Přehled světového dění z uplynulého týdne (16/2019)

[Afrika]

Demokratická republika Kongo: Organizace Islámský stát zřejmě provedla první útok na území Konga, které označila za středoafrickou provincii svého chalífátu. Jedná se o přestřelku, při níž byli zabiti dva konžští vojáci a jeden civilista. Útok se odehrál blízko města Beni ležícím na severovýchodě země. Beni a jeho okolí je sužováno ozbrojeným násilím a epidemií eboly. Dosud nebylo možné prokázat, že za útokem skutečně stojí IS, ale podle svědků útočila skupina Spojené demokratické síly, která může být na IS napojena. V oblasti působí více než deset ozbrojených skupin.

Jižní Súdán: Opoziční leader Riek Machar se prozatím nevrátí do země do doby, než mu budou poskytnuty bezpečnostní záruky. Zároveň chce kvůli tomu odložit zformování jednotné vlády, ve které se má stát viceprezidentem. Má se tím naplnit mírová dohoda, jež byla podepsána v září 2018 a je dalším pokusem zastavit občanskou válku v zemi, která vypukla v roce 2013 mezi Macharovými stoupenci a jednotkami prezidenta Salvy Kiira. Pozorovatelé však varují, že implementace dohody stojí. Přitom dalším krokem by mělo být vytvoření jednotné armády.

[Blízký východ]

Írán: Parlamentem prošel zákon označující všechny americké jednotky na Blízkém východě za teroristické skupiny. Zákon podle ministra obrany generála Amira Hatamiho autorizuje vládu reagovat na teroristické činy amerických sil za pomoci legálních, politických a diplomatických kroků. Ze 207 přítomných poslanců 204 hlasovalo pro, dva proti, jeden se zdržel. Prezident Hasan Ruhání ve čtvrtek vyzval blízkovýchodní státy, aby se spojily proti USA a zahnaly sionismus na ústup. Zákon byl schválen den poté, co americkým senátem prošel podobný zákon, který ale za teroristy označuje Íránské revoluční gardy (IRGC) a několik dalších pro-íránských milicí. IRGC nejsou oficiální složkou íránských ozbrojených sil a operují převážně v zahraničí, kde působí na bojišti a cvičí milice napojené na íránský režim.

Libanon: Armáda (LAF) obdržela od Spojených států vojenské vybavení v hodnotě 14,3 miliónů USD v rámci mise na její posílení proti Hizballáhu. Dodávka se skládala z noktovizorů, rádií a dalšího nespecifikovaného vybavení. Na začátku měsíce získala LAF šest bezpilotních letounů, v únoru zase laserem naváděné střely, minulý červen dostalo libanonské letectvo čtyři lehké útočné letouny A-29 Super Tucano. USA podporují libanonskou armádu od roku 2005, od té doby získala vybavení za více než 2,3 miliardy USD. Hizballáh je naopak podporován dlouhodobě Íránem.

[Euroatlantický prostor]

Severní Irsko: Během nepokojů ve městě Londonderry byla minulý čtvrtek zastřelena novinářka Lyra McKee. Situace se zvrtla po policejní razii, jež měla předejít protestům chystaným na víkend. Vzduchem létaly zápalné láhve a neznámý útočník zahájil palbu na policejní jednotky. Zasáhl ovšem vycházející investigativní novinářku. Policie z vraždy podezřívá radikály z organizace Nova IRA a považuje ji za teroristický čin. Bylo to právě v Londonderry, kde v lednu tohoto roku vybuchla nálož v autě před budovou soudu. Panuje obava, že brexit ohrožuje mír na severoirské hranici.

USA: Ministerstvo spravedlnosti USA zveřejnilo redigovanou zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, která se týká vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Zpráva prezidenta Trumpa neospravedlňuje, ale ani neobviňuje ze spáchání trestného činu. Potvrzuje však snahu Ruska o ovlivnění voleb i pokusy prezidenta ovlivnit průběh vyšetřování. Její závěry jsou tedy pro mnohé politiky nedostačující. Sám Trump však chápe vývoj situace jako úspěch a na svém Twitteru uvedl, že jde o „konec hry.“

[Západní Balkán]

Kosovo/Sýrie: Kosovo minulou sobotu přijalo zpět 110 svých občanů ze Sýrie, a to včetně džihádistů, kteří se účastnili bojů v tamní občanské válce. Od vypuknutí občanské války v roce 2012 odcestovalo do Sýrie více než 300 státních příslušníků Kosova a zabito bylo 70 mužů, kteří bojovali po boku džihádistických skupin. Úřady uvedly, že mezi navrátilci je 32 žen, 74 dětí a čtyři bojovníci, kteří byli zatčeni a obvinění proti nim budou následovat. Policie uvedla, že v Sýrii stále zůstává téměř 100 občanů, včetně 30 kosovských bojovníků. Tento krok přichází ve chvíli, kdy se ostatní země potýkají s tím, jak zacházet se svými občany, kteří se rozhodli bojovat na straně takzvaného Islámského státu. Rozhodnutí Kosova ocenily Spojené státy, které doporučily ostatním zemím, aby postupovaly stejně.

[Jižní Asie]

Afghánistán: Klíčové jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou, které se mělo odehrát v pátek v Kataru, bylo odloženo. Důvodem jsou neshody o tom, kdo by měl být členem vyjednávacích týmů. Oficiální afghánská delegace měla mít 250 členů reprezentujících politické strany a hnutí i představitele občanské společnosti. Katarem vydané komuniké však obsahovalo seznam pouze 243 osob, což bylo pro afghánskou vládu nepřijatelné. Tálibán následně sdělil, že neměl v plánu se potkat s tolika lidmi. Rozhovory byly odloženy do doby, než bude shoda na delegaci přijatelné pro všechny strany.  K jednání mezi povstalci a vládou, jež radikální hnutí dříve odmítalo, se povedlo prosadit pod tlakem americké a katarské vlády.

Pákistán: Skupina ozbrojenců ve čtvrtek přepadla autobusy v provincii Balúčistán a popravila 14 cestujících. Incident se odehrál u města Ormara na dálnici mezi Karáčí a Gwádarem. Čin provedlo 15–20 útočníků v uniformách ozbrojených složek. Oběti si vybírali na základě kontroly osobních dokladů. Mezi zastřelenými bylo 10 příslušníků námořnictva, 3 pracovníci letectva a jeden člen pobřežní stráže. K útoku se přihlásila skupina Baloch Raji Aajoi Sangar sdružující tři balúčské teroristické skupiny působící v íránském pohraničí. Západnímu sousedovi byly podle vyjádření ministerstva zahraničí předány zpravodajské informace o výcvikových táborech a základnách organizace na jeho území.

[Latinská Amerika]

Guatemala: Jeden z kandidátů na prezidenta, Mario Estrada, byl minulou středu zadržen v Miami (USA). Hlavním důvodem bylo podezření z obchodování s drogami, konkrétně z importu kokainu do Spojených států, za který měl získat více než 10 milionů dolarů od mexického Kartelu Sinaloa. Těmito penězi chtěl financovat svou prezidentskou kampaň, čímž si chtěl zajistit vítězství v nadcházejících volbách, které se budou konat tento rok 16. června.

Peru: Peruánskou vrcholnou politikou otřásají korupční skandály, a to v souvislosti s brazilskou společností Odebrecht, která uplácela úředníky a politiky napříč Latinskou Amerikou kvůli zisku lukrativních stavebních smluv. Jeden z podezřelých, ex-prezident Alan García, se před příchodem policie a následným zatčením dne 17. dubna střelil a následkům zranění o několik hodin později podlehl. Preventivní vazba byla uvalena také na ex-prezidenta Pedra Pabla Kuczynskeho, který ve funkci skončil v polovině března 2018. Ten se proti tomuto opatření odvolal.

[Post-sovětský prostor]

Rusko/Sýrie: Moskva prohlásila, že vyjednává s Damaškem o pronájmu přístavu Tartús na 49 let pro hospodářské účely. Tartús je jedním ze dvou strategicky nejvýznamnějších přístavů v Sýrii, které poskytují přístup ke Středozemnímu moři. Současně jsou tam rozmístěny jednotky ruského námořnictva, historicky byl v Tartúsu přítomen i Sovětský svaz. Podle ruského vicepremiéra je cílem prohlubování spolupráce dvou zemí a posílení syrské ekonomiky. Může se ovšem jednat i o snahu Rusů zvětšit vliv na tuto blízkovýchodní zemi.

Ukrajina: V neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb, kde s více než 73 % hlasů zvítězil komik Volodymyr Zelenskyj. Jeho jediným protikandidátem byl současný prezident Petro Porošenko. Před druhým kolem se dva politici sešli na jedné z největších sportovních arén v Kyjevě a provedli veřejnou debatu v rámci svých volebních kampaní. Během debaty Zelenskyj zdůraznil, že je “výsledkem nesplněných slibů” Porošenka, proto se musel voleb zúčastnit, aby napravil situaci.

[Východní Asie]

Myanmar: Prezident Win Myint udělil amnestii více než 9 500 vězňům, včetně šestnácti cizinců, v rámci prvního dne myanmarského nového roku. Věznice v Myanmaru jsou přeplněné, proto se amnestie objevuje každoročně. Většina propuštěných osob byla odsouzena kvůli vlastnictví drog, za což se v zemi udělují vysoké tresty. Političtí vězni odsouzení za kritiku armády nebo aktivismus za rovnoprávnost menšin však byli do amnestie zahrnuti pouze minimálně. Ve vězení také nadále zůstávají dva reportéři Reuters, kteří dokumentovali násilí proti Rohingům ve státě Rakhine.

Severní Korea: Minulý týden otestovala KLDR novou taktickou naváděnou zbraň. Bližší specifikace nebyla zveřejněna, nicméně „taktická“ zbraň popisuje pravděpodobně střelu krátkého doletu. Dle jiných expertů by se mohlo jednat o test části protitankové zbraně. Kim Jong-un před rokem přislíbil konec testů interkontinentálních balistických střel a jaderných zbraní s potenciálem zasáhnout USA. Prohlášení se však nevztahuje na testování ostatních zbraní. Satelitní snímky z minulého týdne také ukázaly aktivitu v největší jaderné základně Yongbyon. Může se jednat o zpracovávání radioaktivního materiálu do paliva pro jaderné bomby.

[Moderní technologie]

Moderní technologie: Čínská lidová republika v rámci vojenské přehlídky odhalí jaderné ponorky a torpédoborce nového typu. Čína tak pokračuje v ambiciózním modernizačním programu s důrazem na zvýšení potenciálu námořních sil, kdy pro letošní rok je v plánu obecné navýšení obranných výdajů o 7,5 procenta. Samotné přehlídky ku příležitosti sedmdesátého výročí Námořnictva Čínské lidové republiky konané v Čching-tao se kromě čínské letadlové lodě Liaoning zúčastní i plavidla dalších deseti států včetně Ruské federace, Singapuru, Indie či Vietnamu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *