Euroatlantický prostor, srpen 2010

Maďarsko má nového prezidenta

Ústavní většinou vládnoucí Fidesz bez problémů prosadil svého kandidáta Pála Schmitta. Schmitt porazil kandidáta opozičních socialistů Balogha a ve funkci nahradí László Sólyoma (před pěti lety navržen právě Fideszem), který ve funkci odsloužil pouze jedno volební období. Schmitt se proslavil zejména jako dvojnásobný zlatý olympijský medailista v šermu z let 1968 a 1972.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5742966,00.html

Evropa v pozitivním světle

Ačkoli se v poslední době v souvislosti se starým kontinentem zmiňuje mnohem častěji slovo úpadek či krize, je možné vypozorovat i pozitivní aspekty evropského politického dění. Právě na tyto události se zaměřuje článek Kurta Volkera zveřejněný na serveru magazínu Foreign Policy.

http://www.foreignpolicy.com/articles/2010/08/12/europe_gets_it_right

Nový status EU v OSN

Humanitární katastrofa v Pákistánu bude mít pravděpodobně za následek i změnu postavení EU ve strukturách OSN, neboť ačkoli je EU jedním z největších dárců humanitární pomoci pro zaplavenou oblast, tak se vzhledem k pozorovatelskému statusu EU nemohla vysoká představitelka Unie účastnit speciálních zasedání zabývajících se problematikou. Tato událost se tedy stala impulsem pro další činnost, která by mohla během podzimu vyústit ve změnu statutu EU.

http://www.euractiv.com/en/future-eu/ashton-obtain-speaking-rights-un-news-497162

Francie ruší ilegální osady a repatriuje Romy

Nová kontroverzní politika francouzského prezidenta Sarkozyho zaměřená na ilegální imigraci a zločinnost vyvolala vlnu jak negativních tak souhlasných reakcí. V jejím rámci jsou od 28. července rušeny ilegální romské osady na francouzských předměstích a zdejší Romové jsou letecky posíláni zpět do domovského Rumunska či Bulharska. Ačkoli francouzská vláda argumentuje prudce rostoucí kriminalitou páchanou imigranty, řada významných aktérů tuto politiku odsoudila jako rasistickou či jako snahu o odvedení pozornosti od jiných nepopulárních kroků vlády.

http://www.reuters.com/article/idUSTRE67T47120100830

http://www.euractiv.cz/socialni-politika/clanek/kontroverzni-deportace-romu-otrasaji-francouzskym-kabinetem-a-rezonuji-i-v-cr-007841

V Hamburku uzavřena „9/11 mešita“

Mešita, ve které se scházeli atentátníci z 11. září 2001, byla uzavřena německou policií a organizace provozující mešitu byla zakázána. Mešita dle zpráv německých zpravodajských služeb opět sloužila jako místo pro rekrutaci a setkávání radikálních islamistů. Nikdo nebyl zatčen.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-10911542

http://english.aljazeera.net/news/europe/2010/2010/08/201089101838517911.html

Zemřel Tony Judt

6. srpna ve věku 62 let zemřel v New Yorku na následky Lou Gheringovy choroby Tony Judt. Judt se narodil v Londýně, ale působil zejména v USA. Proslavil se především jako historik a univerzitní profesor. Kromě jiného se zabýval problematikou státu Izrael a izraelské lobby v USA a byl významným hlasem americké levice.

http://www.nytimes.com/2010/08/08/books/08judt.html

Vládní krize v Itálii

Rozkol uvnitř vládní strany Lid svobody (PdL) mezi dlouholetými partnery Silviem Berlusconim a Gianfrankem Finim značně destabilizoval pozici Berlusconiho vlády zhruba v polovině jejího volebního období. Berlusconi žádá Finiho rezignaci na post předsedy poslanecké sněmovny po odhalení kauzy s podezřelým prodejem Finiho bytu. Ačkoli Fini a skupina jeho přívrženců připravila vládu o parlamentní většinu a v září proběhne hlasování o důvěře vládě, prezident Napolitano se diskusím o předčasných volbách vyhýbá.

http://www.euroskop.cz/38/17184/clanek/krize-v-italii-prezident-proti-predcasnym-volbam/

Autor: Ondřej Urbánek, student bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *