Novinky ze světa: jiho-východní Asie, červen 2010

Přehled aktuálního politického dění z jiho-východní Asie přináší prostřednictvím kompilace zpráv z různých mediálních serverů tento příspěvek.

Reformy ve dvanáctileté pětiletce?

 

V Číně se blíží další, tentokrát již dvanáctá pětiletka. Čínští vůdci by v závěru tohoto roku měly oznámit její cíle a jejich hlavní snahou bude zajisté udržet růst ekonomiky a využít relativního poklesu ekonomik ostatních vyspělých zemí.

 

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=36528&tx_ttnews[backPid]=414&no_cache=1

 

Konference Šangri-la opět ukázala spory USA a Číny

 

Konference pořádá předním světovým bezpečnostním think-tankem International Institute for Strategic Studies konaná v Singapuru ukázala bolestivé body vztahů USA a Číny. Více v následujícím odkazu

 

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=36532&tx_ttnews[backPid]=414&no_cache=1

 

Končí éra levné pracovní síly z Číny?

 

Tuto otázku položil prestižní magazín The Economist několika svým předním expertům, kteří se snaží odhadnout důsledky poklesu čínské pracovní síly a důsledky s tím spojené, jako například růst domácí poptávky, změny kurz juanu a další.

 

http://www.economist.com/economics/by-invitation/questions/era_cheap_chinese_labour_over

 

Jižní Korea vyvíjí nové střely dlouhého dosahu

 

Jižní Korea vyvíjí střely schopné zasáhnout prakticky celé území Severní Koreje. Střely s plochou dráhou letu Huynmoo III mohou s doletem až 1 500 kilometrů zasáhnout i území Číny a Ruska.

 

http://www.defensenews.com/story.php?i=4712631&c=ASI&s=AIR

 

Taiwan chce další americké zbraně

 

Ačkoli se ještě neusadil prach zvířený dalším prodejem zbraní na Tchajwan, vláda v Taipeii se poohlíží po dalších zbraních z USA. Tentokrát se jedná o tanky a torpéda, ovšem je potřeba nezapomínat na neuzavřenou otázku dalších stíhaček F-16.

 

http://www.defensenews.com/story.php?i=4714069&c=ASI&s=LAN

 

Intenzivní kontakty Pákistán – Čína

 

Čína a Pákistán jsou dlouhodobí spojenci. Ačkoli v poslední době se Pákistán objevuje ve spojitosti s válkou v Afghánistánu a tažením USA proti terorismu, Čína byla v bezpečnostní a vojenské sféře vždy hlavním partnerem, neboť obě země spojuje nepřátelství k Indii. To se projevuje i nyní, kdy Čína chce pomoci s rozvojem civilního pákistánského jaderného programu.

 

http://www.cfr.org/publication/22603/intensifying_chinapakistan_ties.html?breadcrumb=%2Fregion%2F270%2Feast_asia

 

Lze vůbec vládnout Japonsku

 

Od odchodu premiéra Koizumiho se Japonsko potýká s dlouho politickou krizí vůdcovství. Všichni premiéři od té doby nevydrželi ve funkci dostatečně dlouho a země silně potřebuje reformy, na boj s nezaměstnaností a opatření proti stárnutí populace.

 

http://www.foreignpolicy.com/articles/2010/07/09/can_anyone_govern_japan

 

Mohutné vojenské cvičení Jižní Koreje a USA

 

Po potopení jihokorejské válečné lodi, je situace na Korejském poloostrově mírně řečeno napjatá. Ve snaze o demonstraci odhodlání čelit Severní Koreji uspořádají Spojené státy a Jižní Korea koncem července velmi rozsáhlé námořní a letecké cvičení, do kterého se zapojí plavidla ve Žlutém i Japonském moři. Jedná se o opakování podobných akcí, které následovaly po útoku KLDR Tyto námořní manévry ovšem vzbudily kritiku Číny, která to považuje za další krok ke zvyšování napětí v regionu.

 

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-10687924

 

http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2010/07/205_69826.html

 

http://opinion.globaltimes.cn/editorial/2010-07/549477.html

 

http://www.china-defense-mashup.com/?p=6199

 

Autor: Michal Mádl, student bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *