Neočakávané cvičenie ruskej čiernomorskej flotily
Ruská čiernomorská flotila dislokovaná v Sevastopole usporiadala v marci rozsiahle vojenské cvičenie, ktorého sa zúčastnilo asi 30 plavidiel a viac ako 7000 námorníkov. Za provokatívnu a nebezpečnú akciu označilo toto cvičenie Gruzínsko, ktorého námorné sily sa v r. 2008 ocitli v priamom ozbrojenom strete s plavidlami čiernomorskej flotily. Neočakávaný charakter námorného cvičenia však vyvolal nevôľu aj v kruhoch NATO. Technicky síce Rusko plánované vojenské cvičenia svojim európskym partnerom oznamovať nemusí, avšak napriek tomu sa ich avizovanie považuje za transparentný a štandardný postup.
http://www.eurasianet.org/node/66761
Razie v ruských NGO
Tisíce neziskových organizácií sa v Rusku stali terčom neočakávaných razií zo strany ruských bezpečnostných orgánov. Razie sa zdajú byť priamym dôsledkom v minulom roku prijatého zákona o zahraničných agentoch. Zákon od zahraničím financovaných neziskových organizácií vyžaduje zaregistrovať sa na ministerstve spravodlivosti ako zahraniční agenti, pričom hovorí aj o možnosti vykonávania pravidelných a neočakávaných inšpekcií.
http://www.rferl.org/content/russia-ngo-searches/24934961.html
Jamalskonenecký autonómny okruh chce zakázať vstup cudzincom
Poslanci sibírskeho a riedko obývaného autonómneho Jamalskoneneckého okruhu plánujú prijatie zákona znemožňujúceho vstup cudzincov na územie Jamalska v prípade, ak dopredu nezískajú na tento krok povolenie. Jamalsko je na plyn bohatý región, pričom mzdy v Jamalsku sú po Moskve a Petrohrade tretie najvyššie v Ruskej federácii. Z tohto dôvodu sa Jamalsko za posledné roky stalo atraktívnou destináciou pre zahraničných pracovných imigrantov, ktorých miestne obyvateľstvo obviňuje zo širokého zapojenia sa do nelegálnej činnosti. Zaujímavosťou je, že Vladimír Putin plánovaný zákon podporil, keďže podľa neho sa jedná o jedinú možnosť ako do regiónu zastaviť príliv narkotík. Zákon však priamo porušuje ruskú ústavu, ktorá zaisťuje slobodný pohyb medzi ruskými regiónmi, a zároveň vytvára nebezpečný precedens pre ďalšie administratívne celky Ruskej federácie.
NATO hledá levnější alternativu k ruské základně v Uljanovsku
NATO pozastavuje využívání své hlavní ruské základny pro zásobování jednotek v Afganistanu. Oznámil to zástupce generálního tajemníka NATO Alexandr Vershbow. Podle něj má být hlavním důvodem pro tento krok především vysoká cena požadovaná ruskou stranou za přepravu koaličního nákladu.
Opuštění základny však ještě nemusí být definitivní, pokud Rusko předloží výhodnější nabídky.
V současné době aliance studuje cenově atraktivnější alternativy včetně znovuotevření pákistánské základny uzavřené v roce 2011 kvůli bezpečnostním obavám.
Spolupráce s Ruskem, které dlouhodobě podporuje koaliční misi v Afghánistánu, ovšem není vyloučená. Zástupce generálního tajemníka připouští možnost otevření transportního centra NATO v některém z baltských přístavů Ruské federace.
http://rt.com/politics/transport-hub-nato-russian-150/
Afganistán zřejmě bez ruských základen
Možnost umístění ruských vojenských základen na afgánském území měla být projednávána mezi představiteli NATO a ruského ministerstva obrany. Základny měly sloužit především k opravě afgánské vojenské techniky, která má mnohdy ještě sovětský původ. Tisku to sdělil vedoucí oddělení pro mezinárodní kooperaci ministerstva obrany Sergej Košelev. Podle něj je jedním z hlavních zájmů Ruska udržení bojeschopnosti afgánské techniky, které je klíčové pro udržení stability po stažení aliančních vojsk v roce 2014.
Proti možnosti vojenské přítomnosti v Afganistanu se ale již dříve ohradil ruský ministr zahraničních věci Sergej Lavrov. Ten zdůraznil, že Rusko nebude rozmisťovat vojenské jednotky na nebezpečných územích. Záporně nakonec znělo také nejnovější prohlášení zástupce ministra obrany Anatolije Antonova. Antonov oznámil, že otázka vojenských základen byla „mimo diskuzi“ v rámci již proběhlých debat.
http://rbth.ru/politics/2013/04/04/russian_bases_return_to_afghanistan_24631.html
http://rt.com/politics/bases-official-afghanistan-return-985/
http://www.globaltimes.cn/content/772837.shtml#.UV_0H5PLMxg
http://www.neurope.eu/article/russia-may-establish-new-afghanistan-bases
„Azerbajdžán by měl vyhlásit referendum o připojení k Iránu“ píše iránsky deník
Íránský politicky radikální deník „Kayhan“ vyzval Ázerbájdžán k uspořádání referenda o připojení k islámské republice. Deník, který je považovaný za názorově blízký ajatolláhu Chameneímu, tak reagoval na nedávnou konferenci v Baku, pořádanou skupinou usilující o nezávislost početné azerské komunity v Iránu. Konference s názvem „Budoucnost současného jižního Ázerbájdžánu“ se zúčastnili aktivisté, akademici, ale také bývalí ázerbájdžánští představitelé.
Odpověď íránského ministerstva zahraničí na sebe nenechala dlouho čekat. To varovalo před možným poničením vzájemných vztahů. Podle zástupce ministerstva Abbáse Arakčího vyznění konference pouze uspokojilo sionistické zájmy.
Celý spor posunul ještě dál právě editor Kayhanu Husajn Šariatmadari považovaný za častého tlumočníka Chameneího názorů, který označil zmíněné referendum za nejzápadnější krok k demokracii.
http://www.eurasianet.org/node/66790
Ukrajinští delfíni zabijáci
Nejen západními médii proletěla v březnu informace, že ukrajinské armádě uplavali tři ozbrojení „zabijáčtí“ delfíni. Zpráva se opírá o anonymní vojenský zdroj, který tvrdí, že unikli 24. 2. 2013 při cvičení v otevřeném prostoru v Černém moři – jen dva z pěti speciálně trénovaných delfínů se měli vrátit zpátky. Ukrajinské ministerstvo obrany toto označilo za lež a provokaci, existenci armádního programu výcviku delfínů nepotvrdilo. Bývalý sovětský námořní důstojník Jurij Pljačenko přiznal, že v minulosti takový program existoval, nicméně se domnívá, že delfíni uplavali v rámci páření, a měli by se do týdne vrátit sami.
http://en.ria.ru/world/20130312/179963392.html
http://www.rferl.org/content/ukraine-dolphins-escape-military/24926811.html
http://theweek.com/article/index/241246/why-ukrainian-killer-dolphins-probably-arent-on-the-rampage
Začal posmrtný soud s Magnitským
22. 3. 2013 Navzdory kritice z USA a EU se březnovým symbolem ruské justice stal posmrtný soud se Sergejem Magnitským. Ten, ačkoli je již přes tři roky mrtvý (jeho ne zcela zřejmá smrt je kapitolou sama o sobě), čelí obvinění z daňových úniků, na které sám v duchu whistleblowera upozorňoval. Je to zřejmě vůbec poprvé v novodobé historii Ruska, kdy je souzen mrtvý člověk. Jeden z Magnitskému státem přidělených advokátů, Nikolaj Gerasimov, se odmítá procesu aktivně účastnit, neboť to považuje za absurdní – sami pozůstalí celý proces chápou jako čistě politický a nepřejí si Magnitského nevinnu obhajovat. Soudce Igor Alisov na tyto námitky nebere příliš zřetel.
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-21902140
http://www.guardian.co.uk/world/2013/mar/22/sergei-magnitsky-posthumous-trial-russia
http://www.reuters.com/article/2013/03/11/us-russia-magnitsky-delay-idUSBRE92A0FD20130311