Přehled a stručná analýza bezpečnostního a mezinárodně-politického dění na Blízkém východě v říjnu 2012.
30. 10. 2012 TURECKO – Hladovka 650 kurdských vězňů pokračuje
Několik tisíc Kurdů se zúčastnilo demonstrace, jejímž cílem bylo upozornit na protestní akci 650 kurdských vězňů. Ti už 6 týdnů drží hladovku. Protesty se odehráli jak u věznice Diyarbakir na jihovýchodě země, tak v Istanbulu. Podle pozorovatelů je napětí mezi tureckou majoritní společností a Kurdy největší za posledních deset let. Požadavky protestujících vězňů jsou například zavedení kurdštiny do tureckého vzdělávacího a právního systému. Premiér Erdogan obvinil z provokování předsedu PKK (Strana kurdských pracujících) a prohlásil, že nelze vydírat stát umíráním.
Jedná se o druhý velký protest za dva dny. Na Den republiky (29. 10.) se v Ankaře sešlo několik tisíc odpůrců současné vlády a požadovali zavedení striktně sekulárních pravidel. Byli rozehnáni vodními děly a slzným plynem.
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-20138995
http://www.aljazeera.com/news/europe/2012/10/20121029213045967837.html
26. 10. – 29. 10. 2012 SÝRIE – Eid al-Adha den po dni
Příměří, které domluvil zvláští vyslanec OSN pro Sýrii LakhdarBrahimi po dobu trvání svátku Eid al-Adha, mělo následující průběh.
První den příměří: Příměří bylo vyhlášeno od 6 hodin místního času, přesto však v některých místech boje neustaly. Začátek třídenního příměří tak nevypadá příliš přesvědčivě. Armáda se hájí, že příměří respektovala, bylo však porušeno rebely. Následuje výbuch bomby umístněné v autě v Damašku, počet obětí nepotvrzen. Další přestřelky se odehrávaly na hlavním tahu mezi Aleppem a Damaškem, stejně tak jako na předměstí Damašku. Armáda se podle svého oficiálního vyjádření bránila snahám rebelujících skupin o narušení příměří. Podle aktivistů zemřelo za první den příměří 150 lidí.
Druhý den příměří: Ani druhý den nepřinesl nic, co by se alespoň vzdáleně podobalo příměří. Vládní letouny pokračují s bombardováním předměstí hlavního města, stejně tak jako opoziční síly pokračují ve svých vojenských aktivitách. Každá z těchto skupin viní svůj protějšek z porušení míru. Sebe pak staví do pozice těch, kteří se museli jen bránit agresi. Druhý den svátku Eid al-Adha si vyžádal více jak sto obětí.
Třetí den příměří: Podle zahraničních pozorovatelů se jedná o další, v pořadí již třetí snahu o příměří, která zoufale selhala. V neděli pokračovaly otevřené ozbrojené střety a bombardování předměstských částí Damašku a v severozápadní provincii Idlib. Podle SOHR (SyrianObservatoryforHumanRights) si vyžádal třetí den 110 obětí včetně 39 civilistů.
Čtvrtý den příměří:Oficiálně poslední den příměří přinesl zejména v Damašku velké škody. Nastražené výbušniny ve dvou autech si vyžádaly deset mrtvých a neznámý počet zraněných. Čtvrtý den „příměří“ přinesl i zahraniční reflexe. Zvláštní velvyslanec OSN pro Sýrii LakhdarBrahimi prohlásil, že se nenechá odradit neúspěchem a bude dál pokračovat ve snahách o ukončení násilí. Ruský ministr zahraničních věcí Lavrov prohlásil, že západní spojenci opozice by si měli uvědomit, že není možné najít řešení bez dialogu se syrskou vládou.
Podle odhadů zemřelo během Eid al-Adha přibližně 420 lidí.
http://www.bbc.co.uk/search/news/eid_al-adha
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/10/201210268275584156.html
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/10/2012102615101701470.html
http://www.guardian.co.uk/world/syria
25. 10. SUDÁN – Izraelský útok na zbrojovku
Sudán obvinil Izrael, že mu jeho letectvo zničilo zbrojnú továreň v Chartúme. Izrael sa zvyčajne k podobným akciám nevyjadruje a vláda odmietla komentovať aj tento prípad. Od tej doby vyšli najavo rôzne detaily, ktoré verziu o izraelskom útoku podporujú. Sudán (na prezidenta krajiny Umara Bašíra je vydaný medzinárodný zatykač) pôsobí Izraelu nemalé bezpečnostné problémy, pretože práve cez jeho územie prúdia iránske zbrane do rúk militantov v pásme Gaza. Irán ich do Sudánu posiela najprv po mori, potom ďalej putujú v konvoji po súši na Sinajský polostrov a odtiaľ sú pašované tunelmi do Gazy. Izrael tento rok v Sudáne neútočil prvýkrát. Naposledy pred mesiacom zničilo jeho letectvo viac ako 200 ton zbraní. Za posledné tri roky vykonal Izrael podobné útoky v priemere dvakrát ročne.
Podľa izraelských spravodajských služieb začala zbrojovka Jarmúk nedávno s iránskou licenciou vyrábať iránske balistické strely Šibáb a mala zrejme Iránu slúžiť aj ako záložná továreň pre prípad izraelského útoku na jeho vojenský arzenál. Podľa niektorých zdrojov zbrojovka dokonca vyrábala iránske bezpilotné lietadlá.
Izraelci najprv ochromili sudánske radary a následne vykonali veľmi rýchly útok. Správy najprv hovorili o explózii v továrni, ktorá mala spôsobiť obrovských požiar. Výsledkom úderu boli dvaja mŕtvy a úplne zničený zbrojársky komplex. Akcia mohla mať aj iný zmysel, nielen zničenie skladov a výrobní zbraní. Vzdialenosť bolo totiž viac ako 1900 km, čo je v podstate vzdialenosť medzi Izraelom a niektorými iránskymi jadrovými zariadeniami. Irán sa tam mohol presvedčiť, že izraelské lietadlá dokážu túto vzdialenosť prekonať a tankovať palivo za letu.
http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5hWFLhPULPhOvs5qoMF0VmM6K11hA?docId=CNG.3793d4e5cdb4c22580dc6d86ea1ac7fc.321
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/sudan-blames-israel-for-attack-on-arms-factory-8225219.html
http://www.reuters.com/article/2012/10/24/us-sudan-planes-idUSBRE89N0WU20121024
25.10. 2012 SÝRIE. Syrská vláda souhlasí s příměřím během Eid al-Adha
Syrská vláda přistoupila na návrh zvláštního velvyslance OSN LakhdaraBrahimiho a souhlasila s příměřím po dobu čtyřdenního muslimského svátku Eid al-Adha (26. 10. – 29.10.). Zatímco Brahimi za tímto krokem vidí skromný úspěch, na který lze časem navázat ambicióznějšími projekty, zahraniční analytici upozorňují na to, jak podobná příměří mohou být křehká. Toho jsme již byli svědky při předešlé snaze o příměří, které navrhl Brahimiho předchůdce Kofi Annan. Odborníci dále upozorňují na to, že v prohlášení o příměří si syrská armáda přivlastnila roli dohlížitele nad příměřím a vyhradila si právo na opětovné zahájení palby, v případě ohrožení.
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/10/20121024895639897.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20088041
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20091579
25. 10. EGYPT – Egypt vyjednal neoficiálne prímerie medzi Izraelom a Gazou
Po dvoch dňoch bojov Egypt sprostredkoval krehké prímerie medzi Izraelom a Gazou. Podľa Izraela nebola odvety vypálená žiadna raketa na jeho územie. Útoky začali deň po návšteve katarského premiéra do Gazy a kedy militanti z Hamasu vypálili niekoľko rakiet na židovský štát, ktorý útoky opätoval presnými leteckými náletmi, ktoré si však vyžiadali 4 obete, pričom traja boli príslušníkmi teroristického hnutia. Izrael uviedol, že na jeho územie priletelo viac ako 80 rakiet a mín, ktoré zranili 6 ľudí, vrátane dvoch pracovníkov z Thajska, ktorí boli vážne ranení. Izraelský minister obrany, Ehud Barak, sa vyjadril, že od začiatku roka bolo na Izrael odpálených viac ako 600 rakiet a dodal, že boj nie je zďaleka u konca.
Prímerie bolo následne (28. 10.) porušené nakoľko na Izrael dopadlo niekoľko rakiet a ten násilný incident opätoval letecký útokom na podozrivých militantov.
http://www.jpost.com/Defense/Article.aspx?id=289163
http://www.jpost.com/DiplomacyAndPolitics/Article.aspx?id=289171
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20120505
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/10/2012102463338531813.html
http://www.guardian.co.uk/world/2012/oct/25/israel-gaza-fighting-subsides-egypt
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20077408
23. 10. PÁSMO GAZA – Hamas privítal katarského emira
Do pásma Gazy pricestoval katarský emir, Hamád Ibn Chalíf al-Sání. Ide o prvú hlavu štátu, ktorá navštívila Gazu od roku 2007, kedy sa územia násilne zmocnil radikálny Hamas. Za prísnych bezpečnostných opatrení sa emirova delegácia do Gazy dostala cez egyptský hraničných priechod Rafah. Katarský emír slávnostne zahájil výstavbu veľkého investičného projektu v celkovej hodnote 400 mil. USD., ktorého cieľom je obnova infraštruktúry poničenej zdĺhavým konfliktom s Izraelom. Jeho návšteva je znakom posilňovania pút medzi Hamasom a štátmi Perzského zálivu. Dôležitým spojencom Hamasu bola dlhé roky Sýria a v Damašku od roku 1999 sídlila exilová časť Hamasu pod vedením Chalída Mašála. Tento rok vo februári sa presťahovala do Kataru s odôvodnením, že kvôli povstaniu proti prezidentovi Asadovi nemôže pracovať efektívne. Pravým dôvodom však bola verejná podpora „hrdinskému úsilie sýrskeho ľudu, ktorý bojuje za slobodu, demokraciu a reformy“.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20037203
http://www.jpost.com/MiddleEast/Article.aspx?id=288975
22. 10. LIBANON – Protesty po bombových útokoch
Libanonskí náboženskí a politickí lídri vyzvali na upokojenie situácie, potom čo protesty a násilné strety pokračovali už tretí deň nielen v hlavnom meste Bejrúte, ale aj v Tripolise na severe krajiny. Násilné boje začali po pohrebe šéfa Libanonskej spravodajskej služby Wissáma al-Hassana, ktorý zahynul pri piatkovom (19. 10.) bombovom útoku v centre Bejrútu spolu s ďalšími siedmimi ľuďmi. Al-Hassan viedol vyšetrovanie, ktoré sa zaoberalo prepojením Sýrie a libanonského šiitského militantného hnutia Hizballáh v prípade vraždy bývalého premiéra Rafíka al-Harírího v roku 2005. Bombový útok bol spájaný so súčasným konfliktom v Sýrií a podľa niektorých zdrojov mal vyvolať sektárske násilie v krajine cédru. Al-Hassan patril k otvoreným kritikom súčasného sýrske prezidenta Asada a mal väzby na opozičnú Koalíciu 14. marca bývalého premiéra Saada Haririho. Demonštranti sa pokúsili zaútočiť na úrad premiéra Nadžíba Mikatiho a požadovali pád jeho vlády, v ktorej dominuje Hizballáh spriaznený so sýrskym režimom. Mitaki najskôr povedal, že by odstúpil, avšak neskôr to odvolal na žiadosť prezidenta, Michela Sulejmana, aby počkal, nakoľko je stále čas na politické rokovania.
http://english.alarabiya.net/articles/2012/10/22/245203.html
http://online.wsj.com/article/SB10001424052970203406404578070193069945444.html
22. 10. 2012 JORDÁNSKO – Zadrženo 11 příznivců Al-Káidy
Úřady potvrdili zadržení 11 osob jordánské národnosti, které plánovaly teroristické útoky na obchodní domy v Ammánu, rezidenční čtvrť Abdoun a západní diplomaty. U těchto osob bylo podle jordánských vyšetřovatelů nalezeno velké množství zbraní a výbušnin. Skupina prý často vyjížděla do sousední Sýrie za účelem pašování zbraní zpět do Jordánska. Jedná se o největší hrozbu podobného charakteru od roku 2005, kdy příznivci Al-Káidy zaútočili na tři hotely v centru Ammánu a zabili 60 lidí.
