Luboš Přikryl

IDET 2017 ve znamení bojových vozidel pěchoty

Brněnské výstaviště po dvou letech opět poskytlo své prostory veletrhu IDET (International Fair of Defence and Security Technology) zaměřenému na moderní techniku a trendy v otázkách bezpečnosti a vojenství. S IDETem probíhal souběžně i ISET a PYROS, veletrhy zaměřené na policejní a požární techniku .

Veletrhu vévodila bojová vozidla pěchoty. Jelikož se Armáda České republiky chystá nahrazovat svá BVP-2, bylo zřejmé, že se dodavatelé potenciálních nástupců chtěli předvést v co nejlepším světle. Na nejvíce prominentních místech tak bylo možno najít například Pumu a Lynx od německé společnosti Rheinmetall.

Bojové vozidlo pěchoty Lynx od německého Rheinmetallu. Zdroj: Luboš Přikryl
Bojové vozidlo pěchoty Puma od německého Rheinmetallu. Zdroj: Luboš Přikryl

Jejich největším pomyslným konkurentem je původně švédský CV90, nyní dále vyvíjený a dodávaný britskou společností BAE systems. Ta předvedla na IDETU dvě verze, jednu s tradiční osádkovou, a druhou s bezosádkovou věží.

Nejzajímavějším však na poli BVP byl pro domacího návštěvníka jistě koncept Wolfdog od společnosti Zetor. Firma známá především svými traktory by se ráda prosadila i do vojenského průmyslu, a přichází tak s konceptem svého vlastního BVP. Na IDETu se ovšem ukázál jen jako model, Zetor počítá, že by první prototyp mohl existovat nejdřív v příštím roce. Kromě BVP bylo možno vidět i mnoho další různé techniky, například Pandur II již komepletně licenčně vyroben českou Tatrou. Dalším zajimavým exponátem s českými kořeny bylo polopancéřované otevřené lehké průzkumné vozidlo PERUN, které vyvinula firma  SVOS Přelouč pro vojáky z prostějovské 601. skupiny speciálních sil.

Model bojového vozidla pěchoty Wolfdog od Zetoru. Zdroj: Luboš Přikryl
Lehké průzkumné vozidlo PERUN od společnosti SVOS Přelouč, vyvinuté pro 601. sks. Zdroj: Luboš Přikryl

Českou specialitou je rovněž IGLU, mobilní pohotovostní skládací úkryt s vysokou úrovní balistické ochrany, na jehož vývoji se podíleli studenti z Univerzity obrany. Poměrně dobře ukrytý, ale o nic méně zajímavý byl rovněž Dron CANTAS od společnosti Excalibur International, která je součástí holdingu Czechoslovak Group. Originální koncepce dronu umožňuje kolmý start a přistání a zároveň dobré letové vlastnosti a dolet.

IGLU – mobilní pohotovostní skládací úkryt s vysokou balistickou ochranou. Zdroj: Luboš Přikryl
Český dron CANTAS schopný kolmého starstu i přistání od Excalibur International. Zdroj: Luboš Přikryl

Dále se na IDETu představila velká škála různých zbraňových systémů, ručních zbraní, ale i vojenského oblečení a různých dalších doprovodných prostředků. Nechyběla však ani „domácí“ Armáda ČR se svou expozicí předvádějící vrtulníky Mil Mi-8 a Mi-24, systémy elektronického boje, senzory včasného varování a další vybavení. Novinkou letošního IDETu byl takzvaný kybernetický pavilon věnovaný otázkám kyberbezpečnosti. V pavilonu probíhaly ukázky, přednášky a workshopy na toto aktuální téma. Kromě vojenské techniky se ve vedlejším pavilonu konala výstava dalšího vybavení, jež spadalo pod ISET a PYROS – hasičské, záchranářské a policejní.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *