Přehled a stručná analýza bezpečnostního a mezinárodně-politického dění v Latinské Americe za měsíc listopad.
2. 11. 2012 – Následky hurikánu Sandy – Haiti čelí další přírodní katastrofě
Zatímco se svět soustředil na následky hurikánu Sandy na půdě Spojených států, bylo velice lehké přehlédnout následky v jiných částech Ameriky. Může se to zdát jako paradox, neboť jen na území Haity zemřelo na 54 lidí a více jak 20 je stále nezvěstných. Situace je o to horší, že Haiti sužuje i největší světová epidemie cholery a více jak 3,5% obyvatel hlavního města stále žije ve stanech. I když je hurikán v tuto chvíli pryč, jeho následky mohou být nedozírné. Došlo k rozsáhlému poničení úrody, na které je Haity životně závislé. I přes velkou míru zahraniční pomoci se stále nedaří tuto neutišenou zemi stabilizovat.
http://www.guardian.co.uk/world/2012/nov/02/aftermath-hurricane-sandy-haiti-disaster
http://edition.cnn.com/2012/10/28/us/tropical-weather-sandy/index.html?hpt=ila_c2
8. 11. 2012 – Guatemala zasažena největším zemětřesením od roku 1976
Přes 52 mrtvých a 22 nezvěstných si vyžádalo zemětřesení, kterému čelila Guatemala ve středu 7. 11. Epicentrum otřesů bylo vzdáleno zhruba 15 kilometrů od Guatemalského pobřeží Pacifiku a otřesy dosáhly síly 7,4 Richterovy škály. Nejhůře byla zasažena oblast San Marca, kde je více jak 40 mrtvých. Situaci ztěžuje nedostatek lékařské péče a přeplněné nemocnice. Na mnoha místech zkolabovala infrastruktura a je obtížné dopravit k zasaženým lidem humanitární pomoc. Jedná se o nejtragičtější zemětřesení od roku 1976, kdy zemřelo v Guatemale přes 23 000 lidí.
http://edition.cnn.com/2012/11/07/world/americas/guatemala-earthquake/index.html?hpt=ila_c2
http://www.guardian.co.uk/world/2012/nov/08/guatemala-earthquake-death-toll
8. 11. 2012 – Argentina se bouří – více jak půl milionu demonstrantů zaplavilo ulice
Nespokojenost s vládou prezidentky Fernández vyvrcholila v masivní protesty nejen v Argentině, ale po celém světě. Jenom v Buenos Aires vyšlo do ulic mezi 250 000 až 500 000 obyvateli, reprezentujících převážně argentinskou střední vrstvu. Ta nesouhlasí s vývojem země, která má v rámci Latinské Ameriky jeden z nejnižších meziročních ekonomických růstů. S tím jde ruku v ruce vysoká inflace a míra korupce. Fernández pobouřila veřejnost náznaky možné změny ústavy, čímž by jí bylo umožněno kandidovat třetí volební období. Z této praxe se stává v rámci Latinské Ameriky jakýsi „módní trend“ mezi politiky. Tuto informaci podporuje i fakt, že v Argentině bylo nově zavedeno volební právo od 16 let, čímž může prezidentka sledovat zisk mladých hlasů pro budoucí kandidaturu. Tíživou situaci v Argentině vnímají i jinde ve světě a podporu nespokojenému obyvatelstvu v rámci protestů vyjádřili například v Miami, New Yorku, Londýně, Římě a mnoha dalších koutech světa.
http://edition.cnn.com/2012/11/08/world/americas/argentina-protests/index.html?hpt=ila_c1
http://www.guardian.co.uk/world/2012/nov/09/argentiana-protests-rally-fernandez-kirchner
http://www.guardian.co.uk/world/gallery/2012/nov/09/argentinians-protest-pictures
11. 11. 2012 – Sao Paulo dějištěm války mezi policií a militantními gangy
Násilí se rozhořelo v největším brazilském městě v rámci potyček státních složek a ozbrojených kriminálních gangů. Během posledních čtrnácti dní zemřelo nejméně 140 lidí. V předešlém měsíci došlo k vraždě 144 obyvatel a policistů. Děsivé statistiky korespondují s oficiální snahou brazilské vlády vymýtit drogové kartely a násilné gangy z brazilských velkoměst. V případě Sao Paula se spekuluje o neoficiální válce proti dominantnímu gangu – First Capital Command. Jeho pozice paradoxně zajišťovala v rámci největšího města relativně nízkou kriminalitu, neboť se předešlo potyčkám v rámci menších bojůvek. V boji proti gangům bohužel často nejvíce trpí civilní obyvatelstvo. To se rozhodlo na protest proti nastalé situaci vyjít do ulic. Přejme jim pevné nervy a brazilské vládě mnoho úspěchů. Koneckonců – když se kácí les, létají třísky.
