Novinky z Afriky: prosinec 2013

Přehled bezpečnostního dění z afrického kontinentu za měsíc prosinec.

Jižní Súdán a jeho současný stav

Během posledních dvou týdnů se tento nejmladší stát na světě dostává čím dál blíže k občanské a zároveň etnické válce. Jižní Súdán se osamostatnil a vznikl před dvěma lety za silné pomoci od Spojených států, avšak samostatnost zemi nepomohla a stále se zmítá v problémech. Hlavním problémem posledních let byly nedořešené spory se Súdánem ohledně přesného stanovení hranic a rozdělení výnosů z těžby ropy. Nyní se však vyhrocuje i situace na domácí scéně Jižního Súdánu. V důsledku bojů mezi armádou a přívrženci bývalého viceprezidenta Rieka Machara, kterého prezident Kiir v létě odvolal z úřadu, zemřely již stovky lidí. Machara vyzval vojsko ke svržení současné hlavy státu. Boje mezi vojskem a povstalci stojícími za Macharem, začaly v hlavním městě Jubě a rozšířily se už i do ostatních částí země. Prezident obvinil Machara z pokusu o státní převrat a v metropoli vyhlásil dvanáctihodinový zákaz nočního vycházení. Boje nemají jen mocenský, ale i etnický podtext. Za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dinků, za Macharem zase Nuerové. Při bojích již zemřely stovky lidí a dalších asi 40 000 se ukrývají na základnách Spojených národů.

Dne 20. prosince Spojené státy vyslaly 45 svých vojáků a armádních zaměstnanců do v současnosti nestabilního Jižního Súdánu. Tyto jednotky mají za úkol chránit Americkou ambasádu a její zaměstnance. Vojáci zůstanou v oblasti do té doby, než se situace uklidní, prohlásil ve svém projevu před kongresem Barack Obama.

Dne 22. prosince proběhla evakuace amerických občanů z Jižního Súdánu. Spojené státy ve spolupráci s OSN a jihosúdánskou vládou evakuovaly občany USA za pomoci helikoptér Spojených národů a USA. Celkově ze země odcestovalo okolo 380 Američanů. Dalších 300 občanů z jiných západních států odletělo do Nairobi a jiných míst mimo Jižní Súdán. Při samotné evakuaci se dostaly americké vzdušné síly, které odvážely americké občany z Jižního Súdánu, pod palbu. Střelba vyšla od doposud neznámých sil a při útoku byli čtyři členové posádky zraněni.

Dne 24. prosince Rada bezpečnosti OSN odsouhlasila navýšení počtu vojáků z osmi tisíc na čtrnáct, včetně dalších vrtulníků a jiné techniky. Jednou z poledních událostí se stala smrt jedenácti příslušníků kmene Dinka, kteří zemřeli při útoku asi dvou tisíc mladých vojáků z druhé etnické skupiny na základnu OSN. Při útoku byli zabiti i dva indičtí příslušníci mírových jednotek.

03-12-.2012jongleispla
Vládní jednotky (Zdroj: IRIN/Hannah McNeish).

EU zakázala dovoz zbraní do Středoafrické Republiky

23. 12. 2013 – V pondělí 23. prosince zakázala Evropská unie dovoz zbraní do Středoafrické Republiky, která je v současnosti zmítaná násilím. Zákaz navazuje na prosincovou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vyžaduje po všech zemích, aby zabránily přímým či nepřímým dodávkám, prodeje a převozu zbraní do této země. Zákaz EU se vztahuje na technickou ale i finanční pomoc, včetně žoldáků a personálu. Zákaz se nevztahuje na materiál používaný výhradně mezinárodními silami nebo francouzských ozbrojenými silami rozmístěných ve Středoafrické republice. Francie má v současnosti ve své bývalé kolonii 1600 vojáků, kteří mají za úkol zastavit masakry mezi muslimskými a křesťanskými milicemi, které vznikly po březnovém převratu. Během tohoto měsíce zahynulo dalších tisíc lidí. Konflikt s sebou přináší i velký počet uprchlíků, který se zvýšil na více než 800 000. Více než 100 000 z nich jsou ukrytí v provizorním táboře na letišti v Bangui.

Rencontre entre le général français Soriano à la maire du 5
Francouzský generál s místním starostou (Zdroj: Ministére de la Défense).

Bombové útoky v Somálsku a Keni

14. 12. 2013 – Výbuch granátu v hlavním městě Keni zabil čtyři lidi, dalších patnáct bylo převezeno do nemocnice. Sobotní událost následuje další granátový útok, který se uskutečnil v pátek na trhu ve Wajir, v severovýchodní Keni poblíž somálské hranice. Útok provedli dva muži převlečení za policisty. Při útoku použili dva granáty, což jednu osobu zabilo a několik dalších zranilo. Z útoku je podezřelá skupina Al-Shabbab.

27. 12. 2013 – Osm mrtvých si vyžádal bombový útok v Mogadišu, který se uskutečnil v plné restauraci uprostřed hlavního města Somálska. Útok má na svědomí nejspíše teroristická organizace Al-Shabbab napojená na Al-Kaidu. Dálkově odpalovaná bomba měla cíl zasáhnout příslušníky vládního vojska. Z osmi zabitých byli tři vojáci.

 Autor: Jan Skoch, student Bezpečnostních a strategických studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *