Novinky z východní Asie, leden 2011: Letouny nové generace a čínské blízkovýchodní dilema

 

J-20: čínská vstupenka do elitního klubu?

Již koncem roku 2010 probleskly první zprávy a zejména méně kvalitní fotografie nového čínského letounu, který má mít charakteristiky obtížné radarové zachytitelnosti – takzvané stealth. Po novém roce se objevily již kvalitní fotografie a letoun provedl svůj první let. Nicméně stále je zde mnoho otázek ke zodpovězení.

Letoun je poměrně dlouhý (odhadovaná délka až 22 metrů), s lichoběžníkovým křídlem. Dalším zajímavým prvkem konstrukce je použití „kachních ploch“. Laicky řečeno se jedná o jakási malá „předkřídla“, jejichž primárním cílem je umožnit letounu dosáhnout vyšší obratnosti. Nicméně tento systém je poměrně dosti neslučitelný s charakteristikami stealth a žádný z letounů páté generace (ať již americké F-22, F-35 či ruský PAK-FA) je nemají. Současně absentuje systém takzvaného vektorování tahu, tedy možnost usměrnit tah z motorů a dosáhnout tak vyššího stupně obratnosti, což je opět charakteristickým znakem letounů páté generace. Letoun s určitou mírou tolerance (zejména pak jeho zadní část) připomíná starší ruské projekty letounů páté generace, zejména MiG-1.44, který ovšem nepřekročil prototypovou fází. Tento postup by měl i logiku v tom, že Ruská federace je v současnosti hlavním zbrojním partnerem Čínské lidové republiky.

Ačkoli je tedy J-20 skutečně letounem páté generace, nelze ho analogicky přirovnávat, jak k F-22, tak ani k ruskému PAK-FA. Všechny tyto letouny mají poněkud odlišnou konstrukční filozofii odpovídající představám jejich majitelů o způsobu jejich nasazení. Zatímco americký F-22 je primárně stíhač pro vybojování vzdušné nadvlády, J-20 patrně bude plnit spíš úderné úkoly a působit jako přepadový stíhač. Jeho předností bude patrně velká rychlost a poměrně dobrá schopnost stealth. To z něho dělá nebezpečnou zbraň pro rychlé údery ve velmi nízkých výškách proti vojenským instalacím potencionálních čínských protivníků v oblasti východní Asie. Jak již bylo řečeno, J-20 je podstatně delší než jeho americké a ruské protějšky, což sice snižuje jeho schopnost vést plnohodnotný vzdušný boj na krátkou a střední vzdálenost, nicméně dává mu velké možnosti v roli stíhacího bombardéru. Svým způsobem tedy může plnit podobné úkoly jako americký stíhací bombardér F-111, který byl z řad USAF dávno vyřazen. Ale například Austrálie si natolik vážila jeho schopností dálkových úderů v nízkých výškách, že ho ze stavů vojenského letectva vyřadila teprve nedávno.

Závěrem by patrně chtělo usměrnit některé divoké spekulace médií týkající se údajného „okopírování“ amerických konstrukcí. Za patrně nejprapodivnější tvrzení, které se v tomto kontextu objevilo, lze označit to, že čínský letoun je okopírovaný stařičký bombardér F-117. I úplnému leteckému laikovi musí být jasné už na první pohled, že F-117 se J-20 nepodobá ani v nejmenším. F-117 je letoun stealth první generace. Jednoznačně se jednalo o legendární stroj, který znamenal podobný průlom v oblasti jako prototypy prvních letounů proudových. Nicméně princip stealth ve formě takzvaného fasetování, na kterém je F-117 založeny, je beznadějně zastaralý a jakákoli vyspělejší země by ho dnes již patrně odhalit dokázala. I kdyby se Číně podařilo získat část trosek stroje sestřeleného nad Srbskem roku 1999, moc by z nich patrně vytěžit nedokázala. Ačkoli by mohla získat zajímavé informace o nátěrech pohlcujících radarové záření (takzvaných RAM), či některých přísně utajovaných elektronických součástí nejednalo by se o zásadní konstrukční komponenty. Tvrzení, že J-20 je kopií F-117 může pronést pouze člověk bez naprosto elementárních znalostí vojenského letectví.

