Nová ústava pro Keňu schválena referendem
Necelých 70% obyvatel východoafrické Keni se vyslovilo pro přijetí nové ústavy, která byla již ratifikována i keňským prezidentem. Vzhledem k zavedení prezidentského modelu vládnutí po vzoru USA vidí někteří novou konstituci jako cestu k demokracii, jiní však upozorňují na to, že při procesu hlasování se velká část obyvatelstva řídila spíše kolektivním přesvědčením své etnické skupiny, přičemž v reálu ani neví, co tento zlomový text obsahuje. S odkazy na násilí po volbách v roce 2007 je však jako úspěch referenda považován už jen jeho mírumilovný průběh.
http://www.nytimes.com/2010/08/06/world/africa/06kenya.html?_r=1&ref=kenya
http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/08/20108273312256283.html
Stávka v Jihoafrické republice
JAR otřásla v měsíci srpnu stávka nevídaných rozměrů. Pracovníci z řad policie, učitelů, doktorů a zdravotních sestřiček společně zahájili stávku poté, co parlament odmítl zvýšit příjmy těchto skupin obyvatel. Když vláda nereagovala ani na upozornění hrozící stávky, vydali se pracovníci do ulic. Stávky se účastní až milion lidi po celé zemi. Místo vyjednávání se vláda rozhodla do zástupu střílet. Kolaps zdravotních zařízení a zavřené školy nakonec přeci jen donutily vládu jednat. Ta aktuálně nabízí zvýšení platu o 7,5 %, ovšem odbory požadují 8,6 %. Celá situace ještě není uzavřena, stávka pokračuje. JAR tak vstupuje již do třetího týdne celostátní stávky.
http://www.africanews.com/site/South_African_workers_begin_strike/list_messages/34152
http://www.africanews.com/site/SA_police_shoot_at_workers/list_messages/34179
http://www.africanews.com/site/SA_public_sector_strike_set_to_continue/list_messages/34426
Vraždění v DRC jako genocida?
Události z Rwandy roku 1994 jsou známy téměř každému, dopad rwandské genocidy na konflikt v Demokratické republice Kongo však nikoli. Utečenci „provinilého“ etnika Hutu byli totiž následovně pronásledováni a vražděni Tutsii, kteří se ve Rwandě po roce 1994 dostali k moci. Tým vyšetřovatelů OSN nyní zveřejnil report, který toto násilí spojuje s Tutsii ve rwandské armádě a spojeneckými skupinami rebelů, navíc se snaží prokázat systematičnost těchto rozsáhlých válečných zločinů, které by pak mohly být charakterizovány jako genocida.
http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-11105289
http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/08/201082717746660515.html
http://kristof.blogs.nytimes.com/2010/08/27/the-u-n-report-on-war-crimes-in-congo/
Výsledky voleb ve Rwandě
Výsledky prezidentských voleb ve Rwandě nejsou překvapivé. Na plné čáře vyhrál současný prezident Paul Kagame a s podporou 93 % obyvatel vstupuje do svého druhé volební období. Kagameho výrazné vítězství může být způsobeno i slabou konkurencí ze strany opozice. Zůstává však otázkou, zda je nekonkurenceschopnost opozice způsobena nedemokratickým jednáním Kagameho nebo mu prostě jen nestačí. Volby jsou kritizovány prezidentem USA Obamou, který se snažil přiblížit Rwandě význam slova demokracie: „Demokracie není jen o tom, vyhrát volby.“ Také upozornil na pár znepokojujících událostí, které předcházely volbám.
http://www.africanews.com/site/Landslide_victory_for_Rwandas_president/list_messages/34022
http://www.africanews.com/site/Obama_criticises_Rwandan_government/list_messages/34153
Diamanty ze Zimbabwe
Prvních 180 kg diamantů vytěžených v oblasti Marange bylo oficiálně nabídnuto k prodeji. Drahé kameny ze Zimbabwe byly mezinárodními pozorovateli konečně označeny jako „čisté“, jelikož při jejich extrakci již nedochází k porušování lidských práv, ani k financování násilného konfliktu (známo především díky událostem ze Sierry Leone a DRC). Aktivisté doufají, že prodej diamantů přinese profit nejen vládním kruhům, ale i populaci chudobou postižené země.
http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/08/201081117296628220.html
Etiopie bez rozvojové pomoci?
Premiér Etiopie odvážně prohlásil, že by jeho země do 5 let již nemusela potřebovat potravinovou pomoc, kterou v současnosti přijímá. V nejbližší době by se měl v této zemi rozjet ambiciózní projekt, jehož cílem je dosáhnout ekonomického růstu 14,9 %. Etiopie patří mezi nejchudší země světa a téměř 10 % obyvatel je závislých na zahraniční potravinové pomoci. Etiopie by se chtěla zaměřit na obchod s Čínou, Indií a Tureckem a také na rozvoj turistického potenciálu země.
http://www.africanews.com/site/Ethiopia_to_end_food_aid_within_five_year/list_messages/34027
Afrika v obrazech
Protože fotografie mají často mnohem větší vypovídací hodnotu než odstavce textu, v přiloženém odkazu je možno shlédnout několik zajímavých snímků z afrického kontinentu.
http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-11109838
Foto: http://www.guardian.co.uk/world/2010/sep/14/letter-from-kenya-constitution
Autoři:
Alena Hrušková, studentka bezpečnostních a strategických studií, FSS MU
Viktor Vodák, student bezpečnostních a strategických studií, FSS MU