S velkým přílivem uprchlíků do Jordánska je však otázkou, na kolik je státní aparát schopný zabránit podobným incidentům.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20024545
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/10/201210220377295980.html
20. 10. 2012 EGYPT – Návrh nové ústavy
Současné egyptské ústavodárné shromáždění zasedá od června tohoto roku. Výsledkem této několikaměsíční práce je návrh nové egyptské ústavy. Předložený návrh vzbuzuje však rozporuplné pocity. Podle zahraničních pozorovatelů neřeší ani tolik nové uspořádání egyptského politického života, jako spíše kulturní záležitosti. Podle serveru Al-Jazeera, je patrné, že hlavním bodem sporů je otázka „Jak moc by měla být nová ústava ovlivněna tradičním islámským právem Šaría?“ V této otázce proti sobě stojí liberálové asaláfisté.
Celé ústavodárné shromáždění je však taktéž předmětem sporů. Jeho existence a způsob ustanovení totiž byly napadnuty u soudu. Nejvyšší soud teď musí vyslovit rozhodnutí, zda ústavodárné shromáždění může pokračovat ve své činnosti, nebo jestli bude rozpuštěno. Novému návrhu ústavy vytýkají analytici především nerovnost práv mužů a žen a nerovnost práv muslimského a nemuslimského obyvatelstva.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20043721
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/oct/23/egypt-draft-constitution
http://www.aljazeera.com/indepth/features/2012/10/20121019620186523.html
19. 10. 2012 EGYPT – Do čela Strany svobody a spravedlnosti zvolen Al-Katatni
Strana svobody a spravedlnosti, která je úzce vázána na Muslimské bratrstvo, je v současnosti nejsilnější politickou stranou v egyptském lidovém shromáždění. Na postu předsedy strany Al-Katatni vystřídal současného prezidenta Mursího. Strana má 400,000 členů a jejím politickým cílem je prosadit zákony založené na islámském právu Šaría.
V současné době je Saad al-Katatni vyšetřován policií pro podezření z podněcování násilí mezi příznivci a odpůrci prezidenta Mursího.
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/10/2012102084647629356.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20009258
13.10. TURECKO, RUSKO – Diplomatická jednání o Sýrii
Lakhdar Brahimi, zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii přijel do Turecka diskutovat s tureckým ministrem zahraničních věcí Ahmetem Davutogluem o rostoucím napětí mezi Tureckem a Sýrií. To eskalovalo poté, co Turecko zadrželo syrské civilní letadlo cestující z Moskvy do Damašku (viz níže). Brahimi se v Turecku dále setká s německým ministrem zahraničních věcí Guidem Westerwellem.
Mezitím v Sýrii násilí neustává a Turecko pokračuje s ostřelováním syrského pohraničí. Do konfliktu také začínají nepřímo vstupovat zahraniční aktéři, jako je Rusko. To oznámilo svůj úmysl podporovat zásobami Asadův režim. Rozhodnutí Ruska okomentovala Victoria Nuland, mluvčí ministerstva zahraničních věcí, jako morální pokles. Kritika zazívá také z úst tureckého premiéra Erdogana, který kritizuje Radu bezpečnosti pro její nečinnost. Prohlásil, že RB selhala a svět je v Sýrii svědkem humanitární tragédie.
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-19934103
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/10/2012101331641620264.html
12.10. EGYPT – Protesty proti prezidentovi Mursímu
Více než 100 lidí bylo zraněno při protestu na náměstí Tahrir, Káhira. Příznivci liberálních a sekulárních stran sem přišli vyjádřit svůj nesouhlas s politikou prezidenta Mursího. Podle nich prý „zklamal revoluci“. K násilnostem došlo, když příznivci prezidenta strhli pódium, na kterém stáli lidé vykřikující hesla proti prezidentovi. Muslimské bratrstvo, které za prezidentem stojí, vydalo později ve státních správách prohlášení, že na Tahriru došlo k politováníhodnému incidentu a všichni příznivci bratrstva jsou vyzváni, aby náměstí vyklidili.
