Přehled aktuálního politického dění v východní Asii přináší prostřednictvím kompilace zpráv z různých mediálních serverů tento příspěvek.
Prezident Chu Ťin tchao v Jižní Americe
Prezident ČLR Chu Ťin-tchao podnikl cestu na jaderný summit ve Washingtonu a setkání představitelů zemí BRIC. Tématem rozhovoru čelních představitelů Brazílie, Číny, Indie a Ruska bylo zejména zvýšení váhy těchto zemí na světové finanční instituce. Návštěva rovněž opět vyvolala otázku o rostoucím vlivu Číny v Latinské Americe. Nicméně jeho turné bylo přerušeno zemětřesením v Číně, které donutilo jejího prezidenta urychleně se vrátit do vlasti.
http://english.people.com.cn/98666/99804/index.html
http://www.vheadline.com/readnews.asp?id=90615
Zemětřesení v Yushu
Území Yushu na Tibetské náhorní plošině zasáhlo zemětřesní o síle 7.1 stupně Richterovy škály a zabilo okolo 1700 lidí. Do země se okamžitě vrátil čínský prezident, aby vyjádřil ochotu centrální vlády poskytnout všechnu dostupnou pomoc. Patrně se rovněž obával možných nepokojů v už tak problematickém regionu, kde navíc po tomto tragickém úderu budou desetitisíce lidí bez domova.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/8629689.stm
http://www.chinadaily.cn/china/qinghai/index.html
Jihokorejská fregata potopena
Koncem března přišla z nejkrizovější oblasti Východní Asie alarmující zpráva o náhlém potopení jihokorejské válečné fregaty. Ihned po nehodě se spekulovalo, zda se nejednalo o záměrný útok ze strany KLDR, neboť k útoku došlo poblíž sporné námořní hranice. Jihokorejcům se již podařilo vrak lodi vyzvednout a za potopením patrně stál externí výbuch. Dokonce se hovoří o tom, že Severní Korea mohla použít takzvaná „lidská torpéda“. Více o incidentu a v následujících lincích. Poslední odkaz nabízí naprosto unikátní encyklopedii námořnictva KLDR, kde lze nalézt i popis oněch obskurních plavidel.
http://edition.cnn.com/2010/WORLD/asiapcf/04/16/south.korea.ship/index.html
http://www.defencetalk.com/south-korea-warship-sunk-by-strong-impact-25926/
http://planeman-bluffersguide.blogspot.com/2009/12/bluffers-guide-north-korean-naval-power.html
Sucho ohrožuje Čínu
Jihozápadní provincie Číny devastuje nevídané sucho. Podle některých to může být následek velmi nešetrné politiky Čínské lidové republiky v oblasti životního prostředí.
Spojené státy jsou největší hrozba čínské armádě
Čínští stratégové otevřeně přiznávají, že USA jsou největší hrozbou pro Čínskou lidovou armádu. Jejich poslední výroky opět jasně ukazují, že čínská armáda má na vztahy s USA značně odlišný názor, než oficiálně deklarovaná politika Pekingu.
http://english.peopledaily.com.cn/90001/90776/90883/6962455.html
Čínské námořní aktivity v blízkosti Okinawy
Několik čínský válečných lodí a dvě ponorky propluly v blízkosti Okinawy a přilehlých ostrovů. Jedná se o oblast, o kterou vedou Čína a Japonsko dlouhodobé spory a tudíž Tokyo pohlíží na podobné demonstrace síly s krajní nelibostí
http://www.breitbart.com/article.php?id=D9F1UAGG1&show_article=1
Tchaj-wan vyvíjí střely s dostřelem až 1200 kilometrů
Velmi zajímavá zpráva přišla z Tchaj-wanu, ostrova považovaného Pekingem za „odtrženou provincii“. Podle určitých zpráv pracuje na vývoji balistických střel s doletem až 1200 kilometrů a zdokonaluje svoje starší střely s plochou dráhou letu. Všechny tyto zbraně by výrazně zvýšili schopnost Tchaj-wanu odpovědět na případný čínský úder proti ostrovu.
http://atmonline.cz/news/2010/duben/060410a.htm
Sto tisíc lidí protestovalo proti americké základně na Okinawě
Americké základny na Okinawě jsou stále kontroverzní záležitostí. Základny, které mají nesmírnou důležitost pro americké letectvo, byly vždy terčem protestů místních obyvatel. Ale po nástupu nové administrativy, která chce v určitých bodech přehodnotit povahu spojenectví Japonska a USA, se místní obyvatelé aktivizují ještě více.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/8642665.stm
Íránská delegace v Severní Koreji
Nepřítel, mého nepřítele… Tak by se daly pospat vztahy „vyděděnců“ mezinárodního společenství – Íránu a Severní Koreje. Silný tlak, který na obě země vyvíjí mezinárodní společenství, je přirozeně stále více táhne k těsnějšímu spojenectví, což ukázala i nedávná návštěva íránské delegace v KLDR.
http://www.reuters.com/news/video?videoId=76431438
Autor: Michal Mádl, student bezpečnostních a strategických studií