Stažení amerických vojsk z Iráku
Z Iráku byly 18. prosince staženy poslední jednotky americké armády. Údajně na území Iráku zůstalo pouze 157 vojenských poradců a jedna námořní flotila, která má za úkol chránit americkou ambasádu v Bagdádu. Tento krok představoval jeden z hlavních cílů a předvolebních slibů amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle oficiálních údajů má válka, která byla zahájena 20. března roku 2003 na svém kontě více než 4 500 mrtvých Američanů a 100 000 iráckých obětí.
http://www.ctv.ca/CTVNews/World/20111218/last-american-troops-leave-iraq-111218/#ixzz1h5EBtQuQ
http://www.ctv.ca/CTVNews/World/20111218/last-american-troops-leave-iraq-111218/
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-16186136
Události v Sýrii
Americký ambasador Robert Ford se 6. prosince vrátil zpět do Damašku poté, co na konci října zemi z bezpečnostních důvodů opustil. Ford proti sobě poštval syrské elity, kdy otevřeně projevil sympatie k opozičním protivládním aktivistům a jejich sabotážním jednání.
12. prostince se v Sýrii konaly nové obecní volby, o kterých však mnozí Syřané vůbec nevěděli. Vládní představitelé slibovali, že tyto volby budou mnohem svobodnější. Navzdory tomu však syrská opozice vyzývala k jejich bojkotu a generální stávce a v mnohých částech občané volby zcela ignorovali. Jedním z důvodů byl i strach obyvatel vyjít z bezpečnostních důvodů ven do ulic. Ve volbách kandidovalo kolem 43 000 osob, které usilovaly o více než 17 000 lokálních postů napříč celou Sýrií.
20. prosince Damašek souhlasil s návrhem Ligy arabských států se spoluprácí s monitorovacími pracovníky na vlastním území Sýrie. Ti by měli být do země vpuštěni hned několik dnů po podepsání smlouvy. Tento krok představuje zahájení arabského plánu na ukončení politického násilí v zemi. Podle předsedy LAS Nabí Al Arabího budou členy komise právní, administrativní, finanční experti a experti na lidská práva, kteří by měli rozhodnout o sestavení monitorovacího týmu. Syrská národní rada však celý mírový plán považuje za jistou mystifikaci ze strany vlády a nepovažuje to za reálné úsilí o zastavení pouličních nepokojů a násilí proti demonstrantům. I přes to se v Damašku shromažďují stovky stoupenců prezidenta Assada, kteří mu vyjadřují svoji podporu a odsuzují vměšování zahraničních aktérů do událostí v zemi a proti-syrské chování LAS.
20. prosince média informovala o tom, že byly zastřeleny desítky syrských vojáků státními bezpečnostními jednotkami poté, co se pokusili uprchnout ze své základny nedaleko tureckých hranic a přidat se k opoziční armádě. Hovořilo se o více než sedmdesáti mrtvých syrských vojáků. Právě dezertéři ze státní armády tvoří jádro opozičních jednotek, které usilují o diskreditaci a svrhnutí režimu Bašára Assada, proto se tomu vláda snaží jakýmikoliv prostředky zabránit.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16258387
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16135298
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16057041
Situace v Jemenu
Situace v Jemenu je i po podepsání slibu prezidenta Al Sáliha o své budoucí rezignaci minulý měsíc stále nestabilní. Ačkoliv je Jemen na cestě ke zformování nové jednotné vlády, ulice hlavního města Saná jsou opět v centru nepokojů. Události proti sobě postavily loajální jednotky prezidenta a jeho kmenové oponenty, kteří se pouští do vzájemných násilných střetů. Jedinou nadějí na uklidnění situace se zdá intervence ze sousední Saudské Arábie, která by mohla zabránit tomu, aby se vnitrostátní problém rozrostl na celo-regionální dimenzi.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16077100
Egypt opět v centru násilí
V prvním kole egyptských voleb, které proběhlo na konci listopadu tohoto roku, vyhrála Strana svobody a spravedlnosti, za níž stojí obávané Muslimské bratrstvo. V druhém kole, které se konalo v první polovině prosince, rovněž potvrdili islamisté své prvenství. Díky výsledkům voleb však panuje mezi armádou, která ještě stále stojí u moci a islamisty veliké napětí z důvodu vzájemných obviňování o nastolení diktatury. Armáda představuje garanta před nastolením islamistického státu a práva šarí´i, jako je tomu například v Turecku. Také funguje jako ochránce menšin, kdy jsou jejich vzájemné střety s většinovým sunnitským obyvatelstvem často velice kruté a krvavé a proto je nutná přítomnost armády jako dozorce na probíhající nepokoje.
Egypt se však díky stále- probíhajícím volbám znovu-ocitl v centru obávaných pouličních nepokojů. Tyto protesty však pouze potvrzují dlouhodobé rozdělení egyptské společnosti. Nepokoje vyvolávají zejména aktivisté, kteří se obávají nastolení vojenské diktatury a požadují předání moci civilní vládě. Nejvyšší rada ozbrojených sil, která v současnosti stojí v čele Egypta, se však zaručila, že definitivně předá moc do rukou civilistů až po uskutečnění nových prezidentských volbách, které by měly proběhnout v polovině roku 2012.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16267436
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16223523
Boj o ropu v iráckém Kurdistánu
V Iráku se s blížcím odchodem amerických vojáků zintenzivňuje zápas o zisky z ropných polí ležících na autonomním území Kurdistánu. To zhoršuje už tak napjatou situaci mezi tímto územím a zbytkem Irák. Centrální vláda v Bagdádu má obavy, že stále větší zájem západních firem o tamější ropná pole nejenže povzbudí kurdské separatistické tendence, ale v dlouhodobé perspektivě díky tomu Irbíl zastíní Bagdád jakožto hlavní centrum země.
http://edition.cnn.com/2011/12/12/world/meast/iraq-oil/index.html?hpt=hp_c1
http://business.blogs.cnn.com/2011/12/08/kurdistan-gateway-iraq/
Stále neklidný Libanon
Země cedrů má stále do klidu daleko. Není to ani týden, co z oblasti jižního Libanonu dopadly na severní Izrael neřízené střely. Samozřejmě tento útok vyvolal odvetnou palbu izraelské armády, avšak prakticky ihned bylo jasné, že tentokrát nepůjde o útok Hizballáhu. Ten totiž promptně popřel jakoukoli zoodpovědnost. K útoku se nakonec přihlásily Brigády ‚Abdulláha ‚Azzama, radikální sálafisticko-džihádistické uskupení jenž je považovázana za jednu ze „sítě sítí“ al-Qá’idy. Tento incident jen potvrdil, že radikální sunnistké skupiny jsou v zemi stále přítomny. Napětí začalo narůstat i v souvislosti s blížícím se šíitským svátkem ‚Ašúrá, který je mnohým trnem v oku už jen kvůli tomu, že každoročně ukazuje jasnou převahu šíitského uskupení Hizballáh. V rámci oslav se na veřejnosti objevil i Hassan Nasralláh, což je v posledních letech velmi vzácné. Nicméně učinil jen velmi krátký, několika minutový projev, po kterém se opět odebral do svých skrýší.
http://www.naharnet.com/stories/en/21693-rockets-fired-from-lebanon-into-galilee-israel-retaliates-and-warns
http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/150216
http://www.dailystar.com.lb/News/Politics/2011/Dec-06/156166-nasrallah-makes-rare-appearance-at-beirut-ashura-procession.ashx#axzz1fg0ngJDj
http://www.dailystar.com.lb/News/Local-News/2011/Dec-05/156033-sectarian-tension-in-sidon-ahead-of-ashura.ashx#axzz1fg0ngJDj