http://www.aviationweek.com/aw/generic/story.jsp?id=news/awst/2011/01/03/AW_01_03_2011_p18-279564.xml&channel=defense

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/8241968/Chinas-J-20-stealth-fighter-design-is-25-years-old.html

http://www.ausairpower.net/APA-J-XX-Prototype.html

http://english.peopledaily.com.cn/90001/90776/90786/7271349.html

Čínské blízkovýchodní dilema

Překvapivé konsekvence nepokojů v oblasti Středního východu a Severní se projevuje v Číně. Na první pohled by vývoj na Středním východě mohl znamenat špíše příležitost pro zájmy Čínské lidové republiky. Zatím totiž vůbec není jasné, jak bude oblast vypadat, až se současná bouře přežene. Nicméně je zde důvodný předpoklad, že nové režimy budou pod mnohem menším vlivem Evropy a USA. To by vytvářelo velké možnosti pro čínskou zahraniční politiku, neboť by se otevřely zajímavé perspektivy posílit vliv Říše středu v této klíčové světové oblasti světa. Ale jsou zde i značná rizika.Mezi jistými oblastmi Číny a Středního východu lze totiž nalézt překvapivé podobnosti. Enormní korupce, chudoba a problémy uplatnění vysokoškoláků jsou jedny z mnoha problémů, kterým dnešní Čína čelí. K tomu se přidává i environmentální znečištění. Tyto problémy vyvolávají ročně desetitisíce protestů a nepokojů různého rozsahu a rázu. Proto vůdci v Zakázaném městě hledí na události na Blízkém východě se značným znepokojením. Velmi dobře si umí představit, že blízkovýchodní revolta by snadno mohla inspirovat širší protirežimní hnutí zejména pak v chudších oblastech vnitrozemské Číny. To se jasně projevilo na velmi razantním zásahu proti pokusům o propagaci „Jasmínové revoluce“ v Pekingu. Přes značnou míru publicity a se demonstrace zatím omezila pouze úzký okruh vzdělaného disentu a mládeže. Skutečným problémem by bylo, kdyby došlo k rozsáhlejším protestům v zaostalejších, rurálních oblastech země.

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=37487&tx_ttnews[backPid]=25&cHash=91247dc039a331a186c9182ccd7317b2

http://blogs.forbes.com/energysource/2011/03/01/video-middle-east-unrest-hits-chinas-resource-interests/

http://the-diplomat.com/photo-essay/2011/03/03/revolution-is-asia-next/

Čínské námořnictvo zasahuje

Nepokoje v Severní Africe přiměly Čínu použít svoje námořnictvo k evakuaci čínských pracovníků. Podle některých je to potvrzení rostoucí čínské role jako globálního hráče.

http://www.china-defense-mashup.com/libyan-turmoil-prompts-chinese-naval-firsts.html

http://www.csmonitor.com/World/Asia-Pacific/2011/0302/Libya-unrest-tests-China-s-interests-in-the-Middle-East

Pět letadlových lodí?

Následující odkaz se zabývá čínskými vyhlídkami na stavbu letadlových lodí. Podle uznávaného analytika a experta na čínskou vojenskou techniku Richarda Fischera by Čína měla mít okolo roku 2020 až pět letadlových lodí.

http://www.strategycenter.net/research/pubID.237/pub_detail.asp

Korejské kličky

Budoucnost politiky Jižní Koreje a její stále více pragmatický vztah k USA.

http://the-diplomat.com/2011/02/21/south-korea%E2%80%99s-shifting-politics/

Nukleární budoucnost východní Asie

Jak se bude vyvíjet proliferace zbraní hromadného ničení v regionu východní Asie? Právě nad touto otázkou se v širším kontextu zamýšlí níže uvedený odkaz.

http://the-diplomat.com/2011/02/13/mapping-asia%E2%80%99s-nuclear-future/

Exportuje Čína inflaci?

Právě na tato podezření se snaží reagovat deník Global Times v níže uvedené analýze.

http://china.globaltimes.cn/diplomacy/2011-03/629543_2.html

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *