Přehled a stručná analýza bezpečnostního a mezinárodně-politického dění na Blízkém východě v březnu 2013.
30. 3. 2013 -JORDÁNSKO- Král Abdullah jmenoval novou vládu
Poslední sobotu v březnu uvedla jordánská hlava státu do úřadu novou vládu. Jedná se o nejmenší kabinet za poslední čtyři dekády. Kabinet se skládá z 18 ministrů a v jeho čele sedí premiér Abdullah Ensour. Hlavní výzvou pro novou vládu bude zavedení regulačních opatření a série reforem s cílem stabilizovat jordánskou ekonomiku.
Složení nové vlády však vyvolalo rozhořčení ve značné části jordánské populace. Mnozí upozorňují na fakt, že žádný z 18 ministrů není voleným poslancem a polovina z nich již působila ve dříve kritizovaných kabinetech.
Jordánská ekonomika zažila turbulentní závěr loňského roku, který doprovázely na jordánské poměry veliké protesty opozičních platforem. Mnoho lidí se však obává, že nový kabinet se známými tvářemi žádnou změnu nepřinese. O masových protestech v Jordánsku jsme Vás informovali v předešlých měsících.
28. 3. 2013 -SÝRIE- Minometná palba zasáhla damašskou univerzitu
Podle státní televize za útokem na budovu fakulty architektury stojí povstalci. Minometná palba údajně zasáhla studentskou kavárnu a vyžádali minimálně 15 obětí a několik desítek zraněných. Podle pozorovatelů je velice těžké odhadnout, kdo za tímto útokem skutečně stál. Minomety využívají obě strany konfliktu. Povstalecké síly však minometnou palbu v posledních dnech především na území hlavního města zintenzivnily. Mluvčí Svobodné syrské armády však prohlásil, že za útokem stojí režimní vojska, jejichž cílem je přesvědčit veřejnost, že povstalci páchají násilí na civilistech.
26. 3. 2013 -SÝRIE- Křeslo pro syrskou opozici na summitu Ligy arabských států
Syrská národní koalice prostřednictvím Moaze al-Khatiba zasedla na summitu Ligy arabských států (LAS) v Kataru. Al-Khatib to označil za dílčí úspěch na cestě k získání legitimity. Sýrie byla z LAS vyloučena před dvěma roky kvůli nezvládání bezpečnostní situace v zemi.
Damašek na tuto událost reagoval s nevelkým potěšením v prohlášení, že křeslo v lize bylo ukradeno a poté přidáno banditům. Nevelkou radost měl z rozhodnutí také ruský ministr zahraničí. Jeho mluvčí prohlásil, že se jedná prosazování sil, které nevidí jiné než vojenské řešení situace. Dle mezinárodního práva jsou rozhodnutí přijatá LAS nelegální, neboť Sýrie má svou vlastní vládu, která je legitimním reprezentantem země v mezinárodních společenstvích.
24. 3. 2013 -SÝRIE- Lídr opozice Moaz al-Khatib rezignoval na svůj post
Krátce poté, co Evropská unie nenalezla jednotný postoj k zrušení vojenského embarga uvaleného na Sýrii, oznámil představitel syrské Národní koalice – hlavní opoziční exilové platformy, že rezignuje. Svůj úmysl odůvodnil zklamáním, které podle al-Khatiba přinesla neschopnost mezinárodního společenství reagovat na situaci. Přes to všechno se však rozhodl dále pokračovat v boji za „svou věc“ a pomáhat syrské opozici.
V jeho pozici jej nahradil dosavadní ministerský předseda Národní koalice Ghassan Hitto, Syřan, který strávil 32 let života v USA. Všechny tyto události vedou k závěru, že Národní koalice se sama potýká s vnitřními problémy. Problematické se zdá být i její napojení na vojenskou frakci syrské opozice – Syrskou svobodnou armádu. Ta totiž odmítla uznat Hitta jako nového přestavitele Národní koalice.
22. 3. 2013 –JORDÁNSKO– USA nabízí finanční prostředky na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku
Americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci v Ammánu vyzval mezinárodní společenství, aby poskytli pomoc Jordánsku kvůli konfliktu v sousední Sýrii. Právě Jordánsko se stalo nedobrovolným domovem téměř 450 tisícům uprchlíků ze Sýrie. Obama dále řekl, že jeho kabinet bude žádat kongres o uvolnění částky 200 mil. USD na pokrytí humanitárních potřeb uprchlíků v Jordánsku. Prioritou je podle Obamy zajištění vzdělání pro děti v uprchlických táborech. Právě děti tvoří podle odhadů polovinu z celkového počtu uprchlíků
22.3. 2013 –EGYPT– Nové protesty opozice ukazují polarizaci společnosti
Egypt zažil letos doposud nejkrvavější protesty . Nepokoje měly dvě hlavní epicentra – ke Káhiře se tentokrát přidali i lidé ve Mahalle, městě ležícím v nilské deltě. Jednalo se o střetnutí opozičních protestujících s přívrženci Muslimského bratrstva. Proti protestujícím musela zakročit policie a za použití slzného plynu se jí povedlo účastníky střetu rozehnat. V Káhiře byly zapáleny dva autobusy patřící Muslimskému bratrstvu.
Podobný scénář doprovázel protesty v Alexandrii a již zmíněné Mahalle. Odpůrci současného režimu údajně zapálili budovu, v níž sídlila místní organizace islamistů. Počty útoků na příslušníky Muslimského bratrstva a jeho sympatizanty v posledních týdnech narůstá, obzvláště ve spojitosti se stoupající nespokojeností s prezidentem Muhammadem Mursím.
K bezpečnostní situaci Egypta také negativně přispívá skutečnost, že tisíce policistů stávkují a odmítají rozhánět protesty. V některých provinciích je tedy takový nedostatek aktivních policistů, že veřejný pořádek není zajištěn.
Tyto incidenty vedou k následujícímu závěru – Egyptská společnost je rozdělena a propast mezi tábory se čím dál více prohlubuje. Schopnost dialogu je téměř na bodě mrazu. Zdá se, že ani dva roky po revoluci revoluční náboj nevyprchal a velká část populace se zatím nedočkala změn, ve které doufala.
19. 3. 2013 -SÝRIE- Ghassan Hitto premiérem pro oblasti okupované opozicí
Národní koalice zvolila Ghassana Hitta premiérem pro oblasti které opozice zabrala ve svém boji proti vládním silám. Hlavním úkolem Hitta v novém úřadě bude dohled nad obnovením služeb v těchto oblastech.
Hitto byl zvolen na zasedání Národní koalice v Istanbulu po více jak 14 hodinovém jednání za zavřenými dveřmi a získal poměrně silný mandát, když pro něj hlasovalo 35 ze 48 volitelů. Podle výroku některých z nich představuje Hitto člověka schopného najít konsensus mezi islamisty a liberální frakcí. Snaha zvolit provizorní vládu však zkrachovala kvůli vnitřním konfliktům mezi právě těmito dvěma frakcemi.
13. 3. 2013 -SÝRIE- Diplomatická dimenze syrského konfliktu
Mnoho pozorovatelů začíná mít ten dojem, že syrská občanská válka dá nový rozměr termínu spill-over. Přelití konfliktu za hranice je jev, který byl pozorován v syrském kontextu například v tureckém pohraničí. Nyní se však konflikt přelívá z bitevních polí a ulic syrských měst do jednacích sálů a konferenčních celého světa. Příkladem, který mluví za vše, může být jednání ministrů zahraničí Velké Británie a Ruské federace.
Toto ostře sledované jednání přineslo poměrně očekávané výsledky. Britský ministr zahraničí William Hague přijel se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem konzultovat vojenskou podporu syrské opozice. Přestože Kreml ve svém postoji vůči národní koalici značně povolil, takový druh asistence podle Lavrova nepřichází v úvahu. Navíc dodal varování, že pokud Británie syrským rebelům zbraně skutečně dodá, dopustí se porušení mezinárodního práva.
12. – 15. 3. 2013 – SÝRIE- Velká Británie chce vetovat embargo EU na dovoz zbraní do Sýrie
Od slov k činům – tak by se dalo charakterizovat jednání Velké Británie. Počátkem měsíce se objevili spekulace, že Britové zvažují poskytnutí bojové vojenské techniky a zbraní syrským opozičním bojovníkům. To však není možné bez porušení, popřípadě zrušení embarga EU, které zakazuje dovoz zbraní do Sýrie – a to pochopitelně jakékoliv z nesvářených stran konfliktu.
Britský premiér David Cameron se nechal slyšet, že ačkoliv jako členská země EU, Velká Británie má nezávislou zahraniční politiku. Uvítal by však kolektivní rozhodnutí EU. Pokud se tak nestane, bude Velká Británie prosazovat vlastní politické cíle.
K této výzvě se o tři dny později připojil i francouzský prezident Francois Hollande, který dodal, že politická řešení celé situace zkrachovala. Konečné rozhodnutí má padnout na summitu v Dublinu 22.-23. března.
13. 3. 2013 – TURECKO- Osm zajatců turecké PKK bylo propuštěno
Osm tureckých vojáků, kteří byli podle úřadů vězněni kurdskými ozbrojenci po dobu dvou let, bylo propuštěno na svobodu. Turecký místopředseda vlády Besir Atalay jejich propuštění uvítal a označil to za akt dobré vůle.
Lídr PKK Abdullah Ocalan již dříve vyzval své lidi k propuštění zajatců, s tím že očekává podobný krok i u druhé strany. Tento krok by mohl být signálem k uvolňujícímu se napětí mezi PKK a tureckou vládou. Tyto dvě strany jsou v konfliktu již bezmála 30 let. Více o řešení kurdské otázky si přečtěte v naší studii.
6. 3. 2013 -SÝRIE- Počet syrských uprchlíků dosáhl jednoho milionu
Podle UNHCR dosáhl počet lidí, kteří opustili své domovy kvůli občanské válce v Sýrii jednoho milionu. Jejich nejčastějšími přechodnými domovy se stává Libanon, Turecko a Jordánsko. Polovinu uprchlíků tvoří děti, často mladší 11 let. Situace dosáhla takových měřítek, že jordánský král Abdullah požádal světové společenství o pomoc s tímto „neuvěřitelným břemenem“.
Pro lepší ilustraci celé problematiky – Sekuritaci.cz Vám začátkem října loňského roku přinesli reportáž z jordánského uprchlického tábora v Zaatari. V té době byl počet uprchlíků 30 000. Dnes je to 76 000, se stovkami dalších přicházejících každý den. V době psaní reportáže byl celkový počet uprchlíků ze Sýrie 200 000. Více jak pět měsíců poté je tento počet pětinásobný. Podle OSN se toto číslo může do konce roku zdvoj až ztrojnásobit, za předpokladu, že nepokoje nepřestanou.
6. 3. 2013 -EGYPT- Egyptské volby suspendovány rozhodnutím správního soudu
Správní soud v Káhiře prohlásil způsob, jakým prezident Morsí volby vyhlásil za nezákonný. Původně měl totiž svůj záměr konzultovat s ústavním soudem, což však neučinil. Volby v Egyptě již od jejich vyhlášení doprovázela značná kontroverze. Největší opoziční skupina Národní Fronta Spásy o nic předem prohlásila, že budou zmanipulované a nesvobodné. Dále byl rozsáhle kritizován jejich plánovaný dlouhý průběh.
Prezident Morsí prohlásil, že rozhodnutí správního soudu respektuje a bude se jím řídit. S volebním zákonem se tedy obrátí k ústavnímu soudu. Datum voleb je tedy ještě stále v jednání.
4. 3. 2013 -SÝRIE- Velká Británie poskytne podporu syrské opozici
Poté, co na summitu v Římě přislíbily Spojené státy podporu opozičním silám ve výší 60 mil. dolarů, oznámila podobný úmysl Velká Británie. Ministr zahraničí William Hague prohlásil, že plánuje poskytnutí nevojenské podpory. Není to poprvé, co Velká Británie asistuje tímto způsobem opozici. Dva měsíce poté, co v listopadu loňského roku oficiálně uznala syrskou opozici, zaslalo Spojené království 9,4 milionu liber na komunikační, technickou a humanitární podporu. S podobnou podporou prý mohou opoziční síly počítat i do budoucna. Podle Haguea je potřeba vytvořit koncept podpory, který bude více flexibilní a efektivní. Na rozdíl od humanitární pomoci však tentokrát do Sýrie poputují i obrněné vozy a neprůstřelné vesty. Spekuluje se tedy i o zaslání bojové vojenské techniky a zbraní. Hague dále apeloval na EU ve věci rozšíření podpory syrským opozičním silám.
Oficiálně poskytnutá vojenská podpora syrských povstalců by bezesporu znamenala určitý milník v syrské občanské válce. Otázkou je, jestli by její provedení skutečně vedlo k cíli deklarovaného západními spojenci – tedy ukončení násilností a zastavení konfliktu. Hague se dále vyslovil k myšlence přímé vojenské intervence, kterou považuje za naprosto nevhodnou, neboť implementace takového rozhodnutí by pouze přilila olej do ohně. Otázkou zůstává, jestli by případná dodávka zbraní neměla ten samý dopad – na druhou stranu je však třeba říci, že vládní vojska od svých spojenců podporu v podobě vojenského materiálu získávají. Kroky Velké Británie označil syrský prezident Bashar al-Assad za šikanu.
3. 3. 2013 -EGYPT- Nový proces s Mubarakem a jeho syny bude zahájen v dubnu
Hosni Mubarak, přestože odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody stane znovu před soudem. Žádosti o obnovení procesu vyhověl soud v Káhiře. Podle Mubarakova právníka se celá záležitost úmyslně protahuje, s cílem udržet Mubaraka co nejdéle v izolaci. Jeho dva synové, Gamal a Alaa stanou před soudem spolu s otcem. Budou čelit obvinění z korupce a plýtvání veřejnými financemi. Proces bude mít čtyři fáze a očekává se, že potrvá do konce června.
1. 3. 2013 -SÝRIE- Role Hizballáhu v syrské občanské válce
Na počátku měsíce se z několika míst objevili zprávy a spekulace o zapojení libanonského Hizballáhu. Několik zpráv tvrdí, že libanonští šíitští ozbrojenci pomáhají Assadovu režimu, a to hned na několika úrovních. Americké ministerstvo financí ve své tiskové zprávě uvádí, že libanonský Hizbolláh poskytuje vládním vojskům podporu v
poradenství, poskytuje vojenskou techniku, výcvik a dokonce přímou vojenskou asistenci. Tyto zprávy zveřejnila i některá libanonská média. Lídr Hizballáhu Hasan Nasrallah tyto obvinění popírá, ve svém prohlášení však řekl, že je loajální syrskému prezidentovi a že pokud by byl požádán o vojenskou podporu, bojoval by Hizballáh bok po boku s vládními vojsky.