Novinky ze světa: jiho-východní Asie, květen 2010

Přehled aktuálního politického dění z jiho-východní Asie přináší prostřednictvím kompilace zpráv z různých mediálních serverů tento příspěvek.

Korejský poloostrov opět na ostří nože

 

Novinky z Východní Asie za květen patrně nelze začít nijak jinak než událostmi okolo potopené korvety Cheonan. Jihokorejské vyšetřování s pomocí mezinárodního expertního týmu odhalilo, že za potopením fregaty stálo jednoznačně torpédo vypálené ze severokorejské ponorky. To mělo za následek válku slov mezi oběma zeměmi, po němž KLDR přerušila většinu kontaktů, co ji se Soulem ještě spojovaly. Podrobné informace, včetně závěrečné zprávy vyšetřovatelů, naleznete v následujících odkazech.

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/asia_pacific/10129703.stm

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/asia_pacific/10156834.stm

 

http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2010/06/120_66559.html

 

http://www.globalsecurity.org/military/world/rok/pohang.htm

 

 

A reakce Číny?

 

Prakticky ihned po oznámení vyšetřovací komise a počátku nové krize v mezikorejských vztazích se pozornost světa stočila směrem k Číně. Je to právě Peking, který je dnes posledním partnerem Severní Koreje a jeho podpora je pro Kim Čong-ila klíčová. Právě Čína je dnes v nelehké pozici, kdy se z obav před možnými důsledky konfliktu snaží zachovat statut quo Avšak současně se snaží ve světové politice vystupovat, jako „zodpovědná“ velmoc, která by takovéto chování Pchojngjangu tolerovat neměla.

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/asia_pacific/10195282.stm

 

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=36431&tx_ttnews[backPid]=25&cHash=3802a99ee1

 

 

Otřesy v Japonské vládě

 

Kontroverze okolo amerických základen na Okinawě nekončí. Pro místní nechtěné, ale pro stabilitu v oblasti nezbytné základny americké armády „svrhly“ japonského premiéra Jukia Hatojamu. Právě on se ve volební kampani sliboval, že přiměje USA se z Okinawy stáhnout. Nicméně nakonec se mu povedlo vyjednat pouze přemístění základen do méně obydlené části ostrova. To natolik popudilo jeho koaliční partnery, že se rozhodly opustit vládu a nakonec musel sám premiér podat demisi.

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/asia_pacific/10193171.stm

 

http://edition.cnn.com/2010/WORLD/asiapcf/06/01/japan.resignation/index.html

 

http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/nn20100603×1.html

 

 

Mohou za šílené střelce sociální problémy?

 

Čínu zasáhla vlna šílených střelců. Podle některých byla ještě rozsáhlejší, než se všeobecně dalo dohledat v západních médiích. To vede k diskuzi o hlubších příčinách těchto hororů, zejména z hlediska stavu čínské společnosti

 

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=36430&tx_ttnews[backPid]=25&cHash=d1b7505070

 

Bude se Čína podílet na projektu ISS?

 

Evropská vesmírná agentura podporuje čínskou participaci na projektu ISS. To poukazuje na dlouhodobou spolupráci mezi ESA a Čínou na vesmírných projektech.

 

 

http://english.peopledaily.com.cn/90001/90776/90883/7006722.html

 

Nový koncept americké armády proti Číně

 

Washingtonský think-tank Center for Strategic and Budgetary Assesment vydal bezmála sto padesáti stránkovou studii s názvem Air Sea Battle: A Point-of-Departure Operational Concept. Je zajímavá tím, že se v ní otevřeně mluví o Číně, jako o potencionálním protivníkovi a snaží se vyvinout novou strategii, jak hrozbě z Říše středu čelit. Svým názvem připomíná koncept AirLand Battle, který na počátku 80. let minulého století zcela změnil rovnováhu sil na evropském kontinentu tváří tvář nebezpeční invaze Varšavské smlouvy.

 

http://www.csbaonline.org/4Publications/PubLibrary/R.20100518.Air_Sea_Battle__A_/R.20100518.Air_Sea_Battle__A_.pdf

 

http://www.defensenews.com/story.php?i=4366297

 

Autor: Michal Mádl, student bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *