[Audioverze]
[Blízký východ a severní Afrika]
Egypt: Během sobotního teroristického útoku na čerpací stanici vody na Sinajském poloostrově zemřelo jedenáct příslušníků egyptské armády a dalších pět bylo zraněno. Útok na zařízení však byl odvrácen. Informace o přesné lokalitě nebyly zveřejněny. Místní zdroje ale hovoří o městě Qantara v guvernorátu Ismailia. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Panuje ale podezření, že jej spáchali ozbrojenci sinajské odnože teroristické organizace Islámský stát. Ti mají údajně na svědomí také útok na plynovod ve městě Bir al-Abd, ke kterému došlo minulý týden.
Irák: Vládní ozbrojené síly v úterý zajistily kontrolu nad severní částí města Sindžár v rámci ofenzivy proti Sindžárským jednotkám odporu (YBS). Ty jsou považovány za odnož ozbrojených milic Strany kurdských pracujících. Útok byl iráckou armádou zahájen koncem minulého týdne poblíž obce Dugri. Boje postihly také další části města Sindžár a obec Sinune, ze zasažených míst uprchly již nejméně tři tisíce civilních obyvatel. Ofenziva irácké armády přichází po dvou letech neúspěšných snah naplnit Sindžárské dohody, v rámci kterých měly z města Sindžár odejít veškeré nevládní ozbrojené skupiny.
[Euroatlantický prostor]
EU: Evropská komise navrhla embargo na dovoz ruské ropy do Evropy. Během příštích šesti měsíců mají členské státy přestat odebírat z Ruské federace ropu a do konce roku pak i všechny ropné produkty. České republice byla nabídnuta výjimka z embarga, a to až do poloviny roku 2024. Pro Maďarsko a Slovensko pak až do konce téhož roku. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je schválit všech 27 členských zemí. Český premiér Petr Fiala považuje návrh výjimky pro Českou republiku za dobrý směr jednání a hlavní pozornost se teď obrací k zástupcům Slovenska a Maďarska.
Slovensko: Parlament nevydal k vazebnímu stíhání obviněného expremiéra a předsedu opoziční strany Smer-SD Roberta Fica. Spolu s jeho stranickým kolegou, exministrem vnitra Robertem Kaliňákem, a dalšími dvěma obviněnými je podezřelý ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům. Kaliňák, který není poslancem, byl už dříve vzat do vazby. Předseda nejsilnější slovenské strany OĽaNO a ministr financí Igor Matovič označil rozhodnutí parlamentu za prohru. Kromě členů opozice hlasovali proti vydání Fica i členové koaličního partnera OĽaNO Sme rodina a dvě poslankyně Matovičovy strany.
[Jižní Asie]
Afghanistan: Taliban nariadil všetkým ženám v krajine, aby si na verejnosti zakrývali tváre. Šéf Talibanu Hajbatulláh Achúndzáda vo svojom dekréte uvádza, že ideálnym odevom pre ženy by sa mala stať burka. Rozhodnutie o povinnom zahaľovaní patrí k jedným z najprísnejších obmedzení, ktoré boli islamistickou skupinou vyhlásené odkedy sa ujala moci v auguste minulého roku. Limitovanie slobodného pohybu a vzdelávania je ďalším príkladom čoraz silnejšieho okliešťovania práv afganských žien a dievčat.
Pakistan: Polícia zatkla osem stúpencov ahmadíjskej viery, ktorí strieľali na skupinu sunnitských moslimov vo východnej provincii Pandžáb, pričom jedného zabili a ďalšieho zranili. Ahmadíja je islamské hnutie, ktoré vzniklo v 19. storočí v indickom Pandžábe. V Pakistane sú ahmadíjovia dlhodobo terčom systematických útokov a čelia rozsiahlemu prenasledovaniu. V roku 1974 bola zmenená ústava, ktorá im bráni označovať sa za moslimov a za prejavy islamskej viery im hrozí väzba.
[Latinská Amerika]
Kolumbie/USA: Prezident Iván Duque oznámil, že nejnebezpečnější obchodník s drogami Dairo Antonio Úsuga, známý jako Otoniel, byl předán americkým úřadům. Otoniel byl zadržen v říjnu minulého roku a už tehdy Kolumbie oznámila, že jej vydá do Spojených států. Gang Clan del Golfo, jehož byl Otoniel členem, je zodpovědný za pašování kokainu do USA a za vraždy policistů a civilistů. Policejní akce, která měla za cíl tohoto narkobarona dopadnout, byla nejrozsáhlejší akcí od roku 1993, kdy byl zabit Pablo Escobar.
Mexiko: Již devátým mexickým novinářem zavražděným v tomto roce se stal Luis Enrique Ramírez. Jeho tělo bylo ve čtvrtek nalezeno v igelitovém pytli ve státě Sinaloa na západě Mexika. Ramírez už v minulosti čelil výhružkám a v roce 2015 mu byla poskytnuta policejní ochrana. Podle místního periodika Río Doce byl Ramírez zavražděn v hlavním městě státu Sinaloa Culiacánu. Mexiko tak i nadále zůstává nejnebezpečnější oblastí pro novináře (mimo válečné zóny).
[Postsovětský prostor]
Kazachstan: Prezident Tokajev oznámil, že referendum o zmene kazachstanskej ústavy sa bude konať 5. júna. Zmeny prichádzajú po tom, čo Kazachstan začiatkom roka zažil vlnu protestov, ktoré boli potlačené jednotkami Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti. Nové dodatky do ústavy majú za úlohu oslabiť prezidentské právomoci, avšak neprinesú žiadnu rozsiahlejšiu demokratickú reformu. Najvýznamnejším zásahom je odňatie špeciálneho statusu a doživotnej imunity bývalému prezidentovi Nazarbajevovi.
Ruská Federácia/Ukrajina: Záchrannej misii pod záštitou OSN a Červeného kríža sa počas uplynulého týždňa podarilo spod železiarní Azovstal v zničenom Mariupole evakuovať desiatky civilistov. Pre stovky vojakov a civilistov sa sieť podzemných bunkrov pod železiarňami stala počas niekoľkých týždňov posledným útočiskom pred neustálym bombardovaním mesta Mariupol, ktoré je momentálne pod kontrolou ruskej strany. Na mieste podľa ruských informácií ostalo 2000 ukrajinských vojakov, ktorých osud je v súčasnosti nejasný.
[Subsaharská Afrika]
Somálsko: Džihádisti skupiny Aš-Šabáb zaútočili na vojenskú základňu, ktorú obsadili a na ktorej sa nachádzaly jednotky z Burundi. Odhaduje sa, že následkom útoku prišlo o život približne tridsať ľudí. Vojaci z Burundi sú v krajine nasadení v rámci misie Africkej únie ATMIS, predtým AMISOM. Ide o posledný zo série útokov islamistických militantov, ktorí dlhodobo odporujú prítomnosti zahraničných jednotiek v krajine. Africká únia v reakcii na útok vyzvala medzinárodnú komunitu k zvýšeniu podpory pre somálske bezpečnostné jednotky a misiu ATMIS, ktorá momentálne stále prechádza tranzíciou z misie AMISOM.
Stredoafrická republika: Vo svojom najnovšom reporte organizácia Human Rights Watch obvinila paramilitárnu skupinu Wagner Group z vraždenia a mučenia civilistov v Stredoafrickej republike. Systematické zneužívanie ľudských práv s absolútnou beztrestnosťou sa malo v krajine diať od roku 2019. Ako príklad možno spomenúť incident z júla 2021, kedy rusky hovoriaci bojovníci zbili, prinútili pokľaknúť a zastrelili dvanásť neozbrojených mužov. Vláda Stredoafrickej republiky spojenectvo s Wagner Group odmieta.
[Západní Pacifik]
Japonsko/Thajsko: Mezi vládními představiteli z Tokia a Bangkoku došlo k podepsání tří diplomatických dohod, včetně smlouvy o výměně obranných technologií. Japonský premiér Fumio Kišida potvrdil převoz armádní výbavy a materiálu do Thajska. Japonsko je dlouhodobě tamním největším investorem a země udržují přátelské vazby v mnoha ohledech. Zároveň se také obě strany domluvily na prohloubení ekonomické spolupráce a na vzájemné pomoci při řešení dopadů pandemie Covid-19.
Severní Korea: Z blízkosti Pchjongjangu byla směrem do moře odpálena balistická střela středního doletu, kterou po pár dnech následovala také SLBM, tedy balistická střela odpalovaná z ponorky. KLDR tak tento týden uskutečnila letošní již čtrnáctou a patnáctou zkoušku, včetně testování mezikontinentálních balistických střel v březnu. Tímto způsobem urychluje vůdce Kim Čong-un vývoj severokorejského jaderného arzenálu, o němž hovořil minulý týden. Severní Korea tím rovněž krátce před nástupem nového jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola do úřadu upozorňuje na své zbrojní kapacity.
[Kyberbezpečnost]
Kyberbezpečnost: Online magazín Motherboard, spadající pod VICE, tento týden odhalil, že nejmenovaná americká firma prodávající údaje o poloze uživatelů chytrých mobilních telefonů prodává mimo jiné data návštěvníků interrupčních center Planned Parenthood. Data kupují protipotratové skupiny, které je posléze využívají k vedení online protiinterrupčních kampaní vůči návštěvníkům těchto center. Vedle jiných ukazuje i tento případ snadnou zneužitelnost právní ochrany dat k manipulaci jednotlivců nebo k získávání osobních informací o nich.