http://www.guardian.co.uk/world/2012/nov/11/sao-paulo-murder-spree-brazil
14. 11. 2012 – Internetový guru na útěku před policií
Zakladatel jedné z největších společností zaměřených na elektronickou bezpečnost a známý počítačový magnát, John McAfee, se uchýlil na útěk před policií poté, co byl zavražděn jeho soused. McAfee od roku 2008 obýval své sídlo v Belize. Pohádkově bohatý průkopník je znám pro svoje excentrické chování. Ve své vile choval mnoho psů, kteří působili značné nepříjemnosti sousedům, a nejednou vyjádřil obavu o svůj život. O ten prý usiluje mnoho zájmových skupin. Tato domněnka jej vedla i k útěku po tragických událostech, které se zatím nepodařilo policii vyšetřit. Celá situace je zajímavější o fakt, že na svém útěku informuje média a veřejnost pomocí internetového blogu. McAfee má zřejmý strach, že se jej vláda pokusí zneškodnit. Takové výroky bezpečnostní složky v Belize jasně dementují a zdůrazňují, že jej chtějí pouze vyslechnout. To může být doloženo i tím, že McAfee není pokládán za jednoho z hlavních podezřelých. Jakým směrem se celá situace vyvine zatím nelze předpokládat.
http://www.guardian.co.uk/world/2012/nov/14/john-mcafee-hiding-businessman-murder
http://edition.cnn.com/2012/12/01/world/americas/belize-mcafee-killing/index.html?hpt=ila_c1
http://edition.cnn.com/2012/11/13/world/americas/belize-mcafee-killing/index.html
27. 11. 2012 – Královna krásy zastřelena v přestřelce s mexickými gangstery
Nečekanou oběť si vyžádala ozbrojená potyčka mezi vládními jednotkami a příslušníky drogového kartelu. Stala se jí 20 letá Susana Flores, vítězka Miss Sinaloa a neoddiskutovatelně vnadná dívka. Spolu s ní zemřeli další tři lidé, kteří jsou spojováni s místními drogovými kartely. Vedle těla zemřelé byla nalezena zbraň a na jejím těle stopy střelného prachu, což by vypovídalo o tom, že aktivně vzdorovala policejním složkám na straně gangsterů. V Mexiku by se nejednalo o první případ, kdy je slavná osobnost nebo vítězka soutěže krásy spojována s kriminálním prostředím. Bohužel tento fakt pouze dokresluje celospolečenský problém, který největší středoamerický stát zažívá.
http://edition.cnn.com/2012/11/26/world/americas/mexico-beauty-queen-death/index.html
27. 11. 2012 – Hugo Chávez opět upoután k lůžku
Před nedávnem znovuzvolený prezident Venezuely, Hugo Chávez, byl opět nucen odcestovat na Kubu, kde se podrobí nemocničnímu ošetření. Zatímco před několika měsíci podstoupil údajně úspěšnou léčbu nespecifikovaného druhu rakoviny, v současné době se má dle oficiálního vyjádření podrobit operaci na podporu hustoty kostní dřeně. Tyto problémy často doprovází pacienty po léčbě rakoviny a souvisejí s ozářením v průběhu chemoterapie.
http://www.guardian.co.uk/world/2012/nov/27/hugo-chavez-cuba-medical-attention
28. 11. 2012 – Novinky v oblasti mírových jednání FARC vs. Kolumbie
V rámci druhé etapy mírových jednání mezi největší kolumbijskou povstaleckou skupinou FARC a oficiálními představiteli vlády, se oba tábory přesunuly do Havany, kde pokračují v hledání společného řešení. Mezi hlavní body debaty patří zapojení členů FARC do politiky, pozemková reforma a hlavně složení zbraní a ukončení vojenských operací na obou stranách. Kolumbijská vláda předem zcela jasně avizovala, že nebude o přerušení vojenských akcí diskutovat, dokud nebudou jednání ukončena. Naopak rebelové již před 14 dny oznámili oficiální složení zbraní, které je ovšem v rámci různých frakcí obtížné centrálně vynutit.
http://edition.cnn.com/2012/11/19/world/americas/colombia-farc-talks/index.html
http://www.aljazeera.com/news/americas/2012/11/2012112861136307933.html