[Audioverze]
[Blízký východ a severní Afrika]
Jemen: V pátek započala výměna téměř 900 válečných zajatců mezi vládními silami a hútíjskými povstalci. Dohoda o tomto kroku byla vyjednána v březnu pod patronátem OSN. Její naplnění je vnímáno jako posun v rámci probíhajících mírových jednání. Následovalo po úspěšných jednáních saúdské delegace s hútíjskou Nejvyšší politickou radou, která tento týden proběhla v povstalci kontrolovaném hlavním městě Saná. V květnu mají pokračovat dialogy o dalších vzájemných výměnách, celkem by zahrnovaly až 15 000 osob.
Saúdská Arábie/Sýrie: Ministr zahraničí Fajsal Mikdád podnikl ve středu návštěvu Saúdské Arábie. Jedná se o první oficiální zahraniční styky na této úrovni od roku 2011. V návaznosti na to byl také oznámen záměr obnovit konzulární služby a letecké spojení mezi zeměmi. Spekuluje se o pozvání prezidenta Bašára Asada do Rijádu v rámci květnového summitu Ligy arabských národů. Posílení diplomatických vazeb Sýrie v regionu je dáváno do souvislosti s následky únorového zemětřesení, ale také se saúdsko-íránským oteplením vztahů.
[Euroatlantický prostor]
USA: V posledním týdnu začal na povrch vyplouvat obsah mnoha utajených dokumentů amerického Pentagonu. V největším podobném úniku za poslední dekádu jde o informace nashromážděné americkými zpravodajskými službami, které se týkají hlavně války na Ukrajině, ale také špehování amerických spojenců nebo Číny. Dokumenty například nedávají moc šancí plánované ukrajinské ofenzivě nebo zmiňují přítomnost západních speciálních jednotek v zemi. Ze zveřejnění byl obviněn mladý vojenský IT specialista Jack Teixeira, který je měl od prosince sdílet na platformě Discord, aby se pochlubil přátelům.
Velká Británie: Severní Irsko si připomnělo pětadvacetileté výročí uzavření takzvané Velkopáteční dohody, která ukončila dlouhotrvající násilí mezi tamními unionisty a loajalisty. Výročí přijeli mimo jiné oslavit americký prezident Biden a britský premiér Sunak. Jednou z největších zkoušek pro tuto dohodu představoval brexit, který zkomplikoval nastavení hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Dalším problémem je, že dohoda umožňuje stranám relativně jednoduše blokovat fungování severoirské parlamentu, který je proto často paralyzován.
[Jižní Asie]
Indie: Při středečním útoku ve vojenské základně pohraničního Paňdžábu zemřeli čtyři vojáci. Podle policejního prohlášení ke střelbě došlo v kasárnách stanice Bathida, kde byli vojáci zastřeleni ve spánku. Základna byla uzavřena a po dvou neznámých pachatelích se stále pátrá. Policejní důstojník S.P.S. Parmar oznámil, že se nejednalo o teroristický útok. Po několika hodinách zde došlo k úmrtí dalšího vojáka, který se údajně zastřelil. Podle policie mezi incidenty není žádná souvislost.
Pákistán: Při dvou pondělních bombových útocích v hlavním městě Balúčistánu Kvéta zemřeli nejméně dva policisté a dva civilisté, dalších 22 bylo zraněno. Bomby umístěné poblíž policejních vozidel u zdravotního střediska a policejní stanice vybuchly několik hodin po sobě. V návaznosti na útok z neděle 9. dubna, při kterém zemřeli dva policisté, se jedná již o třetí incident během 24 hodin, jehož cílem byly policejní složky. K zodpovědnosti se přihlásila separatistická Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA). BLA je jednou z ozbrojených skupin, proti kterým pákistánská vláda minulý týden oznámila celostátní boj.
[Latinská Amerika]
Brazílie: Jair Bolsonaro by měl svědčit v případu útoku na vládní budovy. Nařídil mu to Nejvyšší soud, který požaduje jeho svědectví do 10 dní. K útoku bolsonarových příznivců na brazilský Kongres a na budovu Nejvyššího soudu došlo 8. ledna. Soudce Alexandre de Moraes dal za pravdu prokurátorovi, který tvrdí, že Bolsonarova výpověď je v případu klíčová. Sám bývalý prezident odmítá, že by se jakkoliv provinil.
Chile: Chilské lidskoprávní organizace varují před novým zákonem. Ten se týká zvýšení ochrany policistů a posílení jejich pravomocí. Zákon byl minulý týden zrychleně schválen parlamentem. Jednalo se o reakci na vraždy tří policistů v uplynulém měsíci. Kritiky je nazýván “zákonem rychlé spouště” a panují obavy, že přispěje ke zneužívání moci strážníky. Země se v posledních měsících potýká s nárůstem ozbrojeného zločinu. Chilská policie dlouhodobě čelí nařčením ze systematického porušování lidských práv.
[Postsovětský prostor]
Azerbajdžan/Arménsko: Sedem vojakov bolo v utorok zabitých počas prestrelky pri Lačinskom koridore. Ani jedna zo strán nechce priznať zodpovednosť za prvý výstrel. Ide o prvý väčší incident odkedy boli vo februrári tohto roka na arménsku stranu hranice nasadení európski pozorovatelia. Táto eskalácia je vnímaná ako pokračovanie azerbajdžanského procesu konsolidácie pohraničia, tzv. „borderizáciu“. Arménsky premiér Nikol Pašinjan v reakcii na útok odvolal veliteľa pohraničnej stráže a úradníkom vytkol nedodržiavanie jeho pokynov. Táto situácia môže byť vnímaná ako kľúčová skúška pretrvávajúceho vplyvu Moskvy v regióne.
Rusko: Moskva schválila zákon modernizujúci proces mobilizácie vojakov. Povolávacie rozkazy budú po novom doručované nielen vo forme listov, ale aj elektronicky, a ich ignorovanie bude prísne penalizované. Muži spôsobilí na vojenskú službu nebudú môcť opustiť krajinu a ich vodičské preukazy stratia platnosť. Občania Ruska tento krok napriek vnímajú ako prípravu na druhú vlnu mobilizácie vojakov. Kremeľ tieto tvrdenia odmieta a nezvyčajne rýchle prijatie zákona odôvodňuje potrebou zvýšenia efektivity ruskej armády.
[Subsaharská Afrika]
Sudán: Vo viacerých mestách vrátane Chartúmu prepukli v sobotu 15. apríla boje medzi sudánskou armádou a paramilitárnymi Jednotkami rýchlej podpory (RSF). Líder krajiny generál Abdel Fattáh al-Burhán tvrdí, že armáda má situáciu pod kontrolou a odmieta, že by RSF prevzalo kontrolu nad kľúčovými miestami v Chartúme. Zahraniční aktéri vrátane Africkej únie a USA volajú po okamžitom ukončení bojov, ktoré si v priebehu soboty vyžiadali životy minimálne 56 civilistov. Ozbrojené strety sú priamym dôsledkom súboju o moc v rámci vládnucej vojenskej junty.
Konžská demokratická republika: V severovýchodnej provincii Ituri bolo následkom útoku ozbrojencov zabitých približne 40 civilistov. Z útoku sú podozriví členovia milície nazývajúcej sa Družstvo pre rozvoj Konga (CODECO). Ide o jednu z niekoľkých desiatok ozbrojených milícií, ktoré destabilizujú východnú časť Konžskej demokratickej republiky. Provincia Ituri, nachádzajúca sa pozdĺž hranice s Ugandou, čelí od roku 2017 pravidelným systematickým útokom na miestne komunity.
[Západní Pacifik]
Myanmar: Vládnoucí vojenská junta potvrdila provedení leteckého útoku na vesnici tvořenou odpůrci režimu, při kterém zemřelo přibližně 170 lidí včetně žen a dětí. K události došlo v regionu Sagaing během ceremoniálu festivalu vody Thingyan, což je jeden z nejdůležitějších myanmarských svátků oslavující nový rok. Zásah tvrdě odsoudili političtí představitelé ASEANu a označili ho za nejkrvavější útok od vojenského převratu v roce 2021. Myanmarská armáda na svou obhajobu uvedla, že zemřeli pouze civilisté spolupracující s teroristy.
Severní Korea: Pchjongjang otestoval nový typ mezikontinentální balistické střely Hwasong-18 poháněné tuhým palivem. Pro korejský nukleární arzenál to přináší rychlejší start odpalování s méně varovnými signály a větší flexibilitu než v případě střel s tekutým palivem. Podle představitelů armády Severní Koreje se jedná o radikální zefektivnění jaderného protiútoku. Spojené státy americké, Japonsko a Jižní Korea na novou střelu reagovali diskuzí o posílení spolupráce na obranných systémech a cvičeních.
[Kyberbezpečnost]
Polská Vojenská kontrarozvědná služba (SKW) a polský CERT upozorňují na probíhající rozsáhlou špionážní kampaň napojenou na ruské zpravodajské služby. Cílem kampaně se zdá být sběr informací na zahraničních ministerstvech a diplomatických entitách členských států NATO, Evropské unie a v omezeném měřítku afrických států. Na základě použitých technik a nástrojů je útok přisuzován skupině APT29. Ve všech dosud pozorovaných případech útok začal metodou spear phishing v podobě emailu imitujícího ambasády evropských zemí, který měl uživatele navést ke stáhnutí malwaru.