Jedná se o první velký protest proti prezidentu Mursímu. Mursí je ve funkci sto dní, mnozí mu však vytýkají, že neplní své sliby a že usiluje o přetvoření Egypta ve stát Muslimského bratrstva. Dále mu vyčítají, že nedošlo k potrestání lidí zodpovědných za úmrtí protestujících proti Mubarakovu režimu z roku 2011. Jedná se konkrétně o 24 členů jízdní policie, kteří 2. února 2011 na velbloudech obklopili náměstí Tahrir ve snaze ho vyklidit – to však přerostlo ve dva dny trvající násilný konflikt, známý jako Velbloudová bitva (Camel Battle).
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-19921066
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-19928452
http://www.aljazeera.com/news/europe/2012/10/2012101018616938632.html
10. 10. IZRAEL – Netanjahu ohlásil predčasné voľby
Izraelský premiér Benjamín Netanjahu oznámil, že rozpúšťa svoju vládu a vyzval k predčasným voľbám, ktoré sa budú konať 22. januára 2013, a teda o takmer 9 mesiacov skôr. Bibi povedal, že voľby sú nutné vzhľadom na mŕtvy bod v Knessete ohľadne rozpočtu na ďalší rok. Je to už druhýkrát v tomto roku, čo izraelský premiér rozpustil vládu. V máji vyhlásil predčasné voľby kvôli návrhu, aby do armády rukovali aj študenti ješív. K voľbám napokon nedošlo, nakoľko do vládnej koalície boli pribratá centristická strana Kadima, pod vedením Šaula Mofaza. Kadima sa však o ďalšie dva mesiace z koalície odpojila a sporný návrh zákona tak zostal nevyriešený. Bibi sa teraz snaží zúročiť svoju vysokú popularitu, vysoké predvolebné preferencie, ako aj fakt oslabenej a nejednotnej opozície a vyhrať tak svoje tretie premiérske obdobie.
http://online.wsj.com/article/SB10000872396390444897304578046581639929950.html
http://www.jpost.com/DiplomacyAndPolitics/Article.aspx?id=287153
10.10. TURECKO – Turecké úřady zabavily náklad civilního letadla na trase Moskva – Damašek
K již napjatým vztahům mezi Sýrií a Tureckem přibyl další incident. Turecké stíhačky F16 přerušili let Airbusu A320 syrských aerolinií na lince Moskva – Damašek. Důvodem bylo podezření tureckých úřadů, že letadlo nese náklad, který porušuje pravidla civilního letectví. Letadlo s přibližně třiceti cestujícími na palubě bylo nuceno přistát v Ankaře a čekat zde několik hodin. Turečtí úředníci mezitím zabavili podezřelý náklad, poté letadlo pokračovalo v letu do Damašku. Podle některých tureckých médií obsahoval náklad součásti zbraňových systémů. To však odmítají jak Syrští, tak Ruští činitelé, kteří se proti tureckému zásahu ohradili.
Turecko již dříve zakázalo svým letadlům létat přes syrský vzdušný prostor, vzhledem k obavám o bezpečí civilního leteckého provozu.
Ruský ministr zahraničních věcí Lavrov prohlásil, že Rusko nemá žádná tajemství, náklad byl legální a byl posílán legálnímu zákazníkovi. Dále požaduje vysvětlení, proč nebylo ruským diplomatům umožněno setkat se s ruskými cestujícími. Těch bylo na palubě letadla 17. Turecký premiér Erdogan prohlásil, že letadlo neslo munici a Turecko nebude akceptovat využívání svého leteckého prostoru k zásobování syrského režimu zbraněmi. Syrská strana celý incident označila za vzdušné pirátství.
http://www.aljazeera.com/news/europe/2012/10/201210102183860603.html
http://www.bbc.com/news/world-europe-19918858
http://rt.com/news/syria-plane-turkey-lavrov-291/
8. 10. IZRAEL, PÁSMO GAZA – Na územie Izraela dopadlo 30 rakiet z Gazy
Ako súčasť protiteroristickej politiky, podnikli Izraelské letecké sily (IAF) útok, ktorý v pásme Gaza zabil dvoch členov globálnych džihádistických sietí plánujúcich teroristické ataky na Izrael. Palestínske média uviedli, že obaja boli vážne zranení, pričom Abdalláh Makawi neskôr zomrel. Makawi podľa informácií IDF patril do džihádistickej siete Shura Council of Jihad Fighters in Greater Jerusalem.
V reakcii na izraelské protiteroristické aktivity dopadlo na územie Izrael asi 30 rakiet a mín. Väčšina rakiet mierila na izraelské mestá a dediny blízko južnej a centrálnej časti Gazy. Žiadne civilné obete neboli hlásené, avšak došlo k početných materiálnym škodám.
K zodpovednosti za raketové útoky na prihlásili vojenské krídla Hamasu a Palestínskeho islamského džihádu. Neskôr sa k ním pridali Výbory ľudového odporu, ktoré sú spojené s globálnym džihádom.
V reakcii na masívne ostreľovanie Izraela podnikli IAF útoky na zázemia a odpaľovacie miesta teroristov. IDF tiež zaútočila na početné ciele Hamasu, medzi nimi aj civilné budovy slúžiace ako sklady zbraní. Palestínske média uviedli, že pri útokoch na dve mešity boli zranení piati civilisti.
http://www.reuters.com/article/2012/10/08/us-palestinians-israel-violence-idUSBRE89707020121008
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-19868078
http://www.jpost.com/Defense/Article.aspx?id=286975
6. 10. IZRAEL – Izraelská armáda zostrelila bezpilotné lietadlo Hizballáhu
Izraelský vzdušný priestor bol narušený bezpilotným lietadlom, ktoré priletelo smerom od Stredozemného mora, pričom preletelo aj cez pásmo Gazy. Išlo tak o jedno z najflagrantnejších narušení izraelského vzdušného priestoru za posledné roky. Lietadlo bolo najprv sledované armádou ako aj zo zeme, tak aj vzduchu. Neskôr bolo zostrelené nad Negevskou púšťou v neobývanej časti južného Izraela. Cieľom bolo zabrániť stratám na ľudských životoch. Lietadlo nenieslo žiadne výbušniny a jeho hlavnou misiou bol zber spravodajských informácií.
Izraelský premiér Netanjahu uviedol, že Izrael „bude konať rozhodne pri obrane svojich hraníc“, rovnako „ako sme zmarili pokus Hizballáhu“ preniknúť do izraelského vzdušného priestoru. Neskôr sa k činu prihlásil aj samotný Hizballáh, financovaný iránskym režimom. Vodca Hizballáhu šejk Hasan Nasralláh v televíznom prejave povedal, že „Hnutie odporu v Libanone vyslalo z Libanonu sofistikované špionážne bezpilotné lietadlo…, ktoré preniklo do izraelského vzdušného priestoru a ocitlo sa nad mnohými významnými miestami, kým ho objavilo izraelské letectvo“. Podľa jeho slov sa „lietadlu podarilo dostať blízko k izraelskému jadrovému reaktoru Dimona“. Iránsky minister obrany Ahmad Vahídi sa vyjadril, že „Hizballáh mal prirodzené právo“ poslať bezpilotné lietadlo nad územie Izraela. Okrem toho dodal, že aktivity Hizballáhu „ukázali slabosť protiraketovej obrany (Iron Dome) sionistického režimu“. Mierové sily OSN v Libanone (UNIFIL) predtým počas týždňa popreli, že by sa lietadlo dostalo do Izraela z Libanonu.
Denník Sunday Times uviedol, že bezpilotné lietadlo (údajne nový Šahíd-129) úspešne odoslalo živé obrázky tajných izraelských vojenských základní. Na ďalších obrázkoch mali byť prípravy IDF na spoločné cvičenie s vojskom USA, umiestnenia balistických rakiet a pristávacích plôch a možno aj jadrový reaktor v Dimone.
Nestalo sa tak po prvýkrát, čo izraelský vzdušný priestor narušilo bezpilotné lietadlo. Ku koncu vojny s Hizballáhom v auguste 2006, izraelské letectvo zostrelilo dve takéto lietadlá, pričom jeho spadlo do libanonských teritoriálnych vôd a druhé severne od Haify. Okrem toho v roku 2010 bol zostrelený bezpilotný balón v blízkosti izraelského jadrového zariadenia v Dimone.
http://www.jpost.com/VideoArticles/Video/Article.aspx?id=286845
http://www.jpost.com/Defense/Article.aspx?id=287766
http://www.jpost.com/Defense/Article.aspx?id=287724
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-19914441
http://www.reuters.com/article/2012/10/11/us-lebanon-israel-drone-idUSBRE89A19J20121011
http://www.thesundaytimes.co.uk/sto/news/world_news/Middle_East/article1147496.ece
5.10. JORDÁNSKO – Protesty proti předčasným volbám
Protesty následovaly poté, co král Abdullah vyhlásil předčasné volby. Do ulic hlavního města Ammánu vyrazilo podle odhadů 50 000 lidí, především příznivců politického křídla Muslimského bratrství. Jako reakce byl naplánován pochod příznivců krále Abudllaha – ten by podle neoficiálních odhadů přišlo podpořit zhruba 200 000 lidí. Tento pochod byl však zrušen z obavy, že by došlo ke střetům mezi dvěma skupinami. Protest byl největší za posledních 22 měsíců
Datum voleb není doposud známo, očekává se však, že volby budou konce tohoto, či na počátku příštího roku. Podle zahraničních analytiků je však nepravděpodobné, že bychom se v Jordánsku stali svědky obdobných nepokojů, jaké způsobili svržení režimů v Egyptě a jiných arabských zemích v roce 2011.
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-19840979
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/10/201210510136526501.html
4. 10. SAUDSKÁ ARÁBIA – Obmedzenie právomoci náboženskej polície
Saudské ultrakonzervatívne kráľovstvo limituje oprávnenia povestnej náboženskej polície, čo niektorí považujú za nádej, ktorá zmierni drakonické sociálne pravidlá. Náboženská polícia (zložená len z mužov) mohla dlhé roky predtým zatýkať a vypočúvať podozrivé osoby, teraz sa však táto právomoc presúva na regulárnu políciu. Okrem toho náboženská polícia už bude potrebovať na domovú prehliadku schválenie od kompetentných úradov.
4. 10. LIBANON – Výbuch usmrtil teroristov z Hizballáhu
Explózie v sklade zbraní v údolí Biká na východe Libanonu spôsobili smrť troch militantov z teroristickej organizácie Hizballáh. V sklade sa nachádzali nevybuchnuté izraelské zbrane pochádzajúce najmä z posledného vojnového konfliktu z leta 2006. Hizballáh uviedol, že svojich troch bojovníkov považuje za martýrov. Libanonské bezpečnostné sily však uviedli, že usmrtení boli najmenej deviati ľudia a medzi zranenými boli aj štyria sýrski pracovníci. Hizballáh a jeho spojenci vo vládnej koalícií podporujú prezidenta Bašára Asada, ktorého vláda násilne potláča už 18 mesiacov trvajúce protesty v Sýrií.
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/10/201210314222861555.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-19819043
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4288188,00.html
3.10. SÝRIE, TURECKO – Eskalace napětí na hranicích
Za dobu trvání nepokojů v Sýrii došlo několikrát k přelití násilí přes hranice. Středeční incident byl však od začátku nepokojů nejzávažnějším – minometná palba vypálená ze syrského území (z Tall al-Abyad) dopadla na turecké město Akcakale. Incident si vyžádal pět obětí – mezi nimiž byla i žena a její tři děti. Turecká reakce na sebe nenechala dlouho čekat – ministr zahraničních věcí se spojil s generálním tajemníkem OSN Ban Ki-moonem a generálním tajemníkem NATO Rasmussenem, aby se s nimi poradil na dalším postupu. Následovala však i vojenská protiakce – dělostřelecký útok tureckých vojenských sil na radarem vytipovaná zařízení na syrské straně hranic. V plánu je i krizové zasedání NATO.
Podle některých zdrojů si vyžádal za posledních 18 měsíců konflikt v Sýrii 30 tisíc obětí – tato čísla se však liší v závislosti na zdroji a jsou stěží ověřitelná. (mb)
http://www.reuters.com/article/2012/10/03/us-syria-crisis-idUSBRE88J0X720121003
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/10/2012103181110169706.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-19822253
2. – 4. 10. IRÁN – Iránska mena prudko klesá
Iránska mena riál, poškodená najmä medzinárodnými sankciami uvalenými na Irán pre jeho pokračujúci jadrový program a vnútroštátnou nestabilitou, sa dostala na nové historické minimum. Po dramatickom poklese minulý týždeň, riál v tento deň padol o 13 až 18 %, čo znamená, že 1 USD bol za 33 500 riálov. S riálom sa neobchoduje na globálnych menových trhoch, a tak je jeho presná hodnota ťažko určiteľná. Zhoršenie ekonomickej situácie vyvolalo rozpory v iránskej vláde. Člen ekonomickej komisie iránskeho parlamentu obvinil zo zlého hospodárskeho stavu prezidenta Ahmadínežáda. Od roku 2011 stratila iránska mena 80 % zo svojej hodnoty. Sankcie USA a EÚ spôsobili 45% pokles iránskych príjmov z vývozu ropy.
Polícia začala tento deň zatvárať zmenárne a v Teheráne vypukli násilné protesty proti neustálemu poklesu riálu. Stovky príslušníkov špeciálnych policajných zásahových jednotiek vnikli do finančnej štvrti Firdausí a zatkli niekoľkých údajných ilegálnych obchodníkov. Aj v ďalších dňoch pokračovali prostesty, ktorí boli políciou násilne potláčané, pričom boli zatýkaní nielen ľudia iránskeho pôvodu, ale aj Európania.
http://www.bbc.co.uk/news/business-19798655
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/10/20121024532197217.html
1. 10. PALESTÍNSKA SAMOSPRÁVA – Telo Jásira Arafata exhumujú
Francúzski vyšetrovatelia budú exhumovať telo bývalého palestínskeho prezidenta Jásira Arafata, s cieľom zistiť či bol otrávený polóniom 210, nakoľko sa tento rádioaktívny prvok našiel v osobných veciach Arafata. Členovia Fatahu veria, že za jeho údajnou otravou stojí Izrael.
http://www.guardian.co.uk/world/2012/sep/30/yasser-arafat-exhumed-questions
http://www.guardian.co.uk/world/video/2012/oct/01/yasser-arafat-exhumed-poisoning-video
1. 10. BAHRAJN – Najvyšší súd odmietol záverečné odvolanie deviatich zdravotníkov
Najvyšší súd Bahrajnu, krajiny v Perzskom zálive, potvrdil tresty odňatia slobody pre zdravotníkov, ktorí sa údajne zapojili do prodemokratického povstania. Zdravotníci boli odsúdení za držanie zbraní, podnecovanie a účasť na ilegálnych demonštráciách. Zdravotníci pracovali v Medicínskom stredisku v hlavnom meste Bahrajnu, v Maname. V tomto stredisku ošetrili zranených účastníkov protivládnych demonštrácií, ktoré sa v krajine začali vo februári 2011. Niektorí zdravotníci sa vyslovili proti násiliu bezpečnostných zložiek a pripojili sa k protestu potom, čo sa ich sanitky stali cieľom vládnych útokov. Najprv bolo zatknutých najmenej 95 medikov. Jeden doktor bol odsúdený na 5 rokov a ďalší ôsmy dostali tresty v rozpätí jedného mesiaca až troch rokov. Procesy prebiehali pred špeciálnym vojenským súdom, ktorý Bahrajn zriadil po vyhlásení stavu núdze v polovici marca. S odstupom možno proces považovať za súčasť série protišíitských represií, ktoré boli spustené v polovici marca, po príchode intervenčného zboru Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. Lekár odsúdený na päť rokov považuje proces za politicky motivovaný a hovorí, že „im nebol poskytnutý spravodlivý súd“.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-19783355
http://www.nowlebanon.com/NewsArchiveDetails.aspx?ID=441816
http://www.reuters.com/article/2012/10/01/bahrain-medics-idUSL6E8L14U220121001