje, po kterých byly odpojeny veškeré mobilní služby.
Afghánistán: Národní bezpečnostní ředitelství (NDS) provedlo zátah proti skupině zodpovědné za několik teroristických útoků v Kábulu. Operace proběhla v úterý večer na třech různých místech v hlavním městě a na sever od něj, kde se v poslední době zhoršila bezpečnostní situace. Zabaveno bylo množství zbraní a výbušnin, zabito 5 povstalců a dalších 8 zraněno a zatčeno. Ztráty utrpělo i NDS, které přišlo o 2 muže a 6 bylo zraněno. Skupina byla podle NDS složena z příslušníků Haqqáního sítě a tzv. Islámského státu a provedla atentáty na sikhský ceremoniál, shromáždění Hazárů a raketový útok na inaugurační proces prezidenta Ghaního.
[Latinská Amerika]
Venezuela: Caracas obvinil Spojené státy z invaze a z pokusu o svržení prezidenta Nicoláse Madura. V neděli 3. května zakotvila ve venezuelském městě Macuto loď s ozbrojenými cizinci. Třináct jich bylo zatčeno, osm, včetně dvou Američanů, zabito. Maduro ihned obvinil USA z invaze, to však americký prezident Donald Trump odmítl. Dle dostupných zpráv byli muži ze soukromé vojenské společnosti Silvercorp, která sídlí v USA, najati venezuelskou opozicí.
Kolumbie: Ve věznici v kolumbijském městě Villavicencio byl zmařen pokus o vzpouru a útěk několika vězňů z důvodu obav z šíření nemoci COVID-19. V této věznici je více než 300 infikovaných, což je více než 30 % vězňů. Jedná se o největší počet infikovaných vězňů v celé Kolumbii. Mezi nakaženými jsou strážci i vězni. Několik z nich se pokusilo vykopat tunel a utéct. Zároveň byli vybaveni podomácku vyrobenými zbraněmi.
[Východní Asie]
Austrália: Boeing v utorok odhalil prvý austrálsky bojový dron Loyal Wingman. Kráľovské austrálske letectvo (RAAF) si od Boeingu objednalo tri drony, ktoré majú podľa premiéra Scotta Morrisona byť kľúčom pre odhalenie kritických schopností ozbrojených síl krajiny. RAAF plánuje vytvoriť model integrujúci drony so stíhacími a inými lietadlami, aby tak piloti neboli pri niektorých úlohách zbytočne vystavovaní riziku. Loyal Wingman funguje s poloautomatickým operačným systémom ATS – Airpower Teaming System, ktorý stále vzbudzuje otázky ohľadom množstva dát, ktoré doň môžu byť presunuté bez preťaženia systému. Cena jedného stroja má byť približne dva milióny USD.
Japonsko/USA: Predseda vlády Japonska Šinzó Abe a americký prezident Donald Trump sa v piatok dohodli na spolupráci oboch krajín v boji proti šíreniu COVID-19. Spolupráca má zahŕňať spoločný výskum liekov a vakcín. Japonsko sa vo štvrtok stalo prvou krajinou sveta, ktorá oficiálne schválila používanie lieku Remdesivir od americkej spoločnosti Gilead ako liečby ochorenia COVID-19.
[Moderní technologie a kyberbezpečnost]
Moderní technologie: Izraelské ministerstvo obrany zadalo objednávku na neznáme množstvo miniatúrnych taktických zbraňových systémov Spike Firefly od spoločnosti Rafael Advanced Defence Systems. Konštrukcia s viacerými rotormi umožňuje systému vznášať sa na mieste v blízkosti budov a útočiť na skrytých nepriateľov, ktorí môžu byť mimo zorného poľa vojakov. Firefly je navrhnutý tak, aby uspokojoval potrebu malých vojenských jednotiek na modernom bojisku. Tento systém spadá do skupiny „loitering munition“, a teda dronov, ktoré môžu byť po lokalizovaní nepriateľa využité na jeho rýchlu elimináciu „samovražedným“ útokom.
Kyberbezpečnost: DDoS útoky byly podle pozorování Kaspersky Lab za první čtvrtletí tohoto roku rapidně na vzestupu. Jejich počet se oproti předchozímu sledovanému kvartálu zvýšil o polovinu, oproti stejnému období v roce 2019 byl nárůst dokonce 80procentní. Útoky byly podle výzkumníků nejen častější, ale také kvalitnější a delší. Trojnásobný nárůst byl celosvětově zaznamenán v DDoS útocích na vzdělávací a úřední weby. Tak jako jiná odvětví, i trh s DDoS útoky ovlivnila v posledních měsících pandemie COVID-19. Proto je podle Kaspersky Lab pravděpodobné, že zvyšující se poptávka může mít za následek vytvoření nových hackerských skupin a organizací nabízejících DDoS služby.