wikipedia

Padnul historický verdikt v procesu s bývalým konžským viceprezidentem

Vinen. Takové rozhodnutí padlo 21. března při procesu s Jeanem-Pierrem Bembou u Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Tento muž, který v letech 2003-2006 zastával post viceprezidenta Demokratické republiky Kongo, byl v procesu, trvajícím již od roku 2010 obviněn ze dvou zločinů proti lidskosti a třem válečným zločinům, které měly být spáchány Hnutím za osvobození Konga (MLC – Movement for the Liberation of the Congo, původně založeno jako protivládní rebelská skupina, nyní politická strana), jehož byl Bemba vůdcem.

Samotný Bemba patří k nejbohatším Konžanům. Jeho otcem byl obchodník a blízký spolupracovník bývalého zairského (dřívější název Demokratické republiky Kongo) diktátora Mobutu Sese Seka. Jedna z Bembových sester je zároveň manželkou syna tohoto diktátora, také významného politika. Toto vše nasvědčovalo silnému politickému vlivu Bemby, což mu dopomohlo až k pozici lídra MLC. Zlomový okamžik jeho kariéry přišel v roce 2002, kdy prezident sousední Středoafrické republiky, Ange-Félix Patassé, pozval MLC, aby operovali na jejím území a pomohli mu potlačit pokus o puč.  S tím se také pojí jeden z hlavních bodů obhajoby Bemby během procesu, a to fakt, že dle něj měl velení nad jednotkami MLC operujícími ve Středoafrické republice právě Patassé a nikoliv on sám.

Zdali je to pravda či ne, nebylo dosud objasněno a zřejmě nikdy nebude, přesto však faktem zůstává, že právě během operací ve Středoafrické republice došlo ke zmíněným zločinům, za které je Bemba trestán. Během procesu vypovídalo celkem čtyřicet svědků. Patrně nejemotivnější svědectví podala žena, která uvedla, že byla znásilněna dvěma příslušníky MLC a později u ní byl diagnostikován vir HIV. Je velmi pravděpodobné, že toto nebyl ojedinělý případ a podobně bylo postihnuto nespočet dalších mužů, žen a dětí.

pemba
Jean-Pierre Bemba u Mezinárodního trestního soudu v Haagu(zdroj: youtube).

Jednotky MLC opustily Středoafrickou republiku po úspěšném převratu, kdy se moci chopil François Bozizé. Bemba se poté stal viceprezidentem a o jeho oblíbenosti v řadách Konžanů svědčí to, že v prezidentských volbách roku 2006 obdržel druhý nejvyšší počet hlasů. To však byl poslední jeho velký úspěch před strmým pádem. O dva roky později byl během návštěvy Belgie zatčen a roku 2010 započal proces před trestním soudem.

Bembův život po roce 2000 je příběhem plným pádů, vzestupů a obrovských protikladů, podobně jako u mnoha jiných kontroverzních mužů ze zemí třetího světa. Poměrně výjimečný v tomto ohledu je fakt, že se Bembu podařilo dostat před soud a usvědčit ho. Přestože doma v Kongu je Bemba stále oblíbenou postavou, po celém světě vyvolával negativní reakce především u lidsko-právních aktivistů. Avšak i těm se nakonec dostalo obrovského zadostiučinění. V procesu s Bembou totiž poprvé v historii Mezinárodní trestní soud uznal znásilnění a jiné sexuální násilnosti jako zločin ve válce. Tento fakt byl v lidsko-právních kruzích přijat velmi vřele a panují velká naděje a očekávání, že poslouží jako precedent k dalším podobným případům.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *