Měsíc říjen byl v post-sovětském prostoru především ve znamení voleb.
Vítězství Gruzínského snu odsunulo stranu prezidenta Saakašviliho do opozice
Výsledek gruzínských parlamentních voleb, v nichž si připsala vítězství opoziční koalice Gruzínský sen miliardáře Ivanišviliho, přinesl vůbec první demokratický a pokojný převod moci v éře nezávislosti této postsovětské republiky. Prezident Saakašvili, stojící v čele do té doby dominantního Sjednoceného národního hnutí, přiznal prohru a odešel tak se svou stranou do opozice. Nový Ivanišviliho vládní kabinet bude nicméně muset s prezidentem Saakašvilim koexistovat až do voleb plánovaných na podzim 2013, které kromě odchodu Saakašviliho z postu hlavy státu přinesou i oslabení prezidentských pravomocí ve prospěch premiéra. Ivanišviliho vláda plánuje obnovit vztahy s Ruskem, přerušené v důsledku války z roku 2008, zároveň chce ale pokračovat v prozápadním politickém kurzu nastaveném předchozí vládou.
http://www.guardian.co.uk/world/2012/oct/02/georgia-president-saakashvili-election-defeat
http://www.bbc.co.uk/news/world-20081392
http://en.rian.ru/world/20121008/176484385.html
Janukovyčova Strana regionů si udrží parlamentní většinu
Oproti tomu Strana regionů ukrajinského prezidenta Janukovyče obhájila v říjnových parlamentních volbách své prvenství a společně s Komunisty a nezávislými kandidáty si v ukrajinském parlamentu udrží potřebnou většinu. Dle mezinárodních pozorovatelů volby ale proběhly na hranici regulérnosti – vzhledem k zaujatému mediálnímu pokrytí či nerovnému financování se nedalo hovořit o spravedlivé soutěži, navíc za situace, kdy představitelka hlavní opoziční síly Tymošenková stále zůstává za mřížemi. Parlamentní opozice nicméně posílila o stranu Udar, vedenou boxerským šampionem Vitalim Kličkem, a o nacionalistické uskupení Svoboda. Opoziční strany proti výsledku voleb protestují na základě údajných nesrovnalostí při sčítání hlasů.
http://www.reuters.com/article/2012/10/29/us-ukraine-election-idUSBRE89S06Q20121029
http://www.rferl.org/content/ukraine-election-/24761756.html
Běloruské parlamentní volby nepřinesly žádnou změnu
Koncem září se rovněž konaly parlamentní volby v Bělorusku. Většina opozičních stran je nicméně bojkotovala s odůvodněním, že jejich výsledek byl stejně rozhodnut předem. Toto očekávání bylo potvrzeno – dolní komora běloruského parlamentu byla, stejně jako v předchozích volbách, obsazena téměř kompletně nezávislými kandidáty, tzn. lidmi loajálními vůči Lukašenkovu režimu, zatímco opozice nadále zůstává bez jediného zástupce. Opoziční tábor je nadále zmítán nejednotou a vzájemnými neshodami, za mřížemi navíc od násilného potlačení demonstrací po prezidentských volbách 2010 stále zůstává řada politických vězňů. Navzdory oficiálním číslům byla volební účast velmi nízká (cca třetinová), což svědčí o rostoucí nedůvěře lidí vůči autoritám a znechucení politikou.
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19690249
http://belarusdigest.com/story/elections-without-winners-11424
První peacekeepingové cvičení Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti
V Kazachstánu se v říjnu uskutečnilo vůbec první peacekeepingové cvičení Ruskem vedené Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, k jehož pozorování byli přizváni i představitelé OSN. Přestože jsou členské země organizace schopné dát dohromady peacekeepingovou jednotku až o síle 4000 mužů, cvičení se zúčastnilo pouze 950 (a to většina z hostitelského Kazachstánu). Během cvičení si příslušníci peacekeepingové jednotky vyzkoušeli klasické úkony, jako je ochrana humanitárních konvojů, oddělení znepřátelených stran či zásah proti masovému protestu. Přestože se v průběhu cvičení objevily spekulace, že by organizace mohla vyslat podobnou jednotku do Afghánistánu po stažení USA v roce 2014, ruští představitelé takový nápad rezolutně popřeli. Vzhledem k počtu účastníků i nasazené techniky mělo cvičení především symbolický význam jakožto důkaz, že se výstavba peacekeepingových jednotek organizace začala přesouvat z plánů na papíře do reality.
http://www.eurasianet.org/node/66023
http://www.jamestown.org/single/?no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=39975&tx_ttnews[backPid]=587
Napětí ohledně možného otevření letiště v Náhorním Karabachu
V posledních týdnech se objevily zprávy, že by mohlo dojít ke znovuotevření chodžalského letiště v ázerbájdžánském separatistickém regionu Náhorního Karabachu. Arménie započala s rekonstrukcí tohoto letiště před pár lety s cílem zavést pravidelné spojení s Jerevanem. Nové zprávy ohledně uskutečnění tohoto plánu tak vyvolaly vlnu ostrých prohlášení z Baku, jež obviňují Arménii z poškozování mírového procesu ohledně stále nevyřešeného konfliktu o Náhorní Karabach. Unilaterální otevření místního letiště ze strany Arménie by tak mohlo posloužit jako další faktor eskalující už tak existující napětí mezi znepřátelenými stranami.
http://www.jamestown.org/single/?no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=39959&tx_ttnews[backPid]=587