Přehled světového dění z uplynulého týdne (12/2023)

[Audioverze]

[Blízký východ a severní Afrika]

Jemen: V úterý došlo k obnovení frontových bojů mezi hnutím Hútíů a vládními silami. Stalo se tak po relativně stabilním období příměří, které obě strany uzavřely z iniciativy OSN v květnu minulého roku. K útoku došlo v provincii Marib nedaleko města Harib, na které podle některých zdrojů Hútíové provedli překvapivý útok, mimo jiné za pomoci dronů. Přesné ztráty na obou stranách nejsou známy. Údajně zemřelo dohromady nejméně 16 vojáků. Příměří bylo prolomeno ani ne den poté, co orgány OSN oznámily úspěšnou výměnu téměř devíti set zajatců z obou stran.

Sýrie: Spojené státy americké provedly ve čtvrtek letecký úder na pozice skupiny, o které se domnívají, že je napojená na Íránské revoluční gardy. Střely zasáhly podle britských zdrojů tři různé oblasti a zabily nejméně osm vojáků. Američané nálet provedli jako odvetu za nedávné zabití vojenského kontraktora v jejich službách. Dron, který útok provedl, byl podle nich íránského původu. V pátek zasáhla americké pozice u ropných polí Al-Omar raketa neznámého původu, pravděpodobně však šlo o další eskalaci v souvislosti se čtvrtečními nálety. Útok se obešel beze ztrát na životech.

 

[Euroatlantický prostor]

Finsko/Turecko: Výbor pre zahraničné veci tureckého parlamentu schválil zákon ratifikujúci vstup Fínska do Severoatlantickej aliancie. Samotný parlament by tak mal členstvo Fínska ratifikovať v polovici apríla. Švédsko, ktoré sa o vstup do NATO uchádza spolu so susednou krajinou, podľa Ankary nespravilo dostatočné opatrenia proti skupinám, ktoré sú Tureckom považované za teroristov. Adresuje tým najmä kurdskú menšinu. Maďarsko, ktoré taktiež vyjadrilo výhrady voči vstupu krajín do aliancie, má ratifikovať vstup Fínska na zasadnutí parlamentu 27. marca.

Slovensko/Ukrajina: Prvé štyri stíhacie lietadlá MiG-29 boli odovzdané ukrajinským ozbrojeným silám. Presun uskutočnili ukrajinskí piloti za pomoci slovenských vzdušných síl a ďalších zložiek. V priebehu ďalších týždňov bude odovzdaných zvyšných 9 kusov stíhačiek a dve batérie protivzdušného systému KUB. Ako protihodnotu dostane Bratislava približne 250 miliónov eur z Európskeho mierového nástroja. Zároveň dostala ponuku z Washingtonu na 12 bojových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper a vyše 500 sofistikovaných rakiet typu AGM-114 Hellfire II za zvýhodnenú cenu približne 340 miliónov eur.

 

[Jižní Asie]

Indie: Indický opoziční vůdce Rahul Gándhí byl odsouzen ke dvěma letům vězení v trestním řízení pro pomluvu. Poslance Kongresu odsoudil soud ve státě Gudžarát za to, že se v roce 2019 na předvolebním shromáždění vyjádřil o příjmení premiéra Naréndry Módího. Při projevu na shromáždění ve státě Karnataka v dubnu 2019 měl Gándhí Modiho urazit tvrzením, že Modi je typické jméno pro zloděje. Mluvčí Kongresu uvedl, že rozsudek je plný „právně neudržitelných závěrů“, a slíbil, že jeho politici se nenechají umlčet.

Srí Lanka: Prezident Ranil Wickremesinghe oznámil parlamentu, že země obdržela první část záchranného balíčku od Mezinárodního měnového fondu. Transakce ve výši 330 milionů dolarů přichází nedlouho poté, co MMF v pondělí schválil záchranný balíček ve výši 3 miliard dolarů. Wickremesinghe uvedl, že jeho vládní úředníci zahájí další kolo jednání s držiteli dluhopisů a dvoustrannými věřiteli ve třetím dubnovém týdnu. Srí Lance se tak otevírá cesta k přepracování podstatné části jejího veřejného dluhu v hodnotě 84 miliard dolarů.

 

[Latinská Amerika]

Nikaragua: USA v lidskoprávním reportu informují o vraždách a mučení v latinskoamerické zemi. Jedná se hlavně o brutální potlačování politické opozice, které započalo s protesty roku 2018. Prezident Daniel Ortega protesty nazval pokusem o puč. Svým jednáním dostal zemi do mezinárodní izolace. Podle Američanů k vraždění členů disentu došlo nařízením vlády. Dokument pojednává i o nelidských podmínkách v tamních věznicích. Selhání vlády vidí i ve vyšetřování policejních zásahů na protestech, jež zavinily 355 mrtvých.

Venezuela: Prezident Nicolas Maduro jmenoval nového ministra pro obchod s ropou. Stal se jím Pedro Rafael Tellechea, ředitel klíčové státní ropné společnosti PDVSA. Stalo se tak den poté, co jeho předchůdce z ministerského křesla odstoupil, uprostřed rozsáhlého vyšetřování zmíněné firmy pro korupci. Kvůli braní úplatků bylo zatčeno několik vysokých úředníků a soudců. Zdroje blízké vládnoucí straně ale upozorňují, že odchod ministra Tarecka El Aissamiho souvisí s bojem o moc na nejvyšších místech tamní politiky.

 

[Postsovětský prostor]

Rusko: Dle slov ruského ministra obrany Sergeje Šojgu posílí Moskva svoji vojenskou přítomnost v Severním Pacifiku. Na Paramuširu, jednom z Kurilských ostrovů, jehož část si Japonsko nárokuje jako své území, byla rozmístěna divize ruských raketových systémů pobřežní obrany Bastion. Tento krok má dle Sergeje Šojgu reagovat na narůstající přítomnost USA v regionu. Prohlášení bylo vydáno den po návštěvě japonského premiéra Fumia Kišidy na Ukrajině, která proběhla paralelně s jednáním čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s Vladimirem Putinem v Moskvě.

Ukrajina: Kyjev uvedl, že se jeho silám „daří stabilizovat“ situaci kolem strategického města Bachmut. Dle šéfa ruské soukromé vojenské společnsoti Wagner Jevgenije Prigožina ruské síly kontrolují přibližně 70 % města. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj prohlásil, že ruský útok na Bachmut zřejmě ztrácí na síle a ukrajinská strana by mohla „velmi brzy“ přejít do ofenzívy. O toto město probíhají jedny z nejkrvavějších bojů celého rusko-ukrajinského konfliktu a na obou stranách jsou odhadovány vysoké ztráty.

 

[Subsaharská Afrika]

Etiopie: Getachew Reda byl etiopskou federální vládou jmenován dočasnou hlavou tigrajské regionální samosprávy. Jedná se o další z kroků implementace mírových dohod z listopadu 2022 mezi federální vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TLOF). Rozhodnutí přišlo jen pár dní poté, co etiopská vláda vyškrtla TLOF z oficiálního seznamu teroristických organizací. Reda je bývalým federálním ministrem komunikace, později se stal součástí seniorního vedení TLOF, kde byl mluvčím a také poradcem ve válce proti federální vládě. Sám stál dokonce ve vedení tigrajské delegace při mírových jednání.

Keňa: Raila Odinga, neúspěšný kandidát na prezidenta, vyzývá k demonstracím proti keňské vládě. První protesty proběhly v pondělí 20. března, přičemž jeden člověk po postřelení zemřel, desítky lidí jsou zraněny a více než 200 lidí bylo zatčeno. Odinga od vyhlášení výsledku voleb prohlašuje, že „volby byly ukradeny“ a právoplatným prezidentem je on. Jeho konkrétní agenda v burcování populace však prozatím není známa a protesty mají spíše protivládní charakter. K největším střetům dochází na hranicích Nairobi se slumem Kibera, kde měl také Odinga nejvíce podporovatelů. Demonstrace by se měly konat dvakrát týdně, každé pondělí a čtvrtek.

 

[Západní Pacifik]

Čína/Rusko: Prezident Si Ťin-pching tento týden podnikl první zahraniční cestu do Moskvy od započetí války na Ukrajině. Peking ji označil za „cestu přátelství a míru“ cílící na podporu vzniku konstruktivních mírových rozhovorů. Návštěva vedla k podpisu dohod o ekonomické spolupráci a prohloubení rusko-čínského partnerství. Zároveň podnítila rostoucí obavy mezinárodního společenství z možnosti, že by Peking mohl Moskvě poskytnout vojenskou podporu. Cesta se uskutečnila několik dní poté, co byl Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu vydán na prezidenta Vladimíra Putina mezinárodní zatykač za nezákonné deportace stovek dětí z Ukrajiny.

Severní Korea: Pchjongjang tvrdí, že v pátek otestoval nový podmořský dron schopný nést jaderné hlavice. Má být určen k infiltraci nepřátelských vod a skrze „radioaktivní tsunami“ být schopen zničit skupiny lodí či celé přístavy. Zbraň byla údajně vyvíjena od roku 2012 a za poslední dva roky prošla více jak 50 testy. Zahraniční analytici však nabádají ke skeptičnosti a opatrnosti především z důvodu nedostatku důkazů, jelikož Severní Korea již několikrát v minulosti ve svých prohlášeních své vlastní vojenské schopnosti zveličovala. USA a Jižní Korea tento týden také ukončily největší společné vojenské cvičení za posledních pět let, napětí na Korejském poloostrově se tak soustavně navyšuje.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Uživatelé chatbotu ChatGPT od firmy OpenAI objevili chybu, díky které byli schopni vidět historii konverzací jiných uživatelů. Společnost rychle zareagovala a během krátké pondělní odstávky problém vyřešila. Přestože bylo možné si přečíst pouze nadpisy cizích konverzací, incident posílil obavy o zachování soukromí a obsah interakce s chatbotem. Masivní zájem veřejnosti o tento nástroj a s ním spojené riziko ztráty citlivých dat či porušení autorských práv již přiměla některé společnosti k vytvoření politik, které využívání ChatGPT v práci omezují či přímo zakazují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *