Přehled aktuálního politického dění z postsovětského prostoru přináší prostřednictvím kompilace zpráv z různých mediálních serverů tento příspěvek.
FSB sa vracia na Krym
Šéfovia ruskej FSB a ukrajinskej tajnej služby SBU podpísali 19. mája dohodu, ktorá dovoľuje ruským agentom operovať na krymskom polostrove. Cieľom má byť zvýšenie bezpečnosti ruskej čiernomorskej flotily. Populáciu Krymu tvoria z 11% moslimskí Tatári a podľa ruských orgánov dochádza k postupnému prenikaniu kaukazských radikálov do regiónu. Posilňovanie ruských tajných služieb na Ukrajine zmluvou je však maximálne kontroverzným rozhodnutím, ktoré z časti vyvracia janukovičovu politiku „ukrajinskej neutrality“.
http://www.russiaprofile.org/page.php?pageid=International&articleid=a1274898853
Volby v Náhornom Karabachu
Neuznané štáty si väčšinou asociujeme s diktátorskými režimami. Svetlou výnimkou je však Republika Náhorný Karabach, kde minulý mesiac prebehli posledné parlamentné voľby. Jasným víťazom sa stala populárna Strana slobodnej vlasti, ktorá získala až 46% hlasov. V NK sú voľby chápané ako zbraň proti azerbajdžánu, ktorá dokazuje funkčnosť a slobodu tohto de facto štátu.
http://www.russiaprofile.org/page.php?pageid=International&articleid=a1274981539
Rusko sa snaží o tesnejšiu integráciu krajín SNŠ
„SNŠ zostáva vhodnou platformou pre ekonomickú koordináciu a spoločné modernizačné snahy“. Ruský prezident Medvedeva sa tak vyjadril 8. mája pri príležitosti konania summitov SNŠ a CSTO v Moskve. Lídri SNŠ uvítali účasť ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča, ako aj hlavy kirgizskej prechodnej vlády Rózy Otunbayevovej. Zdá sa však, že k vyriešeniu vzájomných sporov nedošlo. Kontroverzným zostáva najmä postoj bieloruského prezidenta Lukašenka, ktorý odmieta vydať zosadeného kirgizského prezidenta Kurmanbeka Bakieva do vlasti.
Najnovšie exporty ruskej vojenskej techniky
Rusko potvrdzuje svoju rolu popredného exportéra vojenskej techniky. Líbya a Alžírsko potvrdili kúpu ruských protivzdušných systémov Pantsir-S1, pričom do Alžírska majú byť v roku 2011 dodané aj lietadlá Su-30 a Yak-130. Definitívne potvrdeným je prenajatie ponorky Nerpa indickému námorníctvu na obdobie 10 rokov. Záujem je aj o ruské dieselové ponorky triedy Kilo, exportované do Číny, Indie, Rumúnska, Vietnamu, Poľska a ďalších krajín. Viac informácií sa dozviete v nasledujúcich linkoch.
http://en.rian.ru/mlitary_news/20100602/159266078.html
http://en.rian.ru/mlitary_news/20100602/159265065.html
http://en.rian.ru/mlitary_news/20100603/159279455.html
http://en.rian.ru/mlitary_news/20100602/159262563.html
Príprava na Vostok 2010
Ruské ozbrojené sily sa pripravujú na rozsiahle vojenské cvičenie s názvom Vostok (Východ) 2010. Cvičenie bude prebiehať v sibírskom a ďalekovýchodnom vojenskom dištrikte, pričom má byť zapojených až 10 000 vojakov. Ruská armáda v súčasnosti podstupuje rozsiahlu reorganizáciu. Údajným cieľom cvičenia má byť preto presvedčenie ruských vojenských lídrov, že „new look“ je efektívny. Zaujímavosťou však je, že vojenskí analytici vnímajú Vostok 2010 ako cvičenie zamerané proti potencionálnemu útoku Číny na ruský ďaleký východ. Pre viac informácií vám odporúčam prečítať si nasledujúci zaujímavý článok.
Bombový útok v severokavkazském Stavropolu
Stavropol byl až donedávna považován za nejbezpečnější město nedávno nově vzniklého Severokavkazského federálního okruhu Ruské federace. To se ale změnilo po bombovém útoku z 26. května, ke kterému došlo poblíž místní koncertní haly a při němž zahynulo 7 lidí, 4 desítky dalších byly zraněny. Ihned se objevilo několik možných scénářů o pachatelích, přičemž jako nejpravděpodobnější se jeví, že za útokem stojí ruská ultrapravicová skupina. Vytvořením nové federální jednotky byl totiž stavropolský kraj spojen se severokavkazskými republikami obývanými převážně neruským obyvatelstvem, etnické napětí tedy roste – a v den útoku měl v sále vystupovat právě čečenský taneční soubor.
http://english.aljazeera.net/news/europe/2010/05/2010526163011314769.html
Trvající nestabilita v Kyrgyzstánu
Již téměř dva měsíce uběhly od svržení kyrgyzského prezidenta Bakijeva, pozice prozatímní vlády ale doposud není stabilizována. Kabinet se neustále potýká se silnými protesty především v provinciích na jihu země, jež tvoří Bakijevovu mocenskou základnu. Vyhrocené etnické střety, jež způsobily smrt dvou lidí, přinutily dočasnou vládu k vyhlášení výjimečného stavu a k odložení plánovaných prezidentských voleb až na říjen 2011.
http://english.aljazeera.net/news/2010/05/20105208757476154.html
http://www.eurasianet.org/node/61185
Tři z organizátorů útoků na moskevské metro zabiti
Ruští tajní agenti vysledovali tři členy skupiny, jež stojí za útoky na moskevské metro z konce března letošního roku, při nichž zahynulo na 40 lidí. Dle šéfa FSB Bortnikova byl mezi těmito podezřelými muž, jenž onoho dne dopravil sebevražedné atentátnice do Moskvy, přičemž další měl jednu z útočnic doprovodit až na určenou stanici. Muži byli údajně zneškodněni po neúspěšném pokusu zadržet je živé, kdy kladli ozbrojený odpor.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/8680074.stm
Rusko vyjasňuje svůj postoj k zamrzlému konfliktu v Podněstří
Dle ruského ministra zahraničí Lavrova Moskva podporuje teritoriální integritu Moldávie, zároveň se ale zasazuje o speciální status pro secesionistický region Podněstří. Taktéž navrhuje obnovení jednání o zamrzlém konfliktu v tzv. 5+2 formátu (tedy krom RF, Moldávie a Podněstří taktéž Ukrajina, OBSE a EU s USA jakožto pozorovatelé). Moskva doposud upřednostňovala trojstranná jednání pouze s Tiraspolem a Kišiněvem, širší formát úspěšně od roku 2008 blokovala. Obnovení mediací by ale měla předcházet konsolidace vnitropolitické moldavské scény, jež se po neúspěšných parlamentních a prezidentských volbách zmítá v krizi.
http://rt.com/Politics/2010-05-28/roar-russia-moldova-transdniester.html
Saakashviliho strana hladce zvítězila v komunálních volbách
Koncem května politická strana Sjednocené národní hnutí gruzínského prezidenta Saakashviliho přesvědčivě vyhrála komunální volby, jednalo se přitom o první volby v zemi po válce s Ruskem roku 2008. Pro Saakashviliho představovalo hlasování důležitý test – v posledních letech totiž čelí silné kritice z řad opozice, jež jej prakticky neustále vyzývá k demisi. Výsledek voleb ale naznačuje, že opozice zatím patrně není natolik silná, aby dokázala čelit vládnoucí straně – což se ale samozřejmě ještě může do parlamentních a prezidentských voleb (plánovaných na rok 2012 a 2013) změnit.
http://rt.com/Politics/2010-05-30/georgia-nationwide-local-elections.html
http://www.eurasianet.org/node/61190
Rusko posiluje spolupráci s Tureckem
Ruská federace a Turecko posilují vzájemné strategické partnerství podpisem více než dvou desítek smluv, dotýkajících se množství témat od zrušení vzájemné vízové povinnosti po budování produktovodů spojujících jejich území, přičemž takováto spolupráce by byla ještě za nedávných dob studené války naprosto nemyslitelná. Asi nejvýznamnější dosaženou dohodou je plánovaná výstavba jaderné elektrárny v Turecku ruskou firmou, což jen povede k dalšímu posilování ruské přítomnosti v místním energetickém sektoru.
http://english.aljazeera.net/news/europe/2010/05/2010512162730899387.html
http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2010/05/20105127442446133.html
Autoři: Peter Števkov a Barbora Jelínková, studenti bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU