Euroatlantický prostor, říjen 2010

Wikilieaks – tentokrát Irák

Server Wikileaks opět zveřejnil velké množství utajení podléhajících informací. Tentokrát se týkají spojeneckého angažmá v Iráku (k úniku informací týkajících se Afghánistánu. viz naše zpravodajství za měsíc červenec). Po zveřejnění následoval již klasický scénář – americká administrativa obávající se o bezpečnost svých jednotek a jejich spolupracovníků v řadách Iráčanů a naproti tomu „crushing bastards“ rétorika Juliana Assangeho.

Dokumenty mají poukázat na řadu civilních obětí, mučení zajatců iráckými bezpečnostními složkami (za tichého souhlasu koaličních autorit), „odvrácenou stranu“ působení soukromých vojenských společností (PMCs) či zasahování Íránu do iráckých záležitostí. Pro většinu lidí, alespoň minimálně se zajímající o situaci v Iráku, přinejmenším podvědomě dávno známé skutečnosti. Vzhledem k tomu, že na základě těchto informací bude jen stěží usvědčen alespoň jeden z Assangem zmiňovaných „bastardů“, nabízí se otázka, jaký bude kromě mediálního rozruchu a dalšího pošramocení reputace spojeneckých sil v zahraničí reálný dopad jejich zveřejnění.

Ačkoli představitelé Wikileaks prohlašují, že dokumenty byly „sanitizovány“ tak, aby nebylo možné identifikovat jedince spolupracující se spojeneckými jednotkami, je otázkou, zda se těmito prohlášeními nechají uchlácholit i loajální Iráčané a Afghánci a budou ochotni se spojenci spolupracovat i v budoucnu. A jak ukázala irácká zkušenost, právě ochota místních obyvatel spolupracovat je zcela klíčová pro úspěch obou misí.

V odkazech naleznete kromě masivního rozpracování uniklých dat newyorskými Timesy také dva možné pohledy na věc.

http://www.nytimes.com/interactive/world/war-logs.html

http://walt.foreignpolicy.com/posts/2010/10/25/is_wikileaks_a_good_thing_or_not

http://www.advancingafreesociety.org/2010/10/26/wikileaks-strikes-again/

Německá „multikulti“ selhala

Tak se vyjádřila německá spolková kancléřka Angela Merkelová na setkání s mladými sympatizanty CDU v Postupimi. Otázka imigrace a integrace menšin je v Německu, kde 18% populace tvoří přistěhovalci (z toho 4 miliony muslimů), velice ožehavé téma. To ostatně potvrzuje i rozruch ohledně nedávno vydané knihy dnes již bývalého představitele německé centrální banky Thilo Sarrazina, ve které ostře kritizuje imigraci především z Turecka a arabských zemí. Dle průzkumů veřejného mínění by na Sarrazinových tezích založená strana získala kolem 15 % hlasů, což by výrazně otřáslo německým stranickým systémem. Na vlně anti-imigrační politiky se tak již „svezl“ i koaliční partner Merkelové Horst Seehofer, představitel bavorské konzervativní CSU, který prohlásil, že „multikulturalismus je mrtev“. Současně vyzval Němce k zachování vlastní kultury. Merkelová tak svým vyjádřením reagovala na nespokojené hlasy společnosti i uvnitř vlastní strany ve snaze upevnit vlastní pozici. Tradičně diplomatická kancléřka však neopomněla dodat, že bez přílivu kvalifikovaných pracovních sil ze zahraničí se Německo neobejde.

http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,723702,00.html

http://www.foreignpolicy.com/articles/2010/10/22/germanys_age_of_anxiety_0?page=0,1

http://euobserver.com/843/31062

Blížící se summit NATO v Lisabonu

Vzhledem k tomu, že se nezadržitelně blíží summit Severoatlantické aliance v portugalském Lisabonu, bylo by vhodné shrnout aktuální problémy a otázky, které na vrcholné schůzce představitelé Aliance budou muset řešit. Záležitostí číslo jedna je nová strategická koncepce NATO, jejímž úkolem je stanovit agendu a obecněji řečeno raison d’être Aliance pro nadcházející desetiletí. Otázkou však je, zda se dokumentu podaří efektivním způsobem usměrnit značně divergentní vnímání hrozeb a cílů jednotlivých členských států. Dalším z velkých témat jsou nepochybně úspory. Již před konáním summitu se diskutuje o snížení počtu velitelství (lze očekávat tuhý souboj členských států o zachování velitelství na jejich území vzhledem k z toho plynoucím finančním výhodám a prestiži), snížení počtu personálu (hovoří se o cca 4000 zaměstnancích ze stávajících 13000) a také o zrušení značného počtu agentur NATO (eventuelně až 11 ze stávajících 14). Velkým tématem bude jistě také otázka vybudování společného protiraketové obrany s potencionálním zapojením Ruska. Na to navazuje také otázka nového vymezení vztahů Aliance s Ruskou federací (summitu se bude účastnit také ruský prezident Dimitrij Medveděv). V neposlední řadě se bude jistě jednat také o budoucnosti mise v Afghánistánu (délka mandátu mise, závazky jednotlivých členských zemí, potencionální zvýšená pomoc ze strany RF atd.) a roli jaderných zbraní v budoucí politice Aliance, přičemž Německo již avizovalo odhodlání odstranit ze svého území jaderné zbraně USA. Dalším zajímavým aspektem Lisabonského setkání je, že kromě summitu NATO zde proběhne také summit EU-USA. Pozice summitu EU-USA jakožto jedné z mnoha položek nabitého lisabonského programu prezidenta Obamy vypovídá mnohé o amerických preferencích a důležitosti, jež americká strana vztahům s EU přikládá.

http://www.stratfor.com/weekly/20101011_natos_lack_strategic_concept?utm_source=GWeekly&utm_medium=email&utm_campaign=101012&utm_content=readmore&elq=8560d42912644f8fb44dfcdda186f5ec

http://euobserver.com/13/31042

http://euobserver.com/13/31050

http://www.natoaktual.cz/chranme-evropu-pred-balistickymi-raketami-vyzval-sef-nato-pa0-/na_zpravy.asp?c=A101018_154500_na_zpravy_m02

Nizozemská vláda závislá na Wildersovi

Nizozemským liberálům (VVD) a křesťanským demokratům (CDA) se po vleklých vyjednáváních podařilo sestavit menšinovou vládu. Z hlediska zaměření našeho serveru je nejzajímavějším aspektem nové menšinové koalice její závislost na pravicově populistické anti-islámské PVV Geerta Wilderse, které se tak pravděpodobně podaří prosadit zpřísnění imigrační politiky a zákaz burek.

http://www.euroskop.cz/38/17490/clanek/krestansti-demokrate-odsouhlasili-spolupraci-s-wildersem/

http://euobserver.com/843/31051

Nová britská Národní bezpečnostní strategie

Vláda premiéra Davida Camerona 18. října zveřejnila novou Národní bezpečnostní strategii Spojeného království s podtitulkem „Silná Británie v době nejistoty“. Dokument stanovuje čtyři elementární bezpečnostně-politické priority státu, kterými jsou terorismus, kybernetická bezpečnost, mezinárodní vojenské krize a rozsáhlé přírodní katastrofy a havárie. Text dokumentu i podrobnější komentáře naleznete v následujících odkazech.

http://www.number10.gov.uk/news/topstorynews/2010/10/national-security-strategy-55815

http://www.brookings.edu/events/2010/1028_great_britain.aspx

Zmařený útok AQAP

29. října byla na palubě dvou letadel směřujících z Jemenu do USA zajištěna improvizovaná výbušná zařízení (IEDs). Jeden z poštovních balíků obsahující IED byl zajištěn ve východní Anglii a druhý v Dubaji na základě včasného varování saúdskoarabských tajných služeb. Strůjcem útoku byla dle dosavadních zdrojů tzv. Al-Kajda na Arabském poloostrově (AQAP). Obě IEDs byly zakamuflovány do PC tiskáren a adresovány židovským kongregacím v Chicagu. Cílem teroristů však s nejvyšší pravděpodobností bylo zničení zásilky přepravujících letadel a nikoli útok na chicagskou židovskou obec.

http://www.stratfor.com/weekly/20101101_al_qaeda_unlucky_again_cargo_bombing_attempt?utm_source=facebook&utm_medium=official&utm_campaign=Sweekly_UPS

Kompletní rozpočet amerických zpravodajských služeb zveřejněn

Americká administrativa zveřejnila kompletní rozpočet zpravodajské komunity USA za rok 2010 a vytvořila tak historický precedent, neboť doposud byl zveřejňován pouze rozpočet pro tzv. National Intelligence Program (NIP), který je pouze jednou ze dvou součástí aktivit zpravodajské komunity. V tomto roce však Obamova administrativa poprvé v historii zveřejnila také rozpočet na tzv. Military Intelligence Program (MIP), kam spadají zpravodajské aktivity vojenských departmentů ministerstva obrany (Department of the Army, Department of the Navy, Department of the Air Force) výhradně pro potřeby taktických operací ozbrojených sil USA. Celkový rozpočet za rok 2010 tedy činil 80,1 miliard dolarů (z toho NIP 53,1 miliard a MIP 27 miliard).

http://www.fas.org/blog/secrecy/2010/11/new_milestone.html

FRONTEX do Řecka

Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (FRONTEX) vysílá na řecko-tureckou hranici Rapid Border Intervention Team (RABIT), který má v širokém spektru aktivit asistovat přetížené řecké pohraniční stráži se zajišťováním enormního počtu ilegálních migrantů. Zatímco v minulém roce jich Řekové zachytili cca 9000, letos se už toto číslo vyšplhalo k 34000. Příčinu tohoto nárůstu lze identifikovat především ve zpřísnění imigračních opatření ostatních států jižního křídla EU.

http://euobserver.com/22/31164

http://www.frontex.europa.eu/newsroom/news_releases/art81.html

http://www.euractiv.cz/evropa-dnes0/clanek/recke-hranice-hlasi-ohromny-narust-uprchliku-eu-vysle-pomoc-008040

Autor: Ondřej Urbánek, student Bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *